Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsan Oğlu  (Okunma sayısı 12773 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 19, 2007, 02:45:10 ös
  • Ziyaretçi

Merhaba Saygıya değer kişilikler,
Benim uzun süredir aklımı meşgul eden bir soru var. İnsan oğlu için en özel canlı diyoruz, gelişen, düşünen en önemliside yapan, üreten, hani medeniyet olgusunu gezegende var eden. Ama bana öyle geliyorki doğal kurallar daha işe yarar durumda, öyleki İngiltereden bir (afedersiniz) kaniş i alıp Çin e götürsek ve ordaki bir başka cins , mesela tazının yanına koysak, anlaşırlar mı, anlaşamazlar mı? din, dil, ırk gibi sorunları olur mu? Aynı olayı insanlar için gerçekleştirsek nasıl olur ? Sorun sinsilesi çıkar mı çıkmaz mı? Ne kadar medeniyiz ? Hayvanlar alemi ile kıyaslasak, gülünç mü olur?
Saygılarımla.

Haziran 19, 2007, 02:47:29 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Guzel ve derin bir konu. Tesekkur ederim. "INSAN" bolumune tasindi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 19, 2007, 02:49:36 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Opsss, gene mi , özür dilerim sayın Mason.

Haziran 19, 2007, 03:01:28 ös
Yanıtla #3

Sayın Supernova,

İnsanoğlunun özel oluşu zihinsel yeteneğinden kaynaklanıyor.Bu yetenek diğer her yetenek gibi iyi yöndede kullanılınabilinir kötü yöndede ve her yetenek gibi eğitimi de zaruridir.Insanoğlunun yeryüzünde farklı ırklara ve farklı fraksiyonlara mensup oluşunun sebebi zaten karmaşa çıkartmaktır.Çıkan bu karmaşa öğretici rol üstlenir.Bu karmaşalarda yaşanan deneyimlemeler sonucu varılan nokta herkesin aslında aynı olduğudur.Dünya üzerindeki tüm insanlar aynı ırka aynı fraksiyona bağlı olsalardı ,herkes huzur içinde yaşasaydı ,insan gelişim için bir çaba sarf edermiydi?sizce bir ilerleme sağlanabilirmiydi?

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Haziran 19, 2007, 03:10:50 ös
Yanıtla #4

Bir insan olsun
Olsun da burada
Bir insan olsun
Orada

Nerede olursa olsun
Bir insan
Gitse olsun, kalsa olsun
Giderse olan, gitmezse duran

Aranır bir insan bir insanı
Arar bir insanı bir insan

Söylenemiyor çok şey
Susmadan

Özdemir Asaf ' dan ..... ;)

Virtus junxit mors non separabit

Haziran 19, 2007, 03:12:38 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Teşekkürler Mystic.
Ozaman diyebiliriz ki, kaos, toplumların gelişimi için gereklidir, en az 100 senede bir dünya savaşı çıkmalıdır ki , anlayabilelim diğerlerini ve bu arada düşmanı yenmek için okadar ilerleyelim ki, ışık hızının sırlarına kavuş sun insan oğlu ki, sonrasında uzay için savaşalım, böylece atalet durumu ortaya çıkmasın mı? Çünki var olan duruma bakınca , zihinsel yeteneklerimizi daha çok diğerlerine üstünlük sağlama yada kazanç uğruna harcıyoruz. Gelişimi müsped yönde gütmek mümkün olamaz mı?
Saygılarımla.

Haziran 19, 2007, 03:15:51 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Bir insan olsun
Olsun da burada
Bir insan olsun
Orada

Nerede olursa olsun
Bir insan
Gitse olsun, kalsa olsun
Giderse olan, gitmezse duran

Aranır bir insan bir insanı
Arar bir insanı bir insan

Söylenemiyor çok şey
Susmadan

Özdemir Asaf ' dan ..... ;)

Cok Guzel.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 19, 2007, 03:18:07 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Çok iyi bir yazı sayın Vitrol,
Ama, bir adaya düşülmesi durumunda iyi olur içeriği, yoksa melankoliklere göre, yada romantiklere, özür dilerim....
Saygılarımla.

Haziran 19, 2007, 03:27:22 ös
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin Supernova,

Insan ve Hayvanin en onemli karakter farklari: vicdan, irade ve mantiktir.

Verdiginiz ornek icin sunu soyleyebilirim, bir kanisi Cin e goturerek oradaki bir Tazi ile anlasmasini elbette bekleyemezsiniz. Fakat, yuzlerce kanisi Cin e goturerek oranin butun kulturune yavas yavas ayak uydurmasini, onlar ile kaynasmasini ve hatta yuzyillar gecmesi sonucunda onlara gore fiziksel degisimler gecirdigini gorebilirsiniz. Ilk baslarda olusan ve kaos gorunen bu duzenden, bir sure sonra, (yeterince disiplinli yonlendirilirlerse) saglam ve ahenk dolu bir sistem cikacaktir.

Saygilarimla

Haziran 19, 2007, 03:29:30 ös
Yanıtla #9

Teşekkürler Mystic.
Ozaman diyebiliriz ki, kaos, toplumların gelişimi için gereklidir, en az 100 senede bir dünya savaşı çıkmalıdır ki , anlayabilelim diğerlerini ve bu arada düşmanı yenmek için okadar ilerleyelim ki, ışık hızının sırlarına kavuş sun insan oğlu ki, sonrasında uzay için savaşalım, böylece atalet durumu ortaya çıkmasın mı? Çünki var olan duruma bakınca , zihinsel yeteneklerimizi daha çok diğerlerine üstünlük sağlama yada kazanç uğruna harcıyoruz. Gelişimi müsped yönde gütmek mümkün olamaz mı?
Saygılarımla.

Sayın Süpernova,

Yanıt sorunuzun içerisinde aslında."zihinsel yeteneklerimizi daha çok diğerlerine üstünlük sağlama yada kazanç uğruna harcıyoruz. Gelişimi müsped yönde gütmek mümkün olamaz mı?"İnsanoğlunun bu algıya erişmesi için burnunun sürtülmesi gerek.En iyi ders hatalardan öğrenilen derstir.Bakın sizde dünyada olanlara bakınca keşke söyle olsaydı diyorsunuz.Tanrı çok iyi bir öğretmendir. ;)

Saygılarımla,
Omnia mors aequat