Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Hakkında Sırayla Okumanızı Tavsiye Ettiğim 4 Kitap  (Okunma sayısı 37783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2011, 01:02:28 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM değerli tavsiye ve görüşlerinizden yararlandığımı söyleyebilirim.

Zaten Hulki Cevizoğlu'nun kitabını daha önce inceleme fırsatım olmuştu. Pek de faydalı olmadığına kanaat getirmiştim. Ancak en azından diğer kitapları okur ve değerlendirirken geniş bri bakış açısı ile bakmam gerektiğini bana göstermiş oldunuz.

Sizlerden tavsiye almak ve forumun geniş olmasınıda nazara alarak nerden başlamam gerektiği konusunda bilginize başvurmak isterim. Aslında yeni başlayanlar (yeni üyeler) için bu bilgi dağarcığının içide başlangıç noktamızın ne olması gerektiği konusunda ufak bir bilgilendirme olsa başlangıcı yapan üyeler daha sonra kendi yollarında doğruyu bulacaklardır diye düşünüyor yardım bekliyor bana bir mum yakmanızı istiyorum. 

Zira şu unutulmamalıdır. Gerçeği ararken yanlışa sapılması durumunda doğru yolu bulmak için çok daha fazla çaba sarfetmek gerekecektir. Bu çaba sırasında da öğrendiğimiz gördüğümüz her şey beynimizin bir köşesinde kalacak ve ileride neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırtetmeye çalışırken  pek çok yanlışı da farkına varmadan bir zaman sonra doğruymuş gibi kabul edebiliriz. 

Masonluk ilgi duyduğum bir konu gerçektende ve şunu farkettim  bilgiyi ararken aslında donanım sahibi bir insan haline geleceğiz.

Aslında yolun sonunda hedefimiz bir yerlere varmaksa da bu yolu giderken zaten bilgiyi edinme-sahip olabilme amacımızı gerçekleştirmiş olacağız.

Yani sonuçta kapılar kapansa da, yüzümüze açılmasa da zaten algılarımız açılmış olacak. Bu bile bizim için büyük bir kazançtır.
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 01, 2011, 04:39:46 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İlhami Soysal'ın kitabı Ankara Dost ve Turhan kitabevinde mevcut. Dost kitapevinin masonik kitapların olduğu bir köşesi var. Hani giderseniz bir gün orada karşılabiliriz de :) Oraya gittiğinizde çok güzel; yabancı yazarlara ait kitaplar zaten mevcut.

Hulki Cevizoğlunun kitabını okumuş birisi olarak antimasonik açıdan bile bir fayda sağlamayacağını gördüm.Murat Özgen Ayfer'in özellikle "Masonluk Nedir ve NAsıldır?" isimli kitabını okumanızı tavsiye ediyorum.Hatta mümkünse piyasada az bulunan ciltli birinci baskısını.

Saygılarımla

Haziran 01, 2011, 05:04:39 ös
Yanıtla #12

Murat Özgen Ayfer'in özellikle "Masonluk Nedir ve NAsıldır?" isimli kitabını okumanızı tavsiye ediyorum.Hatta mümkünse piyasada az bulunan ciltli birinci baskısını.

Öneriye kesinlikle katılıyorum, ancak "az bulunan" kısmına katılmıyorum. Bulunmuyor o ilk baskı çünkü :)

Mustafa Besimzade'nin kitabını özellikle haricilere tavsiye ederim. Kısa ve net cevaplarla güzel bir çalışma olmuş.

Hatta MÖA'in kitabından daha önce okunmasını öneririm. Birçok soruya Besimzade'nin kitabında cevap bulduktan sonra daha detaylı bir inceleme için Ayfer'in kitabını okumak bana daha mantıklı geliyor. Zaten Masonluk Nedir Nasıldır, hemen hemen her çalışmanın "kaynakça"sında yer alan bir referans kitaptır. Yani bu işi daha iyi bilenlere daha çok hitap eder.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 02, 2011, 10:55:34 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Nomen est omen ve Sayın Mustafa Kemal; tavsiyelerinizle birlikte Sayın ADAM'ın tavsiyelerini de harmanlayarak bu konuda okumak için kitapları seçiyorum okumam sanırım kısa sürmeyecek ancak bitince forumdan paylaşacağım. En azından yeni üye birisinin bu konuda neler düşüneceği öğrenme için nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda fikirlerimi paylaşacağım benden sonra geleceklere belki bir ipucu olacaktır diye düşünüyorum.

saygı ve hürmetlerimle...

Haziran 10, 2011, 08:05:45 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bi tane de ben ekleyeyim..

Dul Kadının Oğulları - MUSTAFA YILMAZ
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Haziran 10, 2011, 08:09:06 ös
Yanıtla #15

Neredeyse tamamı mesnetsiz iddialar ve komplo teorileriyle dolu bir neşriyat (kitap demeye elim gitmedi). Vakti bol olan okusun, orada yazan her saçma iddianın cevaplarını bu forumda verilmiş olduğunu da göreceksiniz...

Saygılarımla
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 10, 2011, 08:23:21 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Haziran 12, 2011, 03:39:33 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sanırım, yada buradaki iddialara bakarsak, masonluk sadece masonluğu anlatan kitaplardan öğrenilemiyor. Zaten masonların iddiaları, masonluk anlatılamaz, yaşanır. Bu bağlamda, kişisel gelişim için, hatta her okuyana bir şeyler katacağına olan sonsuz inancım için, İlhan Güngören'in "Buda ve öğretisi" harika bir çalışma. hangi kitaptan önce veya sonra olursa olsun kesinlikle okunmalı diyorum.
Ayrıca kitap değil ama, katacağı şeyler amacıyla; Osho, Yunus Emre, Ömer Hayyam, Aşık Veysel, Descartes, Bertrand Russell, Kafka, vb..

saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 13, 2011, 10:04:34 ös
Yanıtla #18

en iyisi,
 muhterem çok saygıdeğer prof .dr. sn. Remzi Sanver Beyfendi nin yazdığı kitabın  olduğu söyleniyor
şimdilik yarısını okudum çok güzel neredeyse bu forumla aynı
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Haziran 14, 2011, 12:57:44 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın sahnesarsan bir kaç tane bitirdim devamı için yokluyordum forumu sayenizde ilk başlayacağım kitabıda bulmuş oldum saygılar