Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI  (Okunma sayısı 78647 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2012, 02:26:05 öö
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Sayın Derya Eroğlu Öymen, Bikere araba park etmesini beceremiyorsunuz, bunu kabul edin.
Saygılarımla

Mayıs 10, 2012, 10:33:45 öö
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Merhaba,

Kadından mason olmaz demek geleneksel bir yaklaşım. Zaten muntazam masonlar, kendileri de buna bir açıklama getirmiyorlar.Yalnızca geleneklerine bağlıyorlar. ( Tabi bir harici olarak bilemediklerimiz olabilir)

Oparatif  masonlukta yanılmıyorsam kadın mason yani duvarcı ustaları yoktu. Sonradan bu gelenek devam ettirildi.

Çağdaş bir Dünya'da erkekler kadar kadınlarında aydınlanmaya ve yontulmaya ihtiyacı vardır. Hep erkekler ham taşlarını yontacak değil ya.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 10, 2012, 12:11:24 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bakıyorum da...

Bu başlık altında ne yazık ki hâlâ kadınlar mason olur mu, olmaz mı, onu tartışıyoruz.

Tartışmayalım mı? Yasak mı?

Yasak falan değil, tartışalım.  Kadınların mason olamayacağını ileri sürenler gerekçelerini öne sürsün; olabileceklerini savunanlar kendi gerekçelerini ortaya koysun.

Ancak bu farklı bir başlığın konusu olmalı. O yüzden, belki benim de o bağlamda söyleyebileceğim bir şey olabilmesine karşın, ondan kaçınıyorum.

Buradaki başlık ise şöyle konmuş: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI.

Neredeymiş bu büyük loca? Fransa'da , İngiltere'de, Amerika'da ya da Patagonya'da mı?

Hiçbirinde değil; Türkiye'de.

Ohooo!... "Büyük Loca" Masonlukta 1720'li yıllardan bu yana artık büyücek bir loca değil de "localardan oluşan bir federatif örgüt" anlamında kullanıldığına göre, demek ki kadınların Türkiye'deki bir locasından değil, çok sayıda locanın oluşturduğu bir örgütünden söz ediyoruz.

Üstelik diyoruz ki bu örgütün bir de yayın organı var.

Bu örgütün üyelerine mason deniyor. Bunu sadece kendileri demiyor; gerek Türkiye'deki gerek başka ülkelerdeki çok sayıda mason söylüyor bunu. O masonların arasında HKEMBL'nın üyeleri de var; ileri gelenleri de, çok yüksek dereçcelerde olanları da...

Ancak kimileri bu örgütün masonluk açısından muntazam olmadığını söylüyor. O bir başka konu.

Kadın Mason Büyük Locası elbette muntazam bir mason teşkiilâtı değil, çünkü düzenli bir mason örgütü. Bu ikisi arasındaki fark bir kelime oyunu falan değil.

Sevgili dostlar,

Bu başlığın konusu işte bu: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI. Bu başlık ile bağlantılı olmak üzere bu örgüte ilişkin bir şeyler anlatmışız. Özet bilgiler bunlar. Size yetersiz gelebilir. Sorularınız varsa sorun. O soruların yanıtlarını bilenler varsa yanıtlasın. Sizin bildiğiniz ve burada yazılmamış, yazılmasında yarar olan bilgiler varsa lütfen paylaşıp onlardan bizi de yararlandırın.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 14, 2012, 03:11:41 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Kadın Mason olmazmış kim diyor?Kadın dan Anne oluyorda mason mu olmuyor.Bu toprakları kadınların eşlerine verdiği güçle kazandık.Kadın olmaz ise evlat olmaz.Erkek hiç olmaz .Nasıl oluyorda kadın Mason olmamalıymış ..Mason kelime anlamı itibari ile duvarcı ustası.Pekii günümüzde inşaat mühendisi ,teknisyeni kadın yokmu ? .Keramet taşları yerine koymak ise kadınlar o taşları herkezden daha iyi yerine koyar.Ne Mutlu Türküm Diyene ,Ne mutlu Kadınım Diyene.

Nazik cevabınız için teşekkür ederim.Anne den kastım sizin belirttiğiniz bir profil değildi.Mücadeleci, Fedakar ,Eğitici bir nesil yetiştiren bir profildi.Anne insanın tohumunu ekmekteki ilk eğitmen diye gördüğüm içindi bu benzetme.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu sözü kullandığı zaman Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm vatandaşları kapsayarak söylenen bir sözdü(ister türk ister ermeni ister kürt ....)Bu sözü yazar iken sadece Atatürkçü düşüncem den dolayı yazmıştım.

Mayıs 15, 2012, 12:35:04 öö
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

>>Bana göre Masonlukta asıl düzensiz örgütler, Masonluğun amaç ve ilkelerine daha baştanuyumsuz davranarak Masonluğa kabul edecekleri üyeler arasında ayırımcılık gütmekte olanlardır. Cinsiyet ayırımcılığı da bunlardan biridir. Kimi mason örgütleri çoktan çağ dışı klmış olan ataerkil toplum düzenini Masonluğun kendi bünyesi içinde koruma çabasını sürdürmekten kendilerini alamamaktadır.   Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir.

HKML nin OMBL yi düzensiz bulması gayet normal. düzensiz olmak gurur duyulacak bir şey. kuralları değiştirmek, geliştirmek, ritüeli öztürkçeleştirmek, ritüelde temel değişiklikler yapmak, ve değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu kabul etmek. işte benim en sevdiğim ve gurur duyduğum şey bu. HKML üyeleri bana "sen düzensizsin" dediğinde göğsüm kabarıyor ve bunu bir iltifat olarak algılıyorum. Düzene başkaldıran anarşist bir yapıda olan kişiliğimle kusursuz bir şekilde örtüşüyor. tek eksikliğini duyduğum şey karma localar, ki bu da apayrı bir başlık konusu.

Mayıs 15, 2012, 02:20:12 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buradaki konumuzun başlığı KADIN MASON BÜYÜK LOCASI. Başka bir şey değil.

Kadın Mason Büyük Locası düzenli bir mason örgütüdür. Kimileri onun muntazam olmadığını söyler. Doğru. Muntazam değildir; düzenlidir.

Masonlukta düzen asaldır; önceliklidir. Düzen ya da intizam, kurallar, yöntemler, gelenekler, etiket olmazsa Masonluk olmaz.

Bu başlık altında son yazan kişi Sayın vitriol. Açıkça düzene karşı olduğunu düzensizlikten yana olduğunu söylüyor. Tamam,o kendi yeğlemesidir. Yaşamını o ilke çerçevesinde sürdürebiliyorsa ne âlâ. O zaman Masonluğa girmez, mason olmaz, işi kolaylaşır. Kazara girmeyi başardıysa, Masonluk elekten geçmiş bir üyesi düzensizlikten yanadır diye düzenini yitiremez. Ancak o şayet Masonluğun kuralları uyarınca gerçekten de düzenleşirse, üyesi olduğu loca düzenini yitirme durumu ile karşı karşıya gelir. O zaman gereği yapılır.

VITRIOL... Bu iş, ancak düzenli olmakla gerçekleştirilebilir.

Bu başlık altında yazdığı için Sayın vitriol'ün tutumuna değindik. Şimdi buradaki başlığa dönelim:

Kadın Mason Büyük Locası.

Duyduğuma göre yeni birkaç loca daha kurmuş; üyelerinin sayısı da giderek artıyormuş. Zaten üyelerinin sayısı giderek arttığı için yeni localar kurmuş olsa gerektir. Ancak şu anda elimin altında ayrıntılı bir bilgi yok. Edinince aktarırım.

Sevgiler.

Mayıs 16, 2012, 02:14:47 öö
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sevgili Adam kardeşim düzensizliği toplantılara şortla gitmek, ya da 7 deki toplantıya 8 de gelmek diye anlamış sanırım.

intizam - değişti

kurallar - değişti

yöntemler - değişti

gelenekler - değişti

etiket - değişti

işte bu değişime uyum sağlayabilme "düzensizliktir", benim gurur duyduğum budur.

kimisi de kör gözüm değişime karşı aynı kurallar, aynı ritüel, aynı bağnazlık, devam

2 tane düşünce var hem değişmeyip hem de reklamını yapan

1. hkml
2. müslümanlar

biz yıllardır aynıyız diye övünen bir zihniyet var ortada, işte ben bu zihniyet, biz aynı değiliz değiştik, geliştik diyorum

benim düzensizliğim budur.

Mayıs 16, 2012, 08:20:16 öö
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Be Sayın vitriol'ün bu başlık altında yazdıklarının Kadın Mason Büyük Locası ile bağlantısını kuramadım.

Şayet "Masonluktaki düzen anlayışı ve uygulaması" gibi bir konu üzerinde görüşüp tartışacaksak, her ne kadar geçmişte bu konu üzerinde bu forumda çok tartışmış isek de yine tartışırıız.

Sayın vitriol düzene karşı; tamam, onu anladık. Bir zamanlar sevgili Prometheus vardı buralarda; o da düzene karşıydı. Bir de sevgili zagzagel..

Biz Sayın vitriol'e saygıda kusur etmeyiz. Ancak herkesten ricacı olsak da konu başlığı ve kapsamına saygı gösterseler!

Kadın Mason Büyük Locası konusuna saygı göstermek istemeyenleri tolerans göstererek istisna tutabiliriz elbette.

Mayıs 16, 2012, 10:54:15 öö
Yanıtla #38
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Duzensiziz diye göbek atanını da ilk kez görüyorum. Halbuki benim bildigimce ÖMBL'de kendi icinde düzeni olan bir örgüt. Farklı masonik anlayışın sonucu olarak bizler OMBL'ye bagli Localarla Masonik iliski kurmuyoruz ve onların bizim anlayışımıza göre düzensiz olduklarını söylüyoruz. Ama her örgütlenme kendi içerisinde belli bir düzen sahibidir. Ordo ab Chao... Kaostan düzene gecis bir örgütlenmedir aynı zamanda. Kaldı ki anarşizm de düzensizlik değildir son tahlilde. Ha 15 yasında cocukların anarşizminden konuşuyorsak ayrı. Ne bileyim bir Bakunin bir Proudhon bir Tolstoy bana hiç düzensizlik taraftarı gibi gelmez.

Bana hala 60-70lerin o Absurd yaklaşımları gibi geliyor bu tip ithamlar, halbuki cok yol katetmiş olmalıydık şimdiye kadar.

Saygılarımla.

Eylül 09, 2012, 06:58:02 ös
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Sayın Derya Eroğlu Öymen, Bikere araba park etmesini beceremiyorsunuz, bunu kabul edin.

Sayın İlgili ; Araç Park etmemi  beğenmemeniz beni çokkkk etkilemedi hatta gülümsetti.Teşekkür ederim Eleştriniz için .Farkında iseniz kişiliğim ve ben kendimi saklama çabasında değilim.Kendi kimliğini saklayan bir insanında hakkımda eleştirisine pek önem veremiyeceğim.Ben bir rotaryanım ve ben bir mason değilim.Ancak HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLARI TANIMAKTAYIM.Bunların Bir Önemi Yok.Ayrıca Aracımda Sizinle Yolculuk mu Yaptıkta Araç Park Sorunum Olduğunu Düşünüyorsunuz.Sanırım Boşş  Vaktiniz Bir Hayli Fazlaaaa