Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Mason Locasının Görevlileri - 1  (Okunma sayısı 11609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2010, 11:43:05 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İşte size yeni bir başlık… Kuşkusuz Masonluğun sadece genelini bilmek isteyenler için bu başlık altında anlatacaklarım gereksiz ayrıntıdır. Ancak gerek forum alanında gerekse forumu dışarıdan izleyecek ziyaretçiler arasında Masonluğun genelini bilip de biraz da özelindeki ayrıntıları öğrenmek isteyenler olabileceğini düşündüm. Kimileri bunları “çok gizli” şeyler sanır ama hiç de öyle değil. Ancak elbette bazı noktalarda forum kurallarına uymak gerektiği için belirtmekten kaçınacağım noktalar da olacak.

Bir locada “görevli” olarak seçilmiş her masonun loca toplantısında, içlerinden kimisinin hem toplantıda hem toplantı dışında yapması gereken işler vardır.

Loca görevlilerinin temel görevlerinin, yetki ve sorumluluklarının neler olduğu her büyük locanın tüzüklerinde belirtilmiştir. Burada bunları uzun uzadıya sıralayıp ayrıntılara girmeyeceğim. Benim asıl yapmak istediğim  tüzüklerde belirtilmeyen noktalara değinmek…

Bundan böyle sadece loca görevlilerinden söz edeceğim için her keresinde “loca görevlisi” demeyeceğim. Büyük locanın görevlilerini (büyük görevlileri) belki bir başka başlık altında inceleriz. Bu başlıkta “görevli” dediğimde bunu “loca görevlisi” anlamında alalım lütfen.

Batı dillerinde Türkçede “görevli” denilen bir mason için dilimizde “memur” anlamına gelen bir sözcük kullanılıyor. Türk Masonluğu’nda bu terim hiç kullanılmamış. Eskiden “vazifedarlar” denirmiş.

Şimdi bu bölümde bakalım bir locada 10-15 kişiden oluşan bu görevliler genel olarak ne yapıyor.

Bunlardan birçoğunun (hepsinin değil) görevli olmayan diğer loca üyelerine oranla yapması gereken bir iş var. Toplantının yapılacağı gün, başlayacağı saatten mutlaka daha erken gelmek… Bu “daha erken” deyişi elbette göreli olduğu kadar esnek de… Dana erken ama ne kadar erken olduğu toplantının o günkü gündemine bağlı. Özellikle bir tören yapılacaksa elbette daha erkenden daha erken.

Bu süre içinde her biri toplantıda kendi görevi ile bağlantılı olan hazırlıkları yapar. Herhangi bir aksama olmaması için gereken önlemleri alır.

Ne gibi aksaklıklar olabilir?

Örneğin toplantı sırasında mutlaka kullanılması gereken bir ışık yanmıyor; ampulü gitmiş. Şayet bu toplantı sırasında hele bir ritüelik uygulama esnasında far edilecek olursa çok geç… Diyeceksiniz ki «Peki ama o ampul tam o esnada güme gidemez mi?» Olabilir ama o zayıf bir olasılık; kötü şans.

Hazır ışıktan söz etmişken aklıma gelen bir başka nokta daha var; özellikle bizim ülkemiz için geçerli. Tam toplantı sırasında elektriğin kesildiğini düşünün. Olamaz mı? Eğer lokalde bir acil jeneratör yoksa ya da mabette, elektrik kesilince otomatik olarak devreye giren bataryalı bir aydınlatma sistemi bulunmuyorsa,  elektrik kesildi diye o anda toplantıya son mu verilecek? Yoksa gelsin diye karanlıkta oturup bekleyecekler mi? Hiçbiri değil. En azından mum kullanırlar. Bu Masonluğun çok eski geleneklerine de uygun olur hem. Demek ki yeteri sayıda mum ve bunları yakmak için çakmak ya da kibrit de hazır olmalı. Mum yerine bataryalı ya da gazlı lambalar da kullanılabilir elbette. Bana sorarsanız mum daha iyi; daha romantik…

Elektrik kesilmesi olasılığına karşı önceden bir önlem alınması aşırı uçtan bir örnekti. Ötekiler daha basit. Toplantıda kullanılacak tüm araç ve gereçler (Masonlukta bunlara avadanlık da deniyor) hazır mı? Eksik varsa, toplantının başlama saatinden önce giderilmeli. Dolayısıyla her görevli kendi sorumluluk alanında olanları gözden geçirir.

Toplantıya başlamak üzere mabede geçmeden kısa bir süre önce yapılması gereken bir diğer hazırlık daha var… Görevlilerin hepsi gelmiş mi? Bu kontrol locadaki birinci ya da ikinci nazır tarafından yapılması gereken bir iş. Önemli de… Çünkü bir görevlinin önceden durumunu bildirmeksizin gelmeyişi ya da geç kalışı nedeniyle toplantının başlaması geciktirilemez. Böyle bur durumda birinci ya da ikinci nazır bir diğer loca üyesine geçici olarak görevlendirir. Elbette o görevlinin bir yardımcısı varsa öncelikle onu... Bu bağlamda en kritik görevli de üstad-ı muhterem yani locanın başkanı. Belki onun için biraz beklenir ama “biraz”. Üstad-ı muhterem hiç gelmese bile toplantı yapılabilir. Dolayısıyla çok gecikmesi durumunda da toplantıya başlanır.

Bir locanın görevlilerinin listesini daha önce bir başka başlık altında vermiş miydim acaba?

Anımsamıyorum. Aramak da istemiyorum. Bir kez daha listelesem ne olur ki?

Üstad-ı Muhterem (Saygıdeğer Üstat)
Önceki Üstad-ı Muhterem [Bazı büyük localarda görevlilerden biri sayılmıyor.]
Birinci Nazır;
İkinci Nazır;
Sözcü (Hatip / Yasalar Sözcüsü)
Sekreter (Yazman).
Hazine Üstadı (Hazine Emini)
Yardım Üstadı (Hasenat Emini)
Muhakkik (Soruşturucu)
Tören Üstadı (Teşrifatçı) [Bazı uygulamalarda 1. ve 2. Tören Üstadı olmak üzere iki görevli]
İç Koruyucu (Dahili Muhafız)
Dış Koruyucu (Harici Muhafız / Gözcü)
Müzik Yönetmeni ya da Görevlisi
Ziyafet Memuru ya da Şölen Görevlisi
Sancaktar [Bazı uygulamalarda böyle bir görevli yok.]
Kutsal Kitap Görevlisi ya da Emini [Bazı uygulamalarda böyle bir görevli de yok.]

Elbette locanın boyutuna göre bir de bunlardan kimilerinin yeterli sayıda yardımcısı.

Şimdi yapacağım iş, bu görevlilerden her birini sırasıyla ele alıp görev, yetki ve sorumluluklarının neler olduğunu anlatmak… Elbette izleyecek bölümde başlayacağım. Ancak bu bağlamda bir de koşulum var: Bakın, bu hayli zahmetli bir iş… Yararlı olur mu, olmaz mı bilemiyorum. Onun için de bir ricam var: Eğer forum katılımcılarından en az iki kişi isteyecek olursa yazmaya girişeceğim. Yoksa bu çalışma burada sona ermiş olacak.

« Son Düzenleme: Kasım 11, 2011, 11:57:06 ös Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 26, 2010, 11:12:12 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğun yaşadığı ortamdaki her bir değerin bir anlamı olmalı. Başlığı çok faydalı buluyorum.
Loca görevlilerinin de yetki ve sorumluluklarını öğrenmek isterim. Teşekkürler.

Mayıs 29, 2010, 12:44:03 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili ADAM lütfen konuya devam edin. Bence '' aynası iştir kişinin lafa bakılmaz'' deyişi tam bu konuya göre. Kim neyi hangi sebeple yapıyor ve o görev neyi gerektiriyor anlatın ki bilelim. Yapılan iş arkasında ki amacı da bize göstersin. Bence dikkatli incelenirse bu konu Masonluğu kavrama da çokyararlı olacak.Ben merakla bekliyorum.
enelsır

Mayıs 30, 2010, 07:56:14 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bence gereksiz olmamış tam tersine benim gibi Masonluk adına bir şeyler öğrenmek isteyen ve her ayrıntıyı bilmek isteyen muhakkak devamının gelmesini ister, ki ben istiyorum... Ellerinize sağlık...

Sn Adam

Mayıs 31, 2010, 07:28:11 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yazacağım yazmasına ama önce şu "ÜSTAD-I MUHTEREM" başlıklı yazım üzerine sayın masonların eleştirilerini bekliyorum. Çünkü bundan sonraki yazacaklarımda da benim benzer eleştirilerim/görüşlerim olacak. Eğer çok tepki alırsam belki tasarladıklarımdan bazılarını kırpabilirim.

Hele bir-iki gün bekleyelim bakalım.

Sevgiler.

Mayıs 31, 2010, 04:14:04 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Kasım 11, 2011, 08:13:05 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Ağır ağır işlene işlene..
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2011, 11:59:35 ös Gönderen: dogudan »
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 11, 2011, 11:01:28 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

mason olmamanıza rağmen bu kadar çok bilgi paylaşımı yapabilen başka bin insan yoktur heralde :)  yoksa masonsunuz da bizim mi haberimiz yok :)
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2011, 11:57:27 ös Gönderen: dogudan »
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Temmuz 27, 2013, 04:06:45 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Locanın asıl görevlileri 3 kişi üstad-ı muhterem ve nazırlar.  Diğer görevliler olmasa da olur mu demek oluyor bu ?

Temmuz 27, 2013, 09:28:06 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yazı 18 bölümlük bir yazı dizisinin ilk bölümü.

Sanırım Sayın Waldow, sorusunun yanıtını sonraki bölümlerden birinde bulacaktır.