Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Günümüz İslam toplumlarında Hz. Mehti inanci neden yaygınlasti?  (Okunma sayısı 2148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 07, 2017, 07:41:42 ös

Günumuz toplumların da Hz. Mehti inanci neden yaygınlasti?Bu kavramın. Doğruluğu nedir?
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 07, 2017, 08:18:52 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Günümüz toplumlarında yaygınlaştı demişsiniz ama tam aksine , insanlar binlerce yıldır (Mehdi veya Mesih) bir kurtarıcı geleceğini umuyor. Eski dönemlerde bu düşünce günümüzdekinden daha yaygındı.
     Hatta İncil'de geçen bir bölümde , insanlar Yahya peygamber için : ''Beklenen kurtarıcı Mesih senmisin ?'' diye soruyor. Onun verdiği cevap ise : ''Ben onun çarıklarının bağını bağlamaya bile layık değilim.''
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Mart 07, 2017, 08:26:11 ös
Yanıtla #2

Uzun zamandır,bu kavram üzerine araştırmalar yapıyorum.Sizlerin bilgisi benim için önemli. Şuan orta doğudaki savaşlardan birtanesi maalesef bu kavram üzerinde.Hem dini hem ekonomik savaş.Hiristiyanlikta Hz mesihin geleceğine inanıyorlar. Müslümanlar İran da çok yaygın Hz.Mehti as gelecegine inanıyorlar. Hıristiyanlar ve Yahudiler armegedon Savaşı'nın kaçınılmaz olduğuna bu dini inanış yüzünden sürekli söylemlerde bulunuyorlar.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 07, 2017, 08:35:06 ös
Yanıtla #3

Kur-an'da böyle bir kavram yazmaz zaten;Kur-an'nın "Oku" bölümünden başlanır ise, bu durum fark edilir;böylece bahsettiğiniz "toplumlarda da Mehdi inanci neden yaygınlaştığı" sorunuza da cevap olabilir.

Yaratıcı var ise, mantığa,bilime ve sorgulamaya olan arzumuzu; korku,inanmışlık ve bireysel kurtuluş için ibadet taklaları atmamızdan daha çok takdir edecektir.
Sen Özelsin

Mart 07, 2017, 08:48:41 ös
Yanıtla #4

Kuranı Kerim de olmadığını biliyorum ama Hadislerde müslümanlar hep bu kavramdan bahsediyor.Sizce sebebi nedir.Hristiyanlikta Hz Mesihin tekrardan yeryüzüne ineceginden bahsediyor.

Mart 07, 2017, 10:10:46 ös
Yanıtla #5

Kuranı Kerim de olmadığını biliyorum ama Hadislerde müslümanlar hep bu kavramdan bahsediyor.Sizce sebebi nedir.Hristiyanlikta Hz Mesihin tekrardan yeryüzüne ineceginden bahsediyor.

Tarih boyunca hep ayni inanış ve beklenti hiç bitmediki.Ölümler,savaşlar,kıtlıklar; cahillik,bağnazlık,caresizlik dolu yıllar geçirdik.Yeri geldi doğa acımasız oldu; yeri geldi insan insan'a acımasız oldu.Doğa'yı sevmeyi insan'ı sevmeyi öğrenemedik; zira çözümün bizzat kendisi bizleriz.Birbirimizi ve doğayı sevmeyi korumayı öğrenmemiz gerek.

Hem doğayı,hem birbirimizi katledip, ardından gökten mucize veya mesih bekliyoruz.Gök yüzünden ancak meteor düşüyor; zaten  öyle bir meteor bulup, onun cennet'ten düştüğüne inanıp, etrafında dönüp ibadet eden toplumlara ait bir din bile var.Bu yazıyı mesih,mehdi ve yaratıcının varlığı yokluğu ile ilgili bir durumu acıklamak için yazmadım; insan olmayı öğrenmemiz gerektiğini düşündüğüm için yazdım.

Zor şartlarda/açlık,savaş vs. inançlılar da inançsızlar da canavarlaşıyor ve yaptıkları tarihi yazıyor.Durgun/stabil çağlarda ise,bu hikayeler yalan doğru bilgilere dönüşüp, genç beyinleri kirletiyor ve tarih durmadan tekerrür ediyor.

Kısaca yolumuz daha cok uzun...

Sevgiler
« Son Düzenleme: Mart 07, 2017, 10:38:32 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mart 07, 2017, 11:24:13 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mehdi, Kuranda hiçbir yerde geçmiyor. Fakat bazı hadisler de ( gerçekliği tartışılır) gelecek diyor. Yaklaşık olarak 1400 yıldır insanlar onu bekliyor. Ne gelen var ne giden. Fakat Saidi Nursi cemaati üyelerine sorduğunuzda şu cevabı alabilirsiniz. Mehdi de Isa da geldi ve gitti. Pek inandırıcı değil.

Saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Mart 08, 2017, 10:42:21 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Hem doğayı,hem birbirimizi katledip, ardından gökten mucize veya mesih bekliyoruz.Gök yüzünden ancak meteor düşüyor; zaten  öyle bir meteor bulup, onun cennet'ten düştüğüne inanıp, etrafında dönüp ibadet eden toplumlara ait bir din bile var"

Sayin Tik-Tak'a katiliyorum.Yalniz cennet dustugune inanilan ve etrafinda donup ibadet edilen din İslam dinini mi kastediyorsunuz?
Yoksa baska bir din mi?

Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 12, 2017, 02:49:54 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Burada şunu belirtmek isterim, bir semavi dinlerin çıkışına , birde insanlığın var oluşu ve geçirdiği evrelere bakın. Sağlıklı bir muhakemeden sonra bir sonuca varılacağını düşünüyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 14, 2017, 07:02:51 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Günümüz islam topluluklarında dünyada gelişen ve yaşanan bazı olayların, söylenen bazı kıyamet alametleriyle uyarlanması  bu durumdaki söylentilerin artması  kıyamet alametlerinden biri olarak da bilinen Hz. Mehti'nin gelişi bu düşüncelerin artmasına ve  dünya üzerinde zulüm gören islam topluluklarının artışından dolayı  Hz. Mehti'nin gelişiyle altınçağ (islam toplulukları'nın dünyaya hakim olması) olarak bilinen dönemin başlayacağı inancıda bu söylentinin yaygınlaşmasına sebep olan etkenlerdir.
Saygılar, Sevgiler...