Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fundamantalist İslamcılar Masonlara neden şeytan gözüyle bakıyor.  (Okunma sayısı 13267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 27, 2014, 01:06:10 öö
Yanıtla #10

O kitabı sivasta yolda yürürken elime 3 tane tutuşturup yolladılar para felan almadılar... Neymiş konu komşuya verir mişim...

Sarı renkli düşük bütçe ile hazırlanmış bir kitap...
Tanrı'nın yardımı ve kendi gayreti ile...

Mart 27, 2014, 09:05:15 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Başka okuduğum bir kitapta şöyle yazıyordu. ''Masonlar dinleri yok etmeye çalışıyorlar. Peki neden aralarına özellikle inançlı olanları alıyorlar da ateistleri almıyorlar? Çünkü ateistler zaten onların istediği insan modeline erişmiş durumda. Onlar için önemli olan dindar insanları aralarına alıp akıl ve bilim yoluyla onlara Tanrıyı unutturmak ve onları dinden kopararak zaman içinde tâbi oldukları dinleri de yavaş yavaş yok etmektir.

Sn. Evvah'ın bir kitaba atfen söylediklerinden Tanrı'ya inananın tek tanrılı dinlere de mutlaka inanıyor olması gerektiği, dinlere inanmayan kişinin Tanrı'ya da inanmasının pek olası olmadığı gibi bir sonuç çıkıyor sanki. Oysa bu durum böyle olmayabilir. Deistleri nereye koyacağız bu durumda. Tanrı'ya kendi içlerinde inanan ama dinlere, peygamberlere, mucizelere ve kutsal kitaplara inanmayanlara ne diyeceğiz? Tanrı'ya inanmak için ortada bir aracı kitap ve peygamber olması şart mıdır?
Live long and prosper.

Mart 28, 2014, 11:49:54 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

İslam bir dinin adıdır, dolayısıyla aktörlere endeksli bir tanım olarak müslüman köktenciliği kavramını öne çıkarmak gerekir. köktendincilik veya Radikal İslam, İslami kavramların uç derecede muhafazakâr yorumu için kullanılmaktadır. İslami köktendincilikte Kuran'ın ve hadislerin yoruma yer bırakmadan, tam anlamıyla kelimesi kelimesine uygulanması esastır. İslami köktendincilik sadece İslamın bireysel uygulamalarıyla ilgili olabileceği gibi, cemaatler veya daha büyük sosyal gruplar seviyesinde de olabilir. İslami köktendincilik, çoğunlukla Müslüman ülkelerde yer alan çok sayıda dinî hareket ve politik partiyi tanımlamakta kullanılmaktadır. El Kaide ve Hizbullah gibi bazı radikal İslamcı gruplar ise çok sayıda ülke tarafından terörist olarak tanımlanmaktadır. İslami köktendincilik terimi zaman zaman İslamî kuralların Batı ülkelerinde devletin seküler kanunlarının üstünde tutulması isteklerini kapsayacak şekilde de kullanılır.(Burada ki tanım vikipedi den alıntıdır.)

Normal nedir?Bir şeyin normal olup olmadığına kim karar verir?Tüm dünyada genel bir normal var mı?

Normal herkese göre değişir.Bu da barışın başlangıcıdır.Normal olanı ben bilirim(fundamantalist islamcılar) dediğimiz zaman kavga başlar.Bunu basit bir örnek ile açıklamaya çalışacağım;

İki köy var biri ''Tanrı var,biliyorum'' diyor,diğeri de ''Tanrı var,inanıyorum'' diyor.İki köy arasında neler olabilir?

İki köy arasında kavga çıkar ve ilk saldıran da ''biliyorum'' diyenler olur.Çünkü ; biliyorum dediğiniz zaman başkalarının fikirlerine,inançlarına yer kalmıyor,sadece bildiğiniz şey kalıyor.İnanıyorum,sanıyorum dediğiniz zaman kuşku kalıyor.Kuşku duyunca düşünmeye başlıyorsunuz.

İnsanın düşünebildikleri ancak bilebildikleri kadardır.Bilmediği,öğrenmediği,görmediği,yaşamadığı şeyleri düşünebilmesi mümkün değildir.

Saygılarımla....

Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Eylül 24, 2014, 03:20:42 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Okumadıkları,bilmedikleri ve anlamaya çalışmadıkları için . Radikal islamcılar masonlara şeytan diyor ve tüm dünyayı tek tipleştirmeye çalıştıklarından çok bahsederler ancak kendi çıkarları uğruna insanları tek tipleştiren ve gözlerini kör eden kendilerine dönüp bakmazlar. Bu durumda kim şeytan kim melek ?

Eylül 24, 2014, 08:26:26 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Okumadıkları,bilmedikleri ve anlamaya çalışmadıkları için . Radikal islamcılar masonlara şeytan diyor ve tüm dünyayı tek tipleştirmeye çalıştıklarından çok bahsederler ancak kendi çıkarları uğruna insanları tek tipleştiren ve gözlerini kör eden kendilerine dönüp bakmazlar. Bu durumda kim şeytan kim melek ?

Kanaatime göre siz bir beyaz kanatlı meleksiniz.

Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 24, 2014, 08:29:29 ös
Yanıtla #15
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayin Selim

Konulari kisisellestirmeniz konun dagilmasina neden olmaktadir bu vesile ile konu basligina bagli kalmanizi rica ederim.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Eylül 24, 2014, 08:32:08 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Eylül 29, 2014, 11:16:20 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Yarası olan gocunur diye bir söz vardır Selim Bey  ;)

Eylül 29, 2014, 11:48:15 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kanaatimce büyük ve anlamlı kelam edilmiş.

Her zaman söylerim kendime bir kişiyi, birilerini veya toplumu eleştirel yazı yazmadan önce yazıdaki cümlelerde bulunan öznelerin yerini değiştir, yada yapabiliyorsan önce özne yerine kendini koy. Şimdi eleştirel yazı yazarak birşeyler mi anlatmak istiyorsun yoksa kişiselleştirerek yanıt mı veriyorsun.

Fundamentalizm: Köktencilik (Orjinale geri dönüş),

Alıntıdır:
"Fundamentalism kelimesi, Latince temel anlamına gelen fundamentum kökünden türemiştir. Bu kavram ilk olarak 20. yüzyılın başlarında Amerika'da Evanjelik Protestanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Köktendinciliğin en önemli karakteristik özelliği din ve siyaset arasındaki ayrımı reddetmesidir. Sekülerizm dini yok etmeyi amaçlamamıştır; fakat dine uygun bir alan ve görev vermeye, sonuç olarak dini siyasetten uzaklaştırmaya çalışmıştır. Kamu ve özel ayrımını keskin bir şekilde savunan liberalizm ise bireysel özgürlüğü garanti altına almaya çalışırken bir anlamda dini de özelleştirmiştir.

Oysa köktendincilik kamusal – özel ayrımını reddetmektedir. Toplumda birleştirici unsur olarak dini yerleştirir ve bireylere bir aitlik duygusu kazandırmayı amaçlar. Öyle ki kişi toplumdan ayrı tutulduğu zaman bir eksiklik hissetmelidir. Dini kişisel bir mesele haline getirmek toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir. Bireylerin toplumun yararını gözetmeden hareket etmeye başlamasına neden olur ve bu da hırs, suç ve ahlaksızlığa yol açar. Yeni bir dünya için mevcut yapılar, dinî ilkeler üzerine inşa edilen; hukuk, siyaset, toplum, kültür ve ekonomiyi barındıran kapsamlı bir sistem ile yer değiştirmelidir."

Funtamentalistler  bireysel özgürlüğü savunan herşeye şeytan gözüyle baktıkları için doğal olarak özgürlüğü savunan masonlara da şeytan gözüyle bakmaktadırlar.

Fundamentalizmin hepsine karşı olmak yerine sadece özellikle seninki kötü benimki iyi gibi biçimsel bir mantık ile olaylara yaklaşmak yanlış olur.

Hiristiyanlıkta, musevilikte ve islamiyette fundamentelistlerin tamamı sekulerizme, bireysel özgürlüğe karşıdırlar. Kişi veya toplumları istedikleri şekilde yönledirebilmelerinin önünde engel olan herşeyi şeytanlıkla suçlarlar.

Bu nedenle önceki yazılarımda anlatmak istediğim ya fundamentalizmin hepsine karşısındır yada bireysel özgürlüğü savunmuyorsundur.

Konunun başlığı "Fundamentalistler Masonlara Neden Şeytan Gözüyle Bakarlar" olsa idi daha anlamlı olurdu kanaatindeyim.

Saygılarımla, 
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 29, 2014, 02:29:46 ös
Yanıtla #18
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konu başlığı neredeyse 1.5 yıl önce açılmış olmasına rağmen başlığın yanlışlığını ben daha yeni fark ettim... Masonlara Şeytan gözüyle bakanlar sadece köktendinciler midir?

- Kendini yurtsever olarak tanımlayan "bir kısım solcu" (Banu Avar ekolü)
- Komplo teorisyenleri
- Aşırı sağcılar (faşistler)
- Ne oldukları anlaşılamayan bir kısım basın mensubu

Bunları da ekleyelim mi? Hepsinin ortak noktası ise "bilgisizlik".
Live long and prosper.

Eylül 29, 2014, 03:42:25 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bilgisizlik mi?, bilginin değerlendirme farklılığı mı? yoksa fundamentalizm mi?

Fundamentalizm: Değişime hayır, değiştirmek isteyenlerin gizli ajandaları var,  en iyi yurtsever benim, otoriter devlet yapısı, devre göre savunduğun -izm'i şahsi çikarlarına göre değiştir, ilkesizlik

Saygılarımla,
Yücelip aslıma gitmek