Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TAKVA  (Okunma sayısı 3941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 07, 2007, 07:10:24 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Film ilginc bir yapit idi, genel bir ozet yapmak gerekirse ornegi pek olmayan bir konsept yapilmis ve 'kotu' yorumunu yapan ustadlara binaen, filmin hazirlik asamasinda ve konunun islenisi zayifti. Ancak, burada bile 'ulkemizde boyleleri var mi?' sorusu yoneltiliyorsa, Takva agir bile kacmis olabilir. Su goturmez bir gercek, dediginiz gibi Cumhuriyet doneminde tekke ve zaviyelerin kanun ile kapatilmasindan sonra nasil ki masonluk da Mustafa Kemal Pasa doneminde faaliyetlerini durdurmus ise, devletin 'halk'in ve 'cografya'nin dinamiklerini suni kanunlar ile halki bir kalip haline sokma ( ozellikle Turk cografyasinin) girisiminin her daim basarisizlikla sonuclanacaginin kat-i bir tecrubesidir.

Neyse fazla edebiyat yapmadan filmle ilgili yorumlarimi yazayim. benim sahsi gorusum, her sosyal organizasyonda tarikatlar, dernekler,  veya ozerk kurumlarda dahil edilebilir, isin icine maddiyat girdigi zaman, bir yerlerde sakatlik olmaya basliyor. Takva'daki senaryo hakikaten izleyen kisinin bakis acisina gore, ya insanlarin saf duygularinin istismara musait oldugunu , ya safi bir sekilde zayif da olsa bir insanin tasavvuf yolunda katlandigi zorluklara ve nefsi mucadelesini, ya da insanlara dikta edilen kurallar silsilesinin kalbur ustu -idareci sinif-  tarafindan cemaat/tarikat cikarlari icin istisna edilmesi dikkat cekiyor.

Yanlislik olarak, anlatimda mesela, ana karakter olmamasi gereken bir satis islemiyapiyor ve bunu da kurtaracakken yalanla kendi kendini batiriyor, ve aldigi paranin kendisine haram oldugunu dusunerek bunalim yasiyor, burada, o noktadaki bir adam ya kendi tarikatina yada baska bri yere o paayi bagislayarak kurtulabilir, -ki o noktaya kadar zaten gordugu tecrube ettigi tezatlarla zaten bunu dusunebilen bir karakter olmasi gerekli. ve kacinilmaz sona bir adim daha yaklasiyor. Ikincisi, normal yasaminda surekli nefsini terbiye edebilmesine ragmen gordugu ruyalardaki tezat ve Seyhin evlendirme teklifini direk kestirip atmasi da ayri bir muamma.

Son bir nokta, bilenler bilir ama genel bilgi olarak soyluyorum, Zikir konusunda Cesitli Islami gruplarda da tartismalar olsa bile, Yahudilerinde farkli sekillerde ve (bazilari kimi tasavvuf tarikatlarininkine seklen cok benzemektedir) zikir ayinleri vardir.

BEn Anka kusunu merak ediyorum aslinda henuz izleyemedim o biraz daha icerik olarak daha zengin gibi gorunuyor....