Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: “Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası” ile “Büyük Mason Mahfili Derneği"  (Okunma sayısı 65352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 16, 2011, 10:09:32 öö
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM-

Sordugunuz sorunun cevabini acikcasi ben de merak ediyorum. Amerika'da Mason olmus birisi olarak ne yazikki bu ve bunun gibi konularda cok fazla fikir sahibi degilim. Fikir yurutme disinda cevap vermem biraz zor.

Kulagima gelen, OMBL sinin o devirde rituelleri aynen devam ettirmis oldugudur. Afaki ve kulaktan dolma cevap vermek cok hosuma gitmiyor ama bunun otesini ne yazikki bilmiyorum.

Birde konunun 17. Madde boyutu var. Burada rituelleri cok fazla tartisabilecegimizi zannetmiyorum. Ama genis olcekte yuzeysel bir anlatim elbette olabilir.

Saygilar,

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Ocak 16, 2011, 10:46:41 öö
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Süreç 64ten önce 50lerde başladı. (Hatta ben o surecin baslangicinin 7-21 Ekim 1951  oldugunu düşünüyorum. Bu kadar kesin bir tarih vererek nasıl başlatıyorum. Aslında bunun oncesi de 50nin yazında başlamıştır. Hadi ben de bir soru sorayım. Buna Sn ADAM da cevap verebilir. Niçin 7-21 Ekim 1951 de süreç bir anlamda resmi olarak başladığını söylüyorum?) 66 ayrışmanın yılı sadece.

Ritüellerde yenileme yıllarını soruyor ısrarla sn ADAM. Bende ona sunu sorayım o ritüel degisikligi kararı 66 da mı alınmıştı yoksa çok daha önce mi? 63te GOdF GLdF ile ilişiki kesilmemiş miydi? 66da ne dank etti de liberal (!) Masonluk yolunda TBMM kuruldu. Ha bir soru daha anglosakson-tutucu Masinluk deniyor ya hani consecration uygulaması olmamalıydı,  TBMM dahakurulur kurulmaz basta İskoçya olmak üzere muntazam Bu localara tanışma müracaatında niye bulundu?

Hadi bir son soru daha... Buna cevap istemiyorum. 66 ayrışmasında bir de politikaya karıştırıldığı iddiası vardır, birisine üye olmadığına dair bir yazı vermek mı Masonik suçtur yoksa bir aksam bir kulüpte cakirkeyfi olup Masonik sırları Haricilerin bulunduğu bir ortamda bağıra bağıra söylemek mı?

Saygılarımla.

Ocak 16, 2011, 10:58:03 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'nin dedikleri ya da demek istedikleri bence bu konu altındaki tartışmaları karmakarışık eder.

Sayın SkullG isterse onları benim pek bir özetlemiş olduğum Türkiye'deki Masonluğun Tarihçesi başlığı altında anlatabilir. (Anlatımın, Türkiye'deki Masonluğun bugünkü durumunu göz ardı ederek yansız bir tarzda olmasını ben yeğledim de, başkalarını bilemem. Tarih, hep sübjektif tutumlarla anlatılmıştır; bunu biliyoruz.)

Benim ortaya getirdoiğim konu Sayın SkullG'nin aünlattıkları değil. SMayın Potentate bilmediğini dile getirmiş;  çok doğal.

Bu konunun kapsamında GODF ve GLDF ile önceki ya da sonraki ilişkiler de yok. Gerekirse ona bir başka aşamada değinebiliriz. Soru çok basit ve yalındır? Düzenli (muntazam) olsun ya da olmasın, onu da bir yana bırakarak en azından şimdilik, aradakı farkı soruyorum.

NE FARK VARDI?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 16, 2011, 11:38:41 öö
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Kuru kuru ritüeller arasında ne fark vardı sorusuna cevap verilse ne çıkar? Yoktu. Dendi diyelim ne olacak. 66 oncesi alınmış kararlar var, ağırdan alınmasa belki 66 dan önce de tamamlanirdi. 68-69da pilot Localarda yeni ritüeller uygulanmaya başlanmış, 70de bu süreç tamamlanmıştır. Ama bu 66da başlamadı saha önce alınan kararlarla başladı. Ben OMBLin tüzük, ritüellerine yabanciyim. Ne zaman neyi değiştirmişler bilmiyorum. O yüzden bugünü de dünü de karsilastiramam. Sahi bilen söyler mı OMBL ritüellerini ne zaman hangi sıklıkla değiştirmiş/değiştiriyor?

Ocak 16, 2011, 12:24:46 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'nin Türkiye Büyük Mason Mahfili'nin ilk tüzük ve ritüellerine erişebilmek bakımından bir güçlük çekeceğini sanmıyorum.

Ancak anlaşılan, THKEMBL'nın o tarihlerdeki tüzük (nizamname) ve ritüellerine erişebilme olanağı var.

Anlattıkları üzerine şunu soralım: O tüzük ve ritüeller, 1970 sonrası tüzük ve ritüeller gibi miydi?

Aslında bu soruya gerek yok sanırım. Zaten Sayın SkullG   1966 yılı öncesinde bile birtakım pilot uygulamalardan söz ediyor.

Şu halde şunu mu söylemek istiyor: "THKEMBL o tarihlerde zaten düzenli (mintazam) bir büyük loca değildi." (Buradaki düzen, benim tanımladıoğım tarzdaki düzen değil).

Ardından da şunu soralım: O pillot localardaki farklı uygulamalar kimin izniyle, hangi yetkiyle yapılıyordu?

Aslında bu tartışma da konuyu saptırıyor ama açan ben değilim. Ben hâlâ THKEMBL ile TBMM'nin resmi kayıtlarına göre aralarındaki farkın ne olduğunu soruyor ve bunun yanıtını bekliyorum.

Bir kişi çıkıp da "Hiçbir fark yoktu." dese içim rahat edecek, konunun bir sonraki aşamasına geçebileceğim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 16, 2011, 03:18:38 ös
Yanıtla #15

Soruya uzun uzun cevap verme hakkımı saklı tutarak bir soru da ben sorayım:

Antiquity No:1 Locası (Bilmeyenler için açıklama yapayım, Goose and Gridiron'da toplanmakta olan Loca), 1716 tarihinde "muntazam" mıydı?

Bir de şu var: Bazı konular vardır ki insanın içini titretir ama konuşulmaz. Sn. Adam'ın sorusuna cevap vermek için ya "yoktu" diyip kesmek lazım, ya da eski defterleri tekrar açmak lazım ki üzücü olur. İnsanlar arasındaki kırgınlıları, eğer hala varsa, derinleştiri. İlla ki konuşalım deniliyorsa da fikrim bunun üyelere özel bölüme taşınması.

Sevgiler.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 16, 2011, 07:28:00 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın Msutafa Kemal,

Eğer "Antiquity No:1 Locası " olarak bahsettiğiniz loca "St. Paul" locası ise "Muntazam" lıktan bahsetmek "benim bilgilerim" doğrultusunda pek mümkün değil. 1702 ve 1703 te bir takım denemeler olmuş ama 1717nin şubat ayına kadar kesin bir çözüme kavuşulamamıştır. Bu sebeplerle 1716 yılında muntazam mıydı sorusunun cevabı bence hayırdır.

Ana başlıkla ilgili konuya dönersek, hem ÖMBL hemde o döneme ait yazılarda 2 ana nedenden bahsediliyor, bunları da daha önce belirttiğim için geniş bir yorum yapmayacağım.Bu nedenlerden 1. bir politikacının Masonluğu hakkında yayınlanan bildiri.2 Anglosakson Masonluk veya Gelenekçi Masonluk konusunda ki fikir ayrılığı.Ama bakıldığında tarihler birbirlerine çok yakın bu sebeple sadece bu yılları değilde özellikle 2. dünya savaşı sonrasında çıkan fkir ve görüş ayrılıklarına inilmeli diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Ocak 16, 2011, 09:19:48 ös
Yanıtla #17

Sn. sundance,

Tabi ki muntazam değildi. :) Ben de tam olarak bunu diyordum zaten...

Ayrıca saydığınız 2 sebebe bir tane de ben ekleyim.

3- Yüksek Şura Büyük Loca'nın üstünde bir otorite midir?

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 16, 2011, 11:30:07 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,

Sorunuzdan anladığım kadarıyla 1909 dan 1948 yılına kadar ki süreci ifade etmek isitiyorsunuz.
Sorunuzun cevabı ise tabi ki "hayır"dır. 1909 yılında "yüksek" şüranın" altında kurulan "büyük loca" düzenli Masonluk geleneklerine ve yasalarına aykırıdr. Bu sorunun çözümü içinde zaten "Türkiye Büyük Locası" kurulmuştur.

Saygılarımla

Ocak 17, 2011, 12:45:40 öö
Yanıtla #19
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Mustafa Kemal'e de ben bir soru sormak istiyorum;

O halde 1250'de Köln'de oluşmuş ve 1275'de ilk Büyük Loca'yı oluşturmuş olanların locaları da gayri-muntazam mıdır?

ya da şöyle bir soru soralım;

27 Kasım 1813 öncesindeki farklı locaların muntazamlığı ne durumdadır?