Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: kadınların mason olamamasına verilen yanıtları yeterli bulmuyorum...  (Okunma sayısı 12412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 29, 2010, 03:54:09 ös
Yanıtla #10

Sayın MASON,

Sayın skullG'ye sorduğum soruyla kendimi anlatamamışım ancak verdiğiniz cevapla beni sizin anladığınızı görüyorum ve cevabınız için teşekkür ederim...

Saygılarımla...
Ben, ben olanım

Ağustos 29, 2010, 03:57:28 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sn Skullg ;

Aslında bakarsanız eğer bu bir gelenekse sanırım neden bunun gelenek haline geldiği anlatılmıştır... ben esasında gizlenen bir neden olduğunu düşünmüyorum merak ettiğim konu şu neden en başında kadınlar yoktu... sabrınız için şimdiden teşekkür ederim...

Ağustos 29, 2010, 05:14:58 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Operatif dönemde kadın duvarcı ustası olmamasının sebebi olarak kadının zaten insan-ı kamil olması ileri sürülmemiştir herhalde.
Çünkü kadınların mason olamamasının sebebi olarak her ikisi birden anlatılır.

Ağustos 29, 2010, 07:36:04 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sn.Skullg
Verdiğiniz örnekle konuyu hiç bağdaştıramadım. Bu duruma uyan asıl örnek ise sizin fakültenizin vakfına kadınların üye olamaması olurdu. Asıl önem verdiğim şey  açıklamaların yetersiz oluşu değil açıklamarın yetersiz oluşunun altında kötü ve çirkin  sebeplerin yatıyor olmasıdır.  Dikkatinizi çekerim Sn. Skullg bu benim kanıtlayamadığım kendi şüphem, kesin böyle bir şey vardır demiyorum.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 29, 2010, 08:04:41 ös
Yanıtla #14
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin II. Abdülhamit,

Suphelerinizin nedenleri ve kaynaklari hakkinda detayli bilgi verirseniz size daha doyurucu bir cevap verebiliriz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 29, 2010, 08:19:23 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Şüphemizin nedeni belli, açık ve net bir cevap alamayışımızdandır.

Ağustos 29, 2010, 08:32:25 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Şimdi Sn. Mason. Benim sizden öğrendiğim kadarıyla bir mason karakterini ve kişiliğini sürekli eğitir yüceltir sonra etrafa mutluluk saçar görevide tüm insanlığı aydınlığa ulaştırmaktır. Gittikçe aydınlığa doğru ilerler. Aynı bir dervişin nefs teskiyesi yaptığı gibi. İşte garip olan kısım burası, derviş kadın olabiliyor fakat mason kadın olamıyor.

Sonrada bize kurallar kurallar kurallar.... 

Bana bir kadının bunları yapamayacağına dair bir şey söyleyin tamam ben tatmin oldum diyeceğim.

Ağustos 29, 2010, 08:42:29 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Ben aynı soruyu sn Mason'a tekrar sormak istiyorum madem bu bir gelenek..  Neden mason birliği kurulduğunda kadınlar yoktu ve  kadınların alınmayışı gelenekleşti.. mason olmak için istenen tüm özellikleri kadınlar da taşıyabiliyor;  zengin, herkes tarafından saygı gören, temiz geçmişe sahip, akıllı, kültürlü kadınlar... tarih boyunca vardılar fakat gelenek bozulmadı....

Ağustos 29, 2010, 08:47:06 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

İşte ya çağdışısınız yada bunun altında açıklayamadığınız bir şey.

Ağustos 29, 2010, 11:50:33 ös
Yanıtla #19
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Şüphemizin nedeni belli, açık ve net bir cevap alamayışımızdandır.

"Geleneklere, yeminlere ve anayasalara baglilik" ifadesini acik ve net bir cevap olarak gormeme nedeniniz, verilen cevabin beklediginiz ve duymak istediginiz cevaptan farkli olusu olabilir mi?

Şimdi Sn. Mason. Benim sizden öğrendiğim kadarıyla bir mason karakterini ve kişiliğini sürekli eğitir yüceltir sonra etrafa mutluluk saçar görevide tüm insanlığı aydınlığa ulaştırmaktır. Gittikçe aydınlığa doğru ilerler. Aynı bir dervişin nefs teskiyesi yaptığı gibi. İşte garip olan kısım burası, derviş kadın olabiliyor fakat mason kadın olamıyor.

Sonrada bize kurallar kurallar kurallar.... 

Bana bir kadının bunları yapamayacağına dair bir şey söyleyin tamam ben tatmin oldum diyeceğim.

Kadinlarin Mason olamamasinin sebebi onlarin yapabilirlik yetenekleri degil.
1- Baslangicta Kadinlar operatif Masonluga alinmadi. Boyle baslayan Masonluk boyle devam etti.
2- Kadinlarin kutsal oldugu ve bu egitime ihtiyaci olmadigi dusunulmekte.

Ben aynı soruyu sn Mason'a tekrar sormak istiyorum madem bu bir gelenek..  Neden mason birliği kurulduğunda kadınlar yoktu ve  kadınların alınmayışı gelenekleşti.. mason olmak için istenen tüm özellikleri kadınlar da taşıyabiliyor;  zengin, herkes tarafından saygı gören, temiz geçmişe sahip, akıllı, kültürlü kadınlar... tarih boyunca vardılar fakat gelenek bozulmadı....

Operatif Masonluktan bahsediliyor. Gunumuz operatif Masonlugunda dahi bayan oranina baktiginizda, yuzyillar once operatif Masonlukta kac bayanin mevcut oldugunu tahmin edebilirsiniz.

- "Neden yuzyillar once kadinlar insaatcilikta, tuglacilikta, duvar ormekte kullanilmamis?" Eger sorunuz bu sekilde ise bu soruya neden olarak,
- "O zaman ve mekana ait kulturel deger yargilarinin getirdigi cinsiyet ayrimi gerektiren sosyal statu farkliliklari" sunulabilir.

« Son Düzenleme: Ağustos 30, 2010, 02:49:35 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.