Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hak  (Okunma sayısı 4011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 06, 2012, 04:52:12 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hak

Şu sıralarda forumda bu başlık ile bağlantılı ilginç bir durum var.

Katılımcılarımızdan kimileri sıkı sol eğilimli. Bu doğrultuda yazılar yayınlıyorlar forumda.

Olmaz değil, olur. Niçin olmasın?

Ancak ben de işte tam bu sırada Masonlukta da yer yer ve zaman zaman değinilen şu “hak” kavramıyla bağlantılı birkaç tümce yazacaktım. Garip!...

Diyeceksiniz ki “Bunun ne ilgisi var? Neresi garip?”

İlgisi ve gariplik şurada ki, “hak” sözcüğünün Batı dillerindeki karşılıklarına baktığımızda (Örneğin Fransızcada Droit, İngilizcede Right, Almancada Recht) bunların hepsinin bir diğer anlamı “sağ”. Öyle ki sanki sağ ile hak eş anlamlı olduğuna göre özdeş, dolayısıyla sol bunun karşıtı yani hak olmayan.

Bir de hak dilimizde Allah ile de eş anlamda kullanılır ya… O zaman demek ki sağ Allah ile bağlantılı, sol bunun karşıtı olduğuna göre bağlantısız yani Allah’a karşı.

Nasıl demagojik mantık ama…

Demagojik mantık deyince de aklıma bir denklemler serisi geldi. Onun da az sonra bir başka bölümdü bir başka başlık altında aktarıvereyim.

Hak nedir?

Sözlükte şöyle diyor: Bireyin ya da toplumun, nesnel ya da tinsel olarak elde etmesi, sahip olması gereken şey.

Kimileri bireyin ve toplumun haklarının, eşitliğin gereği olduğunu ileri sürer. Masonluğun temel ilkelerinden biri de “eşitlik” ya. Bunu oraya yerleştirir.

Yanlış!... Toplum içindeki bireylerin ya da tüm toplulukların hakları eşit olmayabilir.

Fakat eşitlik, bir olgu değil bir ülkü olarak herkese hakkı olanın verilmesini ve tanınmasını, insanlar ve topluluklar arasında bu açıdan ayırım güdülmemesini gerektirir.

Konuya, “Hak adaletin gereğidir.” diyerek de bakabilirsiniz. Bu kavramı “adalet” kavramıyla ile birlikte irdelemeye alabilirsiniz. 

Nitekim bireylerin ve toplulukların hakları, ancak adaletin gerçekten varlığı ile sağlanabilir. İşte buna hiçbir diyeceğim yok.

Bir başka başlık altında “Adalet var mı gerçekten?” diye bir soru ortaya atmıştı bir katılımcımız. Doğada adalet olabilir de olmayabilir de… Buna verilecek yanıt, adalete bakış açısına bağlıdır. Ancak adalet yoksa gerçekten, o zaman hak da yoktur zaten.

Hakkı’nın hakkını Hakkı’ya vermeyi bilmek gerek.

Masonlar haktan ve haklıdan yanadır. Üstelik her mason, kendi hakları gibi, başkalarının haklarını da korumayı, güçsüzlere ve ezilenlere haklarını elde edebilmeleri için destek olmayı yükümlenmiştir. Bunu biliyor muydunuz?

Masonlar biliyor mu?

Unutmuş olabilirler. Üstümüze görev olmasa da anımsatmış olalım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 06, 2012, 09:37:51 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Masonlar biliyor mu?

Unutmuş olabilirler. Üstümüze görev olmasa da anımsatmış olalım.

Sayın ADAM ;
Müthiş  :o :o :o  Saygılarımı sunarım; Efendim
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 06, 2012, 09:56:40 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Selamlar,

Alıntı
Katılımcılarımızdan kimileri sıkı sol eğilimli. Bu doğrultuda yazılar yayınlıyorlar forumda.

kesinlikle ben üstüme alinmiyorum bunu :) :) :) :) ama hani derlerya bizde" bilmemek ayip degil, ögrenmemek ayip diye ", bizde soralim sayin ADAM"a ve ögrenelim.

Yapmis oldugunuz tanim geregi,

Alıntı
Sözlükte şöyle diyor: Bireyin ya da toplumun, nesnel ya da tinsel olarak elde etmesi, sahip olması gereken şey.

insanlar dogustan gelen haklari varmi? Varsa nelerdir?
Genel anlamda insan "haklari" nelerdir, bunlari kim ve neye göre belirler?
Önce bireyin haklarimi gelir, yoksa toplumun haklarimi?
Bu haklarin olusumunda ve korunmasinda devletin rölü nedir?

Alıntı
güçsüzlere ve ezilenlere haklarını elde edebilmeleri için destek olmayı yükümlenmiştir

Benim anladigim anlamda bir hak alma mücadelesinde Masonlar"in desteginin olacagini hic sanmiyorum, cünkü kendilerinin sinifsal kökeni  ve parcasi olduklari sistemin bekaasi geregi böle bir sey yapmazlar bu islerine gelmez.

Saygilarimla

Mayıs 06, 2012, 10:01:49 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

??? ??? ??? yani ortada takiyemi var Sayın Tij kardeşim ?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 06, 2012, 10:14:36 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Yukarda yazmis oldugum savin ayaklari havada kalmasin diye bunu bir temele oturtma amacli olarak sunu yazmak isterim.
Icinde birtane iscinin olmadigi bir örgütlenme veya yapilanma iscilerin hak alma mücadelesine nekadar destek verebilir diye sorsam sanirim nedemek istedigim daha iyi anlasilir.

Saygilarimla.

Mayıs 06, 2012, 10:22:27 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Nerden biliyorsun kardeşim sendika başkanlarından belki üye olan kardeşlerimiz vardır içine girmeden bilemeyiz.Saygılarımı sunarım;Efendim
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 07, 2012, 07:12:58 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tij bu konu üzerine biraz ters çıkmış.

Zararı yok!

Her kurumda olduğu gibi kurumun ilkelieriyle üyelerinin tutumlarını ve yapıp etmelerini bir tutmamak gerek. Özellikle kişilerin davranışlarıyla kurumu yargılamamak gerek. Dolayısıyla Masonluk ve masonları birbirinden ayrı tutmak gerek.

Ancak Masonluğun işçi sınıfı ya da yönetkici sınıfı diye bir ayırım yapmadığını, böyle bir ayırımı özellikle proleterya adına bar bar bağıranların vurguladıklarını görmek gerek. Kaldı ki bu foırumu iyice incelemeşsek, Masonlukta el emeği ile kafa emeğinin bir tutulduğunu da çoktan öğrenmiş olmak gerek.

Ötesi asıl tembellerin çoğunluğunun el emekçileri olduğunu, kafa emekçisi olabilmek için çalışmayı göze alamadıklarından, kaçtıklarından ya da beriki küçük çıkar çevrelerinin kendi çıkarları gereği o yöne iteklendiklerinden ötürü el emekçisi olarak kaldıkları gerçeğini de göz ardı etmemek gerek. (Hepsi değil; çoğunluğu)

Eğer insanın haklarından söz edeceksek, uzaklara gitmeden önce yakınlara bakmalı, insanı doğal ve sosyal haklarından kim yoksun ediyor diye!...

Bütün bunlar "Hak" başlığı altında yazılınca ve buna sert çıkan Sayın Tij olunca; ondan, o foruma yönelttiği dört soruya önce kendisinin yanıt vermesini rica edelim. Başta o kendi öznel düşünü ya da yargılarını ortaya koysun ki, sonra bakalım Masonluktaki hak anlayışıyla neler bağdaşıyor, neler çelişki sergiliyor?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 07, 2012, 06:13:21 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Selamlar,

Alıntı
Ötesi asıl tembellerin çoğunluğunun el emekçileri olduğunu, kafa emekçisi olabilmek için çalışmayı göze alamadıklarından, kaçtıklarından ya da beriki küçük çıkar çevrelerinin kendi çıkarları gereği o yöne iteklendiklerinden ötürü el emekçisi olarak kaldıkları gerçeğini de göz ardı etmemek gerek. (Hepsi değil; çoğunluğu)
saatlerdir düsünüyorum ne yazayim diye ve enson kararimi verdim h i c  b i r s e y  y a z m a y a c a m.

Bilimselligi herseyin önüne koyan bir abimiz bunu yaziyorsa, demekki yazacak birsey kalmamis demektir

Herhalde  bugidisle yakinda " zaten isciler isci gibi düsündükleri icin isci olmuslardir" da deriz.

Saygilarimla.

Not: Bir süreligine paylasimda bulunamiyacam , saglicakla kalin, dostca kalin.

Mayıs 07, 2012, 06:51:13 ös
Yanıtla #8

Selamlar,

Alıntı
saatlerdir düsünüyorum ne yazayim diye ve enson kararimi verdim h i c  b i r s e y  y a z m a y a c a m.

Bilimselligi herseyin önüne koyan bir abimiz bunu yaziyorsa, demekki yazacak birsey kalmamis demektir

Herhalde  bugidisle yakinda " zaten isciler isci gibi düsündükleri icin isci olmuslardir" da deriz.

Saygilarimla.

Not: Bir süreligine paylasimda bulunamiyacam , saglicakla kalin, dostca kalin.

Sayın Tij,

Sayın ADAM'ı yanlış algıladığınız kanısındayım. Sayın ADAM demektedir ki, işçiler işçidir. Neden? Çünkü düşünmüyorlar, yorumlamıyorlar ve görmüyorlar. Kendilerini savunanları eleştiriyor, kendilerini zincirlere vuranları yüceltiyorlar.  Ve yine sayın ADAM'ın dediği gibi "çoğunluğu" böyle. Haliyle düştükleri durumdan bir miktar da kendilerinin suçu var.

Sayın ADAM'ın görüşlerine katılmayabilirsiniz. Zaten katılmak zorunda da değilsiniz. Ama sayın ADAM böyle düşünüyor diye, "ben bu forumu bırakırım" gibi söylemlere girmek bana çocukca bir davranış gibi geldi. Ne dersiniz?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 07, 2012, 09:40:28 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ı yanlış algıladığınız kanısındayım. Sayın ADAM demektedir ki, işçiler işçidir. Neden? Çünkü düşünmüyorlar, yorumlamıyorlar ve görmüyorlar. Kendilerini savunanları eleştiriyor, kendilerini zincirlere vuranları yüceltiyorlar.  Ve yine sayın ADAM'ın dediği gibi "çoğunluğu" böyle. Haliyle düştükleri durumdan bir miktar da kendilerinin suçu var.

NE ACI tarih tekerrür etmiş nasılmı; kraliçe cenaplarının buyurduğu gibi EKMEK BULAMIYORLARSA PASTA yesinler  ; yesinler be kardeşlerim sadece siz elitlerimizin HUZURU bozulmasın. Sayg.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus