Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kolsuz Agop  (Okunma sayısı 1433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 17, 2018, 07:27:59 ös
  • Uzman Uye

Efsane doktor Türk bayrağıyla uğurlandı

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli cildiye uzmanlarından "Kolsuz Agop" olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan için Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Kotoğyan'ın ailesi, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ile aralarında meslektaşları, arkadaşları, öğrencilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

KALABALIK KİLİSENİN DIŞINA TAŞTI

Tören öncesi Agop Kotoğyan'ın eşi Suzan, oğlu Garen, kızı Darphin Kotoğyan ve diğer aile fertleri kilise girişinde taziyeleri kabul etti. Aileye başsağlığı dileğinde bulunanların oluşturduğu kuyruk kilisenin önündeki sokağa taştı.Törenin ardından tabutun üzerine Türk bayrağı konuldu.

Episkopos Sahak Maşalyan'ın yönettiği cenaze töreninin ardından Kotoğyan, Zeytinburnu'ndaki Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi.

13 yaşındayken çalıştığı gümüş atölyesinde bir kolunu kaybettikten sonra tıp fakültesini bitirip Türkiye'nin en önemli dermatoloji uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Kotoğyan, 13 Şubat Salı günü kanser nedeniyle hayatını kaybetmişti.Prof. Dr. Agop Kotoğyan, bir kolu olmadığı için halk arasında "Kolsuz Agop" olarak biliniyordu.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 17, 2018, 07:34:54 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

YURT sevgisinin ne olduğunu bizlere öğreten değerli Prof. Dr. Agop Kotoğyan’ı (79) yitirdik.

Türkiye’nin efsane cildiyecisi idi. Toprağı bol olsun, ışıklar içinde uyusun ve anısı bizlere vatan sevgisini göstersin.

23 Ağustos 2010 tarihinde İlk Kurşun gazetesi’nde yayınlanan ‘Hayır’ adlı yazımdan bir bölüm sunuyorum:

“...1911 yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesi Terzili köyünde doğan Kirkor bey, Anadolu’daki büyük kaos döneminde henüz dört yaşındayken babasını kaybetmiştir. Yoksullukla geçen günlerin ardından 25 yaşındayken, Yozgat’ın İğdere köyünden Mahruki hanımla evlenmiş ve 1938 yılında İstanbul’a yerleşmişlerdir. Bir yıl sonra doğan ilk çocukları Agop, yoksul bir aile oldukları için ilkokuldan mezun olduğu yıl gümüş atölyesinde işe başlamıştır. Bir gün sağ elinin tamamını prese kaptırmış, ameliyat olarak sağ kolu kesilmiş ve uzun sürede komada kalmıştır. Bir yıl ara verdiği eğitimine devam ederek 1963 yılında İ.Ü. Tıp Fakültesi’nden (Cerrahpaşa) birincilikle mezun olmuştur. 1964 yılında aynı üniversitenin Dermatoloji Kürsüsü’nde asistan olarak işe başlayan Agop Kotoğyan, başarılı iş yaşamını yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde ders vererek, araştırmalarda bulunarak geçirmiş ve 21 Ekim 2004 tarihinde profesör olarak üniversitedeki görevinden emekli olmuştur. Uluslararası tıp dergilerinde üç yüzden fazla makalesi yayınlanmış ve cilt hastalıkları üzerine iki kitap yazmıştır.

Başta ABD, Almanya, Fransa, Kanada olmak üzere birçok ülkenin üniversitelerinden teklifler almış, ”Burada kal, kürsünün başına geç” önerilerini elinin tersiyle geri çevirmiştir. “Ermeni olduğun için dedeni, yoksul olduğun için kolunu kaybettiğin o ülkede ne işin var” diyenlere gülüp geçmiştir. Ve şu yanıtı vermiştir:

“Evet doğrudur: ülkemde çok acı çektim. Sefaletin dibinde yaşadım. Doğrudur. Dedemi, çocukluğumu, kolumu kaybettim. Ama yolumu kaybetmedim. Bu ülkede yaşayan milyonlarca insandan hiçbir zaman farklı olmadığımı düşündüm. Bu topraklarda yaşayan tüm insanları kardeşim olarak benimsedim. Bir ülkeyi sevmek demek, bu topraklarda geçirdiğin güzel ve iyi günleri sevmek demek değildir. İyi günde ve kötü günde burada olmak, vatanın yanında kalmak demektir yurt sevgisi.”

Yurt sevgisi üzerine soylu bir davranış gösteren Prof. Dr. Agop Kotoğyan’ın (bilinen adıyla, Cildiyeci Kolsuz Agop) verdiği yanıt, Atatürk ulusçuluğunu anlatmaktadır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk: “Türk ulusu, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olan Türkiye halkıdır” diyerek, ulusu belirli bir coğrafya üzerinde oturan halkın bütünü olarak kucaklamaktadır...” Suay KARAMAN

ANMA TÖRENİ YARIN

(Agop Kotoğyan’ın cenazesi için yarın İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Burhanettin Tokar Amfisi’nde 10.00’da yapılacak anma töreninden sonra cumartesi 15.00’te Kumkapı Meryem Ana Kilisisesi’nde dini tören yapılacak ve Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek.)

Yalçın Bayer
[email protected]

« Son Düzenleme: Şubat 17, 2018, 07:39:36 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 17, 2018, 07:47:24 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

ACI KAYBIMIZ

Sevgili Kardeşimiz

AGOP         KOTOĞYAN

12 Şubat2018 tarihinde vefat etmiştir.
                           Başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm kardeşlerimizin acısını paylaşırız.
                                                                     Nur  içinde   yatsın

HÜR  VE  KABUL  EDİLMİŞ  MASONLAR  BÜYÜK  LOCASI

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 17, 2018, 09:17:28 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Merhum Kolsuz Agop  vefat ettiği gün faceden sevdiğim bir kardeşim bana onun resmini göndererek üzüntüsünü belirtmişti. Arkadaşım kendisin i tanıyormuş . Ben tanıma fırsatına erişemedim ama anlatıldığı kadarı ile ülkesini çok seven bir muhteremmiş.   Ülkesini ve halkını seven ve onlar için özveri ile çalışan insanların etnik yapılarının benim nazarımda kıymeti harbiyesi yoktur. Sözde milliyetçi geçinen nice hainlar gördüğüm gibi bunun tam aksi ülkemizi ve insanımızı canı pahasına seven ekalliyetler de gördüm.
     Onu yakından tanıyanların büyük kayıp olarak değerlendirmelerine saygı duyuyor ve merhuma rahmet diliyorum. Işıklar içinde yatsın.
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"