Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Psikoloji Hakkında Önerileriniz  (Okunma sayısı 2672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2014, 05:21:48 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar,

20 yaşındayım.Üniversiteyi denkliği olan yurtdışında,İngilizce eğitimle Psikoloji alanında okumak istiyorum. Uzun zamandır kişisel gelişim ve farkındalıkla ilgileniyor,farklı forum sitelerinde kendi çapımda makaleler yayınlayıp,kendimi geliştiriyorum.Ayrıca Parapsikoloji,Metafizik ve Tasavvuf birlikteliğiyle psikoloji karışımlı güzel eserler oluşturmak istiyorum.Ülkemizde maalesef ki maddi alan kısıtlılığı yaşanmaktadır. Artık bazı meslekler ''doktorluk'' gibi garanti ve bol paralı meslek yapısıyla akıllara kazınmış durumda. Benim siz değerli üstadlarımdan beklediğim yorumlar sizce bu şartlar altında psikolojiyi tercih etmeli miyim? Vakti gelince büyük projelere imza atmak istiyorum bu sebeple sermayemin de büyük olması gerekecek. Bu alan bunu karşılamaya yeterli midir?

Teşekkür ederim.

Temmuz 08, 2014, 12:47:50 ös
Yanıtla #1

Sayın MysticMind, sosyoloji okumayı da seçenekler arasında düşünmenizi tavsiye ederim. Ayrıca günümüzde artık büyük projeler kişisel sermayelerle yapılmıyor, sponsorlarla yapılıyor. Burada önemli olan sizin değerli fikirler ortaya koymanız ve bir organizasyon becerisi elde etmeniz. Alacağınız eğitimlere karar verirken bunları düşünerek hareket etmelisiniz.

Temmuz 08, 2014, 03:08:05 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MysticMind, sosyoloji okumayı da seçenekler arasında düşünmenizi tavsiye ederim. Ayrıca günümüzde artık büyük projeler kişisel sermayelerle yapılmıyor, sponsorlarla yapılıyor. Burada önemli olan sizin değerli fikirler ortaya koymanız ve bir organizasyon becerisi elde etmeniz. Alacağınız eğitimlere karar verirken bunları düşünerek hareket etmelisiniz.

Yorumunuz için teşekkür ederim üstat. Açıkçası hedeflediğim projelerim fizik ötesi alemi fizikle ispat etmek ve kişisel gelişimde büyük yeri olan farkındalığın,aslında hayatın temeli olan bütün yargılarımızı barındırdığını ve kendimizi değiştirebileceğimizi anlatmak.Bunu tasavvuf ekolü,maddenin boşluk teorisi,kutsal kitaplardaki yaratılış evrelerinden günümüze kadar olan süreci ele alarak anlatmak istiyorum.Bu yüzden alanım biraz fizik biraz tarih biraz sosyoloji biraz psikoloji ve belki başka alanlarında barındıracak. Vakti geldiğinde dünyadan ''Sen fizikçisin sanane psikolojiden / Sen psikologsun sanane fizikten'' tepkisini almak yerine aslında ne kadar iç içe ilerlediklerini kabul ettirmek istiyorum.

Temmuz 08, 2014, 03:37:54 ös
Yanıtla #3

Hedefiniz yolunda size başarılar dilerim. Zor bir hedef belirlemişsiniz. Akademik dünya sanılanın (ve olması gerektiğinin) aksine çoğunlukla tutucudur malesef. Yeni fikirler çok zor yer bulur. Hatta bazen ancak bir kuşak öldükten sonra yeni fikirler kabul görme imkanı bulur. Bu bağlamda sizin akademisyen kimliğine sahip olmanız zaten bir şeyler telaffuz etmeniz için yeterlidir. Karşınıza çıkacak engeller sizi yıldırmasın. Siz topluma bir hizmette bulunmak peşindesiniz. Üstelik de bunu toplumsal kaliteyi artırmak, toplumun kavrayışını genişletmek amacıyla yapıyorsunuz. İşiniz gerçekten çok zor.

Temmuz 08, 2014, 04:06:43 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hedefiniz yolunda size başarılar dilerim. Zor bir hedef belirlemişsiniz. Akademik dünya sanılanın (ve olması gerektiğinin) aksine çoğunlukla tutucudur malesef. Yeni fikirler çok zor yer bulur. Hatta bazen ancak bir kuşak öldükten sonra yeni fikirler kabul görme imkanı bulur. Bu bağlamda sizin akademisyen kimliğine sahip olmanız zaten bir şeyler telaffuz etmeniz için yeterlidir. Karşınıza çıkacak engeller sizi yıldırmasın. Siz topluma bir hizmette bulunmak peşindesiniz. Üstelik de bunu toplumsal kaliteyi artırmak, toplumun kavrayışını genişletmek amacıyla yapıyorsunuz. İşiniz gerçekten çok zor.

Teşekkür ederim yorumunuz için zor olan güzeldir diyerek sözlerime Mevlana'nın sözüyle son vermek isterim =)

''Maksada sabırla erişilir, acele ile değil. Alelâde otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir. Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek, delice kaynayandan daha lezizdir.."