Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kader  (Okunma sayısı 19952 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2007, 03:55:37 öö
Yanıtla #50

Kurallardan haberi olmayanlar ahirette yırtacak mı? Ben bilmiyordum söylemediler diyenler şanslı  o zaman peki biz haberi olanların günahı nedir?
ars longa, vita brevis...

Temmuz 31, 2007, 04:07:09 öö
Yanıtla #51

Tanrı bizi her daim deniyor. Kadere de bu yüzden inanıyorumçoktan seçmeli bir sınav sorusudur kader bence;  yolunu seçersin önlemini alırsın hazırsındır ama olmaz bu o an  için başarmaman yapmaman gereken bir şeydir yaptığın şeye bağlılığını ölçebilecek sabrını sadakatini ölçebilcek bir şey. Özgür irade vardır ama kaderde sınır çizgisidir.

Tabi şöyle de yaklaşabiliriz. Ademle Havva'nın o elmayı yiyeceği belliydi kaderleriydi tanrı herşeyi bilir demek ki böyle yazdı aslında ortada günah yok suç yok tanrı yazdı oyuncular oynadı... ne dersiniz...
Ademle havanın kaderi değildi.özgür iradesiydi yasağı çiynediler.Yani sevgili nietzsche bu kader değil pisboğazlıktı.

Tanrının dememesine gelincede ,hayır Tanrı denemez şeytan dener.
üstelik denenmeyle kader arasında çok farklılıklar var.Üstelik bazı arkadaşlarımız kanalizasyon çukuruna düşüp insan pisliği içinde boğulmayı alın yazısı olarak görüyor.
soruyorum sana senin kanlizasyonda boğulmandan Tanrımı suçlu Belediyemi?
bu konuda ne diyorsun

Kanalizasyona düşmek insanın hatasıdır fakat düşüp ölmemesi sadece tesadüfmüdür? Belki düşüp kalkmalarla bulduğumuza inandığımız yeni metotlar bizi hayata bağlayan kaptıran çoğu şey bu ince hesaplı kaderde gizli. belki de kararlarımızla belli sınırları olan kaderimize yol veriyoruz. Kader lokomatif biz makinist...

Konu saptıkca sapacak ama..adem ve havvanın pisboğaz olduğunu tanrı biliyordu elbet. o zaman amacı neydi? bir bardağı yere bırakırsanız düşer bunun üzerinde deney yapmak zaman kaybıdır. tanrı da bizi her anlamda biliyor ne yapacağımızı ne yapmak isteyeceğimizi.. biz zaman kaybımıyız o zaman?
ars longa, vita brevis...

Temmuz 31, 2007, 08:21:44 öö
Yanıtla #52

Sevgili Arkadaşlar, birbirinden farklı açıklamalarınızla beni ihya ettiniz bunun için hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum;
Sevgili Shemuel, Teşekkür Ederim_
SAYGILARIMLA_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 31, 2007, 12:05:26 ös
Yanıtla #53
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

ilim bir noktaydı cahiller onu çoğalttı der Ali.

Tanrı bizim yaptıklarımızı önceden biliyor muydu? evet

e ozaman ödül ve ceza niye var? çünkü sen tercihlerini özgür iradenle seçtin.

Mazi - An - Ati bizler için vardır. Ancak Tanrı için zaman kavramı mustağnidir. yani tanrı geçmiş, hâl (içinde bulunulan zaman) ve geleceği bir nokta gibi görmektedir.

yani zaman bizim için açıkken onun için bir noktadır.

insanlar, fiillerini özgür iradeleriyle kendileri yaparlar. O, sadece yapacaklarımızı bizden önce bilmektedir.

Temmuz 31, 2007, 12:17:27 ös
Yanıtla #54

Yazdıklarınıza katılıyorum Sn SkullG,

Birde ekleme yapmak isterim;

İnsanlar için gidilecek yol tasarlanmıştır (insanın gelişimine yönelik )ancak bir ana yol birde tali yollar vardır.Hür irade burada devreye girer.Esas soru insan bu ana yolu kendi bilgisi ve görgüsü ile bulabilecekmidir?,tali yollara  sapıp işini zorlaştıracakmıdır? yoksa tamamen yoldan çıkacakmıdır?

Sevgiler
Omnia mors aequat

Temmuz 31, 2007, 01:41:38 ös
Yanıtla #55
  • Aktif Uye

sn nietzche.mevzu üzerine espirimi yaptınız pek kestiremedim.

Biz haberi olanların suçu ne demişsiniz.benim o yazıda kastim .kuranda ve diğer kitaplardaki bildirilen yükümlülüklerin sadece ondan haberdr olan kullar için geçerli oldugudur ..diğerleri için ise kutsal kitapların  özündeki iyi ahlak kavramının yargı gününde terazi görevi görecegidir.işte kutsal kitapların özünde var olan iyi ahlak olgusunun parçaları ve büyük yargı gününe kadar insandan kazanılması istenilen vasıflar ,tanrının insanda tecelli eden sıfatlarıdır .. bunlar tüm kutsal kitapların ender ortak isteklerinden biridir ...
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 31, 2007, 04:39:09 ös
Yanıtla #56

Benim bildiğim kadarıyla Tanrı insanları bilmedikleri için sorgulamaz. Farklı ülkelerde farklı dinlere inanan insanlara anlayış gösterir, Hak din denilen dinlere inançlı insanlara ve Tanrı inancı olanlara merhamet gösterir ancak her insanın bilgiyi ve İslamı araması zorunludur. Ben bilmiyordum deme şansınız bu noktada son buluyor.

Temmuz 31, 2007, 05:37:46 ös
Yanıtla #57
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Tanrı bizi her daim deniyor. Kadere de bu yüzden inanıyorumçoktan seçmeli bir sınav sorusudur kader bence;  yolunu seçersin önlemini alırsın hazırsındır ama olmaz bu o an  için başarmaman yapmaman gereken bir şeydir yaptığın şeye bağlılığını ölçebilecek sabrını sadakatini ölçebilcek bir şey. Özgür irade vardır ama kaderde sınır çizgisidir.

Tabi şöyle de yaklaşabiliriz. Ademle Havva'nın o elmayı yiyeceği belliydi kaderleriydi tanrı herşeyi bilir demek ki böyle yazdı aslında ortada günah yok suç yok tanrı yazdı oyuncular oynadı... ne dersiniz...

Ademle havanın kaderi değildi.özgür iradesiydi yasağı çiynediler.Yani sevgili nietzsche bu kader değil pisboğazlıktı.

Tanrının dememesine gelincede ,hayır Tanrı denemez şeytan dener.
üstelik denenmeyle kader arasında çok farklılıklar var.Üstelik bazı arkadaşlarımız kanalizasyon çukuruna düşüp insan pisliği içinde boğulmayı alın yazısı olarak görüyor.
soruyorum sana senin kanlizasyonda boğulmandan Tanrımı suçlu Belediyemi?
bu konuda ne diyorsun

Kanalizasyona düşmek insanın hatasıdır fakat düşüp ölmemesi sadece tesadüfmüdür? Belki düşüp kalkmalarla bulduğumuza inandığımız yeni metotlar bizi hayata bağlayan kaptıran çoğu şey bu ince hesaplı kaderde gizli. belki de kararlarımızla belli sınırları olan kaderimize yol veriyoruz. Kader lokomatif biz makinist...

Konu saptıkca sapacak ama..adem ve havvanın pisboğaz olduğunu tanrı biliyordu elbet. o zaman amacı neydi? bir bardağı yere bırakırsanız düşer bunun üzerinde deney yapmak zaman kaybıdır. tanrı da bizi her anlamda biliyor ne yapacağımızı ne yapmak isteyeceğimizi.. biz zaman kaybımıyız o zaman?

Cevaben "42" desem çok mu ayıp olur? ;)

Konunun anlaşılabilmesi için ek olarak aşağıdaki linki vermemde bir sakınca yoktur umarım...;

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Answer_to_Life,_the_Universe,_and_Everything
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2007, 05:46:59 ös Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Ağustos 01, 2007, 11:32:45 ös
Yanıtla #58
  • Uzman Uye

Cevaben "42" desem çok mu ayıp olur? 

Konunun anlaşılabilmesi için ek olarak aşağıdaki linki vermemde bir sakınca yoktur umarım...;

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Answer_to_Life,_the_Universe,_and_Everything

BENCE SAKINCASI VAR ;) BEN İNGİLİZCE BİLMİYORUM :)

Ağustos 03, 2007, 01:59:33 öö
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Bak Sevgili Paragon yüzyıllardır Filozofların bile ''Kader'' konusunda tartışmaları günümüze dek süregelmiştir;
kadermi ??? :D
tartışmanın bir anlamı yoktur ::) Çünkü Tanrı öldü :(
onu Nietzsche öldürdü :'(