Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ROTARY KULÜP HAKKINDAKİ YANLIŞ DÜŞÜNCELER.  (Okunma sayısı 11036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 09, 2019, 10:11:21 ös
  • Uzman Uye

Bu gün bir haber okudum. O kadar canım sıkıldı ki anlatamam.
        Haberin başlığı şöyle; " MEB'DEN MASON KARARGAHINA DESTEK".
        Haberde kısaca ;  Uluslararası 2440 Bölge Federasyonunun  "Rotary Okulda" Projesinin  Bursa'da hayata geçirilmesi için Hükümetten destek istediği , bunun üzerine, onlarca şikayet olduğu, "Rotary Okulda" Projesinin, Bedir'e, Çanakkale'ye, Mehmet Akiflere, Nene Hatunlara kısaca milli ve manevi duygulara ihanet olacağı, dini ve milli değerlere önem veren iktidarın bu projeye onay verilmemesi gerektiği, anlatılmış.
        Haber özetle böyle, yani Rotary Kulübün bir Mason karargahı olduğu ve bunun da felaket bir şey olup, iktidar tarafından engellenmesi istenmektedir.
        Haberin yer aldığı  gazete malum bir gazete.
        Bu haberi okuduktan sonra şöyle bir düşündüm. Rotery Kulüpler gerçekten Masonluğun arka bahçesi mi diye. Öyle olmadığını düşünüyorum ama burada esas olan ön yargının vahameti.
        Rotary Kulüp ne yapmak istemiş,  faaliyetlerini okullarda da göstermek istemiş. Pekiyi Rotary Kulüplerin faaliyetleri ne?.
        Ben Rotary Kulup üyesi değilim ama,  Rotary Kulüplerin faaliyetlerini çok iyi bildiğimi zannediyorum. Rotary Kulüplerle ilgili çeşitli konu başlıklarında hep düşüncelerimi anlattım ve hepsinde de Rotary Kulüplerin hastanelerimizden, çocuk oyun parklarına, okullardan çocuk felci aşılarına, yeşil alanlardan, spor komplekslerine kadar  sayamayacağım sayısız  yararlı faaliyetlerde bulunduklarını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.
          Uluslararası 2440 Bölge Federasyonu "Rotary Okulda" projesi ile öğrenim çağındaki çocuklarımızın ufkunu genişletmek, onları aydınlığa kavuşturmak ve çağdaş uygarlığa ulaştımaktan başka ne düşünmüş olabilir ki?.
          Ama bu malum gazete maalesef hep bu yöndeki haberlerle gündemdedir. Şayet Rotary Kulübün projesi imam hatip okulları, tekkelerine, zaviyelere veya kur'an kurslarına bağışlara yönelik olsa idi, bunlar o zaman Rotary Kulüpleri yere göğe sığdıramazlardı inanın.
Bu alçak ruhbanlar var ya !.  Bunların yapamayacağı hiç bir melanet olamaz.
          Dileğim, yönetimlerimizin hurafenin esiri olmayıp, bu projenin öncelikle hayata geçirilmesi, gençlerimizin aydın ve çağdaş bireyler olarak yetişmeleridir.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ekim 09, 2019, 10:28:43 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Canı yürekten destekliyorum ama ;  bu ülkeye ve İnsanlarına umudum kalmadı ...

Saygılar Sayın Alşah
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 10, 2019, 12:51:48 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hem HKEMD hem de Rotary Kulübü üyesi biri olarak diyebilirim ki ; Sn.Alşah'ın "rotary Kulüplerin hastanelerimizden, çocuk oyun parklarına, okullardan çocuk felci aşılarına, yeşil alanlardan, spor komplekslerine kadar  sayamayacağım sayısız  yararlı faaliyetlerde bulunduklarını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım." sözlerini takdir ve teşekkür ediyorum. Rotary BM de tek masası olan STK'dır. ayrıca dünyada POLİO yani çocuk felci ile savaşarak hafızalara kazınmış ve başarı elde etmiştir. Benim üyesi olduğum Rotary kulübü yaklaşık 40 yıllık olup bugüne kadar ülkemiz için ortalama 1,5milyon usd gibi bir yardım projesi gerçekleştirmiştir.(dediğiniz gibi hastanelerden,eğitimlere,aş evlerinden,sosyal ve nakdi yardımlara) Rotary tamamen sosyal sorumluluk ve işadamlarından oluşan bir topluluk oluk her iki kurumun birbiri ile bağlantısı yoktur.bu demek değildir ki her iki kuruma da üye olmayan insanlar olmasın.

Maalesef okumayan, araştırmayan iyiye yönelmek yerine kötü sözlere kanan insanlar tarafından her zaman meyve veren ağaç taşlanıyor.

Saygılarımla,

Bu gün bir haber okudum. O kadar canım sıkıldı ki anlatamam.
        Haberin başlığı şöyle; " MEB'DEN MASON KARARGAHINA DESTEK".
        Haberde kısaca ;  Uluslararası 2440 Bölge Federasyonunun  "Rotary Okulda" Projesinin  Bursa'da hayata geçirilmesi için Hükümetten destek istediği , bunun üzerine, onlarca şikayet olduğu, "Rotary Okulda" Projesinin, Bedir'e, Çanakkale'ye, Mehmet Akiflere, Nene Hatunlara kısaca milli ve manevi duygulara ihanet olacağı, dini ve milli değerlere önem veren iktidarın bu projeye onay verilmemesi gerektiği, anlatılmış.
        Haber özetle böyle, yani Rotary Kulübün bir Mason karargahı olduğu ve bunun da felaket bir şey olup, iktidar tarafından engellenmesi istenmektedir.
        Haberin yer aldığı  gazete malum bir gazete.
        Bu haberi okuduktan sonra şöyle bir düşündüm. Rotery Kulüpler gerçekten Masonluğun arka bahçesi mi diye. Öyle olmadığını düşünüyorum ama burada esas olan ön yargının vahameti.
        Rotary Kulüp ne yapmak istemiş,  faaliyetlerini okullarda da göstermek istemiş. Pekiyi Rotary Kulüplerin faaliyetleri ne?.
        Ben Rotary Kulup üyesi değilim ama,  Rotary Kulüplerin faaliyetlerini çok iyi bildiğimi zannediyorum. Rotary Kulüplerle ilgili çeşitli konu başlıklarında hep düşüncelerimi anlattım ve hepsinde de Rotary Kulüplerin hastanelerimizden, çocuk oyun parklarına, okullardan çocuk felci aşılarına, yeşil alanlardan, spor komplekslerine kadar  sayamayacağım sayısız  yararlı faaliyetlerde bulunduklarını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.
          Uluslararası 2440 Bölge Federasyonu "Rotary Okulda" projesi ile öğrenim çağındaki çocuklarımızın ufkunu genişletmek, onları aydınlığa kavuşturmak ve çağdaş uygarlığa ulaştımaktan başka ne düşünmüş olabilir ki?.
          Ama bu malum gazete maalesef hep bu yöndeki haberlerle gündemdedir. Şayet Rotary Kulübün projesi imam hatip okulları, tekkelerine, zaviyelere veya kur'an kurslarına bağışlara yönelik olsa idi, bunlar o zaman Rotary Kulüpleri yere göğe sığdıramazlardı inanın.
Bu alçak ruhbanlar var ya !.  Bunların yapamayacağı hiç bir melanet olamaz.
          Dileğim, yönetimlerimizin hurafenin esiri olmayıp, bu projenin öncelikle hayata geçirilmesi, gençlerimizin aydın ve çağdaş bireyler olarak yetişmeleridir.
          Saygılar-sevgiler.
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Ekim 10, 2019, 03:18:41 ös
Yanıtla #3

Rotary ile doğrudan ilgisi olmamakla birlikte, kapitalizm ile ilgili şöyle bi yazım vardı.(aşağıda paylaşacağım) Tüm İşadamlarımızın(rotaryenler elinden geldiğince yardım ediyor..) bu minvalde hareket etmeleri güzel olurdu. Aslında çözüm insanlara yardım etmek değil, kimsenin yardıma ihtiyacı olmamasını sağlamaktır. Ama bu devirde çok zor...

“Light Kapitalizm

Öncelikle kapitalizm hakkında iki önemli sözü hatırlatarak yazıya başlayayım.

“En büyük düşman, düşmanların düşmanı, ne falan ne de filan milletler. Bilakis bu, adeta her tarafı kaplamış ve saltanat halinde bütün dünyaya hakim olan kapitalizm afeti ve onun çocuğu olan emperyalizmdir.”  (M. Kemal Atatürk, Hakimiyet-i Milliye, 20 temmuz 1920)

“Kapitalizm dindir. Bankalar kilise, bankacılar rahip, zenginlik cennet, fakirlik cehennem, zenginler aziz, fakirler günahkar, mülkiyet kutsaldır. Para ise Tanrı.” Miguel D Lewis

Kapitalizm dünyayı bu kadar sıkıntılı bir duruma sokarken alternatifler aramak lazım. Ama ‘mülkiyet hakkı da’ önemli. Benim aklımda şöyle bir kaç fikir var.

1) Tüm firmalar, kazandıkları ölçek oranında(daha çok kazanan daha büyük yüzdeyle) ‘net kârlarının’ (AR-GE gibi harcamalar da çıkarıldığında)en az %30’unu çalışanlarına her ay dağıtsın.

2) Her konuda ‘Üretim’ yapanın devletler ve devletler üstü yapılar tarafından çok iyi şekilde desteklenmesi. Üretim yapmayan firmalara muslukların azaltılması.

3) Firmalar doğaya karşı değil doğayla birlikte hareket etmek zorunda bırakılmalı. Bu kurallara uymayanlara ağır cezalar getirilmeli.

4) Küresel ısınma, orman alanlarının azalması gibi çevre ve geleceği ilgilendiren konularda istisnasız her firmadan vergi alınmalı. Alınan vergilerle doğa koruma üzerine projeler üretilmeli.

5) Enerji ihtiyacını doğaya zarar vermeyen şekillerde karşılamak BM tarafından devletlere mecburiyet haline getirilmeli.

6) Çalışma saatleri daha insancıl olmalı. Haftada 30 saati geçmemeli. Bu sayede insanlar kendilerini geliştirmeye ve dinlenmeye vakit bulmalı. İnsanlara kitap okumak, irdelemek için şans tanınmalı, insanlar kitap okumaya yönlendirilmeli.

Bu maddelere sizlerin de önerileri olabilir. Buna benzer bir sisteme de ‘light kapitalizm’ adını verebiliriz.

Aslında bir yolu olsa tamamen kapitalist sistemin yok olması gerektiğini düşünüyorum ama günümüz dünyasında bu imkansıza yakın.

Sevgiler.”

Mandıra Filozofu.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 10, 2019, 11:51:37 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Alıntı
“Kapitalizm dindir. Bankalar kilise, bankacılar rahip, zenginlik cennet, fakirlik cehennem, zenginler aziz, fakirler günahkar, mülkiyet kutsaldır. Para ise Tanrı.” Miguel D Lewis

Gerçekten Tanrı var mı?
Hoş İsa bile son anda yalnız bırakıldığına isyan etti  ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 14, 2020, 05:13:59 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bazı haberler genellikle gazetelerin bir köşesinde, hiç kimsenin dikkatini çekmeyecek bir kısmında yer alır, bazı haberler de televizyonlarda öyle haber değeri taşımayacak  zamanlarında kısacık bir anlatı ile geçiştirilir gider.
     İşte ! bu sabah böyle bir enstantane yaşadım. Televizyon kanallarından birinde sabah haberleri dinliyordum. Sunucu bir saatten fazla haberler verip  ve mülakatlarda bulunduktan sonra  "Rotary Kulüp, Cerrahpaşa Hastanesine corono-19 virüsünde kullanılmak üzere cihaz bağışladı"  dedi.
     Haber çok kısa ve hızlı geçtiği için detayı yakalayamadım. Biraz sonra Rotary Kulübün etkinliklerini gösteren internet sayfasına girdim ve haberi aradım.
     Haber de  konu çok detaylı anlatılmış. Bu işte emeği geçenler  ve katkı payları belirtilmiş. Ben bunların üstünde durmuyorum.  Esas olan haberin can damarı kısaca şöyle;

" Rotary UR 242O Bölge Federasyonunun İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine Covit-19 teşhisinde  kullanılmak üzere (........) milyon değerinde  MOBİL TOMOGRAFİ CİHAZI BAĞIŞLADI" .

Öyle zannediyorum ki bu haber hiç bir basın kuruluşunda haber değeri bile taşımadı. Rotary Kulüp te bu bağışı hiç bir şekilde reklam malzemesi bile yapmadı. Oysa bu cihaz mobil yani taşınabilir bir cihazdır. Göreceği işlev kelimelerle tarif edilemez.

Şahsen Rotary Kulüplerin toplum için yaptıkları yararlı çalışmaları her fırsatta takdirle ifade etmişimdir.

Düşünebiliyor musunuz? Devletten hiç bir yardım almayan, salt üyelerinin katkı ve özverileri ile faaliyette bulunan bu oluşum, ülkemizin geçmekte olduğu bu zor günlerde bir köşeden taşın altına elini koymuştur.  Kendilerini yürekten kutluyorum.

Diğer taraftan bir bakın bakalım, Devletten milyarlarca yardım almanın yanı sıra, vatandaşlardan da milyonlarca lira bağış toplayan sözde vakıflar veya dernekler, bu zor günlerimizde nasıl tavırlar takındılar. Hangisi  bir köşesinden taşın altına ellerini koydular. Maalesef ben hatırlamıyorum. bunu için de çok üzgünüm.

Rotary Kulüpleri bu anlamlı çalışmalarından dolayı tekrar kutlar, hizmetlerinin devam edeceği inancı ile çalışmalarında başarılar dilerim.

Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Mayıs 15, 2020, 11:15:30 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gerçekten çömert bir yaklaşım sergiledikleri ortada. Tebrik etmekten başka bir şey yok.

Peki,  Sayın Mandıra Filozofu' nun geçen hafta sorduğu bir soruyu sormak isterim size.
Rit’le rotaryen aynı etimolojik kök mü?
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.