Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınlar ve Masonlar  (Okunma sayısı 37830 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2013, 10:51:20 öö
Yanıtla #80
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Bayanlar doğalarında var olan hormonlarından dolayı yaratıcı kişi konumundadır.Ruh halleri anneliğin verdiği
temeller üzerine kurulmuştur.O yüzden biraz daha hırcın ve idaalistlerdir,tartışmaların içinde bulunamazlar çünkü dozaj bayanların olduğu yerlerde seviyeli tutulmalıdır bütün bu etkenler bayanların masonik toplulukların düzen kavramına aykırıdır.

Sayın Imhotep,

Siz Mason musunuz? Mason localarındaki toplantılarda dozaj normal seviyenin üzerine mi çıkmaktadır ki böyle bir yorumda bulundunuz? Forumu arşivini okumaya başlamanızı temenni ederim. Mason toplantılarında seviyesizleşme diye bir şey yoktur.

Ayrıca tartışmaların içinde bulunamazlar ne demek? Öyle kadınlar tanıyorum ki, hepimizi yerin dibine sokar, sonra çıkarır havada bir kaç tur çevirdikten sonra tekrar gömerler...

Yazdıklarımı doğru yorumlayamadınız sanırım bir düşüncenin globalleşmesi cabasında haraket ederken duyguya yer yoktur diye düşünüyorum kendi içinde bayanların temsili hareketlerinden bahsetmiyorum

saygılar
Ben noel babayım kapııdan kovulsam bacadan girerim

Mart 27, 2015, 04:40:30 öö
Yanıtla #81
  • Ziyaretçi

Konu başlığı altında bir bayanın dahi nokta koyduğu bir yanıt görememek ne acı .Belki de bir çoğu ''kadınlar mason olamaz '' kuralını okuyup şu güzel forum içinde neler olduğunu  bile bilmeden vazgeçiyor aramıza katılmaktan . Hür Masonluğun temel kanunu olan 1723 tarihli Anderson Anayasasında üçüncü yükümlülükte şöyle denmektedir: “Bir Locaya üye olarak alınmış kişiler, iyi ve doğru, hür doğmuş, ergin yaşta, ağırbaşlı, iyi şöhret sahibi olmalıdırlar. Köle, kadın, ahlaksız ve rezil adam olamazlar.” 1700'li yıllar kadınların lanetli olduklarına inanıldığı için gemiye dahi alınmadıkları , annelerin kız çocuklarını, erkeklere sunulan avantajlardan yararlanması için erkek gibi yetiştirdiklerini en basit örnekleriyle biliyoruz okuduğumuz kitaplardan edindiğimiz bilgilerle ve bu dönem içerisinde kendini erkek gibi tanıtıp orduyla savaşa katılan kadınların diğer askerlerden daha üstün cesaret gösterip aldıkları terfileri de .Bu dönemde konulan bir kuralın , bugünün şartlarında hala geçerli sayılması ne kadar kabul edilebilir tartışılır . Kadınlar neden mason olamaz başlığının altında dikkatimi çeken paylaşımların bazısı ; Kadınların dostluğunun ince iplerle bağlı olmasını savunan ipin kalınlığını neye göre ölçtüğünü anlayamadığım çok lise dizisi izleyen  arkadaşım ,kadınların olduğu ortamda konuşulacakların belli bir dozajı olacağını savunan burda neyi anlatmak istediğini anlayamadığım , rahat küfür edemeyeceğini mi düşünüyor acaba diye düşünüp güldüğüm arkadaşım , kadınların bedensel gücünün zayıf olduğunu iddia eden , localarda taşınacak odunlara yardım edemeyeceğimizi düşünüyor sanırım diye düşündüğüm arkadaşım , duygularının akıllarının önüne geçtiğini düşünenen , kadına his bombası gözüyle bakan ama en hisli şairlerin erkeklerden çıktığını bilmeyen arkadaşım ,  neden nedeenn mason olamıyoruz diye ısrarcı davrandığımızı düşünen , halbuki bunun ısrar değil , inandıklarının ve gücünün farkında olup bir yola buna baş koymak için hazır bekleyen bir birey olduğunu göremeyen arkadaşım daha say say bitmeyen ,  kitap kalıbından , gördüklerinden , genellemelerden dışarıya çıkamayan bir çok arkadaşım .  Her oluşumda, her dönemde  2. plana atılan bir cinsiyete sahip olup , o cinsiyete sahip olmayanların, eşitlik diye yüzyıllardır savaş veren kadının halinden anlamasını beklemiyorum elbette . Bunların yanında pış pışlamalarımız var tabiki , cennet ayaklarımızın altında , bizler birer çiçeğiz , hede , hödö ...

Kadınlar ve kediler canları nasıl isterse öyle davranırlar, erkekler ve köpekler kendilerini bu fikre alıştırsalar iyi ederler, demiş Robert Heinlein.

Ne güzel demiş .

Saygılarımla ,

Mart 27, 2015, 08:13:01 öö
Yanıtla #82
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ailurophilia'ya bu foruma hoş geldiğini söylemekle başlayalım.

Önce hoş geldin diyelim; arkasından eleştirilerimizi sıralayalım:

1- Ne kadar zor bir forum adı bu... Ben bir daha tamamını yazamayıp "aila" deyip geçebilirim. Değiştirilmesi olanaklıdır. Öneririm.

2- Ne bu Forumda ne de bu başlık altında yayınlanmış yazıların dikkatle okunmuş olduğu anlaşılıyor. Bir görüş belirtmeden önce, verilmiş tüm bilgilerin dikkatle incelenmesini öneririm.

3- Kadınlar mason oluyor. Türkiye'de bile büyük locaları var. Diğer yazılar eskide kalmış. Şimdi 21. yüzyıldayız.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 27, 2015, 01:40:23 ös
Yanıtla #83
  • Ziyaretçi

Sayın ailurophilia'ya bu foruma hoş geldiğini söylemekle başlayalım.

Önce hoş geldin diyelim; arkasından eleştirilerimizi sıralayalım:

1- Ne kadar zor bir forum adı bu... Ben bir daha tamamını yazamayıp "aila" deyip geçebilirim. Değiştirilmesi olanaklıdır. Öneririm.

2- Ne bu Forumda ne de bu başlık altında yayınlanmış yazıların dikkatle okunmuş olduğu anlaşılıyor. Bir görüş belirtmeden önce, verilmiş tüm bilgilerin dikkatle incelenmesini öneririm.

3- Kadınlar mason oluyor. Türkiye'de bile büyük locaları var. Diğer yazılar eskide kalmış. Şimdi 21. yüzyıldayız.

Sayın ADAM hoşbulduk , cevabınız için çok teşekkür ederim ,

1- Mahlasım hep aynıdır , süregelen bir alışkanlık ve haklısınız , adım Duygu , istediğiniz gibi hitap edebilirsiniz .

2- Forumu ziyaretçi olarak pek çok kez takip ettim , tabiki gözümden kaçan ve dikkatli okumadığım yerler olabilir , çok yeniyim , hatalı gördüğünüz yerleri düzelterek beni aydınlatın her zaman lütfen , benim de daha dikkatli olmaya özen göstereceğime emin olabilirsiniz .

3-  1991 de kurulan Kadın Mason Büyük Locası'nın varlığını biliyorum , söylemek istediğim bin bir bahane ile kadın mason olamaz 'ı savunan ve Türkiye'de 1000 'e yakın belki de fazla üyesi bulunan bu locayı kabul etmeyenlereydi . Sayın Mason'un da yazdığı ''Nasıl Mason olunur , Mason olmak için neler gereklidir'' başlığı altında  yazmış olduğu  3. kural -(Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)- bu yazıda söylemek istediklerimden bir tanesi .

Saygılarımla

Mart 29, 2015, 07:31:28 ös
Yanıtla #84
  • Aktif Uye

Türkiye'de kadin mason vardir ve dilerim sayilari artar.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mart 29, 2015, 08:32:06 ös
Yanıtla #85
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cuma günü Dahiliye dersi öğretmenim (kadındır kendisi) ile masonluk hakkında sohbet etme fırsatım oldu. Kendisi gördüğüm en "gelişmiş" insandır diyebilirim... Masonluk hakkında da bildiği birçok şeyi aktarma fırsatı oldu, muhabbetin sonuna da yapıştırmaz mı "Bana da önerdiler lakin bir yere bağlı kalmayı sevmediğim ve masonluğa yeteri kadar vakit ayıramayabileceğim için geri çevirmek zorunda kaldım" diye! Sevinsem mi, ağlasam mı bilemedim...
Serius est quam cogitas.

Mart 29, 2015, 09:05:53 ös
Yanıtla #86
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanlışlık kimde acaba?

Aslında hiç de gelişmeden payını alamamış bir akademisyeni "gelişmiş" sanan ya da öyle niteleyen Sayın Nicolus'da mı?

Masonluğa bağlanamayacağı ve vakit ayıramayacağını söyleyen kendini beğenmiş ve olduğundan fazla gören akademisyende mi?

Ona Masonluğa girmesini öneren şaşkın, onu yeterince tanımadan böyle bir öneride bulunmuş olan masonda mı?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 29, 2015, 09:09:42 ös
Yanıtla #87
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yanlışlık kimde acaba?

Aslında hiç de gelişmeden payını alamamış bir akademisyeni "gelişmiş" sanan ya da öyle niteleyen Sayın Nicolus'da mı?

Masonluğa bağlanamayacağı ve vakit ayıramayacağını söyleyen kendini beğenmiş ve olduğundan fazla gören akademisyende mi?

Ona Masonluğa girmesini öneren şaşkın, onu yeterince tanımadan böyle bir öneride bulunmuş olan masonda mı?

Kadından Mason olur diyen bizlerde mi?
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Mart 29, 2015, 09:35:39 ös
Yanıtla #88
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yanlışlık kimde acaba?

Şöyle sayın ADAM, bahsettiğimiz akademisyen gerçekten BENCE BENİM ŞAHSEN TANIMA FIRSATI ELDE ETTİĞİM en "gelişmiş" kişidir, kişilerden bir tanesidir. Olayın kendini beğenmişlikle alakası yok aslında, kendisi hafta içi her gün 9 saat derse girmekte bunun dışında Sağlık Bakanlığı'nda başka görevlerde bulunmakta. Vakit ayıramama sebebi budur bence.

"Bağlanamamak" dan kasıt da kendini tam olarak verememek... Çünkü kendisinin yoğun bir iş programı ve bunun dışında 2 afacan çocuğu var.

Düşünmeden yüzeysel olarak kullanmış olduğum kelimelerle bir akademisyenin, bir kişinin nasıl biri olduğu; hatta hakkında bilgi dahi verilmemiş başka bir kişinin nasıl bir biri olduğu konusunda yaptığınız yorumlar biraz onur kırıcı oldu sanki.
« Son Düzenleme: Mart 29, 2015, 09:43:04 ös Gönderen: Nicolus »
Serius est quam cogitas.

Mart 30, 2015, 04:25:59 öö
Yanıtla #89
  • Ziyaretçi

Yanlışlık kimde acaba?

Şöyle sayın ADAM, bahsettiğimiz akademisyen gerçekten BENCE BENİM ŞAHSEN TANIMA FIRSATI ELDE ETTİĞİM en "gelişmiş" kişidir, kişilerden bir tanesidir. Olayın kendini beğenmişlikle alakası yok aslında, kendisi hafta içi her gün 9 saat derse girmekte bunun dışında Sağlık Bakanlığı'nda başka görevlerde bulunmakta. Vakit ayıramama sebebi budur bence.

"Bağlanamamak" dan kasıt da kendini tam olarak verememek... Çünkü kendisinin yoğun bir iş programı ve bunun dışında 2 afacan çocuğu var.

Düşünmeden yüzeysel olarak kullanmış olduğum kelimelerle bir akademisyenin, bir kişinin nasıl biri olduğu; hatta hakkında bilgi dahi verilmemiş başka bir kişinin nasıl bir biri olduğu konusunda yaptığınız yorumlar biraz onur kırıcı oldu sanki.

Sayın Nicolus , yazınızı ilk okuduğumda çıkardığım sonuç tam da buydu ama gördüğüm de şu ;
 Hata aranmayacak kadar güzel bir şey söyleyen akademisyen , hata aramak için sanki durum kollayan arkadaşlarımız . Bir işi layığıyla yapamadıktan sonra o işin içinde olmamın ne anlamı var ki ?
Ona Masonluğa girmesini önerenin de ne kadar mantıklı bir şey yaptığını anlıyoruz burdan . Önyargılar malesef  , tanımadan ne de güzel savuruyoruz önyargılarımızı.
Hep bu şekilde güvendiğiniz insanların arkasında duruyorsanız ne mutlu..