Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ayrilan Masonlar  (Okunma sayısı 22574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 28, 2008, 12:47:30 ös
Yanıtla #10

Söylenebilir Sn.SkullG,

Ezoterik topluluklarda sembolizma kullanılmasının amaçlarından bir taneside budur.Belli bir algı seviyesinin altındaki insnlara ritüel tiyatro gibi gözükür.Sembolik anlamı olan nesneler ise gerçek işlevleri neyse onlar gibi algılanır.Anlamları açık açık anlatsanız bile kafada örtüşmez.İçeriye sadece bir centilmen kulubü olarak bakan ve bu amaç la giren kişi 30 sene gelip gitsede kazanımı çok fazla olamayacaktır.Dolayısı ilede aradığını bulamayıp çıktığındada bizlere bir zararı olamayacaktır.Bir Mason hayata hatta hayatı içerisinde kullandığı  objelere bile farklı gözle bakabilme yetisine sahip kişidir.Bu yeteneğe sahip kişiler girerler ve yeteneklerini (bakış açılarını,algılarını) daha öteye taşırlar.Gözleri kapalı olan bir kişinin içeriye girince gözleri bir anda açılamaz.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ocak 28, 2008, 11:31:32 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Mesela Islam tasavvufunda hakkal yakin mertebesine ulasmis bir mutasavvif kolay kolay yoluna ihanet edemez. Murted durumuna dusmesi oldukca zordur. Cunku hakikatleri sadece gozleri, kalbi degil bilumum butun hucreleriyle musahede ettigi icin artik onun rucu etmesi cok zor bir ihtimaldir. Ancak bireyin bu mertebesini , varidatini koruyabilmesi icin , mutemadiyen beslendigi kaynaklarla icli disli olmasi, belirli rituelleri yerine getirmesi, diger tasavvuf ehli kardesleriyle bir araya gelip mutad sohbet-i canan yapmasi iktiza eder. Aksi halde musahedesi zamanla yipranmaya ve gevsemeye ve hakikatlerden uzaklasmaya baslar. Evet insan degiskendir, degisimcidir, degismeyi tabiati geregi ister .Ancak beslendigi ilim ve mana ,bunun akabinde  musahedesi de degisip gelistigi, buyuyup serpildigi icin insan hic sikilmaz ve surekli gelisim kaydeder. Ruhu ve akli gelisen insan icin,  her yaptigi rituel mana bakimindan bir oncekinden farklidir. Belki hareketler aynidir ancak o her seferinde farkli ufuklara yelken acar ve degisim ve gelisim gosterir . Degisim ve gelisim gosterdigi muddetce de daha cok lezzet alir,  gun gectikce daha cok baglanir yoluna. Artik o yolu birakmayi aklindan bile gecirmez. Ancak bu turden rituelleri fiziki hareketlerin ayniligi olarak goren insanlar, ne ruhlari da ne akillari gelisebildiginden bir sure sonra bu yolun kendileri icin rutin bir program olmasindan sikayet ederler ve ayrilirlar.   

Sanirim masonlukta da benzer seyler olsa gerek..

Muhabbetle...
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2008, 11:39:02 ös Gönderen: Kirlangic »

Ocak 28, 2008, 11:37:50 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

BElKi MAson Ve harİci üyelere garip gelsede ben yinede istediğim cevabı alamadığımı düşünüyorum.Aynı şekilde ifade etmekte zorlandığımı hissettim.İlgi ve alakanız için tekrar teşekkür ederim

Ocak 29, 2008, 01:55:34 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sn. Kırlangıç' ın belirttiği gibi insan değişkendir ve doğası gereği de öyle olmak zorundadır. Yaşı ilerledikçe fikirleri de gelişir ve nihayetinde bir olgunluğa ulaşır. Fakat ben şu ihtimali de hep unutmamamız gerektiğine inanırım, bir insan tüm hücreleri ve can-ı gönlü ile bir öğretiye yada inanış sistemine bağlı olsa dahi, birgün kanının son damlasına kadar yüreyebileceği yolu terk edebilir. Çünkü kişinin bir ruhu vardır ve insanın kişiliği, olgunluğu ve yetkinliğinin değişkenliğinden çok daha öte bir değişkenliğe sahiptir. Psikolog değilim, sadece kendi yorumumdur. Yıllarını hakkı ile veren muhterem bir Mason, ayrılmak isteyebilir.
Fakat sizin sorunuzun cevabını Sn. Mason üyelerimiz cevaplamış sevgili galilei...

Ocak 29, 2008, 02:14:45 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Yıllarca masonluk karşıtı çalışmalar yapmış bir birey birgün mason olmak istediğini söylerse çalışmalarının yanlış olduğunu anladığını söylerse kişisel olarak ona vereceğiniz cevap ne olur?

Ocak 29, 2008, 02:19:41 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bana sormadınız sanırım, fikrimi belirtmek isterim Sevgili Galilei.
Her insan böyle birine şüphe ile bakar. Erdem sahibi bir insan ise, temkini elden bırakmadan o kişiye bir şans verirdi sanırım...

Ocak 29, 2008, 02:38:59 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Anlatmak istediğim hangisi olursa olsun birgün yürüdüğünüz yol size yalnış gelebilir.Bu sıfır ihtimal değildir olmamış demek olmayacak anlamına gelmez.

Ocak 29, 2008, 06:16:10 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Hayatta gönül ile ilgili yapılan her işte olmaz diye birşey yoktur. Ben bu tip bağlılıkları "aşk" olarak nitelendiriyorum, aşk bir gün bitebilir... Fakat Masonik öğreti çok farklı, öğretiye aşk ile bağlanmanız yanında kurallara disiplin ile ihtimam göstermeniz gerekir diye düşünüyorum. Bu disiplini hayatının gayesi yapan bir insanda kolaylıkla kopamaz sanırım...

Mart 05, 2008, 11:00:28 öö
Yanıtla #18

Söylenebilir Sn.SkullG,

Ezoterik topluluklarda sembolizma kullanılmasının amaçlarından bir taneside budur.Belli bir algı seviyesinin altındaki insnlara ritüel tiyatro gibi gözükür.Sembolik anlamı olan nesneler ise gerçek işlevleri neyse onlar gibi algılanır.Anlamları açık açık anlatsanız bile kafada örtüşmez.İçeriye sadece bir centilmen kulubü olarak bakan ve bu amaç la giren kişi 30 sene gelip gitsede kazanımı çok fazla olamayacaktır.Dolayısı ilede aradığını bulamayıp çıktığındada bizlere bir zararı olamayacaktır.Bir Mason hayata hatta hayatı içerisinde kullandığı  objelere bile farklı gözle bakabilme yetisine sahip kişidir.Bu yeteneğe sahip kişiler girerler ve yeteneklerini (bakış açılarını,algılarını) daha öteye taşırlar.Gözleri kapalı olan bir kişinin içeriye girince gözleri bir anda açılamaz.

Saygılarımla,

Bu durum salt Masonlar için düşünülmemelidir, Sayın Mystic; İnsan olan her Birey için de geçerlidir.

=> Amaç; Yetişmek ve Yetiştirilmekse eğer;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 05, 2008, 11:03:54 öö
Yanıtla #19

Ahlakı bozuk ve saygısı olmayan bir kişi(bahsettiğiniz şeyleri yapacak karekterde olan bir kişiden bahsediyorum) kendi isteği ile veya atılarak kardeşlikten çıktı ise bizler sadece bundan mutluluk duyarız.

Özür dilerim, ama ben olsaydım tabi Birey en önemlisi de İnsan olmam bazında bundan pek de memnun olmazdım.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.