Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hüseyin Nihal ATSIZ - Geri Gelen Mektup  (Okunma sayısı 17886 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2007, 04:00:33 ös
  • Ziyaretçi

Ruhun mu ateş, yoksa o gözler mi alevden?
Bilmem bu yanardağ ne biçim korla tutuştu?
Pervane olan kendini gizler mi hiç alevden?
Sen istedin ondan bu gönül zorla tutuştu.

Gün, senden ışık alsa da bir renge bürünse;
Ay, secde edip çehrene, yerlerde sürünse;
Herşey silinip kayboluyorken nazarımdan,
Yalnız o yeşil gözlerinin nuru görünse...

Ey sen ki kül ettin beni onmaz yakışınla,
Ey sen ki gönüller tutuşur her bakışınla!
Hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince
Çehren bana uğrunda ölüm hazzı verince
Gönlümdeki azgın devi rüzgarlara attım;
Gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.
Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,
Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,
Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!

Bir başka füsun fışkırıyor sanki yüzünden,
Bir yüz ki yapılmış dişi kaplanla hüzünden...
Hasret sana ey yirmi yılın taze baharı,
Vaslınla da dinmez yine bağrıdaki ağrı.
Dinmez! Gönülün, tapmanın, aşkın sesidir bu!
Dinmez! Ebedi özleyişin bestesidir bu!
Hasret çekerek uğruna ölmek de kolaydı,
Görmek seni ukbadan eğer mümkün olaydı.

Dünyayı boğup mahşere döndürse denizler,
Tek bendeki volkanları söndürse denizler!
Hala yaşıyor gizlenerek ruhuma 'Kaabil'
İmkanı bulunsaydı bütün ömre mukabil
Sırretmeye elden seni bir perde olurdum.
Toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum.

Mehtaplı yüzün Tanrı'yı kıskandırıyordur.
En hisli şiirden de örülmez bu güzellik.
Yaklaşması güç, senden uzaklaşması zordur;
Kalbin işidir, gözle görülmez bu güzellik...

Eylül 28, 2007, 01:01:29 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Faşizmin önde gideni, parnoyak karakterli, o da düşmn bu da düşman korkusuyla yaşlanmış, kendini göktürklerden zannedecek kadar şizofrenik bir karakter...

ruhunu orhun ırmağında kandırmış, tanrı dağından kürşadın narasıyla inerek, yoldaşını satanların topunu bir sokak kaltağına değiştirmeye cevaz vermiş bir arkadaşımız.

faşist karakteri öyle ileri noktadadır ki, hitlere benzemek için yemeyip içmeyip saçına bir kilo briyanrin sürerek sokağa çıkan bir şahsiyettir ki kendisi ahanda bu  bu resim bu iddiamın delilidir.

hani bu gençliğinde çekilmiş ileriki yaşlarında saç tipini değiştirmiştir diye düşünenlere

şiirlerinde gram derinlik bulunmayan, çoğunlukla faşist-ırkçı görüşlerinin propagandasını yapmak üzere kaleme aldığı belli olan kişidir de kendisi.

Biz Tufanı yarattık uyku uyurken batı,
Nuh doğmadan kişnedi ordularımızın atı.
Sorsan şöyle diyecek gök denilen şu çatı:
Türk gücü bir yıldırım Türk bilgisi bir deniz.

---

yine bir şiirinden bu şiirde nasıl bir ritm vardır biri bana anlatsın düz yazı yazsa daha iyi

Ey bir eşi bulunmaz fedakar,mert arkadaş!
Kıskandırdın bizi sen,bak ölümün ne kadar şanlı

---

neyse üstünde epeyi laf ettim işin özü; bence pek bir gereksiz kişilik...

Eylül 28, 2007, 01:25:29 ös
Yanıtla #2

Bu faşo, öbürü dinci Nazım komunist.Bu forumu Türkçe bilen bir yabancı okusa yahu bu ülke hiç normal bir şair yetiştirememişmi diye sorar kendi kendine. :)

Eeeee daha yokmu? Katıl, sapık,hırsız tecavüzcü şairlerimiz?Yazıları ilgiyle okuyorum.
Omnia mors aequat

Eylül 28, 2007, 01:44:13 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Kıymetli Mystic,

normal olunsa şair olunur mu hiç?

ismet özel'in o güzel girişiyle betimleyelim

yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir ?

Eylül 28, 2007, 01:56:02 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Kıraç torakların renkli hasatları demiştir Nazım ,döneminin şairleri için ...necip fazıl,sa başka bir gurubu saman ekmegi nesli olarak degerlendirmiştir....Normal omadıklarının onlarda farkındalardı.Genede yüzbinle onları böyle sevdi,onlarda yüzbinlerini ...................
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Eylül 28, 2007, 02:16:59 ös
Yanıtla #5

Neyazık ki benim bu yazılardan anladığım Sn Üyelerin sanatsal özelliklerine göre değil, şairlerin bağlı oldukları ideolojiye göre hoşlandıkları veya kendilerini yakın gördükleri ideolojiye uygun fikirdeki şairleri okuduklarıdır.Yanılıyormuyum? Bence sanat sahip olduğu güzellik ile insanları büyüleyip onları aynı paydada buluşturup yakınlaştırmalı.Herşeyde kamplaşmalara gidiyoruz ne yazıkki sanatta bile.
Omnia mors aequat

Eylül 28, 2007, 04:03:09 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bu faşo, öbürü dinci Nazım komunist.Bu forumu Türkçe bilen bir yabancı okusa yahu bu ülke hiç normal bir şair yetiştirememişmi diye sorar kendi kendine. :)

Eeeee daha yokmu? Katıl, sapık,hırsız tecavüzcü şairlerimiz?Yazıları ilgiyle okuyorum.
:D :D :D
Aslında Sayın Paragon'da güzel cevap vermiş herkes kendi düşüncesindekini sevdi, onlarda onları. Sevilmeyen çevreler tarafından Nazım'a Rus ajanı ve Din düşmanı, Nihal Atsız'a din düşmanı ve ırkçı denildi vs. vs..

Eylül 28, 2007, 04:06:24 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Nazımın rus ajanı olmadığı muhakkak
atsızın ırkçı-faşist olduğu ise su götürmez hakikat

Eylül 28, 2007, 04:17:37 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Atsız ırkçı değil Türkçü-Turancıdır. Bunlar farklı kavramlardır. Kendisini Türk, Türkçü, Atatürkçü olarak tanımlamaktadır. Atsız dincide değildir.

Eylül 28, 2007, 04:31:29 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Türkçüler ırkçı ve savaşçı oldukları için "almancı" veya faşist yahut nasyonal sosyalist olmakla itham olunuyorlar. Bu düşünce de yanlıştır. Alman devleti ırkçı olmakla bütün ırkçıların almancı olması gerekmez. Bugün revaçta olan bütün siyasi ve içtimai fikirler yabancı malıdır. Demokrasi, faşizm ve sosyalizm ( keza onun aşırı şekli olan komünizm) fikirlerinden hiçbirisi Türklerden doğmamıştır. Acaba, bir Türk demokrasiyi kabul ettiği zaman niçin ingilizci sayılmıyor da faşizme taraftar olunca almancı olduğuna hükmolunuyor?Yabancı fikirleri benimsemek o fikrin çıktığı milleti benimsemekse Türkiye`de aşağı yukarı Türk yok demektir"

Irkçı Türkçülerin hangi millete taraftar oldukları meselesine gelince: Türkiye vicdan ve düşünce hürriyetini kabul etmiş olduğundan bugün Türkiye`de her vatandaş şu veya bu millete taraftar olabilir. Taraftarlık demek, kendi milleti aleyhine olmadığı zamanlarda, o milletin başarısını istemek demektir. Yurttaşlar hükümetin siyasetini bozacak şekilde propaganda yapmadıkça veya daha ileri giderek fiiliyata geçmedikçe düşüncelerinde hürdürler.

Irkçı Türkçüler Türk tarihinin verdiği hükümlere baş eğerek dostu ve düşmanı ayırmışlardır. Biz ırkımıza düşmanlık edenle etmeyeni, topraklarımızda gözü olanla olmuyanı biliyoruz. Bizim dostluğumuz ve düşmanlığımız bu esaslara göredir. Bize düşman olana düşman olduğumuz için kimse bizi ayıplayamaz. Irkçı Türkçülük siyasi bir fıkra olmadığı için ırkçı Türkçülerin gündelik siyasetle ilişiği yoktur. Bizim ülkümüz, davalarımız asırlıktır, millidir

Bizim ırkçılığımızı da Alman yardakçısı olduğumuza tanık diye gösteriyorlar. Yoldaşlar şunu iyi bilsinler ki Almanya cihan haritasından silinip Almanlığın kökü kazınsa bile biz yine ırkçı kalacağız. Alman ırkçılığı yalnız Yahudilere karşıdır. Anası veya babası Çek, Lehli gibi Alman düşmanı milletlerden olan fertleri Almanlar yabancı saymıyorlar. Bizim ırkçılığımız ise bütün milletlere karşıdır. Bu ırkçılık Türklüğün ihtiyaçlarından doğmuş olaylarla gelişmiş bir ırkçılıktır.

Hüseyin Nihal ATSIZ 1 Ağustos1943, Maltepe

benim söyleyecek başka bir sözüm yoktur. Atsız'ın kendisi IRKÇI TÜRK olduğunu kabul ediyor.