Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: kişi mason olması gerektiğini veya buna hazır olduğunu nasıl hisseder?  (Okunma sayısı 20427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2012, 08:47:10 öö
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

bulunduğum konum gereği mason olamıyorum, ama ışığı da arıyorum. Ne yapacağım?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 08, 2012, 03:42:13 ös
Yanıtla #11
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Son iki iletide sayın ruzber ve sayın BULGARİA, güzel iki soru sormuşlar bence bu sorular başka birer başlık altında incelenmeli.

İki soruda bence mason olmak isteyen bir çok haricinin, etraflarında bir mason tanıdıkları olmadığı için sorduğu sorular.

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ağustos 08, 2012, 04:35:23 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

okumak okumak nereye kadar hissetmeli insan ama nasıl?

Ağustos 08, 2012, 05:53:04 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önce bu konudaki bir küçük yanlışı giderelim.

Bir kişinin mason olması gerektiiğini ya da buna hazır olduğunu hissetmesi diye bir şey yoktur. Kişinin hayal dünyasında böyle bir şey oluşsa bile, bu, nesnel dünyada işe yarar bir şey değildir.

Bir kişi Masonluğa ilişkin bilgileri okur, inceler, araştırır ya da kendisine Masonluk her yönüyle anlatılır. Dolayısıyla Masonluğun ne olup ne olmadığını şöyle böyle öğrenir. Bundan sonra Masonluğa girmeyi, mason olmayı ister ya da istemez.

Burada hissetmek yoktur; istemek vardır. Sonraki aşamada bunun için başvuruda bulunmak vardır; hem de yazılı olarak; hem de ıslak imzalı.

Fakat bu yetmez. O kişinin Masonluğa girmesini asıl masonların istemesi gerekir. Ortalıkta bunu isteyecek mason görünmüyorsa, mason olmak isteyen kişinin onları bulması, derdini anlatması, kendisini mason olmak üzere bir locaya önermeleri bakımından onları ikna etmesi gerekir.

« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2012, 06:43:01 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 08, 2012, 06:25:34 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

okumak okumak nereye kadar hissetmeli insan ama nasıl?

Sayın Ruzber, bende öyle düşünüyordum ama bence okumaya devam eninde sonunda bir yerden patlak verecek ve o okumaların sonucunu alacaksın gibi geliyor bana. Okumak mutlaka ama mutlaka doğru yola çıkıyor. Bence denenmeli.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Eylül 20, 2012, 11:30:59 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Ruzber,

Üzerinden bir hayli süre geçmiş olan ve benim açtığım ilk başlıklardan biri olan bu başlığa ve sizin yazdıklarınıza bakınca,kendi hissettiklerimi tekrar yaşar gibi oldum.Öncelikle Sayın ADAM'ın değindiği gibi "Mason olmak istediğini hissetmek"diye bir şey olmadığını ben de zaman içerisinde öğrendim.Ancak bana göre bir kişinin masonluğa hayranlık duyup,mason olmak istemesi iyi bir başlangıçtır.Bu hayranlık o kişide sınırsız bir öğrenme isteği uyandırmalıdır,daha çok okumalı daha çok öğrenmeye azmetmelidir.Bu forumda da birkaç kez belirtildiği üzere,mason olduktan sonra dahi hatta harici hayata göre çok daha fazla okumalı,öğrenilmelidir.Okumalı ve öğrenilmelidir derken bu tanımın biraz yüzeysel olduğunun farkındayım ancak başlığın amacını aşmaması adına bu şekilde yazdım.Sonuç olarak bence,sizin de söylediğiniz gibi okumaya devam edin,bu forumdan öğrendiğimiz üzere,önlüksüz masonların sayısı,önlüklü olanlarınkinden daha fazladır yani siz masonluğun öğretisini bir harici olarak hayatınızda uygulayabilirseniz,belli  sebeplerden mason olamasanız bile bir mason gibi yaşayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.Bu konuda şunu da eklemeliyim masonların önlüksüz olarak bahsettiği masonlar tabi ki tekris olmamış ve ezoterik öğretiden nasip almamış kişilerdir ve dolayısı ile mason değillerdir.Bu yakıştırma harici olmasına rağmen erdem ve ahlaktan nasibini almış kişilere onları onurlandırmak amacıyla söylenir.Benim demek istediğim ise sizin bahsettiğiniz belli şartlardan mason olamamanız yolun sonu değildir.Okuyun ve kimsenin yapmaya cesaret edemediğini yapıp daha erdemli olmak için küçük bir adım atma cesaretini gösterin.

Saygılarımla.
Memento Mori

Ekim 02, 2012, 10:47:38 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Merhaba sayın arkadaslar
 Ben foruma yenı uye oldum ve bende kendımce bu konuda bıseyler paylasmak ıstıyorum.
Bana gore masonluk bır dın veya tarıkat değildir, bence evrenı anlama sanatıdır yanı mason olacak kısının once evrenı anlamaya calısması evrendekı yerını sorgulaması gerekır, nasıl daha ıyı ınsan olması gerektıgını aklını zıhnını nasıl olgunlastıracagı uzerıne kendını nasıl gelıstıcegını aramalıdır. Bunun yanı sıra her gordugunuzun arkasında bırde gorunmeyen vardır yanı  gorunenın altındakı gorunmeyenı anlama ve hıssetme kabılıyetlerını nasıl gelıstırecegını aramalıdır,toplumda sevgının saygının hosgorunun nasıl ılerletebılecegının yolunu aramalıdır ve masonlukta aranan ısık bu anlattıklarım toplumda ne kadar cok kısı tarafından uygulanırsa dunyanın aydınlanacagını ıfade eder  yanı bunları bırlestırdıgımızde Masonluk bence toplumu guzellestırme meslegıdır
ve her meslekte oldugu gıbı nasıl bır ıse basvuruda bulununca aranan sartlar ıstenırse bence masonlugun sartlarının ana temasının bu anlattıklarımın olduguna ınanıyorum  bu yazdıklarımda yanlışlık varsa saygıdeger  masonlar'dan ozur dılıyerek duzeltılmesını rıca ederım  cunku ben henuz mason olmamıs bırıyım  ama olmayıda cok ıstıyorum sadece bu konu hakkında bıldıklerımın dogrumu yanlısmı oldugunu sorgulamak ıstedım umarım bu verdıgım bılgılerde hata yoktur
saygılar...

Ekim 03, 2012, 12:59:07 öö
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sayın MuhammedAli ;

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz, İnşallah amacınıza ulaşırsınız.

Saygılar  8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 03, 2012, 08:05:36 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Ekim 03, 2012, 05:08:34 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

insanın 5 duyusunun ötesini algılaması, aklını kullanması bu önemli benim için. Su an bakıyorum bu arayışta olanlar dine yöneliyorlar, tarikat ve cemaatler de bu yapıdaki insanlara kapılarını açtı mı buyrun şu an ki halimize.