Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TAKVA  (Okunma sayısı 3929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 13, 2007, 11:58:38 ös
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Takva filmini seyrettiniz mi arkadaslar?
Ne dusunuyorsunuz?
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 14, 2007, 04:00:24 öö
Yanıtla #1

İzledim sonu şaşırtıcı, belki beklemeni vermiyor ancak bu düzeni yaşayan ve özünde saf bir insanın karmaşık ilişkiler içinde başka bir sonu yok.
Muritlerden toplanan bağışlar ve mülklerden gelen gelir kimlere ne amaçla harcanıyor...
Nasrettin Hoca geldi aklıma '' Ye kürküm ye'' :) Film tam bir çelişkiler dünyasını gözler önüne getiriyor.

Haziran 14, 2007, 04:22:09 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Cok ilginc bir film bu...

Haziran 14, 2007, 12:42:16 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

film ilginç sahnelerin hepsi filme özgün bir anlam katıyor ama oyuncular üst seviyede oynamışlar acaba düşünüyorum şuan da ülkemizde böyle insanlar varmıdır ?***

Haziran 14, 2007, 04:45:48 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

film ilginç sahnelerin hepsi filme özgün bir anlam katıyor ama oyuncular üst seviyede oynamışlar acaba düşünüyorum şuan da ülkemizde böyle insanlar varmıdır ?***
Bu soruyu umarim saka amacli sordun :) Olmaz olur mu?

Haziran 14, 2007, 04:52:41 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

şaka değil gerçek cumhuriyet yönetimiyle yönetiliyorsak böyle şeyler olmamalı bence

Haziran 14, 2007, 05:35:33 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Fazla Katilamayacagim...
Bence Cumhuriyet ayri, insanlarin o Cumhuriyet catisi altinda dini ozgurluklerini yasamalari ayri. Zira filmde ben yapilan kotu hicbirsey gormedim. Sonucta etrafa zarar verecek hic bir sey yapmamislardir. Kendi cevrcevelerinde, hic kimseye bir zarari olmadan kendi yasantilarini surduruyorlar. Ve en dogal haklari olan ticareti de surduruyorlar.

Bence bu filmin birden fazla ana fikri var.
1-Bazi tarikatler ve muridlerin gunluk hayatlarini nasil surdurdukleri
2-Insanlarin dinlerine ne kadar bagli olabilecekleri
3-Bu bagliliklarin nasil kullanilabilecegi (kotu anlamda degil, guvenilirlik bakimindan)
4-Kuvvete, gunluk hayatin duzenine aliskin olmayan kisilerin bir anda hazirliksiz kuvvet ve nufuz elde edince nasil degisebilecekleri
5-Ayni konularda kendi gorusleri ile baskalari arasinda nasil fark olabilecegi, ama bu farklarin inanci etkilememesi
6-Bazi insanlarin yasamlari bir anda degistigi zaman nasil bocalayabilecekleri.

Aslinda bu film sahne sahne incelenmesi gereken, neredeyse her sahnesinde birden fazla mesaj veren, ve her tarafa cekilebilecek gondermeler yapiliyor.
Cok basarili bir film. Aktorlerin kalitesi de basariya ekliyor tabii ki.

Haziran 14, 2007, 05:42:45 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Alıntı
şaka değil gerçek cumhuriyet yönetimiyle yönetiliyorsak böyle şeyler olmamalı bence

Niye olmamalı veyahutta ne olmamalı insanların dini duygularını sömüren tarikatlermi veya bütün tarikatlermi?

Haziran 14, 2007, 05:45:16 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Takva İslam cahili bir senaristin elinden çıkmış üzerinde uzun uzun konuşulmayacak kötü bir filmdir..Tarikatların iç yapısını yıllardır bilen bir insan olarak bu filmi patlamış mısır eşliğinde gülerek izledim..Komedi filmi gibiydi

Haziran 14, 2007, 10:36:52 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Filmdeki yanlisliklari anlatirsaniz daha faydali olur. En azindan filmi seyreden uyeler farklari gormus olur.