Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Leo Nedir? Yapılanması Ne şekildedir?  (Okunma sayısı 27653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 05, 2010, 07:34:06 ös
  • Ziyaretçi

Leo Nedir?

LEO bir liderlik okuludur.Topluma ahlaklı,birikimli,eğitimli liderler yetiştirir. Leo olmak Ayrıcalıktır.

Leadership (Liderlik), iyi bir lider enerjik, kendine güvenen, zeki, kararlı ve kendini iyi

anlatabilen insandır. Bir Leo tüm bu vasıfları kendinde toplamıştır ve bu özellik kulüp

üyelerinin uyumlu birer takım arkadaşı olarak çalışmalarını sağlar.

Experience (Deneyim), Leo kulüpleri kendilerinden daha az şanslı insanların hayatlarında

farklılıklar yaratmak için çalışmaktadırlar. Böyle bir organizasyonda yer alan her genç takım

çalışması, yönetme kapasitesi, iletişim konularında deneyim kazanır.

Opportunity (Yaratıcılıktır), Leolar içinde bulundukları organizasyonun sağladığı olanaklar

aracılığıyla, ihtiyacı olan insanlara fırsatlar yaratmanın yanında kendi vasıflarını da

geliştirirler. Leo Uluslar Arası Lions Kulüpleri Birliğinin geleceğin liderlerinin yetiştirilmesi

amacıyla oluşturmuş olduğu gençlik programıdır. Leo parayla satın alınamaz uluslararası bir

markadır.

Tarihçe:

Gençlere özgü bir kulübün kurulması fikri ilk kez Glenside Pennsylvania Lions Kulübü

üyeleri James Graver ve William Ernest tarafından ortaya konulmuştur. Düşüncenin çevrede

benimsenmesi üzerine 5 Aralık 1957 tarihinde Abigton High School Leo Kulübü kuruldu.

Leo Kulüplerinin bir gereksinme olarak ortaya çıkması üzerine Uluslararası Lions Kulüpleri

Yönetim Kurulu aldığı bir kararla Leo Kulüp Programını kabul etti.

Ülkemizde ise 1970 yılında çalışmalara başlanmış, ilk olarak 1976 yılında İzmir Alsancak

Lions Kulübü tarafından İzmir Alsancak Leo Kulübü kurulmuştur.

Kimler Leo Olabilir?

18-30 Yaş arasında Atatürkçü düşünceye sahip, tercihen üniversite öğrencisi veya mezunu,

yabancı dil bilen ve dernekler kanuna göre dernek üyeliğine hakkı olan herkes Leo Kulüp

üyesi yani Leo olabilir.

Leo Kulüplerinden Kimler Faydalanabilir?

Genç toplum bireyleri faydalanır.

Leo aktiviteleri ve projelerine katılım, gençlerin gelecekteki liderlik, organizasyon ve sosyal

yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunur. Üyeler görevlerle karşılaştıkça, sorumluluk

aldıkça özsaygıları artar, kişilikleri gelişir. Leolar, zaman ve yeteneklerini gönüllü olarak

başkalarının yararına harcayarak ilk elden hizmetin önemini ve ödülünü öğrenirler. Leo kulüp

tecrübesi, gençlere bir ömür boyu sürecek başkalarına yardım etme isteğini başlatır.

Sponsor Lions kulüpleri. Bir Leo Kulübü, hizmet aktivitelerinde yardımlaşmayla Lions

Kulübünün başkalarına yardımdaki etkisini arttırabilir. Toplum içi Leo projeleri de bir Lions

Kulübünün vizyonuna ve ününe katkıda bulunur. Genç insanlarla çalışmak, Lions kulüp

üyelerine proje ve aktiviteler için tazelenmiş ilgi ve istek verir.

Leo projeleri toplumun iyiliğine katkıda bulunur. Çevreyi geliştirmek, toplumu uyuşturucu

maddelere karşı bilinçlendirmek, sağlık hizmetleri sunmak, yaşlıları ziyaret etmek, ihtiyacı

olanlara yiyecek ve giyecek bulmak; Leoların başkalarının hayat kalitesini yükseltmek için

kullandığı yollardan bazılarıdır. Uluslararası Leo Okur-yazarlık ve Kültür Projesi, daha

kültürlü bir dünya yaratmaya yardım eder.

En derin Leo sevgi ve saygılarımla

Nisan 05, 2010, 08:33:16 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu aralar sıklıkla gelen  LEO nasıl olunur? sorusuna bir LEO olarak cevap vermek istiyorum.

Leo olabilmek için bir leo yada lion nun sizi kulübü faydalı olabileceğiniz noktasında kulübün dönem yönetim kuruluna tavsite etmesi,size referans olması gereklidir.Lion larda olduğu gibi leo larında toplantıları gizli değildir,dışarıya açıktır,izin isteyerek  toplantıya katılabilirsiniz.Emin olun hiçbir Kulüp yönetim kurulu toplantısı yapmıyor ıse sizi seve seve misafir eder.

Lion ve leo lar toplantılarını resmi olarak ayda 2 kere resmi bir yer olmasını gerekli olduğundan otelde toplanırlar.
Toplantılar yönetim kurulunun varsa gündemi yok ise sosyal hizmet aktiviteleri ve gelir getirici aktiviteler ışığında yapılır.
Gelir getirici aktiviteler  sosyal hizmet aktivitelerinin finans kaynağıdır.
Leo camiasında en önemli misyonlardan biri,içinde bulunduğumuz bu olgunlaşma yolunda kendini geliştirmek,ailesine ve çevresine faydalı,topluma lider vasıflı bireyler yetiştirmektir.
Lion lar we serve Leo lar we learn mantığını kabul eder.
Leo ve Lion olmak son derece sorumluluk ,nizam ve emek gerektirmektedir.
Dışarıdan olmak için can atan  şahıslar camianın içine daha yeni adım attıklarında yapılan aktivitelerin kapsamlı oluşundan ,hizmet edilen kitlenin uzun listelerden oluşmasından ve disiplinli yapısı nedeniyle  yaşları gereği (yaşları bedenlerine tam yerleşmemiş beyinler diyorum ben) motivasyonlarını kaybediyorlar.
Leo ve Lion kulüpleri çok uzun yıllardır içinde bulundukları camia nedeniyle  ve geçmiş yıllarda yaşanan deneyimlerden dolayı üye alımlarını olması gerektiği gibi hasas bir şeklide yapıyorlar.Eğer bir kere ışığın gücünü hissederseniz ,sizin onu bırakmayacağınız gibi sizde aşk haline gelir.Konulara bu disiplin ile bakılması kanısındayım.

Sorularınız ile devam etmekte fayda var.

en derin Leo sevgi ve saygılarımla

« Son Düzenleme: Nisan 05, 2010, 08:37:43 ös Gönderen: triocharger »

Nisan 06, 2010, 12:16:02 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Yahu Aslan değil mi ?
 Ormanlar Kralı Aslan : Ormanın dirliğinden, düzeninden , güvenliğinden ve barışından sorumlu...
Heybetli , güçlü , gururlu ....
Yannız :  aslanların dişisi avlanır :) Erkeği genelde protokoldedir :)
Arada   R vardı değil mi ? Hay Allah ! Unutmuşuz :)
« Son Düzenleme: Nisan 06, 2010, 12:18:17 öö Gönderen: ozak1977 »

Nisan 15, 2010, 02:23:50 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Yahu Aslan değil mi ?
 Ormanlar Kralı Aslan : Ormanın dirliğinden, düzeninden , güvenliğinden ve barışından sorumlu...
Heybetli , güçlü , gururlu ....
Yannız :  aslanların dişisi avlanır :) Erkeği genelde protokoldedir :)
Arada   R vardı değil mi ? Hay Allah ! Unutmuşuz :)

Sayın OZAK1977

Bulunduğunuz yer oldukça özel ve sygın bir forumdur.Lütfen bundan sonraki mesajlarınıza daha özen geöstermenizi rica ediyorum.

SAYGILARIMLA

Kasım 15, 2010, 07:27:43 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn ozak1977

aslında çok ince bir mesaj göndermiş. yada ben burdan bunu sezdim :)

Aralık 11, 2012, 01:05:50 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Leadership (Liderlik)
Experience (Deneyim)
Opportunity (Yaratıcılıktır)

Sanırım Opportunity artık "Olanak Yaratmak" olarak kullanılıyor.

dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...

Aralık 11, 2012, 01:19:03 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Leadership (Liderlik)
Experience (Deneyim)
Opportunity (Yaratıcılıktır)

Sanırım Opportunity artık "Olanak Yaratmak" olarak kullanılıyor.

Doğrudur , güncellenmemiş olan yazı olduğu için bu şekilde kalmış . Hassasiyetiniz için teşekkür ederim. İlk siz fark ettiniz.

Ocak 14, 2013, 12:38:27 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Bu gece ne oldu bilemiyorum. Uzun bir süre siteye giremedim. İnternetten girip ne olduğunu öğrenmek için  yönetime mesaj çektim mesajım gitmedi. Dha sonra eriştim. Lions'larla ilgili hayli uzun bir yazı yazmıştım ama yazımı sonlandıramadan  erişim engellendi ibaresiyle ekranım kayboldu. Yazım da havaya uçtu. Halbuki ne kadar çok zaman ayırmıştım o yazıyı yazabilmek için. Bu gece artık yazamayacağım, önümüzdeki günlerde mutlaka yazacağım.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 15, 2013, 09:38:32 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Geçen gece o kadar emek sarfederek yazdığım yazı birden bire uçtuktan sonra o yazıyı biraz özetleyerek yeniden yazmam gerektiğine karar verdim.
     12 Ocak 2013 tarihli Posta Gazetesinde Yazgülü ALDOĞAN'ın köşesinde Lions'larla ilgili bir yazı vardı. Doğrusu hoşuma gittiği için paylaşıyorum.
      Sayın ALDOĞAN yazısında, "Lions'ların yıllardır hayır işlerine destek verdiklerini, göz bankası kurup körlükle mücadele ettiklerini, böbrek vakfını kurup ölüme karşı durduklarını, verdikleri burslarla bir çok gencin öğrenim göemesine katkıda bulunduklarını ,  Alzheimer'le mücadelede yaşlılara destek verdiklerini ve önceki gün 50. yıllarını kutladıklarını yazmış, yine bütün bunları yaparken ceplerinden para, ajandalarından vakit, kafalarından fikir ve enerji harcadıklarını, karşılıksız yaptıkları bu kadar hizmetten sonra bazı çevrelerce "kökü dışarıda" "mutlaka bir çıkarlarının olduğu" düşüncesinde bulunduklarını anlatmış .
        Aldoğan devamla, Lions'ların bu hizmetlerinden dolayı adeta "sakıncalı
"Vur ama dinle beni"

Ocak 15, 2013, 09:44:48 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Piyade "durumuna düştüklerini, bazı çevrelerce sevilmemelerinin bir nedeninin de "laik"  olmalarına bağlıyor.
     Sayın ALDOĞAN'ın görüşüne katılıyorum. Gerçekten bu kadar ulvi işleri büyük fedekarlıklarla yerine getiren bu insanlara şüphe ile bakılmasını anlayamıyor ve bir mana da veremiyorum.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"