Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gayrımuntamzamlık ve Masonluktan ihrac Edilmek Arasındaki Fark Nedir?  (Okunma sayısı 17992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2008, 12:01:21 öö
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

locanın iç tüzügünde hangi toplantılara katılımın zorunlu olduğu belirtiliyor bildiğim kadarıyla eğer bu zorunlu toplantılara geçerli mazeretiniz olmaksızın katılmamayı bir adet haline getirmişseniz... gayrımuntazam ilan edilebiliyorsunuz.

Nisan 23, 2008, 12:03:15 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

locanın iç tüzügünde hangi toplantılara katılımın zorunlu olduğu belirtiliyor bildiğim kadarıyla eğer bu zorunlu toplantılara geçerli mazeretiniz olmaksızın katılmamayı bir adet haline getirmişseniz... gayrımuntazam ilan edilebiliyorsunuz.

Neden gayrimuntazam Sayın skullG? Cemiyetten atılıp harici olmak değilde?

Nisan 23, 2008, 12:12:43 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

çünkü gayrımuntazam ilan edilen birisinin düzene dönüşü söz konusu olabilir.

Nisan 23, 2008, 12:18:31 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

çünkü gayrımuntazam ilan edilen birisinin düzene dönüşü söz konusu olabilir.

Harici olduktan sonra dönüşü yok ama gayrimuntazam olunca var. Ama hani gayrimuntazamların haricilerden bir farkı yoktu? Şimdi gayrimuntazam olmak daha iyi birşey mi? Masonik anlamda yani. Bana çelişki gibi geldide...

Nisan 23, 2008, 12:19:33 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın adminler, konu başlığından saptığı için ayrı bir konu olarak ayrılmasını talep ve rica ediyorum.

Saygılarımla,

Nisan 23, 2008, 12:31:00 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

gayrımuntazam ilan edilen birisinin elbetteki masonluk açısından bir hariciden farkı yoktur. sonuçta nizama uygun hareket etmediği için çıkartılmıştır. dolayısıyla gayrımuntazam ilan edildiği andan itibaren haricidir.

ama bir de Harici aleme iade edilme durumu sözkonusu... gayrımuntazam ilan edilme ile bu birbirinden farklı bildiğim kadarıyla... birinde düzene uymama (aidat yükümlülüğü, toplantılara katılma yükümlülüğünü vs. yerine getirmeme) diğerinde ise temel ilkelere aykırı davranma sözkonusu... ben bu açıdan gayrımuntazam ilan edilenin geri dönüşü belli şartlar ve kabullere bağlı olmak üzere mümkündür demek istedim... yoksa gayrımuntazamlığın haricilikten farklı olduğunu değil. dolayısıyla bir çelişki söz konusu değil. yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

benim bildiğim ve diyebileceğim bu kadar...

Sevgi ve Saygılarımla.

Nisan 23, 2008, 12:39:56 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

gayrımuntazam ilan edilen birisinin elbetteki masonluk açısından bir hariciden farkı yoktur. sonuçta nizama uygun hareket etmediği için çıkartılmıştır. dolayısıyla gayrımuntazam ilan edildiği andan itibaren haricidir.

ama bir de Harici aleme iade edilme durumu sözkonusu... gayrımuntazam ilan edilme ile bu birbirinden farklı bildiğim kadarıyla... birinde düzene uymama (aidat yükümlülüğü, toplantılara katılma yükümlülüğünü vs. yerine getirmeme) diğerinde ise temel ilkelere aykırı davranma sözkonusu... ben bu açıdan gayrımuntazam ilan edilenin geri dönüşü belli şartlar ve kabullere bağlı olmak üzere mümkündür demek istedim... yoksa gayrımuntazamlığın haricilikten farklı olduğunu değil. dolayısıyla bir çelişki söz konusu değil. yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

benim bildiğim ve diyebileceğim bu kadar...

Sevgi ve Saygılarımla.

Siz yanlış anlaşılmadınız Sayın skullG, ben bildiğiniz kadarı ile paylaştığınız duruma çelişki diyorum. Siz sadece bildiğinizi aktardınız, Masonların düşüncelerini değil. Bu bağlamda bu bir çelişkidir diye düşünüyorum hala. Sizinle alakası yok.

Teşekkür ederim değerli fikirleriniz için ayrıca Sayın hocam :)

En Derin Saygı ve Sevgilerimle,

Nisan 23, 2008, 12:46:09 öö
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

ben de bunun bir çelişki olmadığını söylüyorum. :) hala.

Nisan 23, 2008, 01:14:15 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

ben de bunun bir çelişki olmadığını söylüyorum. :) hala.

Ben bu şekilde düşünmeye, sizde böyle düşünmeye devam edeceğiz ozaman. Tez yazarken ben bunları çok iyi öğrendim. Çokta yabana atılacak bir deneyim olduğunu söyleyemeyiz değil mi??

Nisan 23, 2008, 01:46:16 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Gayri muntazamlık ve Harici aleme iade edilmek arasında bazı farklılıklar sozkonusudur...Gayrı muntazamlık derken ;Aidat yükümlülüğü, toplantılara katılma yükümlülüğünü vs. yerine getirmemenin yanı sıra loca ıcerısınde tasvıp edılmeyen hareketler,kurallar butunune uymamak v.b leri soz konusudur....Lakın Harici aleme ıade edılmek hukmunu ele alırsak Masonık kuralları hıce saymak,bulundugu cemıyyetı zor durumlara sokmak,kucuk dusurmek ,loca ıcı ayrılıkcılıgı tesvık eden davranıslar,kendısıne verılen gorevlerde cesıtlı sekıllerde gorevı kotuye kullanmak sozkonusudur...Fakat sunuda bılmek gerekır kı bir mason harıcı aleme ıade edılecekse bu surec de kendısı ıcın gayrı muntazam ılan edılmekle baslayacaktır...Arada kı tek fark...Gayrı muntazamlık daha degısık  suclarda ortaya cıkarken,Harıcı aleme ıade , sonucları daha cıddı olan suclarda vucut bulacaktır...Harıcı aleme ıade ,uyeye uygulanan en sert yaptırım olacaktır....
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..