Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zeitgeist  (Okunma sayısı 7420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 23, 2008, 12:09:19 öö
  • Aktif Uye

Komplo teorileri ile gerçekler arasında bağ kurmaya çalışılan ve ikna edici unsurları barındıran  Zeitgeist adlı belgesel tarzındaki filmin linkini aşağıda görebilirsiniz. Filmde bahsi geçen konular hakkında görüşlerinizi paylaşacağınızı umuyorum.

Zeitgeist çok eski bir kavramdır. Hegel’e kadar gider. Anlamı “Zamanın Ruhu” gibi bir şeydir. Zeitgeist filmi de bu zamanın “ruhunu” ya da ruhsuzluğunu anlatmaya çalışan bir film.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2008, 12:11:38 öö Gönderen: dogudan »

Ocak 29, 2009, 12:18:52 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Ben de yakın zamanda izledim.

Fakat Hıristiyanlık'la ilgili olarak anlatılan şeylerin tamamı doğru değil bana kalırsa. En azından benim bilgi sahibi olduğum konularda yanlış bilgi verdiğini düşünüyorum. Örneğin Dionysos, bakireden doğmamıştır. Annesinin rahminden oğlunu alan Zeus, onu baldırında taşımıştır. Yine Frigyalı Attis'in hikayesindeki benzerlikler de doğru değildir. Mitolojide Kibele'nin katliamına kızarak, kendi kendisini hadım eder ve öldürür. Krişna'nın hikayesini Edouard Schure'nin "Büyük İnisiyeler" kitabında okumuştum fakat salt mitolojik olarak okumuş sayılmayacağım için yorum yapmayacağım. Mithra ile benzerlikler ise bildiğim kadarıyla doğru.

Fakat İncil sembolizmiyle ilgili yine de eksiklikler var bana kalırsa. Örneğin Doğu'daki bir yıldız (Sirius) takip ederek gelen 3 Mecusi Kral'ı, Orion'un kemerini oluşturan 3 yıldız olarak anlatıyor. Benim astroloji bilgim çok zayıftır, ama olabilir. Peki o halde İncil'de bu 3 Kral'ın getirdiği hediyelerin astrolojik karşılığı nedir? Yanılmıyorsam altın, mür ve tütsü getiriyorlardı. Bence bunlar öylesine konulmuş şeyler değildir, açıkçası bunu da açıklasaydı konuyla ilgili benim şüphelerim azalacaktı.

Yine bir yerde Mısır Mitolojisi ile Hıristiyan karakterlerin benzerlikleriyle ilgili sayfalar dolusu yazı geçiyor belgeselde. Üşenmedim, durdurup okudum. Beni o kadar da tatmin etmedi. Biraz zorlama geldiğini söylemeliyim. Örneğin Hıristiyan anlatısındaki İsa gerçekten Horus ise, o halde çok önemli bir figür olan Osiris ve Osiris'in parçalanması hikayesinin hiç mi tesiri olmaz? İsis belgeselde diğer adı "Meri"ymiş gibi anlatılıyor, bunu da ilk defa belgeselde duydum. Ayrıca Mısır mitolojisinde ilerleyen zamanlarda İsis'in, Set'le bir ilişkisi olacaktır. Bu mudur Hıristiyanlık'taki Meryem'in, Mısır'daki karşılığı?

Fakat örneğin bir Akkad'lı Sargon'un hikayesi ve Musa benzerliği meraklıların bildiği bir konudur. Noel-Paskalya-Pesah gibi bayramların tarihlerinin de eski zamanlardan kalma olduğu teorisi yine çok bilinmektedir. Bana kalırsa belgeselin birinci bölümünün en güzel özelliği yaptığı astrolojik açıklama ve bunun görsel olarak güzel beslenmesi. Gerçekten bunun için bile takdire şayan.

İkinci ve üçüncü bölümleri de yine çok güzel. Fakat elbette septik yaklaşılıp, kişisel araştırma da yapılmalı. Örneğin Federal Rezerv'in yapısı gerçekten böyle midir? Hiç bir bilgim yok. Haliyle doğru ya da yanlış olarak niteleyemem de. Ama yanlışsa bile, güzel kurgu =)

Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 29, 2009, 12:46:38 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de yakın zamanda izledim.

Fakat Hıristiyanlık'la ilgili olarak anlatılan şeylerin tamamı doğru değil bana kalırsa. En azından benim bilgi sahibi olduğum konularda yanlış bilgi verdiğini düşünüyorum. Örneğin Dionysos, bakireden doğmamıştır. Annesinin rahminden oğlunu alan Zeus, onu baldırında taşımıştır. Yine Frigyalı Attis'in hikayesindeki benzerlikler de doğru değildir. Mitolojide Kibele'nin katliamına kızarak, kendi kendisini hadım eder ve öldürür. Krişna'nın hikayesini Edouard Schure'nin "Büyük İnisiyeler" kitabında okumuştum fakat salt mitolojik olarak okumuş sayılmayacağım için yorum yapmayacağım. Mithra ile benzerlikler ise bildiğim kadarıyla doğru.

Fakat İncil sembolizmiyle ilgili yine de eksiklikler var bana kalırsa. Örneğin Doğu'daki bir yıldız (Sirius) takip ederek gelen 3 Mecusi Kral'ı, Orion'un kemerini oluşturan 3 yıldız olarak anlatıyor. Benim astroloji bilgim çok zayıftır, ama olabilir. Peki o halde İncil'de bu 3 Kral'ın getirdiği hediyelerin astrolojik karşılığı nedir? Yanılmıyorsam altın, mür ve tütsü getiriyorlardı. Bence bunlar öylesine konulmuş şeyler değildir, açıkçası bunu da açıklasaydı konuyla ilgili benim şüphelerim azalacaktı.

Yine bir yerde Mısır Mitolojisi ile Hıristiyan karakterlerin benzerlikleriyle ilgili sayfalar dolusu yazı geçiyor belgeselde. Üşenmedim, durdurup okudum. Beni o kadar da tatmin etmedi. Biraz zorlama geldiğini söylemeliyim. Örneğin Hıristiyan anlatısındaki İsa gerçekten Horus ise, o halde çok önemli bir figür olan Osiris ve Osiris'in parçalanması hikayesinin hiç mi tesiri olmaz? İsis belgeselde diğer adı "Meri"ymiş gibi anlatılıyor, bunu da ilk defa belgeselde duydum. Ayrıca Mısır mitolojisinde ilerleyen zamanlarda İsis'in, Set'le bir ilişkisi olacaktır. Bu mudur Hıristiyanlık'taki Meryem'in, Mısır'daki karşılığı?

Fakat örneğin bir Akkad'lı Sargon'un hikayesi ve Musa benzerliği meraklıların bildiği bir konudur. Noel-Paskalya-Pesah gibi bayramların tarihlerinin de eski zamanlardan kalma olduğu teorisi yine çok bilinmektedir. Bana kalırsa belgeselin birinci bölümünün en güzel özelliği yaptığı astrolojik açıklama ve bunun görsel olarak güzel beslenmesi. Gerçekten bunun için bile takdire şayan.

İkinci ve üçüncü bölümleri de yine çok güzel. Fakat elbette septik yaklaşılıp, kişisel araştırma da yapılmalı. Örneğin Federal Rezerv'in yapısı gerçekten böyle midir? Hiç bir bilgim yok. Haliyle doğru ya da yanlış olarak niteleyemem de. Ama yanlışsa bile, güzel kurgu =)

http://akhenaton.blogsayfasi.com/goklerin-kralligi/

http://akhenaton.blogsayfasi.com/romaya-giydirilen-emperyal-kult-hristiyanlik/

Şubat 21, 2009, 09:20:54 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın Degas, kusura bakmayın geç gördüm cevabınızı ve blogunuzu şimdi okuma fırsatım oldu. Fakat bir sorum olacak, Zeitgeist'da anlatılan ve benim katılmadığım Horus-İsa benzetmesiyle sizin gönderdiğiniz yazının ne gibi bir ilgisi olmalıydı da ben kaçırdım?

Açıkçası "göklerin krallığı" isimli yazınız da bence çok hoş bir Zecharia Sitchin özetlemesi olmuş ancak yine Zeitgeist'da dünya dışı bir zeka sonucu hızlıca evrimleştirilen insandan bahsetmiyordu. Bu çok başka bir konudur. Nephilim, Marduk (Nibiru vs.) ve bu teorinin diğer demirbaşlarıyla Zeitgeist'ın anlattıklarının bir ilgisi yok.

Şubat 21, 2009, 12:44:59 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Su basta anlatılan burclar ve peygamberler sırası cok guzel bulnmus ama bir sey atlanmıs Hz.Muhammed den neden bahsedilmiyor onu hesaba kattıgımızda bu teori curuyor.

Mart 12, 2009, 01:10:45 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Hic kimseden yorum gelmemıs.Halbuki uzerinde tartısılması gereken bir belgesel bence.

Mart 12, 2009, 03:48:11 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Bu konuya yazılan yeni mesajları hep atlıyorum sanırım =)

Hz. Muhammed'den bahsedilmiyor çünkü film daha ziyade Amerikan halkının ezberini bozmaya yönelmiş sanırım. Bir de İslam'la ilgili bu kadar mitolojik, astrolojik gönderme bulmaları biraz zor olabilir. Neticede İslam, Orta Çağ'da doğmuş bir din fakat Hıristiyanlık, Eski Ahit temelini de ele alırsanız antik çağlarda doğmuştur.

Mart 12, 2009, 04:12:09 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Dolayısıyla noldu belgeselde soylenen astrolojik teoriler çürüdü.

Mayıs 01, 2009, 03:00:30 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

zeitgeist muhteşem bir belgesel ve hayata bakışımı değiştirdi başka başka şeyleri araştırmama olanak verdi.daha önce ilgimi çekmeyen bağlantı kurmakta zorlandığım yada düşünmediğim bir sürü şeyle karşılaştım.bence emperyalizmin zalim gücü ve baskısını anlatan hoş bir belgesel.benim anladığım komünizm bile bu sistemin kendi çıkarları için kullanmış olduğu bir olgu olmuş.bu konuda yorum yapmadan aşağıdaki vereceğim linkleri önce izlerseniz sevinirim.

http://irfanozguzel.blogspot.com/2008/01/illuminati-dnya-komplosu.html

2.nci belgesel komünizm tasarımını kısaca anlatıyor ilki ise daha uzun ama emperyalizmi anlamak için zeitgeistin ruhunu daha iyi yorumlamak için bence seyredilmeli

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2009, 11:00:11 ös
Yanıtla #9

Mitra gizemleri adlı başlıkta Sayın Adam ve Sayın Ceycet'in tüm gizem kültlerin kökünde Mısır gizemciliği, Osiris kültü olduğu iddiasını okudum.

Kendilerine bu belgeselin ilk 30 dakikalık kısmını (1. bölümü) tamamen izlemelerini tavsiye ediyorum. Buradaki ana tez, "güneş kültü"nün tüm dinlerin kökeninde olduğu inancıdır.

Güneş kültü de kökenini, insanın gökyüzüne duyduğu merak ve gökyüzü olaylarını rasyonalize edrek sembolik bir şekilde anlatmalarıa dayandırılıyor.

Belgesel, pozitivist bir bakış açısıyla hazırlanmış. Ama çelişkili hiçbir durum yok.

Benim bu belgeselde merakımı cezbeden konu ve sorular şunlardı:

1. Güneş kültü, Hristiyanlık, Musevilik ve diğer antik kültleri anlamlandırmada, Burçlar ile gerçekten büyük benzerlik gösteriyor. Fakat yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi İslam'a yönelik bir eleştiri getirmiyor. Bu herhalde, bu belgeseli hazırlayanların Hz. Muhammed'i bir güneş kültü takipçisi bir gizemci olarak görmekten ziyade, onu kurnaz bir devrimci olarak gördüklerini gösterebilir. O öyledir ki, dinini yaymak ve toplumunu biçimlendirmek için BALIK ÇAĞInın bitmesini beklememiştir. Bu nedenle belgesele alınmamış olabilir. Ama gerçekten İslam'a bir şey söylememiş olması belgeselin büyük bir açığıdır.

Hem zaten İslam da Musevilik ve Hristiyanlığın tahrif edilmiş, bozulmuş dinler olduğunu söylüyor, ve bu belgesel İslami tezlere katkı sağlıyor. Bu yüzden de belgesel yapım amacından farklı bir şeye de neden oluyor; İslam'a katkı sağlamak.

2. İlk bölüm, "hadi Tanrıyı kabul etmiş olalım" gibi alt bir bilinçaltıyla başlıyor, ve Hristyanlığın diğer dinlerden bir farkı olmadığını göstererek, ve bu dinlerin de doğal güdülerden (merak-güneş-takvim-iktidar vb.) oluştuğunu göstererek, Hristiyanlığın kutsal temelini sarsıyor. Ancak Justin Martyr adlı papazın söyledikleri komik bir simülasyonla geçiştiriliyor.

Justin Martyr'e dikkat etmenizi istiyorum.

3. Ben hala müslümanım ama, bu belgeseli izlerken "acaba İslam'ın bu dinlerle herhangi bir ortak noktası olmamasının nedeni, İslam'ın bir "AY kültü", Judeohristiyanlığın ise bir "Güneş kültü" benzerlikleri olduğu için mi diye de düşünmeden edemedim. İslami sembolizmde Hilal, ve Allah isminin El-ilah adında bir ay tanrısını pagan arap toplumlarında refere ettiğini biliyordum. Ayrıca İslam ortaya çıktığında Uzza, Lat, ve şuanda hatırlayamadığım bir tanrıçaya daha inanıyordu Araplar. Ve İslam bu 3 inanışı yerle bir etmişti. Acaba bu 3'ü yok etmek, Güneş kültüne ait olası teslis inançlarını yok etmek amaçlı mıydı? İslam ile Judeohristiyanlık acaba ay kültü ile güneç kültü rekabetini mi simgeliyordu? Diye düşünmeden edemedim :)

Judeohristiyanlığın, eski güneş kültü dinine inanan halklar arasında hızla yayılması, ve İslam'ın daha çok henüz güneş kültüyle yeterince tanışmamış Arap ve Bedevi toplumlarında yayılmasının temelinde acaba insanların alışkanlıkları mı vardı?

Tabi bunlara inanırsam ben dinden çıkıyorum.

Ben, Justin Martyr'in Hristiyanlığı dışarıda bırakarak diğer dinler için düşündüklerini, İslamı dışarıda bırakarak tüm dinler için düşünmeyi tercih ediyorum.

Çünkü Şeytan unsurunu gözardı ederek açıklamaya çalışacağım her şey havada kalacaktır. Neden bunlar bir Lucifer oyunu olmasın ki Justin Martir'in dediği gibi?

"Şeytan'ın en büyük oyunu, bizi var olmadığına inandırmasıdır" Charles Baudilarre
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare