Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dernek Üyelik Başvurusu  (Okunma sayısı 31398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2014, 01:18:04 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Sayın ADAM önemli bir noktayı hatırlatmış. O da "mason" olmayı istemek ile , "derneğe üye olmak" arasındaki farkı...

Sayın Da Vinci şimdi kendine sorsun mason mu olmak istiyor derneğe mi girmek istiyor?

Belki burada  neden mason olmak istediğini, masonluktan ne beklediğini,okudukları ve bildikleri çerçevesinde anlatır.
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2014, 01:20:32 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 18, 2014, 01:23:33 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Adam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Fakat merak ettiğim ve sormak istediğim birşey var. Masonluğa girme girişimi ile Mason Locası Derneğine üye olmak arasındaki fark. Bu konuda beni daha deraylı olarak aydınlatırsanız veya bu konuda özel bir başlık açılmış ise yönlendirirseniz sevinirim. Hem böylelikle kapıyı çalma usulü konusunda bir fikir elde etmiş olurum.

Şimdiden önerileriniz için minnetarım.

Saygılarımla

Ekim 18, 2014, 01:40:44 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Soru Sayın ADAM'a sorulmuş ama şöyle bir yanıt verilebilir.

Masonluk yasalar uyarınca dernek statüsündedir ancak  diğer derneklerden farklıdır.
Bu fark Masonluğun "ezoterik" bir kurum olmasından kaynaklanır. Yani özünde bir öğretiye sahiptir.
Mason olarak kabul edilecek  kişilerin bu öğretiyi alabilecek yeterlikte, istekli aynı zamanda erdemli, dürüst ve ahlaklı olması beklenir.

Bu bağlamda mason olacak kişilerden asgari düzeyde masonluğu tanıması ve ülküsünü benimsemesi beklenir.

Sonuçta mason derneğine üye olmuş ama "mason" olamamış çok mason vardır.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 18, 2014, 01:54:03 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.asimov verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Belirttiğiniz üzere Masonluğun ezoterik bir kurum olması dolayısı ile diğer derneklerden ayrıldığı hususu şüphe götürmez. Fakat Mason olmak isteyen biri için de izlenecek en doğru yolun bu olduğunu düşünüp bu şekil bir yol izledim. Bunun doğruluğu konusunda bilgilendirilmeği istememi de açmış olduğum başlıktan anlayabilirsiniz. Masonluk hakkındaki araştırmalarım ve yazılı kaynakları okuma çabalarım devam etmekte. Eminim ki eksik kalan noktalar var. Bu konuda bilgilerinizi aktarırsanız sevinirim.

Ekim 18, 2014, 02:55:13 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Sabırla beklemen gerek gerçekten istersen...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 18, 2014, 04:25:10 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Beklemek yeter mi?... Aramak, araştırmak, incelemek, çalışmak, değerlendirmek, anlayamadığını sormak, tartışmak, irdelemek, bilgi birikimini geliştirmek, bilinç kazanmak gerekmez mi?

Hepsi olumlu sonuçlandıktan sonra Sayın Da Vinci bir gün yöntemine uygun tarzda mason olmak için HKEMBL'na bağlı bir locaya başvurursa, karşısına çıkacak bir sıkıntı var. Bunun hakkında bu Forumda bilgi verilmiştir; hani şu onama belgesi ya da işleme devam yazısı konusu... İşte o sıkıntı nasıl giderilir, bilemem. Bunun için umarım Sayın Da Vinci (öyle bir durum olursa) bu konuyu hatırlar da, önericileriyle görüşür önceden önlem alınsın diye. Yoksa yandı gülüm keten helva olabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 19, 2014, 02:02:54 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Başvuru Mantığı ile de Mason Olunabilir Lakin; İlk Mesajımda da Belirtmiştim.
Başvurduğunuz da Sizi Google da Aramazlar Diğer Masonlara Sorarlar Tanıyor musunuz Diye;
Bunu Aşağı da Biraz Açmaya ve Açıklamaya Çalıştım Umarım Bir Hata Yapmamışımdır.

Öncelikle Ben MASONLUĞU Benimsemiş, Lakin MASON Olmak İçin de Herhangi Bir Başvuru da Bulunmuş Değilim.
Eğer Teklif Gelirse, İçerisin de Bulunduğum Şartları Değerlendirir Bir Faydam Dokunacağına İnanıp Aktif Olabileceksem Teklifi Değerlendiririm ve Sonucunda Kabul Ederim.

Aşağıdakiler Tamamen Şahsi Düşüncelerimdir;
Bireyin Önce Pratik Devamında Teorik Anlamda Eğitimi Gerekir.
Sonrasın da ise Kendi Alanın da Gerekli Başarıyı ve Ekonomiyi Elde Etmesi Gerekir.
Gerçek Anlam da Çevresine Faydalı Bir Birey Olması Gerekir.
Saygı Sevgi Çerçervesinde Sayılan ve Sevilen Biri Olmalıdır Bu Birey.
İster İstemez Bu Doğrultu da Çevreniz de Mason Olan İnsanları Bulursunuz.
Ama Bu İnsanlar Sizlere Mason Olduklarını Başta Söylemezler.
Sizi İzlerler Beraber Vakit Geçirirler Sizi Sınarlar Bilginizi Ölçerler.

Sonrasın da ise 5 Ögeli Maslow Piramidi Çıkar Karşımıza, Bakarlar Bu Aşağıda ki 4 Öge Siz de Mevcut mu;
1- Fizyolojik gereksinimler (nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım)
2- Güvenlik gereksinimi (vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği)
3- Ait olma, sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel yakınlık)
4- Saygınlık gereksinimi (kendine saygı, güven, başarı, diğerlerinin saygısı, başkalarına saygı)

Sonrasın da ise 5. Öge Girer Duruma, Eğer Bu 4 Konuyu Gerçekleştirip 5. Konuya Gelmişseniz, ki Bu Konu Aşağıdadır;

5- Kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, ön yargısız olma, gerçeklerin kabulü)

Tamam Siz Olmuşsunuz Demektir ve Teklif Gelir, Eğer Siz de Kabul Ederseniz Size Kefil Olurlar ve Gerekli İşlemlerin Ardından MASON Olmanıza Hiç Bir Engel Yoktur.

« Son Düzenleme: Ekim 19, 2014, 11:11:05 ös Gönderen: Arais »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ekim 19, 2014, 02:57:00 öö
Yanıtla #17

Başlık altında yeterli bilgi verilmiş, ancak aradan geçen 3 ay konusunda ben bir şey eklemek isterim. Diyelim ki çok yakınınız olan, size de çok güvenen, sizi iyi tanıyan bir mason dostunuz var. Bu masonun sizi teklif etmesi ile sizin tekris olmanız arasında geçen süre bir bir buçuk yıl olarak söylense yanlış olmaz. Bu nedenle "ben başvurdum 3 ay oldu hiç ses çıkmadı" gibi bir düşünce süre açısından da doğru değil. Her şey yolunda gitse, zamanlar denk gelse vs. bile teklif edilmenizden tekrisinize kadar geçecek süre en az altı ay olacaktır ki bu bile çok kısa bir süre.

Ekim 19, 2014, 11:04:11 öö
Yanıtla #18
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. ADAM, Sn. Kadim ve Sn. resurrected ;
Hepinize ayrı ayrı verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim.
Hepinizin de dediği gibi Mason olmak ne ileyiş açısından ne de manevi açıdan çok çabuk olacak bitşey değil. İçlerine kabul edecekleri insanın ölçülüp biçilmesi bile aylar yıllar alabilir ki hayatın olağan akışına ters düşmesin. Yazımdan 3 ay oldu herhangi bir cevap alamadım gibi bir yanlış düşünce çıkarımı varsa da Mason üyelere karşı yapışmış bir saygısızlık olarak görürüm ve bir özürü borç bilirim. Ancak Mason olmak hayatı Mason gibi yaşamak ve bunun tespiti, kabulü bu kadar kolay olsaydı o zaman Masonluk kardeşliğinin bağları bu kdar kuvvetli olmaz, öğretilerini yüzyıllarca yatamazlardı. Ben sadece izlediğim yolların doğruluğu konusunda bilgi almak istedim. Sayın ADAM'ın da dediği gibi Kanarya Sevenler derneğine başvurmuş olsaydım da 3 ay gibi kısa bir sürede dönüş olmayabilirdi. Kaldı ki bahsi geçen topluluk Masonluk.

Saygılarımla

Ekim 19, 2014, 12:08:00 ös
Yanıtla #19
  • Yeni Katilimci
  • *

Çok açıklayıcı bilgiler verilmiş.
Benimde sormak istediğim birçok konu aydınlatılmış.
Sayın mason ve üyelere teşekkür ederim.
Haricilerin içerisinde önce bir merak daha sonra sabırsızlık ve istekle doğan bir telaş başladığını düşünüyorum.
Kişisel yeterliliğimizi sınarken benim görüşüm birçok yanlışa düşebiliriz.
Bu tamamıyla göreceli bir durum.
İnanın şubat ayından itibaren birçok döküman okuma fırsatı buldum.
Ama şuan kendime ne öğrendiğimi sorarsam bu bilgi denizinde küçük bir kum tanesiyim.
Ben yeterlilik duygusunun benim için hiçbir zaman oluşmayacağını düşünmüyorum.
Tabi öğrendiklerim pratikte doğru olabilir fakat ne denli doğru yorumlamışımdır birde işin bu kısmı var.
Ben bu anlamdaki görüşlerinize katılmıyorum. Kime tarafından sınanacak bu kişi ?
Zaten çevresinde mason kişiler olsa belirli bir şekilde fark edilebilir.
Ama gündelik rutin yaşamına devam eden ve bu anlamda tek aktivitesi bu forum olan kişi için bahsettiğiniz şekilde fark edilme söz konusu değildir.
Siz Sayın Da Vinci'nin başvurus için özgüven ifadesini kullanmışsınız.
Ne yazık ki ben size katılmıyorum. Bunun özgüven ile hiçbir alakası yok.
Bu tamamen masonluğu algılayışla alakalı. Bu insanlar belirli bir entellektuel birikime sahip ve normal yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilen kişiler.
Bizi bu derneklerde ne ile karşılaşmayı bekliyoruz.
Dernek statüsüne vakıf olduğum ve daha önce deneyimim olduğu için bir üyeliğin nasıl başlayacağını biliyorum.
Buradada arkadaşımızın karşılaştığı aynı şekilde kendisi hakkında bir döküman verilmesi.
Gayet normal ama doğru bulmuyorum. Bir üyelik için kendi başvurumuzu yapmamız kolaya kaçmak. Ama çevremizde gelişim sağlamamız, masonlarla irtibata geçmemiz bence özgüven diye nitelendirilmesi gereken budur.
Çünkü o insanların siz mason olduğunu bilseniz bile, bizzat kendileri bunu söyleyemebilirler. Sizi süzgeçten geçirmesi en az başvuru yaptığınız obediyans gibi hatta daha fazlada sürebilir. Bu nedenle yeterliliğimizi ölçmemiz için kesinlikle mason bir tanıdığımız olması ve bize kefil olması çok daha sağlıklı diye düşünüyorum.