Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: NEDEN MASONLUK  (Okunma sayısı 24142 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2012, 05:32:04 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

"yükseklerde ve enginlerde bütün dünyayı araştır. yalnız iki şey bulacaksın: yaratan ve yaratılan. bu yolda ilim kuvvetin, iman kılıcın, sukut da delinmez zırhın olsun. hakikati herkesin anlayış derecesine göre açıkla. ruh, üstü örtülü bir ışıktır ki ancak aşk ile ebedi olarak parlar; aşksız ise sönüp gider." HERMES- TRİSMEGİSTUS

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Kasım 19, 2012, 09:42:14 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu başlık tartışılırken kendimce birçok düşünüm olmasına rağmen katılmayı düşünmemiştim. Zira " Neden Masonluk" bir çok açıdan ele alınması gereken bir konu gibi geliyordu. Hala da öyle geliyor...

Fakat Sayın symbol'un şu Hermes Trismegistus'dan alıntı yaptığı son iletisini okuyunca... Nasıl desem, biraz kafam karıştı. " Yükseklerde ve enginlerde dünyayı araştır. Yalnız iki şey bulacaksın: Yaratan ve yaratılan...". Buna biraz takıldım doğrusu. Buna kendimce anladığım Masonluk açısından baktığımı da ayrıca belirtmek isterim. Kafamın karışmasına asıl sebep olan konu da bu.

1-Eğer araştırılması istenen dünyaysa, bunun neden yükseklerde ve enginlerde araştırılması istenmiş?

2- Ben Masonluğun dünyaya ve insanlara has ve bütün insanlığın, bütün dünyanın barış ve mutluluğu için olan bir şey ( artık adına ne diyorsak) olduğunu düşünüyordum/düşünüyorum. Neden bu araştırmalarım sonucunda ulaşacağım tek gerçeğin Yaratan ve Yaratılan olduğu öngörülmüş?

3- Bütün bunları bir mason olarak Sayın symbol'un söylemesi ayrıca merakımı uyandırdı. Masonlar kendilerini daha iyi bir insan haline getirmek isterlerken, Onların değimiyle ham taşların yontmaya çalışırlarken... Bu çalışmalar sonucunda ulaşmayı umdukları yer bir yaratıcının olduğu bilgisi midir?

4- Masonların Yaratıcı ve yaratılanlarla neden bu kadar ilgilendiklerini de anlayabilmiş değilim. Masonluk daha çok bireyin kendisini ilgilendiren birşey... Kendisi ile ( daha iyi biri olmak adına) girdiği bir savaşım değil midir?

Sayın symbol'un iletisi bana bunları düşündürdü.
enelsır

Kasım 20, 2012, 01:15:46 öö
Yanıtla #12

Sayın symbol'un bu alıntısında elbette Masonlukla ilintili bir şeyler belki de pek çok şeyler var. Yaratan ve yaratılan. Bir zamanlar yine Sayın symbol'un açmış olduğu bir konuyu hatırlatıyor (yanılmıyorsam): makrokozmos ve mikrokozmos. Elbet bunların da Masonlukla ilişkisi olsa gerek. Hele ki Trismegistus'un hayli hayli olmalı...

Söz konusu Masonluk olunca, tek konu insan olmuyor demek. Aynı zamanda evren ve tanrı da bu konular içinde kendine yer buluyor. Geometriye büyük bir önem verildiği, yaratılmış olan her şeyde belli bir oran ve nizam olduğuna inanılan Masonlukta... Neden yaratan ve yaratılmış kavramları olmasın? Makrokozmos ve mikrokozmos'tan bahsediliyorsa...

Üstelik üyeleri için "Tanrı inancını" şart kılan muntazam Masonluk için.

Masonluğun Tanrıyı gökte arama gibi bir niyeti/çabası yok. Benim bildiğim yok. O halde Sayın enelsır, Masonların gökte bir Tanrı aradıklarını da nereden çıkardı? Tanrının nakşettiği dünya varken... Bu dünyadaki o muhteşem nizam, uyum ve oran varken?

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Kasım 20, 2012, 11:02:13 öö
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ve Allah adıyla işaret edilen (Tanrı – Yaratan) Dünyayı Altı Günde Yaratıp Yedinci gün Arş’a Hükümranlık kurdu…

Yunus Suresi 3. Ayet

http://www.kuranmeali.org/10/yunus_suresi/3.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Semavi dinlerin anlattığı altı günlük yaratımı anlatımını Ezoterizm, Kadim Bilgelikler ve Kutsal Geometride aynı satırları farklı bir yöntemle ifade ediyor.

Bu ifade tarzı çalışıldığı zaman konunun batıni manasına, kişisel ve toplumsal bazda, enerjisel ve etkisel güç kazanmaya yol açar.

Yaratım öncesi – Boşluk ve Sadece O vardı..  ve bilinmek, kendini bilmek istedi..

Saygılarımla...
(Socrates)

Kasım 20, 2012, 11:13:11 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Alıntı
Yaratım öncesi – Boşluk ve Sadece O vardı..  ve bilinmek, kendini bilmek istedi..

Sayın symbol ; yukarıda yazdığınız alıntıda  '' kendini bilmek istedi '' derken TANRI'danmı bahsediyorsunuz ?
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 20, 2012, 11:19:16 öö
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın NOSAM33,

Evet...Tanrı,yaratan,Allah adına ne derseniz....

Saygılarımla....
(Socrates)

Kasım 20, 2012, 11:25:13 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sayın symbol ; Lütfen cehaletime verin ,kendini bilmek istedi derken burasına takıldım , sanki İnsan mantığında bir ustanın yaptığı eserden Ödül beklemesi gibi yalnız o Ustanın eserini muhakkakki kendinden daha İyi bir Üstatların değerlendirmesi gerekmezmi ?
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 20, 2012, 11:39:22 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın NOSAM33,

Çocugunuz var mı bilmiyorum.Size şöyle bir örnek verebilirim benim de aklımın kestiği kadar ;Örneğin çocuğunuz(yani bir nevi eseriniz) güzel bir şey yaptığı zaman siz ondan gururlanırmısınız?Çocuğunuz da sizi onurlandırarak ödülünüzü vermiş olmaz mı?Aklımın kestiği kadar benim de....

Saygılarmla...
(Socrates)

Kasım 20, 2012, 11:42:37 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Bekarım , Lakin ilginç bir benzetme .
Saygılar Sayın Mason
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 20, 2012, 11:50:10 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu konu başlığı altında neler olup bittiğini anlayamıyorum.

Soracağım...

Şimdi burada özellikle Sayın Symbol Masonluğu teist nitelikli bir dinle mi özdeşleştiriyor? Bu nitelikli bir dinin asal dogmalarından birinin Masonluğun temellerinden biri olduğunu mu söylüyor? Yoksa buna benzer bir şey mi demek istiyor?

Bu denilenler Masonluğun ritüellerinde ya da kurumun benimsenen ilkelerinde (yasa ve tüzüklerinde) açıkça  böyle mi geçiyor? Yoksa bunlar Masonluktaki belli bazı büyük locaların hatta kişilerin  kendilerine özgü göreli benimseyişi mi?

Bir yaratım vardı da onun öncesinde boşluk ve sadece o vardı ise, (her kimse o) ondan önce, onun olmadığı bir diğer boyutta ne vardı?

Bunların yanıtı varsa, bunlar nereden çıkıyor? Hangi bilimsel donelerle destekleniyor? Yoksa bu iş öyle değil de Antik Çağda birtakım varsayımlar oluşturmuş kişililerin kaleme aldığı kitaplarında yazdıklarına inanmamız mı isteniyor onlar öyle yazmış diye?

Masonluk insanlar arasında böyle buna inananlar ve inmayanlar diye ayırım mı güdüyor? Böyle mi, bu dayatmalarla mı  öngörüyor tüm insanlar ve tüm toplumlar için barış ve mutluluk yuvası olacak bir ortamı? Bu yüzden mi kan yitirip giderek zayıflıyor dünya yüzünde yoksa?

Buyrun sıra sizde.

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2012, 11:54:05 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.