Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudiler neden bu kadar zeki?  (Okunma sayısı 66315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2014, 01:45:23 ös
Yanıtla #50

organize kollektif zeka ve bilinçli toplum...güzel açıklama
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Ocak 27, 2016, 08:28:16 ös
Yanıtla #51
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben aslında buna bir yanıt buldum. En azından kişisel görüşüm bu yönde diyeyim. Bildiğiniz üzere yüzyıllarca Yahudilere yönelik bir toplumsal dışlama mevcut. Nedenlerini başka bir vakit tartışabiliriz, şimdi sonuçlarına değinelim.

Toplumdan dışlanırsanız kendinizi başka şeylere yönlendirirsiniz. Kimisi dine verir, kimisi bilime. Bazıları zengin olup kendini dışlayanlardan üstün olmak ister, bazıları da şahane eserler ortaya koyarak kendini dışlayan toplumun sevgisini kazanmayı.

Bence Yahudilerin durumu bu şekilde. Yüzlerce yıl boyunca dışlanmış olmaları onları üretkenliğe sevk etti. Dünyanın merhametsiz yüzü gösterilen her halk gibi onlar da kendilerini geliştirmekte buldular çareyi. Yoksa sanıldığı gibi Avrupa'da yaşamış olan her Yahudi çok zekidir, çok zengindir gibi bir durum ortada yok. Parasal sıkıntı çeken bir sürü Yahudi'de var. Tıpkı her milletten olduğu gibi.

Buna karşıt bir örnek olarak Afrikalılar verilebilir. "Onlarda zor durumdalar, neden kendilerini kurtarmıyorlar?" denilebilir. Fakat bu acımızca bir "tepeden bakmak" olur. Halbuki orada insanlar var güçleriyle hayatta kalmaya çalışıyorlar. Belki hepimizden daha hevesliler okumaya, para kazanmaya ve mutlu olmaya. Geçenlerde bir belgeselde görmüştüm. Savaş ve fakirlik içerisindeki bölgelerden birinde mobilet kiralama sistemi (şirket değil, bizdeki bisikletçiler gibi) kuran ve köyündeki çocukları terörden kurtarmaya çalışan bir Afrikalıyı anlatıyordu. Bu adamın bir kahraman olmadığını kim söyleyebilir?

Yahudilere paralel olarak "göçmen işçi ve çocukları" örneği verilebilir. Amerika'ya göçmen olarak gelen işçi ailelerin (özellikle uzakdoğu) çocukları, başarı konusunda Amerikalı öğrencileri toz yutturuyor. Hem dışlanmanın etkisi var burada hem de zorundalık. Çünkü biliyorlar ki başarılı olamazlarsa hayatları sönecek. Mutsuzlukla tamamlayacaklar ömürlerini. Bu yüzden sımsıkı sarılıyorlar hayata ve çaba göstermekten geri durmuyorlar.

Öte yandan da rahatı bulan toplumların, nüfuslarının büyük bölümünün avare gibi gezenlerden oluştuğunu bir çok Avrupa ülkesinde ve Amerika'da görebiliriz.

İşte bunlar benim getirdiğim sosyolojik açıklamalar.
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2016, 08:30:20 ös Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ocak 31, 2016, 06:32:38 ös
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bence çaresizlikten dolayı zeki olmuşlar.çünkü insanların 1945 kadar devletleri yok.bu dağınık toplum değişik devletlerde yerleşmişler çeşitli nedenlerden dolayı. hayatlarını sürdürmüşler.mesela benim dedem babam ve ben. biz gayrimenkul satın aldık bizim gayrimenkullerimiz yapılar 50 sene sonra işlevsiz  hale geldi yapı itibarıyla.ama bu devletsiz olarak hayatlarını sürdüren topluluk birikimlerini sıkı bir tasarrufla finans sektöründe kulandılar.bu birikimlerinden bir güç oluşturdular.bu topluluğun birlik beraberlik bağlılıklarının hem dini hem ırki olarak anlatmama gerek yok diye sanıyorum.ve bunu yüzyıllardan beri yapıyorlar.ve bu yollarla dünya markalarını yaptılar çok güçlü şirketleri var. bu dünya şirketlerin sadece bir tanesinin cirosu.bizim milli merkez bankasının rezervlerinden 2 kat fazladır.bu devası güç ödül almasa başarı elde etmese olmazsa olmaz olur yani diye düşünüyorum.

Ocak 31, 2016, 07:20:37 ös
Yanıtla #53
  • Uzman Uye

Sayın baran21 , Yahudiler 1940'lı yıllardan önce de vardı yani beş bin yıldan beri vardılar ve o zamanlarda  da dünyaya yön veriyorlardı. Bu nedenle sadece yakın tarihi değerlendirmenin pek doğru olmadığını düşünüyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 31, 2016, 08:48:26 ös
Yanıtla #54

albert aynştayn da yahudiymiş diyorlar.sonra o diyor ki,ben başarısız olsaydım nazi,oldum da yahudi mi oldum.öyle birşey.atalarımız afrikadan,allah saklasın nazardan. ::)
kalite çöplükte aranmaz.

Şubat 01, 2016, 12:52:25 ös
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayın alşah. imzanızla söylemleriniz biraz çelişkili gibi geldi bana.vur ama dinle beni diyorsunuz.yazdıklarımı okuyup dinleyip kavradınız mı acaba.beş bin yıl dünyaya yön veriyorlar diyorsunuz bu söylediklerinize samimi olarak inanıyormusunuz birinci tapınak yıkılışı. ikinci tapınak yıkılışı. babil sürgünü. pers hakimiyeti. büyük iskender dönemi. roma hakimiyeti .orta çağda bizans hakimiyeti. erken modern döneminde osmanlı hakimiyeti.israil toplumu bu dönemlerde sadece ayakta kalmayı başarmışlar.dünyaya yön vermemişler.1900 yıllarda bu halk avrupa da soykırımına uğramıştır.kemikleri odun vucutlarında sabun yapmışlar.20.yüzyılda devlet kurmuşlar.yinede rahat yüzü gürmemişler.1956 süveyş krizi. 1967 de altıgün savaşı.1973 yom kippur  savaşı bence 19. 20 yüzyıllarda güçlü olmuşlar  saygılar.sevgiler

Şubat 07, 2016, 01:10:48 ös
Yanıtla #56
  • Uzman Uye

Sayın baran21, ben sözlerimin arkasındayım. Aslında sizde dolaylı olsa da benim yazdıklarımı teyit ediyorsunuz. Bütün anlattıklarınıza bir bakın ve bir de bu günkü durumu gözünüzün önüne getirin.  Nasıl olur da beş bin yıldır hep felaketlere maruz kalan bir toplum  hala ayakta kalabilir. Evet,  yazdıklarımın arkasındayım. Dinler tarihini de bir inceleyin tek tanrıyı yaratanın kim olduğuna, kutsal sayılan kitaplardaki peygamberlerin kimliklerine bakın bakalım hep kimi göreceksiniz. Yine beş bin yıldır, dünya ticaretinin kimin elinde olduğuna bir bakın. Dünyanın değişiminde rol oynayan devrimlere, ihtilallere, darbelere bir bakın arkasında hep kimi göreceksiniz. Yine dünyaya yön veren izimleri bir inceleyin bakalım arkasında hep kimi göreceksiniz.   
        Sayın baran21, belirttiğim gibi ben yazdıklarımın her zaman arkasında olan biriyim. Bu konu öyle on- on beş satırlık anlatılarla izah edilemez. Yahudileri ve Yahudiliği anlayabilmek için kutsal kitaplar dahil ciltler dolusu kitapları karşılaştırmalı olarak incelemek gerekir. 
        Emin olun ki yazdıklarımda hilaf-ı  hakikat hiç bir ibare yoktur. Öyle zannediyorum ki bir müddet sonra bana hak vereceksiniz, ama bu ne zaman olur onu bilemem.
        Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Şubat 07, 2016, 02:43:09 ös
Yanıtla #57
  • Aktif Uye

Eğitim şart sayın Alşah
"Kimin ilk okulda yahudi sıra arkadaşı vardı ?"diye merak ediyorum.
Saygılarımla

Şubat 07, 2016, 05:36:16 ös
Yanıtla #58
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dinler tarihini de bir inceleyin tek tanrıyı yaratanın kim olduğuna, kutsal sayılan kitaplardaki peygamberlerin kimliklerine bakın bakalım hep kimi göreceksiniz. Yine beş bin yıldır, dünya ticaretinin kimin elinde olduğuna bir bakın. Dünyanın değişiminde rol oynayan devrimlere, ihtilallere, darbelere bir bakın arkasında hep kimi göreceksiniz. Yine dünyaya yön veren izimleri bir inceleyin bakalım arkasında hep kimi göreceksiniz.

Öncelikle dinler tarihi ile kastınız ne? Yani dinlerin içinden tarihi mi yorumlayalım diyorsunuz yoksa tarihin üzerinden dinleri mi? Eğer ki dinlerin içinden tarihe bakacaksak, Göbeklitepe'yi nereye koyacağız? Eğer ki tarihin üzerinden dinlere bakacaksak bu sefer de "peygamberleri uç uca ekledik, 6000 yıl bulduk, gerisinde insan hayvan gibi bir şeydi, aklını kullanmayı 6.000 sene önce öğrendi" bakış açısı ile Göbeklitepe'yi nasıl uyuşturacağız? Yapılan kazı çalışmaları gösteriyor ki bundan 12.000 yıl önce dahi insanlar inşaat mesleğinde ve dinde ileri seviyedeydiler. Bunu kazıda bulunan kurban kemiklerinden görebiliyoruz.

"Hayvan kemiği ile dinde ileri olmanın alakası nedir?" diye sorabilirsiniz. İnsanlar 6.000 yıl öncesine kadar (bazı inanışlara göre) tanrıyı dahi bilmiyorken, nasıl oldu da 12.000 yıllık bir tapınakta kurban edilmiş hayvan kemikleri bulundu? Demek ki o zamanlarda bile sistematik bir dinleri varmış ki tanrılara/tanrıya kurban sunma noktasına kadar gelmişler. O halde bu bize bunun daha da kadim bir geçmişi olduğunu gösteriyor. Yani rahatlıkla Göbeklitepe'nin binlerce yıl daha gerisine gidebiliriz.

Elimizdeki bu gerçekleri ortaya koyarak değerlendirecek olursak, din tarihi açısından söyledikleriniz pek doğru değil. Beş bin yıldır dünyaya hükmetme meselesi de gayet komik geldi. İlk başta 5.000 yıldır hep felaketlere maruz kalıyorlar diyorsunuz devamında da 5.000 yıldır dünyaya hükmettiklerini söylüyorsunuz. Bu ifadeden ya mazoşist oldukları çıkıyor ya da ifade yanlış. Ekonomiye son yüzyıllarda yön verdikleri yadsınamaz ama bunun bir de sebebi vardır. Faiz hem Hıristiyanlık dininde hem de İslam'da yasaktır. Bu sebeple Yahudiler yüzlerce yıl boyunca tefecilik yapmışlardır. Zamanla da zaten tefecilik, bankacılığa dönüşmüştür.
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2016, 05:41:45 ös Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Şubat 07, 2016, 09:22:02 ös
Yanıtla #59
  • Uzman Uye

Önce sayın Hacamat'ın sorusuna yanıt vereyim; bu konuda daha önceleri de belirtmiştim, benim ilk  ve ortaokul sıralarında Yahudi arkadaşlarım vardı. Hatta; son iki yıl öncesine kadar bile Yahudi dostlarım vardı ve hatta aralarında Aham olanlar bile vardı. Ne yazık ki, bazıları İsrail'e göç ettikten sonra onlarla iletişimim kayboldu, keza ülkemizde olanların da hemen hepsi vefat ettiler. En son  olarak ta Aham olan dostum vefat etti, vefat ettiğinde yaklaşık 90 yaşlarında idi. Şu anda iletişimde olduğum veya bire bir tanıdığım Yahudi ne yazık ki yok.
          Sayın kurt'un anlatılarına gelince; Dinler tarihinden kastım ne olabilir ki; çok açık değil mi.
          Sayın kurt, hangi yönden incelerseniz inceleyin aynı yere vardığınızı göreceksiniz. Göbeklitepe'den bahsediyorsunuz. Buna en ufak bir itirazım yok. O ap ayrı bir konu, bilimsel çalışmalar yapılıyor ve ben bu çalışmaların sonuçlarını da elimden geldiğince takip ediyorum. Esasen, yazımı iyice incelemiş olsa idiniz, benim beş bin yıllık bir süreçten bahsettiğimi anlayacaktınız. Ben yazımda dinler tarihinin incelemesini yapmadım. Şayet, dinler konusunda bilimsel yönden bir konu gündeme gelirse, o zaman çok farklı ve çarpıcı fikirlerle karşılaşabiliriz.
         Bu bakımdan, yazdıklarımda her hangi bir çelişki söz konusu değildir.  "mazoşist" oldukları konusu bence tartışılabilir ( soy kırım olayındaki ayrıntılarda bazı Yahudilerin Hitlere finans desteği verdiği artık inkar edilmiyor) .
         Sayın kurt, bence son ibarelerinizde  siz de dolaylı da olsa benim yazdıklarımı teyit eder mahiyette ifadeler kullanmışsınız.
         Dediğim gibi, yazdıklarımda hiaf-ı hakikat bir anlatım olmadığı gibi tenakuz yaratacak ifadeler de mevcut olmadığını düşünüyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"