Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bayram  (Okunma sayısı 19163 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2012, 04:04:15 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın Tij ;
Hoşgeldiniz ve paylaşımınızda tam ortama göre.
Saygılar...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 20, 2012, 04:14:18 ös
Yanıtla #21

Hayır Sayın Tij. Görüşlerinizi biliyorum.

"Soru sorarken, meyilli olduğunuz yeri belli ederseniz ona göre cevaplar alırsınız. Etmezseniz ona göre." demişim. Siz burdan ne anladıysanız, yanlış anlamışsınız.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 20, 2012, 06:38:41 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yok olmadı... Olamadı.

Ben buna benzer bir başlığı geçtiğimiz bayramlarda da açmıştım. Amacım sadece "Bayramı olanların" bayramını kutlamaktı.

Fakat o zaman konu böylesine irdelenmemiş, böylesine uzamamıştı. Nedenini merak ettim. Geriye dönüp baktım, meğer hata bendeymiş. Ben o geçmişte açmış olduğum konunun başlığını " Bayramlaşma" diye açmışım, bu başlığa ise " Bayram" demişim. Oysa ikisinde de amacım " Bayramlaşmak"tı.

Konu başlığı " Bayram" olunca bir çok üyemiz bayram konusunu irdelediğimizi zannetmiş olabilir. Ya da "yeri gelmişken" demiş olabilir... Neyse sonuçta konu ortada ve bir çok görüş de ileri sürülmüş. Bir çoğuna katılırım. Fakat katılmadıklarım da var.

Efendim, internette gördüğümüz her yazıyı referans alamayız... Almamalıyız. Hele hele başında " Tarih Türkler'de Başlar" diye yazan bir siteye ben kuşkuyla yaklaşırım. Çünkü daha başından bir taraf olma durumu gözüme batar durur. Dahası tarihin Türkler'de başlamadığını hepimiz biliriz... Geçelim. Konumuz bu değil.

Bu bayram, bir ay boyunca oruç tutan, bunun gereği olarak da, kendisini birçok "görsel, zihinsel, fiziksel" eylemden ve zevkten alı koyan, buna sabırla dayanan ve en önemlisi bunu inançları için yapan samimi insanlar için bir ödüldür ve adı da " Ramazan" bayramıdır.

Öte yandan, "Din"i bir politika, bir siyaset ve insanları özgür düşünceden uzaklaştırma aracı olarak görenler ve böyle kullananlar için de adı " Ramazan" bayramıdır... Ama biz işte orada dururuz... "Hop" deriz. "Bu bayram onu samimi inançlarla kutlayan ve inanan insanların bayramıdır. Senin değil."

inanç konusu da ayrı bir konu. Şöyle bir algı var; sanki bu bayrama " Şeker" bayramı diyenler İslam karşıtıymış gibi bir durum var. Oysa ben bu bayrama "Şeker" adını verenlerin de ekserisinin öyle forum üyelerimizin yazdığı gibi, bunun İslam öncesi bir Türk geleneği olarak gördüklerini ve bu yüzden " Şeker Bayramı" dediklerini sanmıyorum... Bilakis, asıl onlar bile bile bir ayrımı işaret etmenin peşindeler. Kendi yaşantımdan çıkarımlarımla biliyorum bunu. Şöyle bir yanıgıya düşüyorlar: Sanki bu bayrama Ramazan adını verenler şeriat yanlısı, Şeker diyenler laik... Hayır efendim. Bu bayram ne o ne bu tarafın değildir. Bu bayram, samimi inançlar ve dinlerinin bir gereği olarak bir ayı oruç tutarak ( oruç tutmanın sadece aç kalmak olmadığını bilerek) geçiren inançlı insanların bayramıdır.

Haa bir yerlerde samimi duygularla bunu hala eski bir Türk geleneği olarak gören ve öyle kabul eden birileri varsa ve kutluyorlarsa onların da bayramıdır.

Önünde sonunda bu bir " Bayram" dır. Bayram sevgi, şefkat, barış ve TOLERANS kavramlarını içinde barındırır. Bu dünyanın her yerinde böyledir.

İçten samimi inanışlarla bu bayrama Şeker diyenlerin Şeker bayramı, Ramazan diyenlerin Ramazan bayramı kutlu ve mutlu olsun.

« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2012, 07:16:30 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Ağustos 20, 2012, 08:33:10 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. Tij demiş ki; Ramazan orocunu tutmus bütün arkadaslarin Ramazan bayramini kutlamak istiyorum ve daha nice güzel bayramlara diyorum.

Oruç tutmayan veya sağlık nedeniyle tutamamış olan arkadaşların bayramını kutlamadıysanız bir sebebi var mı? yoksa yazarken bir dalgınlık oldu da öyle mi yazdınız? sadece merak ettim.

Ağustos 20, 2012, 08:37:11 ös
Yanıtla #24

Alıntı
Bu bayram, bir ay boyunca oruç tutan, bunun gereği olarak da, kendisini birçok "görsel, zihinsel, fiziksel" eylemden ve zevkten alı koyan, buna sabırla dayanan ve en önemlisi bunu inançları için yapan samimi insanlar için bir ödüldür ve adı da " Ramazan" bayramıdır.

Alıntı
Bu bayram ne o ne bu tarafın değildir. Bu bayram, samimi inançlar ve dinlerinin bir gereği olarak bir ayı oruç tutarak ( oruç tutmanın sadece aç kalmak olmadığını bilerek) geçiren inançlı insanların bayramıdır.

O halde oruç tutmayanlar sizin görüşünüze göre bu bayramı kutlamayacaklar. Öyle ya, oruç tutanların bayramıymış bu. Öyle olsun. O halde size iyi bayramlar. Bektaşi boşuna dememiş. On iki ayın sultanı derler, bitince bayram yaparlar.

Tarih Türklerle başlamamıştır. O dar bir bakış açısıdır. Ama Türkler, tarihin en köklü milletlerinden biridir. O da bir gerçektir. Bugünkü inançları, bayramları, gelenekleri geçmişte, yani atalarımızda ve onların inançlarında bulabiliriz. Bulabiliriz değil buluruz.

Ama ne önemi var Türk'ün Arap'ın. Oruç tutsun, ümmetimizden olsun yeter. O da farklı bir dar bakış açısıdır.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2012, 09:18:16 ös Gönderen: peacewings »
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 20, 2012, 08:52:55 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne garip! İnsanlar ne okurlar, okuduklarından ne anlarlar? Dahası bu anladıkları ne kadar da anlamadıklarını gösterir...

Dedim ya çok garip...

enelsır

Ağustos 20, 2012, 08:56:41 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ha! Az önce yazmayı unutmuşum Bektaşi "oniki ayın sultanı derler" dememiş, " onbir ayın sultanı derler" demiş... Elim deymişken düzelteyim dedim.
enelsır

Ağustos 20, 2012, 09:04:15 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Bayramın güzel günlerin habercisi olması dileğiyle...
 :) :) :) :)

Ağustos 20, 2012, 09:17:49 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Sayin ARCHITECT,

basta sizin olmak üzere, Forumdaki arkadaslarin vede bütün insanlarin ( herkim hangi isim altinda kutluyorsa ve bende hep sevgi  ve güler yüz cagrisimi yapan) bayramini bütün ictenligimle kutluyorum.

Saygilarimla

Ağustos 20, 2012, 09:21:03 ös
Yanıtla #29

Ne garip! İnsanlar ne okurlar, okuduklarından ne anlarlar? Dahası bu anladıkları ne kadar da anlamadıklarını gösterir...

Dedim ya çok garip...

Sayın enelsir, yazdıklarınızı bir daha okursanız, belki ne dediğinizi siz de anlarsınız. Öyle demek istememiş olabilirsiniz o zaman da güzel yazmalısınız. Bu bayram oruç tutanların bayramı dememeli. Öyle diyenle, ben aynı düşünceleri taşımam. Ben sizi yanlış anlamış olayım. Kusura bakmayınız o zaman.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2012, 09:35:59 ös Gönderen: peacewings »