Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BEDELLİ???????  (Okunma sayısı 8736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 01, 2011, 10:15:56 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

.Şırnakta çarpışmada şehit olan o mehmetçikte ozaman parası olsa ölmeyecekti dendiği zaman bu uygulamanın ne kadar feci bir şey olduğu gün gibi aşikar.

saygılar

Sirnak'ta sehit olan asker zaten 20 yasinda oldugu icin parasi olsa da bu duzenlemeden faydalanamiyordu sn Karahan. Her ne kadar Turkiye'de egitim ogretim sisteminde ogrencileri test embesili yapmaya yonelik yanlis, carpik ve okumayi neredeyse caydirici bir uygulama varsa da, en azindan orada sehit olan evlatlarimizin yine de onemli bir kisminin 20 yasina gelince askerlige gitmek yerine okumayi, ne kadar zor olsa da imkansiz olmadigini bildigimiz sinav cenderesinden gecmeyi tercih etseydi, en azindan ustegmen olarak kisa donem yaparak, hain bir pusuda katledilme basina gelmeyebilirdi.  Tabi bu  arguman, kisa donem yapanlarin ne kadarinin doguda , ozellikle tampon bolgelerde (Hakkari, Siirt, Bitlis, Sirnak gibi) yaptigi gibi istatistikleri goz gezdirdikten sonra konusulacak bir durum.

Egitim sistemindeki butun yanlis uygulamalarin farkinda olan bir T.C yurttasi olarak (birileri zamaninda benim T.C vatandasi olmadigim iddiasiyla konusamayacagimi ifade etmisti cunku) yine de her seyin basi egitim diyorum. Unutmayalim ki bir ulkede egitim gorenlerin sayisi ne kadar fazla olursa bu turden askerlige dair duzenlemeler de degistirilmek zorunda kalacaktir. Boyle bir durumda nufusun cogunlugu yuksek tahsilli olsa siniri koruma gorevini kimin ustlenecegi konusunda kaygiya dusenler icin, bir arkadasimizin yukarida dedigi gibi profesyonel askerlige gecisi isaret ediyorum.

Aralık 02, 2011, 06:52:27 öö
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Açıkçası bedelli yapacak olanları askerden kaçanlar olarak görmekte yanlış. Devlet belirli zamanlarda bedelli sistemini getiriyor. Neden bakaya kalan çok kişi var bir yığılma var. Ayrıca pek çoğunun söylediği işi gücü, akademik eğitimi yeni bitirip tam düzeni sağlayacakken askeremi gidilir yaa diyen pek çok kişiyide kapsıyor. 30bin TL getir önüme koy da denilmiyor bankalar da pek çok kredi imkanı çıkardı. Sonuç olarak bu haktan yararlanabilecek kapasitede olan hiç kimse yok arkadaş ben istemiyorum diyeceğini pek zannetmiyorum. Diyen bir kitlede büyük ihtimalle aşırı milliyetçi zihniyette olan azınlık bir kesimdir. Önceden askerliğini yapanlarda bu duruma hayıflanıyor. Biz süründük onlarda sürünsün deniliyor. Çok bencil gördüm sizi.

Aralık 02, 2011, 12:09:14 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Sayın Waldow,

bu yasa tasarısını doğru mu bulduğunuzu ifade ediyorsunuz ? bence bir çok eksiği var adalet açısından daha etkin bir düzenleme olabileceği düşüncesindeyim okuyanla okumayanı aynı kefede üst taraftaki yazımı okursanız daha rahat anlarsınız biz bedelliye karşı değiliz uygulanan yasanın adalet açısından zayıf yanları olabileceği düşüncesindeyiz ...

Saygılarımla,
418

Aralık 02, 2011, 05:45:33 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Tabi yasada düzenleme yapılabilir. Ben bedelliye karşı olmaya karşıyım.

Aralık 02, 2011, 07:42:52 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

.Şırnakta çarpışmada şehit olan o mehmetçikte ozaman parası olsa ölmeyecekti dendiği zaman bu uygulamanın ne kadar feci bir şey olduğu gün gibi aşikar.

saygılar

sn.isis

çok mantıklı bir yönden baktınız olaya benim oğlum zaten 22 yaşında bu düzenlemeden istesede faydalanamayacaktı.Benim anlatmak istediğim zaten hangi yaş ve hangi kişisel durumdakiler yararlanır yada yararlansın değil askerliğini normal yapan 430 bin kişiye siz bunu anlatamazsınız vicdani bir olay bu.Heleki işin içine para girdimi işin mantığıda özüde kaçıyor.Ben bu yazıda özellikle konuya parasal yönden girerek ironi yapmak istedim mevzuda bu değil.Anayasa önünde herkes eşittir hak ve özgürlüklerde dahil.Benim olaya bakışım işin özünü bitirir bu uygulama artık tsk  o mehmetçik ruhunu asla bulamayacak.Oğlum 15 ay askerlik yapıyor ekonomik olarak baktığında 300 tl geliri var bedelli yapan 30000 verip hayatına devam ediyor.Bu çpcuklar birde zaman döngüsü içinde ekonomik yeteneklerinide kaybediyorlar sil vbaştan başlayacaklar hayata.

Devlet parası olanın sazını çalarsa işin çılgı çıkar iyice.eğitim konusundada hassasiyetlerinizde haklısınız .eğitimli insanın sınırda nöbetçi yapmıyorlar kolay kolay askeriyenin idari birimlerinde bolca görev alıyorlar en azından benim zamanımda öyle idi.
Sirnak'ta sehit olan asker zaten 20 yasinda oldugu icin parasi olsa da bu duzenlemeden faydalanamiyordu sn Karahan. Her ne kadar Turkiye'de egitim ogretim sisteminde ogrencileri test embesili yapmaya yonelik yanlis, carpik ve okumayi neredeyse caydirici bir uygulama varsa da, en azindan orada sehit olan evlatlarimizin yine de onemli bir kisminin 20 yasina gelince askerlige gitmek yerine okumayi, ne kadar zor olsa da imkansiz olmadigini bildigimiz sinav cenderesinden gecmeyi tercih etseydi, en azindan ustegmen olarak kisa donem yaparak, hain bir pusuda katledilme basina gelmeyebilirdi.  Tabi bu  arguman, kisa donem yapanlarin ne kadarinin doguda , ozellikle tampon bolgelerde (Hakkari, Siirt, Bitlis, Sirnak gibi) yaptigi gibi istatistikleri goz gezdirdikten sonra konusulacak bir durum.

Egitim sistemindeki butun yanlis uygulamalarin farkinda olan bir T.C yurttasi olarak (birileri zamaninda benim T.C vatandasi olmadigim iddiasiyla konusamayacagimi ifade etmisti cunku) yine de her seyin basi egitim diyorum. Unutmayalim ki bir ulkede egitim gorenlerin sayisi ne kadar fazla olursa bu turden askerlige dair duzenlemeler de degistirilmek zorunda kalacaktir. Boyle bir durumda nufusun cogunlugu yuksek tahsilli olsa siniri koruma gorevini kimin ustlenecegi konusunda kaygiya dusenler icin, bir arkadasimizin yukarida dedigi gibi profesyonel askerlige gecisi isaret ediyorum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 02, 2011, 09:36:26 ös
Yanıtla #25

Bedelli askerlik yapanları yargılamıyorum. İmkanı olan bedelli askerlik yapsın. O parayı vermeye değer çünkü askerlik hem zamanınızı alıyor, hem sevdiklerinizden uzaklaştırıyor. Er - erbaş olarak yapılacaksa aşağılanmanıza ve kötü muamele görmenize neden oluyor. Yedek subay olarak yapılacaksa da sömürülmenize neden oluyor. Muvazzaflar oturuyor, işleri siz yürütüyorsunuz. Asıl askerlik ve savaşma eğitimi almış uzman çavuşlar, astsubaylar ve subaylardan çok, korkuyla disipline edildiği için eli teröristi görünce bile tetiğe gidemeyen erler şehit oluyor. Yani askerlikte ciddi bir adaletsizlik ve ciddi bir usulsüzlük var. O kadar muvazzaf dururken, en kritik bölgelere uzun-kısa dönem erler pompalanıyor. En kritik karakollara eğitimi eksik askerler pompalanıyor. O askerler bir de eziliyor, aşağılanıyor, kötü muameleye maruz bırakılıyor. Bir saldırı olduğunda da tabuta sarılıp ailenin eline bayrak tutuşturuluyor.

Ondan sonra dünyanın en büyük ordusu oluyoruz. Hayır değiliz, bizim ordumuz dünyanın "en kalabalık" ordusu. Muvazzafların sadece imza işleriyle uğraştığı, asıl büyük yükün rotasyondaki zorunlu hizmet elemanlarıyla yürütüldüğü, israfın, yolsuzluğun ve verimsizliğin sistemin baş aktörü olduğu bir ordu. Parazitlerle dolu bir ordu.

Gelelim bedelliye, Bülent Arınç "açıkladığımızda herkesin helal olsun biz de bunu düşünmüştük diyeceği bir tasarı var" demişti. Ben helal olsunluk bir şey görememdim ortada.

Kol kırılır, yen içinde kalır. Görev bilinci olan vatandaş, üniversite döneminde aldığı geri ödemeli bursları sonradan öder, kurnaz vatandaş ödemez. Vergi borçlarını dürüst vatandaş öder, kurnaz olanı ödemez. Sonra bir af gelir, devlet kurnazı ödüllendirir. Diğeri ise devlet tescilli "enayi" olmuş olur.  Kimisi zamanı gelince askere gider, kimisi de askerlikten türlü sağlık raporlarıyla kaçar, sonra devlet yine kaçanı ödüllendirir.

Çok fazla söz söylemeye gerek yok. Son derece adaletsiz, ve eşitlik ilkesine aykırı bir düzenleme oldu bu. Ya hiç çıkarılmamalıydı, ya da çıkarılacaksa herkesi kapsamalıydı. Yaş büyüdükçe alınacak ücret de artmalıydı. En azından, 30 yaş altının askerliğini kolaylaştıracak ek düzenlemelerle birlikte gelmeliydi (geçici süre kısaltma, maaş alma vb. gibi) Bunlar malesef olmadı. Olmadığı için de hukukta eşitlik ilkesini ezip geçmiş, üst sınıfı kayırıp, alt sınıfı ezmiş bir zulüm aracı oldu.

Benden tavsiye, çoğunluk ne yapıyorsa siz de onu yapın. İmkanınız varsa, ve çoğunlukda aynını yapıyorsa, borçlarınızı ödemeyin, hastanelerin yolunu aşındırıp askerlikten legal olarak bir 5-10 yıl kaçmanın yollarını arayın. Bunları yapmazsanız tescilli enayi oluyorsunuz. Bu ülkede.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 03, 2011, 01:55:50 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Sn. skullG yazınızda bahsettiğiniz çok doğru fakat bunun vicdan hak hukuk Adalet kısmını nereyeye koyacağız . Bu mantık bana göre tam dibe vuruşun son halkası . Tabiri caizse FAKİR isen ÖL demektir. Ne demek hem askerlik yapmamak için kaçacan sonra onun edepsizliğini örtmek için PARAsını öde kurtul. Benim askerlikte geçen 15 ayın hesabını kim verecek ? Unutmayalımki  düşman geldiğinde fakir zengin ayırımı yapmıyor, madem Anayasada tüm insanlar eşit ise her konuda öyle olmalı bizim ülkemizde ne yazıkki herşeyin laşkalığı çıkarıyoruz. Üstat haddimi aştıysam kusura bakmayın bu uygulamanın bana göre Dünyadaki ekonomik krizden dolayı para arzı yaratmak için uydurulan güzel bir kılıf .  :'( :'( :'(    Syg.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus