Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gizlenen Talmud Yasaları  (Okunma sayısı 24382 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 09, 2012, 10:32:20 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sn. karahan

islam hakkındaki bilginizden dolayı islam üzerinden örnek vermek istiyorum arap harfleride ibrani harfleri gibi sayisal değerler içerir bu değerler kullanılarak anlam çıkartılır,
eğer talmud açık şekilde yazılsaydı öğretmene gerek yoktu o yüzden gelenek bozulmasın diye hahamlar bu kitabı bu tarz şifrelemişler sayısal değerlere göre ,
bunu yapan hahamlar çok zeki insanlardır sayısal değerleri kullanarak farklı anlamlarda çıkartılması mümkün

Saygılarımla,
418

Eylül 09, 2012, 10:57:21 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.418

Her iki dinede ait olan bilgi yanlış bahsettiğiniz araplardaki ebced hesabı ile yahudilerdeki sayısal hesaplama sistemi tamamen uydurma üzerine kurulmuştur.Sayısal değerler verip harflere ilginçlikler peşinde koşmuşlar fakir fukara halkı kandırmışlar hep işin gülünç tarafı bugün bile hala inananı var.

Bir sistemi anlamak için öğretmene elbette ihtiyaç var ama bunu şifreleyip yaptığında bunun adı ahlaksızlık olur neyi şifreliyorsun neyi kimden saklıyorsun.Bazı bilgileri bir ruhban sınıfa ait görmek ve onu halktan öğrenmesinler diye şifreleyip saklamak neyin mantığıdır çok saçma sizcede değilmi.

Üniversitelerde de bilgi veren öğretmenler acaba aynı metodumu uyguluyorlardır mesela atomu nasıl parçaladıklarının formülünü halk bilmesin diye şifrelemişlermidir.İşte bunun gibi ucube söylemlere inanırsak pozitif bilimin sözleri karşısındada apışıp kalırız.Bunlar sakat fikirler saf halkı avuçlarının içinde tutmak isteyen ve her daim bunu başaran bir avuç pisliğin bu dünya inasanına attığı en klas kazıktır en trajedik olanıda halk hala akıllanmıyor bu kadar kazık yediği halde.Ruhban sınıfın etkisinden kurtulamıyorlar belkide istemiyorlar bilemem.

Anlayacağınız şifre mifre yok hepsi safsata.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 09, 2013, 12:29:57 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Talmud'un  Kabalistik bir kitap olmasından ziyade, Kabalist Hahamlar'ın yazdıkları  bölümleri içerdiğini düşünüyorum ve Kabala öğretisinin de, 'Book of Angel, Raziel yada Zohar, Torah' gibi bir kaynak oluşturacağını da düşünmüyorum.

Kimine göre İsrailoğullarının saçmalıkarı, bana göre ise aydınlatıcı bir paylaşım,

Teşekkürler.
Adequatio intellectus et rei

Temmuz 08, 2013, 12:03:29 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada yazılanlar kelime manasıyla alınmak yerine mecazi anlamlarla da anlaşılabilir. Sakla samanı gelir zaamnı deyince saman mı saklıyoruz orada daha derin bir mana vardır....

Temmuz 08, 2013, 10:37:14 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn. karahan

Alıntı
Her iki dinede ait olan bilgi yanlış bahsettiğiniz araplardaki ebced hesabı ile yahudilerdeki sayısal hesaplama sistemi tamamen uydurma üzerine kurulmuştur.Sayısal değerler verip harflere ilginçlikler peşinde koşmuşlar fakir fukara halkı kandırmışlar hep işin gülünç tarafı bugün bile hala inananı var.

burada farklı düşünüyorum , tabiki sizin dediğiniz gibi yapanlar vardır ancak bana göre insanlar o zamankende şu anki kadar zeki insanlardı , şifreleme sistemleri eski uygarlıklara kadar uzanmaktadır
talmud yasaklı bir kitap olduğundan (bellli uygarlıklar yasaklamış) bu tarz şifrelemeler olmuş
bu yazanlar doğru olabilir ama şu anki piyasadaki talmud'un ingilizce versiyonunu okudum üşenmedim )(yazdığınız noları ) farklı yazıyor orda ... buda farklı açıdan yorumu bunların hangisi doğru olduğunu uzmanlar bilir kesin birşey söyleyebilir...

Saygılarımla,
418

Temmuz 08, 2013, 06:00:40 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İbrani harflerinin sayısal karşılığı  Gematria  arapça ise ebced diye aklımda kalmıştı  yanlış yazmamışımdır umarım..Fakat Türkçeye çevrilmiş Zohar kitabının aslı ile  hiç alakalı olmadığını duymuştum; belki Talmud için de böyle bir yanlışlık olmuştur. Fakat sayıların dili nin bu kadar saçma bir sonuca çıkması mümkün olamaz diye düşünüyorum. Ya doğrudur yazılanlar ya da özellikle çarpıtılmıştır. Yoksa sayıların dilinden bunun çıkması pek inandırıcı hatta hiç inandırıcı değil.
Sevgi ile kalın

Temmuz 08, 2013, 06:09:51 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Gene İbrani hurafesi ile uğraşan “GITTIN” adlı eserin sayfa 261, “emir 56b-57a” da,

Saygıdeğer karahan bey,
yazınızı inanın çok  beğeniyle ve keyif alarak okudum. Çok bilgilendirici buldum.
Sözlerimi olumlu, yapıcı yönde değerlendirmenizi rica ederek...!

Yazınızın birden fazla yerinde GENE sözcüğü kullanmışsınız ve bu sözcük ve bir çok kişinin sıkça kullandığı yanlış sözcük kullanımları
okuduğumda rahatsız ettiği için bu tür yanış kullanım gördüğüm her kişiyi nazikçe uyarmaya başladım..
Türk dilinde GENE şeklinde bir sözcük YOKTUR.
Doğrusu "YİNE" dir ; yinelemek, tekrar etmek anlamına gelir.
TV kanallarında bile alt yazılarda "GENE", "GİNE", YENE  şeklinde yazılır YANLIŞ , HATALI KULLANIM ALIŞKANLIĞI haline geldiğini gözlemlediğim için
bu hususa dikkat çekmek istedim.

Sevgi ve saygılarımla   

Temmuz 08, 2013, 06:53:02 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hurafelik insanoğlunun baş belası,inanılması en kolay çünkü düşünmeyiz ve düşünmeyide sevmeyiz bize  kimin dediği önemli yakın bir dost ise söyleyen tamamdır inan gitsin.Yahudilikteki hurafeliğie bizde israiliyat denir,öyleki bizdeki hurafiliğinde ana kaynağını oluşturur.Bu dindeki hurafeliği o kadar ileri dereceye götürmüşlerki hristiyan kültürünün bile büyük bölümü o tesir altındadır maalesef.Bundada etken olan görüş yanlış aklımda kalmadı ise en eski yazılı eserlerin tarih ve din ile alakalı hep yahudi  kaynaklarıdır.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 08, 2013, 07:00:20 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konu aslında paragraf paragraf tartışılmalı özellikle en başındaki sözcük dizimi ile şudur oda;

Sanhedrin sayfa 400; “ emir 59 a” da; Rabbi Johanan emirleri şöyledir:
“Talmud Torah’ı tetkik eden bir gayri yahudinin hak ettiği şey ölümdür. Çünkü bu onun için değil bizim için yazılmıştır. Bu bize bırakılan mirastır”.

O zaman tevrat içinde şunu düşünür söyleyebiliriz pekala;
Tevrat evrensel bir kitap değil bir kabile kitabıdır dolayısı ile yahudilikte kabile dinidir doğumu?
O kadar içselleyip benimsemişlerki diğer dünya vatandaşları için paylaşıma yer yoktur.
E o zamanda Tabiki seçilmiş olursun(öyle sanırsın)bir güzelde inanırsın buna.
Paylaşmamak yahudilikte bir genel görüştür çıkarımı yapabiliriz o zamanda.

Acaba Allah bu kadarmı namuktedirki sadece herşeyi bir kavim için istesin ve yapsın ve yahudi halkıda buna inansın sorgulamazlarmı geri kalan insanların ne için yaratıldığını?

Çok sorulacak soru varda  cevap verebilece muhatabı yok.

EDMUND BURKE

Temmuz 08, 2013, 07:05:57 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tartışmayı bırakıp konuşmaya başlandığında derinlik ve mistik kavramların nasıl ele alınan bir kitap oldunu anlaya biliriz
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ