Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bayram  (Okunma sayısı 19145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2012, 04:26:37 ös
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yılbaşı kutlaması ile ramazan ayını aynı terazide tarttınız ya ne diyeyim size.Birinde yapılmış vre oldukça uzun ve zahmetli bir ritüelin sonunda bir kutlama var diğerinde bir doğum günü kutlaması ha bu kutlamayı artık müslümanlarda hz.muhammed için kutlu doğum haftası etkinlikleri adına yapmaya başladılar ikiside aynı kefelik konu.Ramazanı nasıl tarttınız anlamadım.Heleki şu sözünüz tam facia ne dmektir bu allahınızı severseniz

Türkiye'de oruç tutmayan insanlar ve müslüman olmayan insanlar hatta dine olağan üstü alerjisi olanlar bile bu bayramı içinde ramazan kelimesi geçmemek kaydıyla  içtenlikle kutlarlar.

Bu bayram örfi bir bayramdır müslümanlar bu ibadetin sonucu olarak uygulamışlar adıda ramazan sizde şimdi diyorsunuzki onların gönülleride olsun ne şiş yansın nede güzelim kebaptan olalım 2 tarafta memnun olsun içinden ramazanı çıkaralım oldu.

Byle girişimlere ne gerek var allahınızı severseniz ister oruç tutsun ister tutmasın ister deist olsun ister agnostik ister ateist olsun canı bu bayramı kutlamak istiyormu bana ne ya ne kadar feyz alıp kutlayabiliyorsa kutlasın kaldıki bu kutlamada ne yapıyoruzki büyüklerimizi ziyaret edip hasbihal etmekten başka bunuda bayram kisvesi adı altında yapıyoruz.Arkadaşlar biz buna bayram diyoruz eş dost akraba ziyaret etmeye sizdeki algı nedir bilmiyorum ama yılbaşı kutlamalarına hiç benzemiyor bizdeki.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 04:33:09 ös
Yanıtla #41
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her rind bu bezmin nedir encamı bilir.
Dünyamızı nagah zalam örtebilir.
Bir bitmeyecek şevk verirken beste,
Bir tel kopar, ahenk ebediyyen kesilir.

Sayın Karahan boşuna çabalamış.

Benim bayramımı benden alamaz. Bizim bayramımızı bizden alamayacaklar.

İsteyen diniyle inancıyla kutslasın bayramını; kimseye bir diyeceğimiz yok bizim.

Bizim evimizde şeker var; bizimle şeker gibi bayramlaşmaya gelenler için.

Şeker yerine biber yerleştirmek isteyenlerin yolu açık olsun; bizim evimizin kapısından ırak olacak.. O da bize gam, onlara değil. Çünkü bir insandan yanayız; varsayımsal güçlerden, sömürgenlerden, istismarcılardan, çıkarcılardan ve asalaklardan değil..

Bir tel koptu ne yazık ki!... Bakalım ötekilerden nasıl bir ses çıkacak bundan sonra.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 04:41:29 ös
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.adam

Telin falan koptuğu yok burada kullanılan yani şu söz

Bizim evimizde şeker var; bizimle şeker gibi bayramlaşmaya gelenler için.

Tamamen mecazi kullanılmış dostluktan tatlı bir muhabbetten dem vurularak tadıda şeker gibi muhabbetin bu şeker hem sadece tad olarak sizin kast ettiğiniz değildir çeşitli tatlılarda vardır.Dolayısı ile kopan bir tel var ise sanırım kendi telinizin üstüne basmışsınız kopan odur.Bu dörtlük kime aittir altına yazsa idiniz daha iyi olurdu.

Bu kadar yazıyı boşunada yazmadım üstelik birisi çıksında boşuna uğraşmış desin diyede yazmadım benzetmenşizde varmak istediğiniz sonuçta size hoş durmadı sn.adam.

Kısa bir şiirle bir anlatımı bir fikri boşa çıkarmaya çalışmak sizin gibi bir bilge ve akil insana yakışmadı.Gittiğim her kapıda bende şeker ve tatlıyı birlikte gördüm ve yedim sanırım sizin evinizdede size el öpmeye gelenler için durum aynıdır.Şeker değilde tatlıda yediğim için tatlı bayramımı dememiz gerekirdi.Amacınız tel koparmak olmamalı sn.adam bu sizin tarzınıza uymuyor.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 04:46:17 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan, demek istediğim dini bir bayram veya ritüel zaman içinde millileşebilir; milli bir örf veya bayram da zaman içinde dinileşebiliyor. Bunun islam dininde çok örneği vardır.

Yani insanlar osmanlı zamanında islami bir siyasi güç hakimken  ayıp olmasın diye veya siyasi otoritenin gözüne batmayalım korkusuyla vb.  kutlaya kutlaya içlerine işliyor ve o kadar işliyor ki despot denebilecek ölçüde bir laik sistem kurma çabasına olanlar bile bu bayramı ortadan kaldıramıyorlar. Adını şeker koyuyorlar.

Yılbaşı Hristiyan bayramıdır müslümana  haramdır, kafir olursunuz vb. fetvalarına rağmen Yılbaşı kutlamalarını yok edilemeyiş nedeniyle bu iki kutlamayı birbirine çok benzetiyorum.

Saygılarımla.

Ağustos 21, 2012, 04:51:10 ös
Yanıtla #44
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bende benzetmenizi yanlış buldum sn.masör1976 lütfen sizde bunu anlayın.Yılbaşı bir doğum günü kutlamasıdır hz.isanın bizdede sanki çok gerekli imiş gibi illada bir karşılık olacak ya hz.muhammed için kutlu doğum günü yaptılar kıyas yapacaksanız bununla yapın ibadet bir ritüeldir doğum günü kutlaması değildir.30 gün oruç tutup bir es vermek için eş dost akraba ile bu mutluluğu yaşamak için ve bunuda bir bayram tadına vardırmak sureti ile kutladıkları bir gönül birlikteliği bayramıdır.

Sizinde dediklerinizde doğru yönler var ama yanlışa doğru örnek vermek yanlış duruyor osmanlı zamanında böyle uygulama varmış korkudan ne yani doğru olmadığı aşikarken ne yapalım doğrumu diyelim .

EDMUND BURKE

Ağustos 21, 2012, 04:53:58 ös
Yanıtla #45
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan normalde yılbaşı bir dini ritüelken uluslar arası millileşmiş ve insanlığa mal olmuş Hristiyan olmayanlarca da içtenlikle kutlanan hiç bir dogmatik zorlamaya maruz kalmayan bir değerdir. Benzer şekilde ramazan ve kurban bayramı da ülkemizde buna benziyor demek istedim. Kutlu doğum haftası ise sadece müslümanlarca kutlanıyor.

Saygılarımla.

Ağustos 21, 2012, 04:58:13 ös
Yanıtla #46
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dörtlüğün kimin olduğunu yazmamıştım. Gerekçesini belirtsem, anlaşılan iyice ayıp olacak ve birileri çok kırılacak. İyisi mi Ziya Paşa deyip geçelim.

Derken Sayın NOSAM33 de yılbaşı için kimilerinin Hıristiyan bayramı olduğunu ileri sürdüğünü belirtiyor. Niçin Hıristiyan bayramı olsun ki? Bu da bilgisizlere yönelik bir ters duygu sömürüsü... Hatta niçin bayram olsun ki?... O sadece bir yılbaşı gecesi ve günüdür. Yıl rakamının değiştiği günden başka bir şey değildir. Kutlanası dea değildir abana göre ama işte insanlara bir kutlama yapmak hatta kutlamayı abartmak için bir vesile gerek... Hıristiyanlara sorsanız başka bir şey söylemezler. Acaba şundan ötürü mü bayram dersiniz: Gün olarak Katolik bayramı ile Ortodoks bayramının tam ortasına yerleşir.

Bizim asıl bayramımız başkadır. Adına Cumhuriyet Bayramı derler; hiç duydunuz mu?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 05:03:49 ös
Yanıtla #47
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında çok net ifade ettiğiniz bir şey var yılbaşı hristiyan olmayanlarcada kutlanan bir dini ritüel dediniz ,peki müslümanım diyen neden kutlar diye sormayacağım bir itirazım yok çünkü hatta hz.isa benime peygamberim olduğu için doğum günü o günmüdür diye bakmadan tıpkı hz.muhammedinki gibi düşünür ve kutlarım,kutlarımda şu soruyuda sorarım kutlamak gerekirmi,kutlarken ne yaparız peki iyiki o gün doğdun isa iyi ki varsın ya olmasa idin naparız biz ruhu ile bakmadan edemiyorum .Doğum günleri benim için sadece çocuklarımın ve eşimin  günleri için önemlidir hayatıma bir değer kattıkları için.Bir değer oluşturdukları için kıymetlidir sırf bir bayram havası olsun biraz eğleneyimde hz.isanın yada hz.muhammedin doğum gününü kutlamaktan o kadar haz almam.

İçi boş insanların kendilerine eğlence yaratmak için kurguladıkları törenlerden bir farkı yok benim için.

EDMUND BURKE

Ağustos 21, 2012, 05:10:37 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Sayın ADAM;
''Derken Sayın NOSAM33 de yılbaşı için kimilerinin Hıristiyan bayramı olduğunu ileri sürdüğünü belirtiyor''
Ben bu başlık altında böyle yazı yazmamıştım  ama  .  ???

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 21, 2012, 05:13:16 ös
Yanıtla #49
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Cumhuriyet bayramı bizim asıl bayramımızmıdır bu çak dar bir görüş olarak kalır açıkçası.Bakınız burada size katılıyorum ve evet benimde bayramımdır o gün ve coşkusunu yaşadığım bir bayramdır ama buna daha fazla bir anlam yüklemek hatta daha ileride bu bayramı kutsamaya kadar gider .Biz buna cumhuriyet bayramı diyeceğimize özgürlük bayramı,hürriyet bayramı dese idik belki daha değişik olurdu .Cumhuriyet nede olsa bir rejimdir ve sizde bir rejim bayramı kutlamış olmuyormusunuz,yarın birgün bir başka durumdaki geldiğinde kendi kurduğu rejimin bayramını yapmazmı.Kaldıki tarihteki örneiğide mevcuttu 27 mayısı yapanlar o günü bayram ilan ettiler yıllarca.

Ramazan bayramı yada sizin deyiminiz şeker bayramı için belli kesimlere tepki gösterirken cumhuriyet bayramı için göğsünüzü gere gere kullandığınız ifadeleri coşkulu bir biçimde doğru kabul ederken aynı hoşgörüyü karşı tarafa gösteremediğinizi üzülerek görüyorum.

Cumhuriyet bir Rejimdir ideolojidir birileri sever birileri sevmez tabuda değildir karşı taraftan beklediğiniz sevgi ve saygıyı söz konusu islam yada din oluncada gösterme olgunluğunda olma durumundasınızdır.

Kesin ifadelerle gerçek bayram cumhuriyet bayramıdır demek bir dayatmadır ve hiç bir özgür yanı olamadığı gibi diktatöryal bir söylemdir.

Benim bayram alışkanlığım farklıdır bayram kültürümde bayram bilgimde farklıdır ama ilk öncelikli kutladığım bayramlardan değildir.Olmazssa olmaz gibi dayatılmasıda hoş değildir.

EDMUND BURKE