Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Tevazudan
Sosyal baskıdan (meraklı, yargılayıcı sorular veya anti masonik baskı)
Gerek görmediğinden

Gönderen Konu: Masonluğu "gizli" yaşamak hk.  (Okunma sayısı 2055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2018, 05:15:52 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar. Yabancı bir arkadaşımla sohbet esnasında söz masonluğa geldi. Konuşma esnasında bir cümlesi dikkatimi çekti:
- masonların kimliklerini gizlemeye hakları yok.
Burada okuduklarımdan anladığım kadarıyla bir mason, eğer bir locaya üye ise bunu alenen beyan etme seçimi kendisine bırakılmıştır. Öte yandan kendine bu soru yöneltildiğinde geçiştirmesi veya kabul etmesi bekleniyor gibi anlıyorum. Ancak hayati tehlike durumunda galiba "hayır" cevabının mazur görüldüğünü de anlıyorum. Sizce bir mason, üyeliğini niçin gizli yaşamak isteyebilir?
Yaşadığı ülkede masonlara bakışla ülkemizdeki bakışın aynı olmayabileceğini hatırlattım.
(yazdıklarımda hatalar varsa düzeltilmesini dilerim)
Saygılarımla.

Aralık 17, 2018, 05:32:12 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
ikinci şıkta meraklı sorular sormasından demişsiniz  masonlar bana göre onun meraklı sorularına cevap verir fakat o iki şıkta ise masonluğu dizilerden ve flimlerden görüp affınıza sığınarak şeytan taptıklarından dolayı
antimasonik duygusu gelişiyor , siz bir cahile birşey anlatmaya çalışsanız o cahil 100 eğitimli kişiye bedeldir yani burda dememin yegane sebebi antimason olan bir şahsın masonluğun iyi olduğunu zor kavrar hemde çok zor, örnek verecek olursam yanınızdaki bir kişi masonluk hakkında ileri geri konuşur vaziyette ve o karşısındaki kişinin aklını çeler ve masonluk hakkında bilgili olan kişi anlatır aslında masonların nasıl biri olduğunu o şahıs ya anlar yada anlamaz yada kendisi masonluğu arştırır.
Benden bu kadar

SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE