Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir masonun, başkalarının da mason olmasını istemesi  (Okunma sayısı 3313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 27, 2017, 02:13:07 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonların üye sayılarını arttırma gibi bir amaçları yoktur. O yüzden arzu etmeyenleri anlamaya neden önem versinler? Kimse kimseyi zorla mason yapmak için çalışmaz. O yüzdendir ki kapıyı çalmak esastır. Tabii doğru kapı olması da ayrı bir konu...
Tersten düşünme ile ilgili bir olay.
Kaldıki neden ikna olmadığımı yazmaya çalıştım hep.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 27, 2017, 09:43:49 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Risus,

çok net cevap vermiş, ben yazsaydım da aynısını yazardım cevaben :)

“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Mart 27, 2017, 03:48:31 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben bu olayı masonluk öğretisine verilen değerle bağdaştiriyorum.Bu bilgi ve sirlara değecek kisileri secmek masonluga ve ogretisine saygiyi ifade ediyor
Ama once kisinin masonluk ve sirlarina değer biri olduğunu gostermeli. Ki masonlukta bireyin isteği sartiyla zorlama olmadan mason olunmakta bu da aslinda masonluk,, öğretilerine kisinin deger verip vermiyecegini kendisine bu şartla düsündürme olanağini sağliyor

Kisinin Masonluga ve öğretisine verdiği değer ve diğer masonlarin sizin gerçekten bu öğretilere değer verececeğinizi görmeleri kisileri secme ve önermede esas alina temel kural oldugunu düşünüyorum
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 27, 2017, 08:46:20 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanıt değil de yorum beklenen bu başlık altında yazılanlar, o kişilerin Masonluğa bakışlarını yansıtmanın arka planında niteliklerini de ortaya koyuyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 02, 2017, 05:06:27 ös
Yanıtla #14

Çünkü aydınlanmanın doğduğu, hürriyetin filizlendiği, kardeşliğin yaşandığı bu yapı "iyiyi daha iyi yapma" amacındadır, Karanlığın çökmekte olduğu bu yeni yüzyılda da dünyanın bu yapıya daha çok ihtiyacı var demektir. Kendi içinde sağlam, nitelikli, aydınlıktan yana, görev bilinci ile yetişmiş, erdemli ve liyakat sahibi Kardeşlerin bir arada olduğu Masonluğa ne harici ne de dâhili hiçbir tehdit tesir etmeyecektir.

Nisan 02, 2017, 07:58:15 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Peki ama şu "iyiy daha iyi yapmak" kimin mottosu?
Türk Masonluğu'nda böyle bir motto göremiyoruz.
Ha, belki vardır da ben görememişimdir. Nerede?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 02, 2017, 08:43:35 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir ülkü vardır birde gerçek.Yasadiklarimdan öğrendiğim bir şey var ise oda insan okumak ,insanı bilmek.Her türlü motto nunda ülkününse üzerinde.
Burada konuşulan şeyler hep yüzeysel bizim için bir rüya alemi.

Bir masonun başkasını da mason olmasını istemesi eylemini birileri mason olup ,masonluğu öğrendikten sonra ne olduğunu anlayabilir.

Bir örnek ile belki yaklaşık bir şey söylenebilir,
Yaşamdaki en büyük yük öğrenilen bilgidir,bilgi öğrenince ve çoğaldıkça yük olur ve bu yükten kurtulmaninda en güzel yolu bildiğini öğrenmesini isteyeceğim kişiler bulmaktır.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 02, 2017, 11:16:25 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonlarin tam olarak bu konuda ne dusundugunu bizlerin bilemeyecegi konusunda size katiliyorum sn. karahan. Mesajimda masonlukta uye sayisinin arttirmanin bir amac olmadigindan bahsetmek istemistim. Yanlis anlasilmis olabilir. Yoksa dediginiz gibi isigin yayilmasindan da isigin paylasilmasindan buyuk mutluluk duyacaklarina eminim. On yargili olmadiginiz surece merak ettiginiz her konuyu sizinle paylasacaklarina da suphe yok... Ikna olmak icin somut kanitlar ariyorsunuz ancak masonlukta anlatilanlar sembolik ve alegoriktir. Cikarilan anlam kisiye ozgudur. Sir da ayni sekilde... Umarim kendimi daha dogru ifade edebilmisimdir. Daha deneyimli uyelerin katkilarindan faydalanmak isterim...

Sevgi ve saygi ile...

Nisan 08, 2017, 11:27:54 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Peki ama şu "iyiy daha iyi yapmak" kimin mottosu?
Türk Masonluğu'nda böyle bir motto göremiyoruz.
Ha, belki vardır da ben görememişimdir. Nerede?

Özgür mason, hangi koşulda olursa olsun, kendi yararını başkasının zararında aramaz. İyiliği insanca var olma arayışının ayrılmaz bir parçası sayar ve karşılık beklemeden iyilik yapmayı yaşamın doğal akışında benimser. Yaptığı iyiliği kimseye göstermeden sürdürmeyi yeğler. İyi olmayanın yetkin olamayacağına inanır ve bu yolda kendisini geliştirir. İnsanları iyiler ve kötüler olarak ikiye ayırmaz, her iyi insanın onarılacak bir kusuru olabileceğini bildiği gibi, her kötü insanın da umut ve sevecenlikle ışıldayan bir yönü olabileceğini bilir. Mason töresi iyi görünmeyi, iyilikten çıkar sağlamayı ya da iyilik yaparken başkalarını kırmayı kabul etmez. Özgür Mason insan olmaya çalıştığı için iyilikseverdir.

ÖMBL'nin internet sitesinden alıntıdır.
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...