Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tekris Sonrası Duyulan Hisler  (Okunma sayısı 9476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 14, 2019, 11:45:53 ös
Yanıtla #20
  • Yeni Katilimci
  • *

Duyulacak hislerden önce geçilecek olan basamaklara kendini hazırlamanı ve masonluğu bir basamak olarak görmemeni tavsiye ederim bunun yerine temel inancını ve felsefesini öğrenmeye kendin ile içselleştirmeye çalış eğer bunu yapabiliyor ve kendini bunların ışığında iyi hissediyorsan Masonluğu düşünmeni ve basamakları bir bir çıkmaya çalışmanı tavsiye ederim çünkü Masonların kurucuları da basamakları ilmek ilmek işleyerek çıktı ben de henüz bir mason olmasam da fark edilme ve fark yaratıp özgün olmaya ve Mason olmaya çabalıyorum.

Ocak 15, 2019, 12:03:32 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Duyulacak hislerden önce geçilecek olan basamaklara kendini hazırlamanı ve masonluğu bir basamak olarak görmemeni tavsiye ederim bunun yerine temel inancını ve felsefesini öğrenmeye kendin ile içselleştirmeye çalış eğer bunu yapabiliyor ve kendini bunların ışığında iyi hissediyorsan Masonluğu düşünmeni ve basamakları bir bir çıkmaya çalışmanı tavsiye ederim çünkü Masonların kurucuları da basamakları ilmek ilmek işleyerek çıktı ben de henüz bir mason olmasam da fark edilme ve fark yaratıp özgün olmaya ve Mason olmaya çabalıyorum.

Sayın Anıl sanırım bu tavsiyeleriniz bana.. Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Ancak duygularla bir insan vardır. Adalet duygusu mantık duygusu vicdan duygusu vs.. Masonluğu basamak olarak da görmüyorum bunu hangi cümlemden çıkardınız gerçekten çok merak ediyorum.. Şaşırdım da doğrusu 3 cümleden bunu çıkarmanıza.. '' çalış ya da yap gibi emir kip kelimeler de pek hoş değil açıkçası.. Ama size şunu cani gönülden söyleyebilirim çalışıyorum çabalıyorum kendimi yetiştirmeye vargücümle gayret ediyorum.

Saygılarımla..

Ocak 15, 2019, 12:21:34 öö
Yanıtla #22
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Vendor;
Sözlerim size istinaden söylenmiş değildir bu yanlış anlaşılma sebebi ile sizden canı gönülden özür diliyorum sözlerim July12 adlı kullanıcıya.

Ocak 15, 2019, 12:24:44 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Vendor;
Sözlerim size istinaden söylenmiş değildir bu yanlış anlaşılma sebebi ile sizden canı gönülden özür diliyorum sözlerim July12 adlı kullanıcıya.

Sayın Anıl hemen benim sözlerimin altına pek de denk gelen cümlelerdi ancak özür dilenecek  bir şey yok..
Saygı ile..

Ocak 15, 2019, 12:28:23 öö
Yanıtla #24
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Vendor;
Sözlerinize ve bana verdiniz yanıta katılıyorum insani duyguların ve hislerin özellikle adalet çerçevesinde şekillenmesine katılıyorum. Saygı ile...

Ocak 15, 2019, 12:53:39 öö
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Anarchosa'nın ve sayın Alşah'ın bu sözleri zaman hakkında beni bir kez daha düşünmeye sevk etti. Zaman, her şey ona bağlı maddi bir yapı ancak düzeni nasıl da sağlıyor ? Öyle bir şey ki sanki bizi sınırlamazsa her şeyi yapabilecekmişiz gibi geliyor.
  Belki de Sonsuz Doğu'ya göçmek bu sınırları kaldırır. Ve Nur'a kavuşmak bu sınırın kalkması ile mümkün hale gelir. Uyumadan önce bir düşünmem gerekecek.  :)
Saygılarımla, iyi geceler...
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca

Ocak 15, 2019, 02:17:27 öö
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İş anekdotlara döküldü. Pek kişisel konulara girmem ama bu meslekle ilgili de fikir vereceği için paylaşmak isterim...

Ben zengin bir ailede büyümedim. Hatta sayın Alşah'ın verdiği örnekte olduğu gibi ailenin el birliği ile zorla okuttuğu o çocuklardanım. Şartlar gereği erken büyümem gerekti.

Babamın İstanbul'un bir semtindeki mahalle bakkalında üç aile ekmek çıkarıyordu babamlar ve amcamlar. Bende kuzenlerim gibi 7 yaşında poşet taşıyarak çıraklığa ilk orada başladım.

Meraklı çocuktum deli gibi okur,  14-15 yaşlarımda apartman görevlilerine filan kendimce bilgiler verir hikayeler anlatırdım. Müşterilere siparişleri götürürken sobetlerimiz olur, "zengin" ve çoğunlukla "entellektüel" müşterilerin kimi dikkat eder, merakımı körükler, kitap vs getirirler başımı okşar/sırtımı sıvazlarlardı...

Gel zaman git zaman aydınlandım, mesleğe de çırak oldum. Üyesi olduğum sayın locada o zaman matrikülde Sonsuz Doğu'ya göçmüş tek bir kardeşimiz vardı. Sistemimizde fotoğraflarını gördüğümde çok tanıdık geliyordu ama bir türlü çıkartamıyordum.

Gel zaman git zaman locamız bir "Anma Oturumu" düzenledi kardeşimizi anmak için. Toplantıya ailesinden de oğlu davetli idi. Kendisi HKEMBL ye üye bir kardeşimizdi aynı zamanda. Babasını anlatırken benim rahmetli babamın bakkalının sokağında yıllarca oturduklarını, babasının esnaflarla bile nasıl hoşsohbet olduğunu vs. Anlattı. İşte o zaman kafama dank etmişti. Ben bakkalda çırak bir ufaklık iken kafamı okşayan komşu amca, 20-25 yıl sonra ben masonluğa tekris olduğumda LOCA KARDEŞİM olmuştu.

İşte değerli üyeler, bir bakkal çırağı olan ben kendimce emek harcayarak ne babam ne bir yakın tanıdığım mason iken gün geldi, bu kardeşlikle ait hissettiğim yere vardım. Lütfen sesime kulak verin. Masonluk Skull&Bones ya da benzeri bir seçkin ailelerin çoçuklarına özgü dernek asla değildir. Öyle zannedenler ya harici kapıda ya da derecelerin eleklerinde kalır. Tek yapmamız gereken cevherimizi keşfedip parlatmak... Elbet bir sarraf denk gelir.
Sn.anarchosa siz foruma katildiginizda mason'dunuz o zaman.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 15, 2019, 09:38:00 öö
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğun parayla, servetle, makamla işi yoktur. Maddi vazifelerinizi yerine getirmeniz yeterlidir.

Masonluk; gönül işidir, eğitim işidir, entelektüelite gerektirir, çalışma gerektirir, adanma gerektirir.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 15, 2019, 04:52:22 ös
Yanıtla #28

Yanıtı aranan en değerli soruya giden bu yoldaşlığın kabulüne dair hissiyat,öyle bir kaç cümle ile ifade edilemez kanımca.

Bu tür bir hissiyatın tezahürü, söylenemediği kadar yürekte; söylenebildiği kadarı da sözcüklerde kitli kalmaya meğillidir.

Bize binlerce farklı şekilde de bu hissi anlatmaya çalışsalar; onları "o" yapan şeylerin,bizleri "biz" yapan şeylerle anlaşılamıyacağını göz önünde bulundurmalıyız.

« Son Düzenleme: Ocak 15, 2019, 04:57:25 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ocak 17, 2019, 02:35:51 öö
Yanıtla #29
  • Yeni Katilimci
  • *

asgari ücretli bir işe girmek için bile insanlar uğraşmaktadır bir referansı bile eh işte ile sözcüğü ile bitse kişi işe giremiyor. Bırakalım da duygu düşünce  tüm ilkelerin bütünlüğünü taşıyan masonluğa giriş de bu denli zor olsun.
kişi kendi tekrisine ulaşmalı çaba sarf etmeli yılmamalı inşallah bu yıkılmaz felsefi duygu bir an bile olsun içimizden çıkmasın.buradaki her harici kardeşimizi bu kutlu yola ulaşması dileği ile
Saygı ve hürmetlerimle