Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rahibe Teresa'nın İç Dünyası  (Okunma sayısı 3264 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 19, 2016, 12:35:44 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Rahibe Teresa inançsız mıydı?

LONDRA - Hıristiyan aleminde Tanrı inancının adeta yeryüzündeki sembolü haline gelen, hayırsever faaliyetlerinden ötürü 1979'da Nobel Barış Ödülü alan, hatta bu yıl Vatikan'dan 'Azize' unvanı alması beklenen Rahibe Teresa'nın, hayatının son 40 yılında, Tanrı ve Hz. İsa'nın varlığı konusunda büyük kuşkular yaşayarak son nefesini verdiği ortaya çıktı. Haber, İngiliz The Guardian gazetesinin serbest yorum köşesinde, "Rahibe Teresa ateist miydi?" başlığıyla verildi.

Makedonyalı Arnavut bir Katolik olan ve yoksul çocuklara yardım için gittiği Hindistan'ın Kalküta kentinde 1997'de 87 yaşındayken ölen Rahibe Teresa'ya, 4 yıl önce Vatikan tarafından 'mübarek insan' unvanı verilmişti.

Azizelikten bir önceki aşama sayılan bu sıfata ölümünden sonra kavuşan Rahibe Teresa ile ilgili gündemi sarsan yeni bilgiler, Kalküta'ya gidişinden sonra üst düzey rahiplere, sırdaşlarına ve dostlarına yazdığı gizli mektuplardan derlendi.

'DUA ETMEYİ BIRAKTIM' DEMİŞ
18 yaşında rahibe olan ve 1949'da Hindistan'a giden Rahibe Teresa'nın mektupları, kendisinin Kalküta'ya geldikten sonra adeta inançlı ruhunu kaybetmeye ve Tanrı'nın varlığını sorgulamaya başladığını gösteriyor. Bu kuşkular içinde son nefesini veren Rahibe Teresa'nın, bir keresinde 'Dua etmeyi bıraktım' dediğine de dikkat çekiliyor.

VASİYETİ: MEKTUPLARIMI İMHA EDİN
"Ölümümden sonra hepsini imha edin" şeklindeki vasiyetine rağmen Kilise'nin bugüne kadar sakladığı mektuplar, Vatikan'ın Rahibe Teresa'ya 'Azize' unvanı vermesi için çabalayan Peder Brian Kolodiejchuk tarafından derlendi. Kolodiejchuk, "Bu mektuplardaki sözleri, Rahibe'nin yaşadığı ruhsal işkenceyi gösteriyor. Acı çekmesi onu daha da kahramanlaştırıyor" dese bile, dünya medyasında durum daha farklı algılandı.

'GÜLÜMSEYİŞİM BİR MASKE'
Hıristiyan aleminin hayırsever kahramanıyla ilgili olarak Kolodiejchuk'un kaleme aldığı 'Rahibe Teresa: Gel ve Işığım Ol' adlı kitapta Rahibe Teresa'nın çeşitli mektuplarındaki şu ifadeler göze çarpıyor:

"İnancım nereye gitti? Ruhumun derinliklerinde tam bir boşluk ve karanlık var. Tanrım, eğer varsan beni affet... Bu derin Tanrı özlemim geri tepti. Artık inanç yok, coşku yok aşk yok. Dua ederken dilim söylüyor ama yürekten konuşmuyor. Gülümseyişim aslında herşeyi örten bir maske. Kalbim Tanrı aşkıyla doluymuş gibi konuşuyorum... 'Bu ne ikiyüzlülük' dersiniz... Ben ne için çalışıyorum? Eğer Tanrı yoksa ruh da olamaz. Eğer ruh yoksa, ey İsa demek sen de doğru değilsin."
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Mayıs 19, 2016, 02:51:20 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yalnızlık...
İnsan yalnız kaldığında kendiyle çatışmaya başlar. En olmayacak düşünceler gelir. İnandığı herşeyden vazgeçmeye kadar gidebilir bu durum. Rahibe hanım da bu iç çatışmalarıyla son nefesini vermiş. Üzücü..
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mayıs 19, 2016, 03:05:15 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aynen dediğiniz gibi. Yalnızlık ve acı çekmek insan daha fazla sorgulamaya yönlendiriyor.

Haziran 01, 2016, 02:23:49 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Herakles paylaşımlarınız karanlık dünyama ışık saçıyor biz Rahibe Terasayı böyle tanımamamıştık...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Haziran 01, 2016, 04:43:30 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Tanrı ,Tanrı ,Tanrı nerede ;  bazılarımızın aradığı ve varlığına inandığımız bir yaradan lakin , bu gizem neden kimden neyi gizliyor kendi yarattığından kaçıyor .

Ara bul ve İMAN et ,  gerisi cennet .İlginç olan bütün dinlerde herkes cennete gidecek lakin doğru olan hangisi ?
İnsan oğlu nereden doğruyu bilecek bu kadar gizemin olduğu kavramların hangisine inanacak ...
Son sözüm dürüst ve adil bir İnsan hak olmadığı iddia edilen dinde ölürse bu İnsan neden cezalandırılsın Hak ve adalet burada nerede ?

Saygılar

Not: Rahibe Teresa toprağı bol olsun ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 01, 2016, 05:46:49 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanrı kavramı zaten insanın aklı , vicdanı ve kendi doğrularıdır. Sayısız din ve hurafelere bakınca bunu anlamamak çok zor değil.  Rahibe Teresa  bunu geç de olsa fark etmiş ama dini kimliği ve gerçek düşüncesi arasına sıkışıp kalmış. Çok zor bir durum. Dediğiniz gibi toprağı bol olsun.

Kasım 27, 2017, 04:44:59 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Gerçeği algıladı. Yaptıkları gerçekten iyilikmiydi, yoksa iyilik yapmaktan aldığı hazzın Egosunu tatmin ettiğinin mi farkına vardı?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...