Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmeyi düşünmek?  (Okunma sayısı 22436 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2014, 06:16:54 ös
Yanıtla #10
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir de sadece Masonlar tarafından bilinen ve paylaşılmayan öğretiler var ki insan paylaşılanları görünce ve bunlar ışığında bir yolda yürüyünce gerisini ve fazlasını dinlemek ve öğrenmek için tabiri caizse ağzı sulanıyor. İşte bu bilgileri öğrenme isteği insanı Masonluğa girmeyi düşündürüyor.

Bu öğretileri Mason olmadan bilme şansı varmı ki ağzımız sulansın. Sadece gizli sırlar yada öğretiler olduğunun kulaktan kulağa duyumlarını alabiliyoruz. Hatta bunlarda taraflı bilgi kaynaklarının çoğunda kötü amaçlı olduğu söyleniyor. Bence Masonluğu sizin istemenize gerek yok uygunsanız eğer  onlar zaten üyeleriyle sizi bulurlar. Ancak gizli olan herşey merak uyandırır ve Masonlukta bunlardan biri, öğrenmek istemeyecek biri yoktur sanırım bu öğretileri. Ayrıca bazen abartı olduğunu düşünüyorum bu öğretilerin çünkü nasıl bir şey, bu çağda insanı etkileyebilirki ancak doğa üstü şeyler yaşanmalıki insanlar şu ana kadarki düşünce ve eylemlerinden değişsinler. Bunları görüp kafamda sorgulamayı isterdim açıkçası. Neyse burdan ve diğer kaynaklardan öğrenebildiğim kadarıyla yetinicem artık, tabi doğru bilgiler edinebildiğim sürece
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.

Temmuz 31, 2014, 07:29:56 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Çok kez söyledik. Konu böyle değerlendirilince, çaresiz yineleyeceğiz.

Masonlukta, mason olmayanlarca bilinemeyecek hiç bir sır, hiçbir gizli bilgi yoktur.

Fakat bu, Masonluğun kendi içinde bir gizi olmadığı anlamına da gelmez.

O giz de Masonluğun ortamında bulunularak, yaşayarak anlaşılabilir.

Anlatılmakla kavranamaz çünkü o bir duygudur, bir sevinçtir, birlikteliktir, paylaşımdır, mutluluktur. Özgürlük ortamında eşitçe kardeşliktir.

Bunun dışında bir beklentiyle Masonluğa girip orada birtakım sırlar, derin bilgiler falan  arayan kişi, sadece düş kırılklığı ile karşılaşacaktır.

Nitekim Masonluğa böyle bir hevesle, dolayısıyla yanrlışlıkla girerek bir süre sonra uzaklaşanlar da vardır.

Buna karşın bu dediklerimiz Masonlukta hiçbir şey olmadığı anlamına da gelmez. Değerlendirebilen kişiler için çok şey vardır. Yıllarca bitirilemeyecek, sonuna varılamayacak denli çok şey... Yoksa kimi masonlar niçin yaşamlarının yarısından çoğunu Masonlukta geçirsin!

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 31, 2014, 08:11:45 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çok kez söyledik. Konu böyle değerlendirilince, çaresiz yineleyeceğiz.

Masonlukta, mason olmayanlarca bilinemeyecek hiç bir sır, hiçbir gizli bilgi yoktur.

Sanırım forum üyelerimizin sorularının kaynağında Ezoterizm'in tanımı yapılırken yapılan anlatılar tetikleyici olmakta. Şöyle ki; "Ezoterizm nedir?" sorusuna yanıt verirken bazı olmazsa olmaz kurallardan bahsediyoruz. Bunların arasında örneğin şöyle bir prensip bulunmakta:

- Bazı içsel bilgi ve öğretilerin ehil olmayanlardan gizlenerek, sadece ehil oldukları anlaşılarak inisiye edilmiş olanlara ve üstat-kalfa-çırak derecelerindeki yetkiler çerçevesinde kademeli olarak verilmesi. Çünkü bazı kişilerin bu bilgileri kaldıramayacağı/taşıyamayacağı ve bu bağlamda kişi ve toplum için zararlı bile olabileceği.

Daha sonra da diyoruz ki Masonluk da ezoterik bir yapıya sahiptir.

Anlatı bu şekilde olunca, ortalama bir Harici, uzaylılardan tutun da, maddenin yapısı, metafizik, farklı boyutlar, büyü, ruhlar/cinler, ölümden sonra yaşama kadar geniş bir yelpazedeki birçok konuda kafasında bir kurgu yapıyor ve Masonlukta bu konuların irdelendiğini zannediyor. Daha sonra işin içine örneğin Sefirot'u sokuyor ve işi daha da büyütüyor.

Bu nedenle bazen acaba Haricilere dönük olarak hazırlanan basılı materyalde, kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bu anlatıyı biraz daha berraklaştırmak gerekir mi diye düşünmekten kendimi alamıyorum...
Live long and prosper.

Ağustos 01, 2014, 01:19:14 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Bir yerde yaşarsın ama oraya ait değilsindir. Katıldığın ve bulunduğun her ortamda ajan,......, daha bir çok damga yersin çünkü onlardan değilsin. Yapılan haksızlığa anında tepki verirsin adın çocuk olur, dedikoducu olur. Eşinle aynı yerde çalışırsın o seni küçümser, kendi fikrini zorla sana yükler. Böyle bir ortamda bulunan bu şahıs sonrasında masonlar org formuna ulaşır. Derki ben niye taktım bunca zaman bu yaşananları, ben aklımı kullanmayı öğrendim, beni iç yolculuğum ilgilendirir der. Sonrasında şunu idrak eder ne dersen de kişi seni kendi anladığı kadarıyla anlar. Mason olma isteği de bu sayede başlar, o kişinin tek isteği kendi içsel yolculuğunda beraberinde kendi gibi ışığını arayan kardeşleriyle ilerlemek ister. Makam ve mevki o da ne.....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 01, 2014, 08:41:05 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

- Bazı içsel bilgi ve öğretilerin ehil olmayanlardan gizlenerek, sadece ehil oldukları anlaşılarak inisiye edilmiş olanlara ve üstat-kalfa-çırak derecelerindeki yetkiler çerçevesinde kademeli olarak verilmesi. Çünkü bazı kişilerin bu bilgileri kaldıramayacağı/taşıyamayacağı ve bu bağlamda kişi ve toplum için zararlı bile olabileceği.

Daha sonra da diyoruz ki Masonluk da ezoterik bir yapıya sahiptir.

Anlatı bu şekilde olunca, ortalama bir Harici, uzaylılardan tutun da, maddenin yapısı, metafizik, farklı boyutlar, büyü, ruhlar/cinler, ölümden sonra yaşama kadar geniş bir yelpazedeki birçok konuda kafasında bir kurgu yapıyor ve Masonlukta bu konuların irdelendiğini zannediyor. Daha sonra işin içine örneğin Sefirot'u sokuyor ve işi daha da büyütüyor.

Sn Spock aklıma bilgi, derin bilgi ya da giz adına ne dersek diyelim deyince bahsettiğiniz-uzaylılardan tutun da, maddenin yapısı, metafizik, farklı boyutlar, büyü, ruhlar/cinler, ölümden sonra yaşama kadar vb.- konulardan hiçbiri gelmiyor. Ülkü Mabedinin inşa etmek geliyor mesela. Bu zamana kadar hala dedikleriniz merak konum ise-ki ölümden sonra yaşam hariç hiçbir zaman olmadı-bu foruma değil başka yerlere üye olurdum:) Bu forumda da benzer konular daha önceden açıldı ancak merak etmedim hiçbir zaman.

Sn akılcıl,

Zaten bildiğiniz şeye ağzınız sulanmaz. Bilmek istediğiniz şeye ağzınız sulanır mesela.

Bence Masonluğu sizin istemenize gerek yok uygunsanız eğer  onlar zaten üyeleriyle sizi bulurlar.

Masonluk asker ocağı değildir. Kimse kolunuza girip sizi bir locaya teslim etmez. Bir Mason üye siz istemeseniz de gelip sizi bulup Masonluğa dahil etmez. Sizin istemeniz gerekir elbet. Ama istemenizde yetmez. Gerisini bu konuyla alakalı açılmış konulardan öğrenmeniz mümkün

Ağustos 01, 2014, 10:39:34 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forma üye olmadaki temel gerekçelerden bazıları masonluk nedir ne değildir? mason olmak isteyen kişi ne kazanır ne kaybeder? mason olabilmek için öz veride bulunulması gerekenler şeyler nedir, kişisel gelişimime katabileceğim nelerdir? gibi bazı sorulara yanıt bulmak içindi. Burada sorulmaya çalışılan her sorunun maddi boyuta taşınması doğru bir yaklaşım olmaz.

Her grup, örgüt, cemaat, cemiyet  veya adına ne derseniz deyin topluluk ortak düşünceye sahip olan veya olama özverisine sahip bireylerden oluşur. Bir araya gelindiğinden dünyayı yörüngesinden çıkartmaya da çalışabilirsiniz, hoşça vakit te geçirebilirsiniz. Veya içip bir kız sevdim babası vermedi, ne olacak bu memleketin halinide konuşabilirsiniz. Ama katılmak istenilen veya katılma düşüncesine sahip olunan topluluk hakkında ön bilgi sahibi olmaya çalışmak kadar doğal bir şey olamaz.

Ben yaklaşık 1 aylık üyeliğe sahip ve öncesinde masonluk hakkında olumlu veya olumsuz  kitaplar okuyarak, internet ortamında birşeyler öğrenmeye çalışırken masonlukla ilgili bilgi verilen, en azından türkiye ortalamasının çok üzerinde bilgi ve kültür seviyesine sahip insanların üye olduğu harici bir forum olduğunu öğrenip girdiğim ortamda ki  sorulan sorulara " masonluğu baştan mı anlatacağız, mason olup köşeyi dönmeye mi çalışıyorsunuz, içsel misin dişsal mı, ruh musun, yoksa cin olup insanlarımı çarpacaksın"  şeklinde yaklaşım sergilemenin doğru olmadığı kanaatindeyim.

Mason locasına yeni üye olan bireye nasıl herşey tekrar baştan anlatılıyorsa burada da yapılacak açıklamaların bezginlik yaratmaması gerektiği düşüncesine sahibim. Hele benim gibi yeni bir üyenin gördüğü manzarayı açıklamak gerekirse yapılan "git bir şeyler öğrende öyle gel" yaklaşımıdır.

Kişisel olarak bireyin özünü bulması, şimdiyi yaşaması, eşitlik, kardeşlik, dürüstlük, özgürlük temelli yapıya sahip olduğunu bildiğim bir cemiyet insanlarının bir araya geldiği bu formumda ki uslup daha üst düzeyde olmalı kanaatine sahibim.

Burada bir şeyler yazıp, öğrenmeye çalışan ben "medeni cesareti olan gelir başvurur, görür sonucunu" tarzında bir yaklaşım sergilendiğini gördüğümde  "sadece yazışılan bir forumda hariciye böyle yaklaşım sergileniyorsa loca kapısında insanın başına ne gelir" diye düşünmeye başladım.

Saygılarımla,
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ağustos 01, 2014, 11:27:21 öö
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Hele benim gibi yeni bir üyenin gördüğü manzarayı açıklamak gerekirse yapılan "git bir şeyler öğrende öyle gel" yaklaşımıdır.

Kişisel olarak bireyin özünü bulması, şimdiyi yaşaması, eşitlik, kardeşlik, dürüstlük, özgürlük temelli yapıya sahip olduğunu bildiğim bir cemiyet insanlarının bir araya geldiği bu formumda ki uslup daha üst düzeyde olmalı kanaatine sahibim.

Sayın Selim, bu platformun bu şekilde değerlendirilmiş olmasını hepimiz için bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Belkide farkında olmadan yaptığımız üslup hataları olmuştur, empati yapmakta fayda var.
Şunu netleştirmek isterim ki, ifade edilen şey "git bir şeyler öğrende öyle gel" kesinlikle değildir. Gitme! burada, bu forumda çok fazla bilgi var ve önce bu bilgileri tüket.
Devamında, daha bilgi isteyen, kaliteli ve fayda amaçlı soruların sorulduğu doğal olarak gözlemlenecektir.
Sorulan soruların çoğuna bakıldığı zaman, zaten önceden sorularak cevaplanmış ya da genel açıklama içeren başlıklar altında genişçe anlatılmış olduğunu görüyoruz.
Aynı konuların farklı başlıklar altında defaten yazılması, forumun sağlıklı bir bilgi ortamı olmasına zarar verecektir.
Bununla ilgili "aramaya inanmak" gibi mizahi bir tabir de vardır :)

Bu durum anlatılmaya çalışılırken galiba yanlış anlaşılmalara sebep olmakta.

Saygı ve sevgilerimle.
Chons

Ağustos 01, 2014, 12:02:41 ös
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğa girmeyi düşünmek konusu ile Masonluk üzerine bilgi edinmek konusunu birbirinden ayırmak gerek.

Masonluk üzerine bu Forumda verilen bilgileri edinmek için, bu Foruma üye olmak gerekmediğini de bilmek gerek.

Bu Foruma üye olmadan bu Forumdaki yazıları okuyan insanların sayısının, tartışma ve paylaşımlara hiç katılmayan toplam Forum üyelerinin sayısından kat kat daha fazla olduğunu da bilmek gerek.

Bu Forumun oluşturulma amacının, buraya üye olan kişilerin bu ortamda söyleşmelerinin sağlanması olmadığını, asal amacın, internet üzerinden araştırma yapanlara, Masonluk ve bağlantılı konularda, bu paylaşımlar sayesinde bilgi sağlamak olduğunu da anlamak gerek.

Bilgi edinmek isteyen kişinin, bunun için biraz gayret göstermesi, bilgiyi edinirken onu verenler kadar olmasa da emek vermesi gerektiğini de benimsemek, böyle yapmayanların asalak olmaktan ileri gidemeyeceğini bilmek gerek.

Bilgi edinmek için, önce araştırmak, neyin var olup neyin olmadığını belirlemek, sonra bilgiyi genişletmek için sormak, gelişen bilgi birikimi üzerine, esnek kalan noktalarda görüş üretim bunları paylaşmak gerek.

Biz, bu Forumda bilgi verme çabası içinde bulunanlar, bu Forumun üyelerinden, Masonluğa girmeyi düşünseler de düşünmeseler de böyle bir tutum edinmelerini bekliyoruz.

Öteki türlü olunca, onlara karşı biraz sert davranıyorsak, bunun da göreli bir haklılığı bulunduğu teslim edilsin lütfen... Biz bu Foruma çok emek veriyoruz. Çünkü bu Forumu çok değerli tutuyoruz. Bu Forumun değerini düşürme eğilimi gösterenlere karşı, beklendiği ölçüde hoşgörülü olamıyoruz.

Bu tutumumuz, gerekçemiz uyarınca hoşgörüle...   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 01, 2014, 12:15:22 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konu biraz Masonluğa girmeyi düşünmekten, Foruma girmeyi düşünmeye kaydı. Hatta Foruma devam etmeyi düşünmeye. Sn Selim benim de düştüğüm her yeni üyenin düştüğü hataya düşmenin duygusuna vardı. Diğer forumlardan biraz farklı bir forum. O yüzden de bir süre sadece araştırma yapmak ve daha önceden açılan konuları okumanızı tavsiye ederim. Daha sonra bilgi deryasında yüzerken şu yukarıda yazdıklarınızın yersiz olduğu kanısına varacaksınız.

Ağustos 01, 2014, 12:28:22 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Adam tam da hislerimi aktarmış.

Henüz  yakın bir zamanda "nasıl mason birisi ile evlenirim" başlığını açıp bir Mason nasıl avuçlarıma düşer de flört ederim dedi bir üye.  Ben de haliyle baya sert tepkiler göstermiştim. Tepki mi de belirtmiştim, kaliteyi hep düşürmekle meşgul oldukları gerekçesiyle.

Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi