Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gercek Nedir?  (Okunma sayısı 77372 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 02, 2008, 09:20:09 ös
Yanıtla #90
  • Ziyaretçi

Ben ısrar ile var olduğumu ve ölüm geldiğinde ise fiziken yok olacağımı ama asla kaybolmayacağımı biliyorum desem? Ya ben çok mantık abidesiyim yada felsefeden hiç anlamıyorum :D Belkide unutmuşumdur :D

Doğru kaybolmayacaksınız :) insanlar sizi yaptığınız iyi yada kötü davranışlarla anacaklar ve bir süre sonra onlarda yok olacağından siz de yalan üzerine kurulmuş bu hayat içinde, sizin varlığınızı ıspat edecek kimse kalmadığından yok olmuş olacaksınız :)
Ben o yok olanlar da yok olduğunda (fiziken) yok olmayacağıma inanıyorum. Şimdi siz bana bunun böyle olmadığını kanıtlayabilir misiniz? Hayır :D

Toprak olacaksınız Sn. Blossom :) bunun başka nasıl bir anlatımı olabilir? ardınız sıra kalan kemiklerinizin sizin ıspatınız olduğu gerçeğini kabul ediyorsanız buna birşey diyemem. Zira bu sizin, kendi kendinizi kandırmanızdır diye düşünüyorum.
İşte bu sizin doğrunuz, diğeri de benim doğrum. Gerçek ise tek, ama bunu ne siz nede ben bilmiyoruz. Mesele bu, doğru ve gerçek arasındaki fark...

Mart 02, 2008, 09:26:00 ös
Yanıtla #91
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ölümün olduğu bir dünyada gerçeklik denen kavramdan söz edemeyiz. Bizler sadece kendi gerçeklerimiz doğrultusunda beynimizin, yetiştirilme şekliyle ve bizim kendi tecrübelerimizle edindiğimiz varsayımlarla dünyayı algılamaktayız. 

Merhaba Sevgili Isleo; aynı görüşteyim ve şunu da eklemek isterim ki, mutlak surette kendi öz algılayışlarımızla yaşadığımız dünyayı anlıyor ve yorum yapabiliyor isek kendi yaşamımızı da bu insiyatifte biçimlendirebiliyoruz. Yalnız Dünyadaki bu sprial ortamın yansıyışından hareketle Evrendeki helegomik bir yapıda olmasından dolayıdır ki sanal ortamla kıyaslanamayacak derecede müthiş bir Denge unsuru bulunmaktadır ve haliyle bu durumu çözen bir Kişi'nin Evrenin Temel Mantığını da kavrayacağından eminim.

Soluduğumuz havanın kimyasal öğretilerden var olduğunu kabul ediyoruz ancak, onu göremediğimizi ve yaşayacağımız kadar olmadığında yok olacağımız gerçeğini açıkca biliyoruz ancak buna aldırış etmiyoruz.

Yok oluş tabiki anlattığınız hususta bir bakıma doğru sayılabilinir. Ancak benim görüşümce tamamen yok olma bir başka mahiyette geçerlilik kazandırılabilinir ki bu da ancak Dini ve Bilimsel Boyutta her iki yönden Ruhsal Doyumu elde edememiş Varlıklar için söz konusu olunabilinmektedir. 

Suyu elimize aldığımızda, tenimizde değdiğinde, içtiğimizde  hissedebildiğimizi ve yeteri kadar içmezsek, su kaybından öleceğimizi biliyoruz. Ancak bir kaşık suda bile boğulabileceğimiz gerçeğini hep göz ardı ediyoruz.

Bu oluşum itibariyle İnsanoğlu olarak neye nasıl ne şekilde yaklaşım sağlarsak bize aynı şekilde yansıma sağlanacağını da göstermektedir.

Varolmadığımız gerçeğini de çok iyi biliyoruz. Bunu toplumun farklı sınıfları farklı izah eder. Bilim adamları farklı izah eder. Sonuçta aynıdır ancak görmek istemeyiz.

Üzgünüm, bu durum Dünyamızdaki Toplumsal Tabakalaşmadan değil asıl İnsanların Evrimsel Farklılıklarından kaynaklanmaktadır. 

Saygılar;)

Açıklayıcı yorumlarınızdan ötürü teşekkürler. Pek yazacak birşey bırakmadınız teşekkürden başka birşey kalmadı bana:) doğru anlaşılmak güzel.

Saygılarımla

Mart 02, 2008, 09:26:35 ös
Yanıtla #92
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben ısrar ile var olduğumu ve ölüm geldiğinde ise fiziken yok olacağımı ama asla kaybolmayacağımı biliyorum desem? Ya ben çok mantık abidesiyim yada felsefeden hiç anlamıyorum :D Belkide unutmuşumdur :D

Doğru kaybolmayacaksınız :) insanlar sizi yaptığınız iyi yada kötü davranışlarla anacaklar ve bir süre sonra onlarda yok olacağından siz de yalan üzerine kurulmuş bu hayat içinde, sizin varlığınızı ıspat edecek kimse kalmadığından yok olmuş olacaksınız :)
Ben o yok olanlar da yok olduğunda (fiziken) yok olmayacağıma inanıyorum. Şimdi siz bana bunun böyle olmadığını kanıtlayabilir misiniz? Hayır :D

Toprak olacaksınız Sn. Blossom :) bunun başka nasıl bir anlatımı olabilir? ardınız sıra kalan kemiklerinizin sizin ıspatınız olduğu gerçeğini kabul ediyorsanız buna birşey diyemem. Zira bu sizin, kendi kendinizi kandırmanızdır diye düşünüyorum.
İşte bu sizin doğrunuz, diğeri de benim doğrum. Gerçek ise tek, ama bunu ne siz nede ben bilmiyoruz. Mesele bu, doğru ve gerçek arasındaki fark...

Son cevabınız benim susmam gerektiği nokta :) çünkü doğrularımızı yazdınız.

Mart 02, 2008, 09:29:41 ös
Yanıtla #93

Açıklayıcı yorumlarınızdan ötürü teşekkürler. Pek yazacak birşey bırakmadınız teşekkürden başka birşey kalmadı bana:) doğru anlaşılmak güzel.

Saygılarımla

Güzel, Derin ve Anlamlı Düşüncelerinizden yola çıkarak yorumlarımı belirttim ;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 02, 2008, 09:35:01 ös
Yanıtla #94
  • Ziyaretçi

Bence bu uzar gider, burada güzel bir nokta koymak isterim :D

Temmuz 22, 2008, 11:58:12 ös
Yanıtla #95
  • Ziyaretçi

Bence gercek gecmisde yasadiklarimizin gelecege yansimasidir.
Saygilarimla.

Temmuz 26, 2008, 02:31:48 ös
Yanıtla #96
  • Ziyaretçi

bence gerçek ;nesnel olanın dışında olan şey...

Ağustos 26, 2008, 03:35:41 ös
Yanıtla #97
  • Ziyaretçi

gerçek ; genelde birçok yoldan tek tanımı olan bir kavramdır, ama insan yaradılışındaki farklılıklardan dolayı göreceli kavramını kazanıyor o halde gerçek insanın kendi kafasında inandığı ve kolay kolay değiştiremeyeceği bir kavramdır diyebiliriz.

Ağustos 26, 2008, 06:30:54 ös
Yanıtla #98
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Canını yakan şey gerçektir...
Seni mutlu eden şey gerçektir..
Ağzını yakan biber , hemoroid, şarap , bıçak yarası,banka dekontu...

tüm bunlar gerçektir...

Ama en büyük gerçek ,  gerçek olmayan şeylerin insanoğluna gerçek diye nasıl enjekte edildiği ve insanların uyutulduğudur... rivayet inançlarıyla gözü kör edilen kanıtsız inanan insan topluluğu gerçektir.

Gerçek kimin neye inandığı , taptığı değil , kimin hangi şartlarda yaşadığıdır...
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Eylül 13, 2008, 11:05:37 öö
Yanıtla #99
  • Ziyaretçi

Sayın Mason:
Kelimeler o kadar önemli mi bilemiyorum ama, gerçek üzerinde çok ciddi düşünülmesi gereken bir kavram: Kelime kökenini incelersek pek bir sonuç elde edemeyeceğimiz, soyut kalan (düşünce de kalan işlevselliği olmayan)bir kavram, gerçek; sahih: Yüce Mimari'de karşılığını bulan, Hakikat: Düş dünyasıyla varsıllaşan, Gerçek:Ontolojik, salt Çağdaş Felsefe'de, Çağcıllığı ve Dünya'yı içine alan oldukça yoğun bir sözcük. Benim belirttiğim üzere işlevselliği olan bir kavrama dönüşmesi için yani "amaca hizmet"etmesi için, diğer sözcükler gibi "yaşantımızda yeri olması" gerekir, gereklilik ise kişinin kavrama, işaret etme, işlevsellik kazandırma ve sonuca ulaşma yetileriyle bağlantılıdır, bu dört öğe yeterli midir? Zannımca yeterli değil, her oluşum birer diyalektikle varolur, ister maddeci, ister nihilist, isterse, idealist eydişim(diyalekt), sürekli varoluşunu, kişiliğini geliştirdiği sürece ereğine, gerçekliğine kavuşur, kısa bir bölümde anlatmaya çalıştığım bu kavram, için filozoflar çokca zaman tüketmişlerdir, saygılarımla