Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce Türkiye'nin suç cenneti olması neyle alakalı?

Laik yapısıyla
6 (4.4%)
Eğitimsizlikle
44 (32.4%)
Gelir adaletsizliğiyle
29 (21.3%)
Hukuki yapısıyla
23 (16.9%)
Nüfus fazlalığıyla
14 (10.3%)
Asayiş açıklarıyla
20 (14.7%)

Toplam Oy Verenler: 34

Gönderen Konu: Türkiye 2006 Suç oranları  (Okunma sayısı 18380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2007, 07:41:01 ös
  • Ziyaretçi

Türkiye'de 2006 yılında suç olaylarında dikkat çekici bir artış yaşandığı, geçen yıl bir gün içinde işlenen suç sayısının bir önceki yıla göre yüzde 64 oranında arttığı bildirildi.

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2006 Yılı Ocak-Eylül aylarında Türkiye geneli polis sorumluluk alanında meydana gelen şahsa ve mala karşı işlenen asayiş olaylarından yaptığı hesaplamaya göre, her 39 saniyede bir suç işlendi.

Ankara Ticaret Odası'nın Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği istatistiklere göre, 2006 yılının ilk 9 ayında 354 bin 269'u mala karşı, 244 bin 119'u şahsa karşı olmak üzere toplam 598 bin 388 suç olayı yaşandı. 2005 yılında 289 bin 765'i mala karşı, 197 bin 996'sı şahsa karşı olmak üzere toplam 487 bin 761 suç işlenmişti. Buna göre, 2006 yılında, bir önceki yıla göre, bir gün içerisinde işlenen suç oranlarındaki artış yüzde 64 oldu 2005 yılında gün başına bin 336 suç olayı istatistiklere girerken, 2006 yılında gün başına işlenen suç adedi 2 bin 192 oldu. 2005 yılında her 64 saniyede bir suç işlenirken, 2006 yılında bu süre 39 saniyeye düştü. Suçlar şahsa karşı ve mala karşı olarak ayrıldığında ise 2006 yılının Ocak-Eylül döneminde, her bir dakikada mala karşı, her bir buçuk dakikada bir de şahsa karşı suç olayı yaşandı.

6 DAKİKADA BİR EV SOYULDU

Türkiye'de 2006 yılının yılbaşından Eylül ayı sonuna kadar 67 bin 79 eve, 53 bin 20 otomobile, 42 bin 331 işyerine hırsız girdi. Bu verilere göre, her 6 dakikada bir ev, her 7 dakikada bir otomobil, her 9 dakikada bir işyeri soyuldu.

Söz konusu dönemde, hemen hepsinde güvenlik görevlileri bulunmasına karşın 3 bin 199 resmi kurumda hırsızlık olayı kayıtlara girdi. Yani hırsızlar, güvenlik görevlilerini de atlatarak 2 saatte bir resmi kurumu soydu.

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 23 bin 537 oto hırsızlığı kayıtlara girdi. Bir başka söyleyişle, her 17 dakikada bir otomobil çalındı.

18 DAKİKADA BİR YANKESİCİLİK

Geçen yılın 9 aylık döneminde 21 bin 402 yankesicilik, 9 bin 668 de kapkaç olayı kayda geçti. Yani her 18 dakikada bir yankesicilik, her 41 dakikada bir de kapkaç olayı yaşandı.

9 aylık dönemde 9 bin 546 dolandırıcılık olayının yaşandığı Türkiye'de, her 41 dakikada bir kişi dolandırıldı. Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde tam 6 bin 633 gasp ve yağma vakası Emniyet siciline girdi. Yani her 59 dakikada bir kişi veya kuruluş gasp ve yağmaya uğradı.

Geçen yılın 9 ayında 94 bin 226 yaralama ve darp, 1610 da kasten adam öldürme vakası kayda geçti. Bir başka söyleyişle, 4 dakikada bir yaralama ve darp, 4 saatte de bir cinayet işlendi.

2006 yılının suç istatistiklerinde en dikkat çekici verilerden biri de "tehdit" suçuna ilişkin. Ocak-Eylül döneminde 21 bin 204 tehdit olayının yaşandığı Türkiye'de her 19 dakikada bir kişi sorununu yasal yollarla çözmek yerine "tehdit" yoluna yöneldi.

26 DAKİKADA BİR İNTİHAR

Geçen yılın 9 aylık döneminde 15 bin 368 vaka intihar ve intihara teşebbüs olarak kayıtlara geçti. Buna göre her 26 dakikada bir intihar ve intihara teşebbüs olayı yaşandı.

Yazılı ve görsel basın yoluyla "aile içi şiddete karşı" bilinçlendirme kampanyaları düzenlense de 2006 yılında, her 31 dakikada bir aile içi şiddet olayı yaşandı. Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 12 bin 784 ayrı olay Aile Fertlerine Kötü Muamele olarak Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına girdi.
Geçen yıl sıklıkla işlenen suçlar arasında tecavüz ve tecavüze yeltenme de yer aldı. Bin 774 vakanın bildirildiği 2006 yılının Ocak-Eylül döneminde her 4 saatte bir kişi tecavüz korkusuyla tanıştı.

16 SAATTE BİR ÇOCUK KAÇIRILDI

2006 yılının Ocak-Eylül döneminde 5 bin 376 kız,kadın erke, 504 de çocuk kaçırıldı. Bir başka deyişle her 2 saatte bir yetiştin, her 16 satte de bir çocuk kaçırıldı.
Türk vatandaşlarının "silah" tutkusu istatistiklerde de kendini gösterdi. 28 dakikada bir ruhsatsız silahın yakalandığı 2006 yılının 9 ayında, emniyet kayıtlarına bu sayı 13 bin 874 olarak girdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün asayiş istatistiklerini değerlendiren ATO Başkanı Sinan Aygün, 2006 yılının dokuz aylık suç rakamlarının 2005 yılının tamamının rakamlarını geride bırakmasının endişe verici olduğunu belirterek, "Milenyum Türkiye'sinde, en çarpıcı rekoru, kıra kıra suç sayısında kırdık" dedi. Aygün, "İşte Hrant Dink suikastini ortaya çıkaran ortam, bu suç kokan ortamdır" şeklinde konuştu. Toplumsal değişimin beraberinde suç oranlarında yükselişi de getirdiğini belirten Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Kapkaç korkusuyla insanlar sokakta dolaşamaz, tecavüz korkusuyla köprü altından geçemez hale geldi. Vakit geçirmeden 'bize ne oluyor'un cevabını bulmalıyız. Suç sosyal bir olgudur, suçlarla mücadeleyi sadece yasalar çerçevesinde düşünmemek gerekiyor. El birliğiyle bu kötü gidişe dur dememiz gerekiyor. Büyüyen ekonomilerde suç bu şekilde büyümez. Suç, tehlikeli bir biçimde artıyorsa, istihdamda, gelir dağılımında, aile ve sosyal yapıda ciddi sorunlar var demektir".

İHA / AA

Temmuz 08, 2007, 07:49:17 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ahlaki yozlaşmanın tavan yaptığı bir ülkede hala bazı kesimlerin İslam dinini en büyük tehlike olarak görmeleri,toplumun bu halinin bile kendilerine yetmeyip daha da azıtmış bir toplumun hayaliyle Türk milletini İslam'dan soyutlama çabaları insana cinnet geçirecek sapkınlıkta bir tavırdır!Bu mantık sebebiyle söz konusu insanların "Sizin şeytandan ne farkınız var" sorusuna muhatap kılınmaları gerektiği kanaatindeyim!

Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin hali meydandadır..

Sevgiler..

Temmuz 08, 2007, 08:33:55 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Konuya bir de anket ekledim katılırsanız sevinirim :)

Temmuz 08, 2007, 08:55:21 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Her uyeye birden fazla secenek secme hakki verildi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 08, 2007, 09:25:52 ös
Yanıtla #4

Türkiye'de eğitim bitmiş durumda. Her alanda bunun eksikliklerini görüyoruz. Eğitim derken de sadece okullardaki eğitimi kastetmiyorum. "Eğitim cehaleti alır eşşeklik baki kalır." demişler. Fakirlik yeni birşey değil fakat herkes son model telefon, araba sahibi olamaz. İlla bunu istiyorsa çalışmalı para kazanmalı ama nedense hırsızlık tercih ediliyor. Cinsellik hep vardı ama noldu da bugün artık 12 13 yaşındaki çocuklara tecavüzleri bırakın yaşını doldurmamış bebeklere 68lik amcalar tecavüz edebiliyor! Yeni yetişen neslin her zaman daha ilerici olmasını beklerken onlar daha da geri kafalı geliyorlar. Sigara içmeyen bir arkadaşımdan sigara isteyen 9 10 yaşılarında bir çocuk sen nasıl adamsın sigara içmezsin diyerek arkadaşımı bıçaklamıştı; zihniyet bu mudur? 3 büyük din başkasının kadınına kötü gözle bakmayın derken ve heryerde ahlaktan dinden bahseden zavallı çoğunluk  biraz alımlı bir kadın gördü mü görmemişler gibi bakmaya, laf atmaya başlayıp o andaki azmışlık seviyesine göre işi ilerletebilir nedense. Bütün bunların dışında hukuk sistemimizdeki boşluklar ve cezaların hiç bir şekilde suçu terbiye edememesi caydırıcı olmaması suçu git gide arttırıyor. Ama sorunun temeli insanların insanlıktan çıkmış olmalarıyla alakalıdır.

Laiklikle suç oranları arasındaki bağlantıyı, o yönde düşünen arkadaşlardan hayretler içinde de olsa dinlemeye hazırım.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2007, 09:28:12 ös Gönderen: nietzsche »
ars longa, vita brevis...

Temmuz 08, 2007, 09:41:36 ös
Yanıtla #5

"Laiklikle suç oranları arasındaki bağlantıyı, o yönde düşünen arkadaşlardan hayretler içinde de olsa dinlemeye hazırım. "

Yani şeriat ugulanıp kafa kol koparılsa böyle olmazdı  demek isteniyor  galiba :)
Omnia mors aequat

Temmuz 09, 2007, 03:01:00 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Allah sadece doğal olayları düzenleyen bir ilah değildir.Aynı zamanda O yegâne kanunn koruyuculuğu ile yeryüzününde ilahıdır.Bir insan sadece Allah'ın varlığını kabul ederk O'na iman etmiş olmaz.İman, Allah'ın kanunlarını benimseyip desteklemeyi gerektirir.Birtakım insaların uydurduğu kanunlarıbenimseyen insaların imanları boş bir iddiadan
ibarettir..!

Kur'an bir yönetim kitabı değildir sadece dini ve manevi bir kitaptır O'na göre devlet yönetilemez diyenler ve bu sisteme uyan ve ayaklanmayan herkese cevaptır.

(Bu fikirler bana ait değil elbette ama böyle düşünenlerde var)

"Laiklikle suç oranları arasındaki bağlantıyı, o yönde düşünen arkadaşlardan hayretler içinde de olsa dinlemeye hazırım. "

Yani şeriat ugulanıp kafa kol koparılsa böyle olmazdı  demek isteniyor  galiba :)

Sn. MYSTICPROVOCATEUR Yorum yazmama kararımı sizin sürekli mensubu olduğum dine karşı yapmış olduğunuz göndermeler yüzünden duymuş olduğum rajatsızlıktan dolayı ara veriyorum forumda içi boş yorumlara milyarlarca mensubu olan dev bir dini baz alarak verdiğiniz cevaplar son derece anlamsız Masonluk bir din değil diyorsunuz ona karşı (içiboşda olsa) çıkanlara İslam la kıyase ederek cevap veriyorsunuz artık yeter kendinize bir dur deyin!!!"Beni anlamayarak seviyenizi gösteriyorsunuz" tarzı cevapları yutmuyoruz efendim sizi de içinizden geçenleride gayet iyi anlıyorum gidip de faşist japon atasözlerine takıncaya kadar kendi dininiz (öyle olduğunu iddia ediyorsunuz) ve şeriatın ne demek olduğunu araştırsaydınız keşke şimdi yukarıdaki cümlelerimden benide irticacı kafa gövdeci ilan edersiniz bu durumda şeriatı bilmeden İran gibi yanlış örnekleri görüp hakkında yorum yapanlarmı yoksa ben mi yobaz oluyorum at gözlüklü oluyorum ülkemde ki laiklik anlayışını sevmiyorum lakin şeriat gelsinde elbet demiyorum amma velakin şeriat gelmesine karşıyım diye şeriata hakaret etmem edilmesine izin vermem lütfen artık bir kaç kişinin yorumlarına cevap vereceğiz diye İslam ı baz alan yorumlar yazmayın!!!

Şeriatla ilgili FSM nin bilek hikayesini bilirsiniz bilmiyorsanızda vaktim olduğu bir zaman da yazarım

(Yukaridaki oylamaya katılmadım belirtmek isterim)
« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2007, 03:07:51 öö Gönderen: LuckyEye »

Temmuz 09, 2007, 01:29:04 ös
Yanıtla #7

sayın lucky eye ülkemizdeki hoşnut olmadığınız laiklik anlayışı nedir,  nasıl olmalıdır bunun suç oranları etkisi nedir? paylaşırsanız sevinirim.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 09, 2007, 01:46:56 ös
Yanıtla #8

Allah sadece doğal olayları düzenleyen bir ilah değildir.Aynı zamanda O yegâne kanunn koruyuculuğu ile yeryüzününde ilahıdır.Bir insan sadece Allah'ın varlığını kabul ederk O'na iman etmiş olmaz.İman, Allah'ın kanunlarını benimseyip desteklemeyi gerektirir.Birtakım insaların uydurduğu kanunlarıbenimseyen insaların imanları boş bir iddiadan
ibarettir..!

Kur'an bir yönetim kitabı değildir sadece dini ve manevi bir kitaptır O'na göre devlet yönetilemez diyenler ve bu sisteme uyan ve ayaklanmayan herkese cevaptır.

(Bu fikirler bana ait değil elbette ama böyle düşünenlerde var)

Sn. MYSTICPROVOCATEUR Yorum yazmama kararımı sizin sürekli mensubu olduğum dine karşı yapmış olduğunuz göndermeler yüzünden duymuş olduğum rajatsızlıktan dolayı ara veriyorum forumda içi boş yorumlara milyarlarca mensubu olan dev bir dini baz alarak verdiğiniz cevaplar son derece anlamsız Masonluk bir din değil diyorsunuz ona karşı (içiboşda olsa) çıkanlara İslam la kıyase ederek cevap veriyorsunuz artık yeter kendinize bir dur deyin!!!"Beni anlamayarak seviyenizi gösteriyorsunuz" tarzı cevapları yutmuyoruz efendim sizi de içinizden geçenleride gayet iyi anlıyorum gidip de faşist japon atasözlerine takıncaya kadar kendi dininiz (öyle olduğunu iddia ediyorsunuz) ve şeriatın ne demek olduğunu araştırsaydınız keşke şimdi yukarıdaki cümlelerimden benide irticacı kafa gövdeci ilan edersiniz bu durumda şeriatı bilmeden İran gibi yanlış örnekleri görüp hakkında yorum yapanlarmı yoksa ben mi yobaz oluyorum at gözlüklü oluyorum ülkemde ki laiklik anlayışını sevmiyorum lakin şeriat gelsinde elbet demiyorum amma velakin şeriat gelmesine karşıyım diye şeriata hakaret etmem edilmesine izin vermem lütfen artık bir kaç kişinin yorumlarına cevap vereceğiz diye İslam ı baz alan yorumlar yazmayın!!!

Şeriatla ilgili FSM nin bilek hikayesini bilirsiniz bilmiyorsanızda vaktim olduğu bir zaman da yazarım

(Yukaridaki oylamaya katılmadım belirtmek isterim)

Sayın Luckyeye,

Ortağınızın ve sizin sitede oluş amacınız belli.Siz herkese saygılı olursanız ve provokasyon amaçlı yazı yazmazsanız sizede herkes saygılı olur.Ayrıca sizin düşüncenizde bir insanın  Türkiye gibi laik bir ülkede yaşamak zorunda olması çok zor olmalı bu yüzden feveranınızı hoşgörü ile karşılıyorum.Saygı sınırları aşılmadığı müddetçe.

Saygılarımla,

Omnia mors aequat

Temmuz 09, 2007, 02:06:48 ös
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin LuckyEye,

Sayin MYSTICPROVOCATEUR`in yazmis oldugu cumleye dikkatle bakarsaniz bir yorum yada kisisel bir inanc icermedigini anlayabilirsiniz. Cumlede belirtilmek istenen, anlam tahminidir. "Galiba sunu ifade etmek istedi." uslubu ile, yapilanin anlamini tahmin etmistir. Yazilarinda kendi kisisel dini inanci belirtmemekte. Baskalarinin dini inancina bir saldiri veyahut yorum yapmamaktadir. Kendisi Laik dusunen ve her turlu dini inanca (ateizm dahil) saygi gosteren bir kisidir. Dusunceleriniz tam olarak ayni olmasada benzer oldugu icin cephe alinmasina gerek olmadigini dusunuyorum.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2007, 03:12:55 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.