Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce Masonlar kendilerini anlatirken ne kadar Durustler?

Tamamen dogru ve durustler
Yeteri kadar durustler.
Durustlukleri kadar yalanlarida var.
Durust degiller.
Soyledikleri her kelime yalan.

Gönderen Konu: Sizce Masonlar kendilerini anlatirken ne kadar Durustler?  (Okunma sayısı 27708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 25, 2008, 09:49:34 ös
Yanıtla #10

bilgiye ulaşmak her zaman kolay olmamıştır.Bir emek harcanarak elde edilen her şey daha kıymetlidir.Bu nedenle sizlerin kendinizi anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum.insan isterse güzele ve doğruya ulaşabilir.yıllar öncesine göre bu günlerde ulaşmış olduğumuz düzey bile mucize.Bundan 10 yıl önce internetin olmadığı bir ortamda böyle bir forum ortamı bile yoktu.Zaman içinde daha iyi iletişimler kurulabilir.son olarak doğrulukla ilgili olarak bir atasözü "yalancının mumu yatsıya kadar yanar". Bu nedenle kndilerini anlatırken niçin dürüst olunmasın???

Nisan 25, 2010, 10:46:44 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

(Kendilerini anlatmadiklari icin.)

Insanlik tarihinde gizli olan veya gizemli olan ve ulasilmasi zor olan herzaman ilgi cekmistir.
Kendilerini anlatmadiklari icinde nekadar dürüst olduklari veya olmadiklari biraz kendileri gibi sir kaliyor.
Bilmem haksizmiyim, umarim haksizlik etmiyorum.
Saygilarimla

Nisan 25, 2010, 11:36:58 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence Masonlar tamamiyle dürüstler.Çünkü;daha başın da üyelerine içeri de göreceği ve vakıf olacağı bilgileri harici alem de kesinlikle kimseyle paylaşmayacağına yemin ettiren bir yapılanmanın için de olan insanların ( Masonların) söyledikleri tabiki kesinlikle doğrudur. Eyer kendileriyle ilgili bir şey söylüyorlarsa bu kesinlikle doğrudur.Çünkü söylediklerini söylemenin sakıncası olmayacağını daha başında biliyorlardır.Bence Mason'ların dürüstlüğü yerine anlattıklarının ne kadarının Mason'luğu anlattığı oylanmalı.
enelsır

Nisan 26, 2010, 01:30:22 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu sanal forumda bile doğru dediğim bir çok şeyin yanlış olduğunu gördüm.Sorgulamak,eleştirmek,bildiklerimin doğrulamak konusunda ısrarcı olmanın anlamını öğrendim...Masonluk kurumunun prensipleri gereği bir çok konuda açıklama yapamamasını kötüye kullananları, bundan “ekmek yiyenleri” de anlamış bulunmaktayım.Lakin şöyle bir görüşüm var dürüstlük çok farklı bir kavram.Bir davranıştan ya da yüzlerce davranıştan bile bir kişinin dürüst olup olmayışı konusunda bir genellemeye varılamaz.Varılsa bile tatmin edici olamaz.Ama dürüstlük değil de başka duygu ve kavramlarla nitelemek daha doğru olabilir.Zaten bahsi geçtiği gibi sırları bile sır olan bir kardeşlik hakkında bildiklerimizin doğruluğundan ne kadar eminiz???Ne kadarını biliyoruz  gerçeklerin, doğruların???Sadece insanın kendisi ve sempatizanlık dürtüsü ile ilgili bir durum.Bu sitede eminim bir çok soruya verilen cevaplarda bile bir ölçü gözetilmek zorunda.Zaten forum kurallarında var bunlar.Tekrarda sakınca görmüyorum.Nasıl ki çevremizde bir insanı ancak onla ortak işlerde ,davranışlarda bulunduğumuzda çıkarımlarımızdan tanımaya çalışsak da onu ancak "bize kendini tanıtmak istediği kadar" tanıyabiliriz.Masonlukta aynı durumda bence.Bir harici olarak bizler ancak dışarıdan bilmemiz gerektiği kadarını bilebiliriz.Yani bize gösterilmek isteneni.Bu durumda güvenmek, bağlanmak,sempati beslemek adı her ne olursa olsun bizim elimizde.Karşılık beklemeden, bildiklerimize inanarak sonucuna katlanmak...Bu bağlamda dürüstlüğü inceleyecek olursak eğer duyduklarımızdan, okuduklarımızdan; düşündüklerimize yakın,bizi anlatan, bize hitap eden bir şeyler bulursak re'sen masonluk kurumunun dürüstlüğüne inanmış olup bir güven duygusu oluşturacağız içimizde.Ama ön yargılarımızdan arınamayıp, kafamızın dikine gidip sorgulamadan "antimasonik yaklaşımı" masonik yaklaşım olarak kafamızda çizersek dürüstlük kavramından değil "karalama" kavramından söz ederiz.Tüm bunlar sadece masonluk kurumu hakkında da değil üstelik.Masonlar olarak kişilerin üstüne gidiyoruz.Bildiğiniz gibi bir sepet elma bir bütündür.Bir elma çürürse bütün sepet elbette çöpe gitmeyecektir.Kimse diyemez ki ben bir elma çürük diye bütün sepeti çöpe atarım!!![Özür dileyerek böyle bir istiare de bulundum] Tüm bu etkenler göz önüne alındığında genel olarak benim gözümde masonluk kurumu bir dernek sıfatıyla dürüsttür.Yaptıkları hesapları göz önünde ve denetlenmeye açıktır.Lakin masonluk kurumu yalnız bir dernek değildir.Bir öğreti içerir,yapıcı kişiyi geliştirmeyi amaç eden ayrı bir kurumdur.Bu bağlamda incelediğimizde, eğer insanda art niyet yoksa birbirlerine kardeşim(biraderim) diye hitap eden bir insan önce kendisine dürüsttür!!!Kendisine karşı dürüst olan, zaafı olmayan insan bir başkasına karşı neden dürüst güvenilir olmasın ki.Benim kanaatimce bir mason toplumda saygın bir insan.Bu saygınlığı da korumak bir yüce meziyet olarak görüleceği için elbette dürüst olacaktır.Eğer toparlayacak olursak; her bir mason dürüst olursa başta kendisine sonra çevresine karşı  evet masonluk kurumu dürüst bir kurumdur!!!Eğer kendilerini anlatırken ne kadar dürüst oldukları konusuna değinecek olursak söylenecek tek söz “Kendilerini anlatmak yerine yaptıkları işler, yaşayışları ile herkese birer örnek teşkil edebilecek insanlar olmalarına rağmen; bizler onları birer zengin,makam sahibi insan topluluğu olarak görmeye devam edecek olursak meyveli ağacı taşlamaktan başka bir şey yapmış olmayız.”Bir söz vardır ya hani “İyilik yap denize at, balık bilmese Halik bilir.”Ortada bir davranış, gerçek bir sonuç varsa hiçbir şey söylemeye de zaten gerek yoktur.Yeter ki bakmakla yetinmeyelim “G”örmesini bilelim..
SAYGILARIMLA

Nisan 26, 2010, 09:46:56 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayın Forum Üyeleri;
Bu foruma girdikten sonra bu ortamda değil ama dışarıda bir Mason ile tanışma fırsatım oldu. Bende sizlerin bir çoğu gibi oldum olası yaranmak için konuşmadım. Benim tanıdığım tek kişi olduğu için diğer masonlara göre nasıldır bilemem ama bana göre adam gibi bir adamdır kendisi. Bir masonun nasıl olabileceği ile ilgili hayallerimde olmasını düşlediğim tablodan ne bir eksik ne bir fazla. Duruşu, konuşması , mütavaziliği vb. özellikleri benim ideolümdeki resmi açıklıyor. Ve şahsım adına herhangi bir yerde konuşan gerçekten ben masonum diyebilen kişinin sözünün arkasına imzamı atarım.
Saygılarımla.

Eylül 29, 2010, 05:22:25 öö
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Değerli Forum Üyeleri,
İnsanın var olduğu her toplumda mutlaka iyisi de vardır, kötüsü de. Çünkü insanın doğasında zaaflarına , hırslarına karşı bir zayıflığı vardır. Bazen bir mevki, makam için hiç düşünemediğiniz insanlar umulmadık davranışlarda bulunabilir. Bu Masonlar içinde geçerlidir. Tanıdığım Masonlar gerçekten dürüst, onurlu, hırslarını ve zaaflarını yenmeyi başarmış insanlardır. Çok nadir de olsa hırs ve zaaflarını kontrol etmeyi tam olarak başaramamış Masonlar da olabilir. Onlarda aradıklarını bulamadıkları için zaman içinde ilgilerini, isteklerini kaybederek, zaman içinde düzensiz olup, Localarından ayrılmışlardır. Ancak ayrılmalarına rağmen bir kez Mason ünvanı aldıkları ve yaşamları boyunca da ünvanları devam ettiği için Masonlar arasında kötüler var diyenler olabilir. Burada kızılacak olan Masonluk değildir, gerekli yetkinliklere sahip olamamış Masonlardır. Masonluk daha iyiye ulaşmanın yollarını gösterir ancak bu kişinin istemesine ve emek vermesine bağlıdır. Her Mason kendi kaşığını kapasitesi kadar doldurur. Önemli olan bu kapasiteyi çalışarak, emek vererek büyütmek ve ailesine, çevresine ulusuna yararlı bir insan olması.
Sevgi ve Saygılarımla.

Aralık 02, 2010, 02:34:13 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Benim dürüstlük konusunda açıkçası bir şüphem yok.Bilmediğim konular da sorduğum sorulara verilen cevaplar aynıydı.Cevap verilemese de veya verilmemesi gerekiyorsa da bunun nedenleri kısaca anlatıldı.Evet doğru oldukça kapalı bir yapısı var ama bugün ehliyet bile alabilmek için belli kriterler aranıyorsa veya bir eleman aradığımız da nasıl ki öz geçmisini sorguluyorsak. Mason olabilmek için de belli şartların aranması, belli yeterlilik değerlerine bakılması normal.
Kapalı bir yapısı olmasından bahsediliyor.Galiba insanları korkutan daha doğrusu gerçek dışı senaryolar üretmelerini sağlayan da bu kapalı yapısı.Ama sormak isterim çalıştıı iş yerinde  orta kademe olan bir yönetici nasıl ki şirketin aldığı veya alacağı kararları bilemiyorsa.Bilmesi veya rey hakkı olabilmesi için nasıl ki kademe ve tecrübe kazanması belli bir emek harcaması gerekiyorsa.Mason olabilmek için de kriterlerini yerine getirmesi emek harcaması gereklidir diye düşünüyorum.

Ocak 30, 2011, 04:50:18 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sayın Forum üyeleri naçizane bir ekleme de ben yapmak isterim... Dürüstlük kelimesinin tanımını öncelikle doğru yapmalıyız/yapabilmeliyiz.. Kanımca dürüstlük illaki herseyi tamamen ortaya koymak tüm gerçekleri açığa çıkarmak demek değildir/olmamalıdır.. İnsanlar temsil ettikleri kurumların değerleri ölçüsünde paylaşabilecekleri ve açıklayabilecekleri kadar bilgi vermelidirler..... (Aksi halde "sır" diye bir kavram ortaya çıkamazdı) Tüm sırlarını ortaya koymaması ya da bundan kaçınması nedeniyle insanların; "dürüst olmamakla" itham edilmesinin yanlış olduğunu değerlendirmekteyim.. (Büyük bir kavramsal yanlışlık aynı zamanda)

Sevgi ve saygılarımla

Ağustos 09, 2011, 09:33:17 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Selamlar
Sayin Sakabunya söyle diyebilirmiyiz yani "dürüstlük insanin neyi nekadar paylastigi degildir , dürüstlük paylasilan seyin ne kadar dogru oldugudur"

Ağustos 26, 2011, 10:52:53 ös
Yanıtla #19

Bence olmaları gerektiği kadar dürüstler. Başkalarının anlayamayacakları, ya da anlatılmaması gereken şeyleri anlatmamaları yalancı olduklarını göstermez.
 Ben bilgisayar mühendisliğinde okuyorsam, size programlamanın bütün ayrıntılarını anlatmak zorunda değilim. Çünkü beni anlayabilmeniz için sizin de bu bölümde okumanız; ya da en sazından programlama ile uğraşmış biri olmanız gerekir. Bu nedenle size anlatacağım şeylerin size bir faydası olmaz, hatta kafanızı karıştırabilir. Belki de bazı bilgiler zararlı olabilir...
Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana