Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Foruma Yazarken  (Okunma sayısı 5570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2011, 03:54:38 ös

Değerli Forum üyeleri,

Bizim Forumumuzu diğer forumlardan ayıran bir özellik vardır. Burada Masonluğu anlatmaya çalışır, bilgi ve görüş alışverişi yaparız. Amacın gerçekleşmesi için önemli bir koşul yazışmaların temiz ve anlaşılır olmasıdır.

Sakın yanlış anlaşılmasın, bahsettiğim fikirler, görüşler değil. Dilbilgisi kuralları ve yazım şekli. Uzun süredir şikayetçi/rahatsız olduğum bir durum, yazarken yeterli özenin gösterilmiyor olması.

Ben bir dilbilimci değilim. Türkçe öğretmeni de değilim.Naçizane ricam, her yazının dört dörtlük Türkçe kurallarına uygun olması da değil.

Ancak hatırlatmak istediğim 1-2 konu var ki, yazılanların okunabilirliğini doğrudan etkileyeceği kanaatindeyim:

1- Büyük harf kullanımı: Burada bahsettiğim cümlelerin başında, özel isimlerin başında kullanılması gereken büyük harfler.
2- Nokta ve virgül kullanımı. Unutmayalım ki konuşmuyoruz, yazıyoruz. Tonlama olmadığı için, bunu etkiyi sağlamanın tek yolu virgül kullanmaktır.
3- Paragraf kullanımı: Anlaşılmak için çok etkili bir yöntemdir.

Önüme gelen, 20-30 satırlık, paragraflara bölünmemiş, noktalama işaretleri kullanılmamış, tamamı küçük harflerden oluşan bir metni ben okuyamıyorum. Anlayamıyorum.

Ayrı yazılması gereken "de"lerden, ayrı yazılması gereken soru eki "mi" lerden, ayrı yazılması gereken "ki" lerden, ayrı yazılmaması gerekenlerin ayrı yazılmasından, kesme işaretlerinin kullanılmamasından filan da bahsetmiyorum. Çok temel anlaşılabilirlik gerekleri benim kastetiğim.

Küçük bir öneri de yapabilirim. Yazacakalarınızı önce "word"de yazın. Cümle başlarını büyük harfe çevirir zaten (nokta kullanılırsa). Yanlış yazılan kelimeleri belirler. İmla hatalarında yeşil çizgi verir, düzeltme şansı sağlar. Oradan kopyalanıp buraya konulabilir yazılar.

Yanlış anlaşılmayacağımı ümidediyorum. Bu başlıkta amacım sadece yazıların görsel kalitesini ve anlaşılabilirliğini artırmak için öneri yapmak.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 28, 2011, 08:59:32 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Mustafa Kemal, dusunen beyninize, bunu klavyeye doken gonder butonuna basan ellerinize saglik, bilgisayaraniza virusler girmesin, ekraniniz hep parlak olsun, yetmez dahasi var Allah razi olsun, Allah ne muradiniz varsa versin. Ben deyince kil kapiliyor belki siz deyince anlasilir.

saygilarim ve sayginliklarimla birlikte sevecenliklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Eylül 21, 2011, 03:00:56 ös
Yanıtla #2

Çok çok kısa bir yazım kuralları hatırlatması. Foruma yazmadan önce üyelerce bir kere okunsa keşke...

* -ciğim, -cağız ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz, bitişik yazılır: Aliciğim, kadıncağız...
* Ayrı yazılan da, de bağlacı hiçbir zaman ta, te biçiminde yazılmaz: Hastaysan ilaç da almalısın.
* Bulunma durumu ekleri -da, -de, -ta, -te keliemeyle bitişik yazılır. Özel isimlerdeyse kesme işaretiyle ayrılır: masada, gelişte, Ali'de, Mahmut'ta...
* Bağlaç olan ki ayrı yazılır: demek ki, kaldı ki, bilmem ki...
* Soru eki mı, mi, mu, mü ayrı yazılır: Kaldı mı? Sen de mi geldin? Verecek misin? (Yağmur yağdı mı dışarı çıkamayız.) * Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır: Ali'nin, Yakup Kadri (Karaosmanoğlu)'nin, İngiliz’den, Osmanlı Devleti’ndeki...
* Sadece başlıklarda bütün kelimeler büyük harfle başlar, açıklamalarda başlamaz: Yeni Dönem Yazarları (Yeni dönemde çıkmış olan yazarlar)
* Sağol değil, sağ ol yazılır.
* İçinde şey geçen her şey ayrı yazılır: Bir şey, hiçbir şey, her şey...
* Hiçbir, herhangi, (olasılık için) herhalde bitişik; (kesinlik için) her halde (her halükarda) ayrı yazılır.
* Bütün noktalama işaretleri kelimeden sonra boşluk verilmeden yazılır: Hop! Neredesin? Ben, sen ve o... Kesme işareti dışında bütün noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır: Ali'den mi geliyorsun? Hayır, Veli'den... Bunların mantığı, örneğin satır sonlarında, şöyle bir durum oluşmamasını sağlamaktır: Ali 'den Ali'
den Ali ! Ali ,Veli
* İki nokta yan yana diye bir şey yoktur, her zaman üç nokta vardır: ...
* Yabancı dillerde ı ve İ karakterleri yoktur. i ve I vardır.
* Türkçede "ok, bye" gibi yabancı kelimeler ve "q,w,x" harfleri yoktur. Ancak Türkçe karşılğı olmayan kelimeler ve/veya özellikle yabancı olarak vurgulanmak istenen kelimeler tırnak içerisinde kullanılabilir.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz