Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilime katkıda bulunduk!  (Okunma sayısı 7731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 26, 2006, 10:25:41 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bilime katkıda bulunduk!

Doğum tarihi 1911 olunca, kaçınılmaz olarak savaşı ve sonrasını yaşadı. Yatılı okuldaki lakabı Riyaziyeci (matematikçi) Mustafa idi. 1931 yılında yatılı okulu birincilikle bitirdi ve yine birincilikle Mühendis Mektebi’ne girdi. Doktorasını İsviçre'deki Zürih Üniversitesi’nde yaptı. Kalması yolunda yapılan teklifi geri çevirerek ülkesine döndü. Fakir bir ailenin ve fakir bir ülkenin
zorluklarla yetiştirilmiş çocuğu olduğunu hiç unutmadı. Yüksek Mühendis Mektebinde Teknik Mekanik ve Mukavemet Muallim Muavinliği'ne tayin edildi. Edebiyatla da yakında ilgilenen, Mustafa İnan, başta Türkçe olmak üzere Farsça, Musevice, Yunanca, Arapça kelimeler ve anlamları üzerine çalışmalar yaptı. Dil ve Matematik üzerine yazılar yazdı.Prof. Dr. Mustafa İnan, 1954-1957 yılları arasında İnşaat Fakültesi Dekanlığı yaptı. 1957-1959 yılları arasında da rektörlük görevinde bulundu. Milli Birlik Hükümeti kurulunca Milli Eğitim Bakanlığı'na çağrılan Mustafa İnan teklif edilen Teknik Eğitim Müsteşarlığı’nı kabul etmedi. Cemal Gürsel'in Bayındırlık Bakanı olması için yaptığı teklifi de hocalık yapmaktan vazgeçemediği için kabul etmedi. Prof. Dr. Mustafa İnan, 1961 seçimlerinden sonra Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun kanunu çıkarıldıktan sonra oluşturulan bilim kurulunda, vefatına kadar görev aldı.Taşıma Matrisi kavramını Elastomekanikte İntikal Matrisi isimli makalesiyle tanımlayarak dünyada taşıma matrisi probleminde çalışma yapan ilk bilim adamlarından oldu. Bu konuda İnşaat Fakültesi’nde dersler verdi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde konferanslarla bu konuyu tanıttı.

Cisimlerin Mukavemeti kitabının ilk baskısı 1967 yılında yapıldı. Hâlâ referans kitap olarak kullanılan bu eseri, zamanının en kapsamlı eserlerinden de biridir. Bu eser dışında Elastomekanik'te Başlangıç Değerleri Metodu ve Taşıma Matrisi, Elastik Çubukların Genel Teorisi ve Düzlemde Elastisite isimli üç eseri daha bulunan Mustafa İnan tüm dünya bilim adamlarının önünde saygıyla eğildikleri bir hocaydı. Ebedi Maşrık’a intikalinden dört yıl sonra Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Bilim Kurulu tarafından Hizmet Ödülü’yle onurlandırıldı.
O da bir Mason’du!
Tıpkı öteki bilim insanı Masonlar Mümtaz Faik Fenik, Faik Sabri Duran, Kâzım İsmail Gürkan ve Büyük Üstat M. Kemâl Öke gibi…

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.