Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sığınmacılar belası ...  (Okunma sayısı 6451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2019, 09:46:19 öö
  • Uzman Uye

Sığınmacılar belası

Sevgili okurlarım, başımızda Cumhuriyet tarihinin en büyük belalarından biri var. Başta Suriye olmak üzere onlarca İslam ülkesinden gelen sığınmacılar bizi bugünkü bela ile yüz yüze getirdi.
Yazının başlığı “Suriyeliler belası” olabilirdi ama bu doğru olmazdı.
Evet, bir numarada onlar var da, ötekileri de unutmayalım.
Sayıları milyonları aştı.
Kesin rakamı hiç kimse bilmiyor ama en az yedi milyon kişi oldukları tahmin ediliyor.
Bunlar Türkiye'nin dört bir yanına dağıldı.
Üstelik bunlar her gün çocuk doğuruyor!

★★★

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Meclis'te açıklamıştı.
Şu mantığa, şu devlet adamlığına bakın siz!
“Misafir ettiğimiz Suriyeliler yüz akımızdır. Suriyeliler Türkiye'ye yük falan değildir, rahmet ve bereketi vardır. Bu ülkede 385.431 Suriyeli bebek doğdu. Keşke bu çocukların hepsini vatandaş yapabilsek. Yarın memleketlerine gitseler de ellerinde ay yıldızlı pasaport olsa. Ben Türkiye'nin 81 iline giden, neyin ne olduğunu bilen bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Suriyelilerin bu ülkeye faydaları var. 50 yıl sonra, 100 yıl sonra daha da büyük faydaları olacak.”
Türkiye'de milyonlarca insanımız bu bela ile yüz yüze gelmişken, İçişleri Bakanı hem de Meclis çatısı altında bunları söyleyebiliyor.
Başka bir deyişle bize “Sabırlı olun” diyor.
Rahmeti ve bereketi varmış, bizim yüz akımız imişler, 385 bin doğum yapmışlar, bunların faydasını 50 yıl sonra, 100 yıl sonra görecekmişiz!
Allah bin bereket versin, doğum sayıları inşallah bir milyona ulaşır.
Suriyeli doğurdukça doğuracak, faydasını biz göreceğiz!

★★★

Ama bu iş sadece Suriyelilerle bitmiyor. Türkiye'yi dolduran neredeyse 72 millet var.
Suriyeliler, Afganlar, Iraklılar, İranlılar, Azerbaycanlılar, Kırgızlar, Türkmenler, Yemenliler, Libyalılar ve özellikle de Afrikalılar…
Sayın sayabildiğiniz kadar, unuttuklarım için özür dilerim. 
Dikkat ediniz, bunların tamamı İslam ülkelerinden kaçanlar.
Peki bunlar niçin akın akın Türkiye'ye geliyor?
Hepsinin amacı kapağı Hıristiyan ülkelere atmak.

★★★

Peki bu milyonlarca sığınmacı Türkiye'de ne yapıyor?
Çok büyük bir çoğunluğu feci koşullar altında yaşam savaşı veriyor.
İş bulabildikleri takdirde kaçak işçi olarak çalışmak zorundalar.
Her işi yapıyorlar.
Çoğu inşaatlarda, merdiven altı tekstil atölyelerinde çalışıyor.
Bazıları yollarda kağıt mendil satıyor, bir bölümü dilencilik yapıyor.
Çobanlık ve sığırtmaçlık yapanların sayısı da az değil.
Yani her zaman ve her yerde Sığınmacılar var.

★★★

Kentlerimiz artık bunlarla dolu.
Hele de güney illerimiz!..
İstanbul ve Ankara'yı hiç saymıyorum da, özellikle Mersin, Adana, Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş…
Yine sayın sayabildiğiniz kadar…
İçlerinde çok az varlıklı bir kesim var, onlar işyerleri kuruyor, para kazanmaya çalışıyor.
Başta İstanbul olmak üzere her yer Arapça tabelalarla dolu. Devrim yasaları açıkça çiğneniyor. Hiçbir yetkili bu işe dur deme gücünü kendinde bulamıyor.

★★★

Bu sığınmacılara aslında acımamak mümkün değil.
Ama bizim toplum bunlara büyük tepki gösteriyor. Bizim ahali ile aralarında sık sık sokak kavgaları çıkıyor, insanlar ölüyor.
Darp, kapkaç, sarkıntılık, taciz, hırsızlık, hatta cinayet olaylarının bir bölümünde hep onlar var.
Sen ülkene milyonlarca (çoğu kaçak) sığınmacı doldurursan olacağı işte budur. Bunu hiçbir güç önleyemez.
Üstelik eğitim düzeyleri son derece düşük.
Büyük çoğunluğunu cahiller oluşturuyor.
Tek dertleri kaçak bir iş bulup kapağı oraya atmak, karnını doyurmak, sonra da eğer mümkün olursa bir Hristiyan ülkesine gidebilmek…
Bu kalabalıkla ne polisin baş etmesi mümkün, ne de jandarmanın.
Ülkemizin düzenini her açıdan bozdular.
Ama artık iş işten geçti.
Vakit çok geç…
Bunları atsan atılmaz, satsan satılmaz.

★★★

Bu konulara değinirken sorulması gereken en önemli soru şu:
Bu belayı kimler açtı başımıza?
Hayır, ortada herhangi bir bela falan yokmuş!
Biz yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya kulak verip doğru bildiğimizden şaşmayalım:
“Misafir ettiğimiz Suriyeliler yüz akımızdır. Onlar Türkiye'ye yük falan değildir. Rahmet ve bereketi vardır. Suriyelilerin faydaları var bu ülkeye. 50 yıl sonra, 100 yıl sonra daha büyük faydaları olacak!”
50 yıl, 100 yıl dediğiniz nedir ki. Göz açıp kapayana kadar geçer…
Bekleyelim bari!

ALINTI
SÖZCÜ
EMİN ÇÖLAŞAN  02-08-2019
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 03, 2019, 07:53:38 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Konu başlığını tasvip etmiyorum. Masonluğun anlatıldığı bir platformda, sığınmacılara bela denmesini yanlış buluyorum. Yazının içeriğine değinmeyeceğim ama başlık zaten kendiyle büyük çelişki taşıyor.

Ağustos 03, 2019, 09:55:34 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
Konu başlığını tasvip etmiyorum.

Konu başlığı gazeteciye aittir , taktir edersiniz kine bu yazı Alıntıdır ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 03, 2019, 12:28:56 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Alıntı
Konu başlığını tasvip etmiyorum.

Konu başlığı gazeteciye aittir , taktir edersiniz kine bu yazı Alıntıdır ...

Konu başlığı ve yazısı size aittir demedim. Önemli olan bu değil, sizin düşünceleriniz nedir onu merak etmekteyim. Alıntı yaptığınız konu dahilinde kendi yorumlarınızı da yazmalısınız. Pekala kendisini okumak isteyen, ilgili gazeteyi alıp okuyabilir.
Neye istinaden alıntı yaptığınızı anlayamadım. Çölaşan’ın bu yazısını destekler nitelikte mi alıntıladınız yoksa eleştirel bir şekilde mi alıntıladınız?

Ağustos 03, 2019, 02:15:17 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın Mars Toplumun genelinde olan bir düşünceyi dile getirdiği için Yazarın yazısını buraya taşıdım . Elbette bende aynı duyguları taşımaktayım .
Ülkemizde bu kadar  İşsiz varken bunlara sağlanan olanakları tasvip etmiyorum .
 Bu İnsanların yaşlı olanları ayırarak diğer İnsanların ülkemde rahat rahat gezmelerini Protesto ediyorum .

Ben Mersinin Tarsus ilçesinde yaşamaktayım gelin buradaki yaşantılarını görün .Medeniyetten bir haber yaşantıları tam bir orman İnsanları gibi mesire yerlerinde bunların vazgeçilmez aksesuarları olan Nargile şovları var .Bu İnsanlar bize benzemiyor, sonuçta savaştan kaçan İnsanlar (erkekleri) defolup Ülkemden gitsinler bu toprakları Atalarım kanlarını akıtarak elde ettiler .

Saygılar

Alıntı
“Misafir ettiğimiz Suriyeliler yüz akımızdır. Suriyeliler Türkiye'ye yük falan değildir, rahmet ve bereketi vardır. Bu ülkede 385.431 Suriyeli bebek doğdu. Keşke bu çocukların hepsini vatandaş yapabilsek.

Sadece kınıyorum bu görüşü .
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2019, 02:20:54 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 04, 2019, 02:30:47 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Mars Toplumun genelinde olan bir düşünceyi dile getirdiği için Yazarın yazısını buraya taşıdım . Elbette bende aynı duyguları taşımaktayım .
Ülkemizde bu kadar  İşsiz varken bunlara sağlanan olanakları tasvip etmiyorum .
 Bu İnsanların yaşlı olanları ayırarak diğer İnsanların ülkemde rahat rahat gezmelerini Protesto ediyorum .

Ben Mersinin Tarsus ilçesinde yaşamaktayım gelin buradaki yaşantılarını görün .Medeniyetten bir haber yaşantıları tam bir orman İnsanları gibi mesire yerlerinde bunların vazgeçilmez aksesuarları olan Nargile şovları var .Bu İnsanlar bize benzemiyor, sonuçta savaştan kaçan İnsanlar (erkekleri) defolup Ülkemden gitsinler bu toprakları Atalarım kanlarını akıtarak elde ettiler .

Saygılar

Alıntı
“Misafir ettiğimiz Suriyeliler yüz akımızdır. Suriyeliler Türkiye'ye yük falan değildir, rahmet ve bereketi vardır. Bu ülkede 385.431 Suriyeli bebek doğdu. Keşke bu çocukların hepsini vatandaş yapabilsek.

Sadece kınıyorum bu görüşü .

Burada çok güzelleme yapabilirim. Bir çok kişi de bana elitist diyebilir. Fakat bahsedilen bu konu sahifelerce anlatılabilecek sosyo kültürel bir mesele...
Sadece şunu söyleyebilirim;
evet dilimiz farklı, evet oturup kalkmamız, yememiz içmemiz farklı, hayata bakış açımız farklı. Fakat bizim en büyük üst kimliğimiz ve ortak noktamız insan olmamızdır. Pekala hiç bir insan doğacağı yeri kendi seçmedi. Evrenin uçsuz bir karanlığında, adına dünya verdiğimiz bir gezegenin üstünde yaşıyoruz. Bu dünya hepimizin dünyası.
Vaktiniz varsa size bir anımı paylaşacağım.

İstanbul’un adı lazım olmayan bir semtinde arabamı park ettiğim bir yer var. Her arabamı park ettiğimde yanıma gelen 10-15 yaşlarında çocuklar... Harçlık veririz, başlarını okşarız hal hatır sorarız. Onlara insan olduklarını hatırlatırız nihayetinde. Nerede doğacaklarını, isimlerinin ne olacağını seçememiş sizin benim gibi insanlar. Temiz çocuklardır. Adı Muhammed’di. 12 yaşındaydı yarım yamalak bir Türkçe ile utangaç şekilde yanıma yaklaşır, bir kedi gibi başını karnıma sürterdi. Bir kaç zamandır göremiyordum Muhammed’i. Geçenlerde öğrendim ki Suriye’ye geri gönderilmiş ve atılan bombada hayatını kaybetmiş...

Burada sığınmacılar mı beladır yoksa sığınmacılara uygun ortam hazırlanmaması mı bir beladır bunu tartışmak gerek. Bu insanlar nerede doğacaklarını seçemediler evet ama uygun bir eğitimle ne olacaklarını seçebilirler. Bu imkanı da onlara biz vermeliyiz. Bu da bizim alın akımız olur.

Gelelim nargile içen ve Suriyeliler konusuna,

Açık yüreklilikle söylüyorum, aylak aylak dolaşıp kahvehanelerde nargile içen bir Türk genci ne ise, Suriyeli bir gençte odur gözümde.
Açık yüreklilikle söylüyorum, emek sarfetmeden, bir başkasının alın terini çalan çırpan bir Türk ne ise, Suriyeli de odur benim gözümde.

Ülkemizdeki Suriyeliler bizim toplumumuzun aynasıdır maalesef.

Hayatı sorgulamayan, asalak yaşayan bir Türk’ün hakkı var da bir Suriyelinin hakkı yok mu yani? Söz konusu bu Türk evladının ecdadı bu ülke için kan döktüğü için mi hırsızlık yapmaya hakkı vardır. Hayır, tam tersine ecdadına yakışır bir şekilde, bu ülkenin bayrağını; ilimle, bilimle ve irfanla daha yukarılara taşımak asli görevidir.

Onun için biz bırakalım bu Suriyeli olaylarını. Kendimize bakalım.

Hırsızlık yapıp, Suriyelilerin üstüne atan Türkleri de gördüm ben. Şahit oldum.  Ülkenin adeta yumuşak karnı haline gelmiş bu meseleyi, kullanmak isteyen bir güzel kullanıyor. Suriyeli üstünden Türklüğünü kanıtlayanlar mı dersiniz, suçunu üstünden atanı mı dersiniz... Türlü türlü naneler dönüyor. Bela olan bu düşüncedir.

Biz Türk evladı olarak kendimize yakışanı yapalım, Suriyeliler bize bakıp feyz alırlar zaten.

Bugün bu vatan için kanını dökmüş şehit ecdatlarımız yattığı yerden kalksa, Türk gencinin içinde bulunduğu bu hale “bela” derdi, sığınmacılara değil.

Ağustos 04, 2019, 10:30:52 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Görüşlerinize saygı duyarım lakin benim Ülkemin insanı daha değerli . Hırsızlık dünyanın en adi işi lakin  bunu siyasetçilerde de  maalesef görüyoruz .Bu tüm toplumların ortak yarası . Burada bir konuya açıklık getirelim benim halkımın çoğunluğu aç , aç .Baştakiler de bunu biliyor  ve bu insanları makarna ve çayla  vb. kandırıyor .Öncelik benim halkımın doyması benim vergimle para dağıtmak ne demek çoğu çalışmıyor bazılarıda düşük ücretle çalışıp fiyat kırıyorlar .Bu gün tarlada 100 tl  olması gereken yevmiye bunların yüzünden 60 tl düşüyor benim halkım 60 tl ile nasıl geçinecek  sosyal yardımda almıyorlar suriyeliler gibi .Neyse fazla uzatmıyayım öncelik benim halkım gelir ; tekrar ediyorum 60 tl ile nasıl geçinilir bu ülkede .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 05, 2019, 06:57:49 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tek gözlü çadırda 5. çocuğuna hamile kalmayı başaran, savaştan kaçan mağdur(!) Suriyeliler hala ne amaçla topraklarımızda tutulmaktadır?

Bayram tatilini ülkesinde geçirip, bayramdan sonra "savaş" bahanesiyle topraklarımıza ne için geri dönmektedirler?

Bu mağduriyet yaratılarak, birileri ileride kendini sağlama almak için, sözde savaştan kaçan ve bekamıza alenen bir tehdit unsuru olabilme ihtimali çok yüksek olan bu kitlelerden geleceğin milis ordularını devşirmeyi mi hedeflemektedir?

Son olarak sadece üreme üzerine bir politika gütmekten başka hiçbir şey yapmayan "suriyeli kardeşlerimiz" için artık mağdur edebiyatı yapmayın, bu edebiyat türü özellikle son yıllarda geçerliliğini yitirdiği gibi artık insanı komik duruma düşürmektedir..

"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Ağustos 05, 2019, 08:42:07 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın Buz  teşekkürler,  ama içimizde bu konuyu her zamanki gibi hafife alıyorlar bazı kesimler .Allah sonumuzu hayır etsin İnanır mısınız benim şehrimde  Arap kökenli arkadaşlarımızda istemiyorlar; Ne yazık ki  yukarıdakiler bunu anlamak istemiyorlar ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 22, 2019, 09:27:11 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Buz  teşekkürler,  ama içimizde bu konuyu her zamanki gibi hafife alıyorlar bazı kesimler .Allah sonumuzu hayır etsin İnanır mısınız benim şehrimde  Arap kökenli arkadaşlarımızda istemiyorlar; Ne yazık ki  yukarıdakiler bunu anlamak istemiyorlar ...
Saygılar

1) “hafife alıyor bazı kesimler” demişsiniz. Soru bir, bazı kesimler kimdir? Cevap veriniz.
2) “Arap kökenli arkadaşlarımız da istemiyorlar” demişsiniz. -da eki kullanıp hem arkadaşım dediğiniz Arap’ları ayrıştırıyorsunuz, hem de done olarak kullanıyorsunuz... Soru iki, kendi milletim daha önemli deyip; Arap kökenli insanların görüşünü done olarak kullanıyorsunuz. Siz Arap mısınız?
3) Yukarıdakiler derken, benden ve sizden başka kimse olmadığına göre; “yukarıdakiler” kelimenizden kastını ben olmalıyım. Neyi anlamıyor muşum? Anlatır mısınız?