Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833898 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 24, 2008, 09:34:52 ös
Yanıtla #90

Madem konu Bayan-Erkek iliskilerine gelmis, musaadeniz ile size bir fikra anlatayim:

Bir gun ormanlar krali aslan arkadaslariyla icki sofrasindaymis. Bir cok erkek hayvan ile sohbetler, eglenceler girla gidiyormus. Esek oradan aniriyor, gergedan sarabini yudumluyormus.

Saat on bire gelince, aslan ayaklanmis; "Haydi size iyi geceler, beni evde hanim bekler, simdi sinirlendirmeyelim" demis.

Orada bulunan okuzlerden birisi biyik altindan gulmus ve inceden laf carpmaya calismis: "Koskoca aslana bak, karisindan korkuyor!"

Aslan okuze donmus ve "Ulen kerata! Seni evde inek bekliyor beni ise aslan, kes sesini de otlamaya devam et!"

Umarim hosunuza gitmistir :)
Spes mea in Deo est

Nisan 24, 2008, 11:12:52 ös
Yanıtla #91
  • Ziyaretçi

:) :) :) Güzelde, olay kadından kadına değişir mi diyorsunuz Sayın Lux_e_Tenebris? :)

Nisan 24, 2008, 11:27:40 ös
Yanıtla #92
  • Aktif Uye

Ters taraftan bakarsanız öküzden aslana değişir gibi bir anlam da çıkarabilirsiniz sayın blossom =) Güzel fıkraymış sn. Lux e Tenebris, teşekkürler.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Nisan 24, 2008, 11:53:40 ös
Yanıtla #93
  • Ziyaretçi

Ters taraftan bakarsanız öküzden aslana değişir gibi bir anlam da çıkarabilirsiniz sayın blossom =) Güzel fıkraymış sn. Lux e Tenebris, teşekkürler.

Farklı bakış açısı örneği yine yani :) İşte olaylara, ne yaparsak yapalım, cinsiyet faktörünü katmadan bakamıyoruz...

Nisan 25, 2008, 08:53:57 ös
Yanıtla #94
  • Ziyaretçi

Ağustos 10, 2008, 03:45:23 öö
Yanıtla #95
  • Ziyaretçi

Tüm dostlara merhabalar , masonluk öğretisini merak edip öğrenmek isteyenler nasıl bir yol izlemelidir, bunu samimi olarak soruyorum , yaşadığımız kültürün artık yozlaştığını eğer bir toplumda kurallar hiçe sayılıp bir ahenk ve disiplin içerisinde özellikle saygı kavramı yaşanılmıyorsa ve kişi bu durumu hazmedemiyorsa kendini ifade edebileceği bir toplum arıyor... ben bir kaç oluşuma bir göz atmıştım beni tatmin eden bir yönü olmamıştı. Yeni kişilere nasıl şans tanınıyor bunu öğrenmek isterdim teşekkürler.

Ağustos 10, 2008, 04:13:20 öö
Yanıtla #96
  • Uzman Uye

Bay rankador
mason olmak istemenizin nedeni diğer diğer oluşumların tatmin etmeyip bir de masonluğa girip bakalımmıdır?
Daha önce hangi oluşumlarda bulundunuz?

saygılar

Tüm dostlara merhabalar , masonluk öğretisini merak edip öğrenmek isteyenler nasıl bir yol izlemelidir, bunu samimi olarak soruyorum , yaşadığımız kültürün artık yozlaştığını eğer bir toplumda kurallar hiçe sayılıp bir ahenk ve disiplin içerisinde özellikle saygı kavramı yaşanılmıyorsa ve kişi bu durumu hazmedemiyorsa kendini ifade edebileceği bir toplum arıyor... ben bir kaç oluşuma bir göz atmıştım beni tatmin eden bir yönü olmamıştı. Yeni kişilere nasıl şans tanınıyor bunu öğrenmek isterdim teşekkürler.

Ağustos 10, 2008, 07:35:03 öö
Yanıtla #97

Sn rankador,

Eskiden ezoterik topluluklara katılabilmek için kişi çok ağır ve geçmesi çok zor olan denemelerden geçermiş ve çok az sayıda kişi başarılı olup topluluğa girmeye ve eğitimi almaya hak kazanırmış.Giren kişi uzman rahipler (Masonlukta Üstad) tarafından sürekli kontrol edilir ve aşama aşama kendisine sırlar açıklanır çıkabileceği seviyeye kadar çıkması sağlanırmış.Yani kısaca aynı bir okul gibi öğretmen gözetiminde detaylı ve ağır (tüm gün ve hayat boyu süren) bir çalışma söz konusu.

Şimdi gelelim günümüz ezoterik topluluklarına;Günümüzde hiç bir ezoterik topluluğa ağır testlerden geçerek girilmez.Sadece kapsamlı bir soruşturma yapılır.Özelliklede iyi karekterli olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır.Bu ağır sınamaların olmayışının sebebi o zamanki insan algısı(tabii bazı insanlar; günümüzde ne yazık ki halen en az 500 yıl öncesinin algısına sahip olan insanların sayısı çoktur),yaşam şartları ve devlet yapısının günümüzden çok farklı olmasıdır.Bu bilgiler ışığında anlayabileceğiniz gibi hiç bir ezoterik toplulukta her üyenin başında onunla sabahtan akşama kadar ilgilenen ve ona apaçık bilgi veren bir hoca yoktur.Gizlilik ve içeri uygun kişinin girip girmediği (başta çok sıkı sınamalar olmadığı için) bu şekilde sağlanmaktadır.Algısı yeterli düzeyde olan kişi içeride karşılaştığı öğretiye bakarak kendi kendine bir yol çizerek ,araştırarak kendi ruhsal gelişimini inşa edecektir.Bu özelliklere sahip olmayan ançak yinede bir şekilde içeri girebilmiş olan kişi içinse bu örgütler akşamları arkadaşları ile yemek yiyip görüştüğü bir sosyal klüpten öteye gidemeyecektir.Çünkü içeride öğreti sembol ve alegoriler ile verilmektedir.Bu konularda belli bir altyapısı olmayan kişi sadece tiyatro seyreder hiç birşey anlamaz.Bu kişiler ya ben bu işten birşey anlamadım ve birşey kazanamadım deyip ayrılırlar yada sadece sosyal klup olarak gelip gitmeye devam ederler.

Sonuca gelirsek;Belli bir algıya sahip insanlar hangi ezoterik topluluğa (şarlatanların işlettiği tarikatları kastetmiyorum) girerlerse girsinler kendi yollarını çizip algılarının yettiği düzeyde ilerlerler ve maximum kazancı sağlarlar.Beklediğini bulamayanlar ise basitçe henüz bu mesleğe uygun değillerdir.Bu kişilerin bir ezoterik topluluk yerine ,tenis klubu, golf klubü ceya musiki cemiyeti gibi ferdi sosyal ihtiyaclarını karşılayabilecek kurumlara müracaat etmesi daha doğru olacaktır.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ağustos 11, 2008, 03:46:42 öö
Yanıtla #98
  • Ziyaretçi

Öncelikle ilginize teşekkür ederim,

Sn. M.Akyol,
Masonluğu merak etmemin sebebi; görmüş olduğum toplulukların bence yetersiz oluşu değil, içinde bulunmaya ,hizmet etmeye, gerçekçi reel olan doğru ve bilimsel bilgilerin yer aldığı ve bu doğrultuda bir felsefesi olan ,kişilerin kendi menfaatlerini değil topluluğun menfaatlerini koruduğu ve insanların biyerlere gelmek için birbirlerini çiğnemediği kişilerin zaten kabiliyetlerine ve algı derecelerine göre biyerlere gelebildiği bir topluluk olup olmadığı sorusunu bilmeyişimdir.Tabiki bu sorunun cevabını okuyarak veya bir masonun anlatmasıyla öğrenebilirim ancak daha önce görmüş olduğum topluluklarda da yazı ve anlatımların çok idealist olduğunu görmüştüm pratikte ise genelde kişiler bir pasta olduğunu ve bundan bir pay koparmaya çalıştığını çok çabuk ortaya koymuşlardı bu yüzden yaşayıp görerek öğrenmek en doğrusudur diye düşünerek sormuştum sorumu.

Genel olarak dini ve siyasi toplulukların içerisinde bulundum.

Benim genelde görmüş olduğum topluluklar içersinde döngünün, yeni gelenler üzerinde devam ettiğidir daha eski olanlara genelde yazılanlar veya davet eden kişinin izinleri doğrultusunda hareket etme hakkı verilmiştir yani herhangi bir gelişim söz konusu değildir.Buradaki amacı da bir popülasyon elde edip bir güç (fakat şahıslar veya kurucular adına bir güç topluluk adına değil) kazanmaktır ve bu maddi ve manevi gücün ne amaçla kullanıldığı genelde açıklanmaz.Kanımca buna alet olmak kişinin pekde hoşuna gitmez sizde taktir edersiniz.Bunları yazarken idealist kişilere karşı haddimi aşmak veya saygısızlık etmek istemem.

Sn. Mysticprovocateur,

Yazınız sorumun tam cevabı olmamasına rağmen beni aydınlattı teşekkür ederim.
Siz tabiki bir mason bakışaçısıyla tecrübelerinize da belkide masonluk içerisinde gördüklerinize dayanarak, savunduğunuz taraftan bakarak yaklaşıyorsunuz algı meselesine ancak her oluşum masonluk gibi kapsamlı ,yaygın ve konumlu değil.Benim kanımca bir öğreti veya felsefe kelimelerden daha öteye gitmeli ezbercilikte kalmayıp pratiğe de dökülebilmeli eğer böyle değilse temelnide kalıyor. Birde öğretide yapılmaması gereken bir hususu bir öğretici yapıyorsa ve bu ezoterizmin bir gereği olduğu söyleniyorsa tabiki ikileme düşüyorsunuz.Burada tabiki bu ustanın dediğini yap yaptığını yapma diyerek de geçiştirilebilir o kişi tarafından bende iyi bir ustayım kendi becerilerimde ancak hiçbir çırağıma bu şekilde davranmadım .

Teşekkürler
Saygılarımla,

Ağustos 31, 2008, 01:33:26 öö
Yanıtla #99
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba;

Ben Masonluk cemiyetine dahil olmanın şu kısımlarını bir türlü anlayamadım...

1-Şartlara haiz Mason olmak isteyen  kişi, bir teklif mi beklemelidir yoksa gidip Derneğe başvuru mu yapmalıdır..

2-Eğer teklif bekleyecekse bu teklif 2.derece bir üstat masondan mı gelmelidir yoksa derecesi x olan herhangi bir mason bir kişiyi önerebilir mi?

3-Masonluğa ilgisi,alakası ve inancı olan bir kişinin zaten kendini göstermeyi pek tercih etmeyen bir masonla bir bağ kurma şansı nedir..Bir kişi "ben mason olmak istiyorum" diye ilan edemiyor , diğer kişi ise "ben masonum" diye kendisini göstermiyor...

Cevap verirseniz sevinirim...Saygılarımla..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere