Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İzmir'de masonluk ile ilgili kitap ararken başıma gelenler.  (Okunma sayısı 8362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 30, 2015, 02:06:52 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle durum belkide ilk defa benim başıma geldiği için çok şaşırdığımdan ola bilir fakat bunu anlatmak istedim. İş sebebiyle uzun süreler yurtdışında oluyorum ve kendimi ya kitap okurken yada bilgisayar başında buluyorum. Sosyal hayat pek fazla olmuyor maalesef. Bugün aklımda olan bir kaç kitap ile birlikte tatilim bitmek üzereyken alsancak ta kitap ararken buldum kendimi. Bir kaç kitapı yayın evlerinden hemen buldum. Herhangi bir sorun yaşamadım. Sonrasında herhangi bir isim vermeyeceğim(2'inci el veya yayın evleri hakkında). Gene aklımda olan not aldığım masonluk ile ilgili olan bir kaç kitap aramaya başladım. Yazar isimleri kitap isimleri herşey elimde mevcuttu. 2 kitap evinde yaşadığım dialog şu şekilde oldu ve çok şaşırdım:

ben: Merhaba .... Kitap veya yazara ait diğer kitaplar var mı? veya benzer bir kitap elinizde mevcut mu?
kitap evi: Yok kardeşim bizde o tarz kitaplar bulunmaz. Beyin yıkanıyor satmıyoruz.

Birde azar işittim. Oysa kitap satan bilgi satan bir yerden asla beklemeyeceğim bir cevap aldım. Kendi kendime " Burası izmir ya burda bu tarz bir yaklaşım olmamalı" dedim. Çok şaşırmıştım. Aramaya devam ettim ve bir şok daha kitapları bulduğumda yaşadım:

ben : Merhaba .... Kitap veya yazara ait diğer kitaplar var mı? veya benzer bir kitap elinizde mevcut mu? (aynı ses tonu ve sakinlik ile )
kitap evi(önce bir duraksadı ve bana baktı): Var ama yukarıda.
ben : Baka bilir miyim? Mümkün mü?
kitap evi : Tabi beni takip edin.

Arkadaşı takip ettim. Hemen ufak bir ara kat gibi üst kata çıktık. Fakat kolan arkasına saklanmış üst üstte durmuş yığın kitapları bana gösterip:
kitap evi: Bunları sergileyemiyoruz. Malum tepki çekiyor saklamak zorundayız.
ben : Anlıyorum. Teşekkür ederim. Bir bakayım...

Fakat anladığım birşey yoktu. Neden saklanıyorlardı. Oysa aklımda olmayan sadece merakımdan görmediğim duymadığım bir-iki kitap hemen gözüme çarptı ve aldım. Belki sorun benim soruş tarzımda ola bilir belki kıyafetimden belkide başka sebebler. Fakat bilgi satan bir yerin konusu ne olursa olsun her kitapı rahatlıkla satması gerekmez mi? Anlam veremedim doğrusu. Sizlerde sadece paylaşmak istedim. Bir çok masonlukla ilgil kitap yayın evlerinde mevcut internetten almak kolay. İnternetten bulunmayan bir çok kitapı almak için 2'inci el kitapçıların kapılarını çalmak zorunda kalıyoruz maalesef konusu ne olursa olsun. Açıkçası bana çok koydu. Merak edip okumak isteyen bir genç bu kitaplara ulaşması bu kadar anlamsız zor olmamalı.

Amacım sadece gün içinde yaşadığım bir olayı olumsuz örneklerini sizlerle paylaşmaktı. Ben burdan bir çok ders çıkardım kendimce. O kitap evindeki bir çok kitabı evimde tutmak için şimdiden hazırlık yapıyorum :). Malum olurda bir sonraki gelişimde başka kitap evi aramakla azar duymakla uğraşmamak için.

Saygılarımla. İyi forumlar.

"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Mayıs 30, 2015, 09:06:23 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ben de İlhami Soysal'ın Dünyada ve Türkiye'de Masonluk ve Masonlar kitabını sorduğum zaman yüzü düşmüş ve sonraki işlemleri yüzüme bile bakmadan yapmıştı. =) Bu arada kitap siparişi için şurayı kullanabilirsiniz. Bendeki tüm kitap ve dergileri buradan sipariş ettim;

http://www.iktisadiisletme.com/KITAP,LA_227-2.html#labels=227-2
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 30, 2015, 12:17:42 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Çok yıllar önce Londra'da beni şaşkına düşüren bir olay burada anlatılanın tam tersi.

Stephen Knight, Masonluk üzerine bir kitap yazmıştı. (Ünlü ve ne yazık ki tek yazabilmiş olduğu kitap.) Antimasonrik sayılmazdı ama masonlarn olmadık işlerini ortaya seriyordu. Nitekim o kitap yayınlandıktan sonra İngiltere'de Masonluğun çehresinde dehşetli değişiklikler başgösterdi.

Öncesinde, o kitabı almak için birkaç kitapçıya girip çıktım. Hepsinin yanıtı gayet ciddi ama terbiyeli bir tarzda "Biz öyle bir kitap bilmiyoruz." ya da "Biz o kitabı rafımıza almıyoruz." biçimindeydi.

Sonunda bir küçük dükkanda bulmuştum kitabı. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 30, 2015, 04:21:15 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuda kitapçıların kendilerine ait çok fazla nedenleri bulunabilir.

Bu nedenlerin neler olduğuna ve nasıl oluştuklarına dair bir çok şey söylenebilir.

Özgür Masonlar Büyük Locası Önceki Büyük Üstatlarından Sayın Murat Özgen Ayfer Masonluk Nedir ve Nasıldır? isimli kitabında Masonlukla ilgili olan diğer konular ile beraber  hem dünyada hem de ülkemizde mason karşıtlığını da incelemiş.

Kitabın 2007 yılında basılan edisyonunda, Karşıtlığa

-Dünyadaki durumu için  227-251. sayfaları arasında
-Ülkemizdeki durumu için ise 295-324 sayfaları arasında

yer vermiştir.

Muhtemeldirki bu kitapçılar, kitapta da yazdığı gibi, ve aslında yersiz, mesnetsiz ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı bu karşıtlık akımına kapılmış olmalılar.
Nosce te Ipsum

Mayıs 30, 2015, 05:02:30 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Propulsion genelde doğru söylüyor ama benim Londra'da başımdan geçen olaydaki durum farklıydı. Orada Masonluk çok yaygın olduğu, Stephen Knight'ın kitabı masonlara karşıt sayıldığı için, mason olan kitabevi sahipleri ve yöneticileri, onun söz konusu kitabını satmayışları, bilinçli bir tutumdu..

Mayıs 30, 2015, 07:42:28 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ADAM'ın bahsi geçen anısındaki tepkiyi, sevgi olarak mı görmeliyiz yoksa korku olarak mı?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 30, 2015, 09:12:30 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ne sevgi ne de korku...

Masonlar, kendi yaptıkları töre dışı yapıp etmelerinin bir bölümünü ortaya seren bir kitabın okunmasını, ellerinden geldiğince durdurmaya çalıştılar; hepsi bu.

Bu işin bir de sonrası var ama bu başlığın dışında.

Mayıs 30, 2015, 09:18:56 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ne sevgi ne de korku...

Masonlar, kendi yaptıkları töre dışı yapıp etmelerinin bir bölümünü ortaya seren bir kitabın okunmasını, ellerinden geldiğince durdurmaya çalıştılar; hepsi bu.

Bu işin bir de sonrası var ama bu başlığın dışında.

Bu tutum için şu denebilir,masonlukta töre dışı davranışlarda vardır,kitabı durdurmaya çalışmakta bunu kabul etmek demektir aslında.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 30, 2015, 11:53:37 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın Blach'ın dedikleri bana üzücü geliyor.

Nedense bu ülkede kitaplar basılmaya başladıktan bir gün sonra bile bu tür şeyler yaşanmış.

Evinde ve elinde istenmeyen bir kitap taşıdığı-bulundurduğu için dişleri kırılan insanlarımız,kitapları yakılan aydınlarımız oldu.

Kitapçıların da bu refleksle hareket etmeleri bana çok anormal gelmiyor.

Ben elimde veya çantamda taşıdığım, açık alanlarda okuduğum bazı kitaplar yüzünden az dinsiz,az imansız, ajan, şeriatçı, olmadım.

Bir türlü kötüye değil, kötülüğe düşman olmamız gerektiğini öğrenemedik de ondan oldu. 

Öğrenemedik diye de hep sefillik çektik böyle.

Bu sadece bizim kaderimiz değil. Aynı şeyler Almaya'da,Fransa'da, İngiltere'de de yaşandı-yaşanıyor.

Onlar da kanalizasyon borularında,tünellerde, yer altlarında az kitaplar yazmadı.

Aramızda tek bir fark vardı ama.

Biz genelliyorduk şeyleri, onlar da indirgiyordu. 

« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2015, 11:55:52 ös Gönderen: İNSAN »

Mayıs 31, 2015, 01:01:22 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukla ilgili kitaplara izmirde çok sık rastlıyorum aradığınız kitap neydi ki?