Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 2 soru  (Okunma sayısı 13821 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 17, 2008, 11:32:30 öö
  • Aktif Uye

2 tane sorum olacak..

1)- Bir yerde okumustum.. 1307 de Tapinak Sovalyeleri yakalanmis ve onlara Hz. Isa Tanri'dir deditmeye calisilmis ve demeyenler yakilmis. Bu gercekmi :S Bayagi sasirdim bunu okuyunca  :o

2)- Ankara Ulus'da bulunan eski TBMM de donemin eski Isparta Milletvekilinden dokutulmus ve TBBM ye  hediye edilmis bir hali resmi var. Halinin uzerinde de gonye-pergel ve iki kitap uzerinde terazi bulunmakta. Bu resimde masonlukla alakali bir unsur bulunmaktamidir merak ettim acikcasi.

Resim;

Haziran 17, 2008, 11:48:40 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Alıntı
2)- Ankara Ulus'da bulunan eski TBMM de donemin eski Isparta Milletvekilinden dokutulmus ve TBBM ye  hediye edilmis bir hali resmi var. Halinin uzerinde de gonye-pergel ve iki kitap uzerinde terazi bulunmakta. Bu resimde masonlukla alakali bir unsur bulunmaktamidir merak ettim acikcasi.

Halıda işlenen Osmanlının en bilinen armasıdır (coat of arm) Sn. poyraz06.

1- Tuğranın etrafındaki güneş motifi, padişahın güneşe benzetilmesinden ileri gelir

2- II. Abdülhamit'in tuğrası

3- Sorguçlu serpuş: Osman gaziyi ve tahtı temsil eder

4- Yeşil Hilafet sancağı

5- Süngülü tüfek: Nizam-ı Ceditle birlikte Osmanlı ordusunun asıl silahı olmuştur

6- Çift taraflı teber

7- Toplu tabanca

8- Terazi: şeşper ve asaya asılıdır, adaleti temsil eder.

9- (Üstte) Kuran-ı Kerim. (Altta) Kanunnameler.

10- Nışan-ı al-i imtiyaz: Devlet adına faydalı işlerde bulunmuş ilim adamları, idareci ve askerlere veriliyordu.

11- Nışan-ı Osmani: Sultan Abdülaziz Han tarafından 1862'de ihdas edilmiş olup, devlet hizmetinde üstün başarı sağlayanlara verilirdi.

12- Asa ve şeşper

13- Çapa, Osmanlı denizciliğini temsil eder.

14- Bereket boynuzu

15- Nışan-ı iftihar

16- Yay

17- Mecidi nişanı

18- Borazan, modern mızıka takımının kullandığı çalgı aletidir

19- Şefkat nışanı, 1878'de II. Abdülhamit Han tarafından ihdas edilmiş olup; savaş zamanında, büyük afetlerde devlete, millete hizmet eden kadınlara verilirdi.

20- Top gülleleri (Bazı armalarda bulunmuyor.)

21- Kılıç

22- Top, topçu ocaklarını temsil eder.

23- El siperlikli tören kılıcı: bu kılıç klasik Türk kılıcı olmayıp, o devirdeki subaylar tarafından kullanılırdı.

24- Mızrak.

25- Çift taraflı teber, orduda üst düzey görevliler tarafından üstünlük sembolü olarak kullanılmıştır.

26- Tek taraflı teber (balta)

27- Bayrak

28- Osmanlı sancağı

29- Mızrak: Son dönem mızraklı süvari alaylarını remzeder

30- Kalkan, Ortasında stilize edilmiş bir güneş motifi var. 12 yıldız: Rivayete göre bu 12 yıldız 12 burcu temsil eder. Güneş bu burçlar üzerinde hareket eder

Ancak 1346'da Kral III. Edward tarafından ortaya çıkarılan Dizbağı Nişanı'nın geleneğinde şöyle bir uygulama vardır: Nişanı alan kişi ya da hükümdarların armaları Londra'da Windsor Sarayı'nda bulunan Saint George Kilisesi'nin duvarında asılmaktadır. Ancak Osmanlı Padişahı'nın arması bulunmamaktadır. Bunun üzerine Kraliçe Victoria, Prens Charles Young ismindeki arma uzmanını Osmanlı için arma tasarlamak üzere görevlendirir. İstanbul'a gelerek araştırmalarda bulunan Young'a, Etyen Pizani isminde bir tercüman yardımcı olur."

İngiliz tasarımcı, padişahlık alameti olan saltanat kavuğunu, sorgucu, ay-yıldızlı sancağı ve tuğrayı ön plana çıkararak bir arma hazırlar. Bir yılda hazırlanan arma, Osmanlı Devleti'nin Londra Sefiri Kostaki'ye teslim edilir. Kostaki tarafından İstanbul'a gönderilen arma çizimlerini Sultan Abdülmecid de beğenir. Bu şekilde oluşan Osmanlı Devleti arması İngiltere'nin Saint George Kilisesi'ndeki yerini alır. Kraliçe Victoria'nın Charles Young'a tasarlattığı arma, Sultan 2. Abdülhamit döneminde terazi ve silahlar eklenerek son şekline kavuşur.

Tarih bilgisinin söylentilerle oluşturulamayacağını kaydeden Dr. Selman Can, şu uyarıda bulunuyor: "Tarihle iç içe yaşayan bir toplumuz. Ancak tarihî konular üzerinde bilgi birikimimiz son derece zayıf. Sorgulamayı ve araştırmayı öğrenen nesiller ancak tarihi doğru okuyabilir."

Otuz ayrı sembol bulunuyor

Prens Charles Young ismindeki bir İngiliz tarafından tasarlanan Osmanlı armasında; güneş, 2. Abdülhamit'in tuğrası, sorguçlu serpuş, kalkan, sancak, mızrak, top, kılıç, borazan, yay, çapa, hilafet sancağı, Kur'an-ı Kerim, terazi, kılıç, süngülü tüfek, şefkat nişanı, Mecidi nişanı, nişan-ı iftihar, nişan-i Osmani gibi 30 ayrı sembol bulunuyor.

Ref: http://www.bilisimix.com

stilus absentis...

Haziran 17, 2008, 11:51:39 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin poyraz06,

1- Tapinak Sovalyelerine bircok farkli iskence cesitleri uygulanmistir. Her ne kadar yazili kayit olmasada bahsetmis oldugunuz iskence turude bunlardan birisi olabilir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 17, 2008, 12:00:53 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkur ederim Sn.Bra ve Sn.Mason

Haziran 17, 2008, 12:46:13 ös
Yanıtla #4

1)- Bir yerde okumustum.. 1307 de Tapinak Sovalyeleri yakalanmis ve onlara Hz. Isa Tanri'dir deditmeye calisilmis ve demeyenler yakilmis. Bu gercekmi :S Bayagi sasirdim bunu okuyunca  :o

Bundan Tapınak Şovalyelerinin, İsa'nın Tanrılığını kabul etmedikleri ortaya çıkıyor.  Doğru mu anladım?

Sayin poyraz06,

1- Tapinak Sovalyelerine bircok farkli iskence cesitleri uygulanmistir. Her ne kadar yazili kayit olmasada bahsetmis oldugunuz iskence turude bunlardan birisi olabilir.

Saygilarimla

İsa'nın Tanrılığını kabul etmedikleri için mi işkencelere maruz kalmışlar?
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 17, 2008, 12:53:55 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Anladigim kadariyla birtek nedenden dolayi iskencelere maruz kalmamislar Sn. Sevil. Bircok nedeni vardir. Sn.Mason un belirttigine gore de yazili kayitlari tutulmadigi icin bu nedenlerin ne oldugu bilinemiyor.

Haziran 17, 2008, 12:56:38 ös
Yanıtla #6

Anladigim kadariyla birtek nedenden dolayi iskencelere maruz kalmamislar Sn. Sevil. Bircok nedeni vardir. Sn.Mason un belirttigine gore de yazili kayitlari tutulmadigi icin bu nedenlerin ne oldugu bilinemiyor.

Anladım, Teşekkür Ederim. Ancak  henüz Tapınak Şovalyelerinin İsa'nın Tanrısallığını kabul edip etmedikleri yönünde herhangi bir açıklığa kavuşamadım.  :)

Haziran 17, 2008, 12:58:23 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

bahsetmis oldugunuz iskence turude bunlardan birisi olabilir.

Sn. Mason un da dedigi gibi kesin birsey yok ortada

Haziran 17, 2008, 01:00:24 ös
Yanıtla #8

Ancak  henüz Tapınak Şovalyelerinin İsa'nın Tanrısallığını kabul edip etmedikleri yönünde herhangi bir açıklığa kavuşamadım.  :)

Sorumun yanıtı,

bahsetmis oldugunuz iskence turude bunlardan birisi olabilir.

Sn. Mason un da dedigi gibi kesin birsey yok ortada

bu değil.

Haziran 17, 2008, 01:02:30 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İlginç gerçekten.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!