Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: israelin tutumuna nasıl bakıyorsunuz ortadoğu hakkında düşünceleriniz ...  (Okunma sayısı 58507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2007, 11:18:18 ös
Yanıtla #90
  • Ziyaretçi

Siz Yahudiler katliam yapıldı bize diye bas bas bağırıyorsunuz ama sizin yaptıklarınızda malum elinizden gelse İran ıda bir kaşık suda boğacaksınız  ama mazlum olan siz hep sizdiniz zaten birisi de çıkıp katliamı Yahudiler yapıyor dedimi yine kıyamet kopuyor ne mutlu İsrail i tanımayan Musevilere...

Temmuz 10, 2007, 11:21:25 ös
Yanıtla #91
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bu filistin/Israil kargasasi ilk nasil basladi arkadaslar?
Iki taraftan da duymak isterim.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Temmuz 10, 2007, 11:23:49 ös
Yanıtla #92
  • Ziyaretçi

İSRAİL VE FİLİSTİN YÖNETİMLERİ

İkinci Dünya Savaşı sonunda İngiltere'nin mandası altındaki Filistin topraklarının bölünmesiyle İsrail devletinin kuruluşu, son elli yıl boyunca süregelen Orta Doğu savaşlarının da çıkış noktası oldu.

İsrail devletinin kuruluşu, Diaspora sonrasında dünyanın dört bir yanına dağılan Yahudiler için bir yurt oluşturmayı amaçlayan Siyonist hareketin uzun süren çabalarının meyvesi.

Nazi dönemindeki Yahudi Soykırımı sonrasında uluslararası toplumda bir Yahudi devletini tanınması yolundaki baskılar yoğunlaştı. 1948'de de İsrail kuruldu.

GENEL BİLGİLER

1948 sonrasında bölgenin tarihi, bir yanda İsraillilerin, bir yanda Filistin Kurtuluş Örgütü ve bazı Arap ülkelerince temsil edilen Filistinlilerin yer aldığı bir savaş diye özetlenebilir.

Bu süreçte yüzbinlerce Filistinli yerlerinden edildi ve Mısır, Ürdün, Suriye ve Lübnan'ın da katıldığı pek çok savaş yaşandı.

1979'da Mısır ve İsrail bir barış anlaşmasına imza koydular ancak Filistinlilerle barış sürecine başlanabilmesi için uzun süren intifada, yani ayaklanma yıllarının ardından, 1990'ların beklenmesi gerekti.

Aradan geçen sürede Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nin bazı kesimlerinin Filistin yönetimi denetimine bırakılmış olmasına rağmen, 'nihai statü'yü belirleyecek bir anlaşma henüz sağlanabilmiş değil.

Anlaşmaya varılması önündeki başlıca sorunlar ise Kudüs'ün statüsü, Filistinli mültecilerin dönüşü ve Yahudi yerleşimlerinin durumu.

Yani Araplar İsrail i istemediler çünkü hep ABD nin uydusu durumundaydı ve hep İslam ı bitirme çabası içinde oldu ilk yıllarıdan bir araya gelselerde Arap bencilliği yine uykudan uyandı ve Araplar yine kendi işlerine bakmaya başladılar olan masum ve zayıf Filistin halkına oldu.

« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2007, 11:26:42 ös Gönderen: LuckyEye »

Temmuz 10, 2007, 11:29:03 ös
Yanıtla #93
  • Uzman Uye

Siz Yahudiler katliam yapıldı bize diye bas bas bağırıyorsunuz ama sizin yaptıklarınızda malum elinizden gelse İran ıda bir kaşık suda boğacaksınız  ama mazlum olan siz hep sizdiniz zaten birisi de çıkıp katliamı Yahudiler yapıyor dedimi yine kıyamet kopuyor ne mutlu İsrail i tanımayan Musevilere...
İranın yahudilerle bir sorunu yokturki.Bende bir Pers yahudisiyim ve İranıda severim. ::)
İranın sorunu israille....
İsraili tanımayan musevi dedinizde merak ettim demekki gaz odalarından kurtulanlar olmuş. >:(

Temmuz 10, 2007, 11:32:21 ös
Yanıtla #94
  • Uzman Uye

Bu filistin/Israil kargasasi ilk nasil basladi arkadaslar?
Iki taraftan da duymak isterim.
Ben başlatmadım ::)
Mantığın bittiği yerde nedense einsof devreye giriyor. ???

Temmuz 10, 2007, 11:34:44 ös
Yanıtla #95
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Senin baslatmadigini biliyorum, ama senden de bir duyalim. Bak Lucky Eye genel bir cizgi cizdi. Senin bakis acini da merak ettim.

Temmuz 10, 2007, 11:35:02 ös
Yanıtla #96
  • Ziyaretçi

Hayır bu sefer o değil Sevil in İsrail yaptıkları doğrudur lafı benim tepemi attırdı olay öyle başladı Filistine e özel ilgim var orada tanıdıklarımvar  (Ölenlerdende) Irak veya Lübnan değil de Filistin diyorum çünkü onlarda zamanında yaptıkları bencilliklerin ceasını çekiyorlar Filistin dede olmadık işler oluyor ama Filistin benim için ayrı bir yere sahip.

Temmuz 10, 2007, 11:37:14 ös
Yanıtla #97
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bence hassas konularda hic yorumlara girmemek lazim, ama bu hassas konular bir sekilde acilmis, acilmis ise gelecek (her turlu) yoruma herkesin hazir olmasi gerekir diye dusunuyorum. Birine gore bunlar gerekli olabilir, birine gore de zamaninda yahudilerin katledilmesi gerekliydi... Fikirler degisir ve tartisilir... Sinirlenmeye gerek yok bence.

Temmuz 10, 2007, 11:39:37 ös
Yanıtla #98
  • Ziyaretçi

Bence hassas konularda hic yorumlara girmemek lazim, ama bu hassas konular bir sekilde acilmis, acilmis ise gelecek (her turlu) yoruma herkesin hazir olmasi gerekir diye dusunuyorum. Birine gore bunlar gerekli olabilir, birine gore de zamaninda yahudilerin katledilmesi gerekliydi... Fikirler degisir ve tartisilir... Sinirlenmeye gerek yok bence.

Dinime küfreden Müslüman olsa diye bir laf bilirmisin :) aynı hareketi ve anlayışı sendende bekliyoruz hadi  bakalım :)

Temmuz 10, 2007, 11:43:09 ös
Yanıtla #99
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bilmezmiyim :D
Ayni anlayisi derken benim musluman olmadigimi mi kastediyorsun? Eger oyle bir anlam varsa yanlisin var, elhamdulillah Muslumanim.