Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye genç kadınları: 1930-2011  (Okunma sayısı 7324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 30, 2012, 11:13:22 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bana gönderilmiş bu resimleri foruma aktarmazsam olmazdı.

Elbette yorum yapmayacağım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 30, 2012, 11:15:12 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

ben annemden kalan kıyafetleri giyemiyorum açıkmış diye  :-[
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 30, 2012, 12:37:43 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu söylediğim belki yanlış anlaşılabilir ama yorum yapmadan edemeyeceğim. Sn. ADAM "Elbette yorum yapmayacağım" demiş.

Buradaki "Elbette" kelimesi 'zaten yorum yapılmaması daha doğru olur.' anlamını taşıyor. Ya da ben öyle algılıyorum. Eğer öyle bir anlam taşıyorsa neden Sn. ADAM'ın böyle bir kelime kullandığını anlayamadım. Bence yorum yapılmalı. Yorum yapılmazsa düşünce havada kalır. Herkes farklı algılar. Kimi "Evet, olması gereken bu." der. Kimi "Evet, Sn. ADAM gerçekten haklı." der. Kimisi "Sn. ADAM ne demek istiyor?" der.

Abartıyor muyum? Belki evet. Ben buradaki anlamı kendi aklımca çıkarttım ama kimileri buradan olumlu kimileri olumsuz anlamlar çıkarır. Kendine göre yorumlar. Çünkü ortada bir yorum yok.

Ayrıca durum böyle mi? Zannetmiyorum. Sadece iki fotoğrafın kıyaslanması 1930'ların ve 2000'lerin genel görüntüsünü çizemez. "1930'larda Türk Kadınları" adlı fotoğrafın aynısını 2000'lerde, "2011'lerde Türk Kadınları" isimli fotoğrafın aynısını da 1930'larda bulabilir ve buraya tekrar koyabilirsiniz. Bence bu fotoğraf tarihin sosyolojik mantalitesini yansıtmıyor, yansıtamaz.

Saygılarımla...

MMT

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ocak 30, 2012, 12:46:32 ös
Yanıtla #3

sanırım tarih olması gereken gibi ilerliyo ve yazılıyo
bizlerde oynamamız gereken rolü oynuyoruz , aksini düşnen en fazla seyirci olabiliyor
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Ocak 30, 2012, 02:36:30 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

galeriye de yapmış olduğum yorumun aynısını buraya yapıyorum..
"öyle bir paylaşım ki bu sanki 1930larda bütün kadınlar öyleydi 2011lerde tüm kadınlar böyle.. komik bir paylaşım.."

ayrıca sn. MMT 'ye sonuna kadar katılıyorum..
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Ocak 30, 2012, 03:31:31 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu fotoğrafları yan yana koyarak bana göndermiş olan kişi de bir yorum yapmamıştı.

Belki müziğin asal niteliğine dikkat çekmek istiyordu hani tek mi çok mu sesli diye... Sormadım.

Acaba bu iki resmi karşılaştırırken olayın pozitif yönündan bir değerlendirme yapma olanağı olamazmı? Şöyle:

İkinci fotoğraftaki görüntüyü tüm ayrıntılarıyla 1930'lu yıllarda Türkiye'de görme olanağı yoktu. Birinci fotoğraftaki görüntüyü de gene tüm ayrıntılarıyla günümüzde görme olanağı yok. Birinci fotoğraftaki görüntü ortamdaki düzensizliği, herkesin her istediğini yapabildiğini, ikincisi ise düzeni ve belirli kurallara uymayı yansıtıyor.

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2012, 04:00:11 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 30, 2012, 04:38:53 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Merhaba
Söylenenlerin çoğuna katılıyorum.
Tekbir fotoğraf gerçekleri ne oranda yansıtabilir. Herhalde yansıtamıyor olsa gerek.
Ancak Türkiye'deki toplumsal dönüşüm, kuldan bireye geçişin Atatürk sonrası dönemde tam anlamıyla gerçekleşemediği.
Modern zihniyet ile çağdaşlaşma karşıtları arasındaki mücadelenin Cumhuriyetin ilanından bunca yıl sonrasında bile şiddetle yaşandığı da bir gerçektir.
Asıl sorun kimin nasıl yaşayacağı, ne giyeceği, nasıl düşüneceği değil aslında.
Bu yaşam ve sosyal farklılıklar Dünya'nın her yerinde var.
Ancak bu ülkelerde özellikle batı ülkelerinde ben inancımı yaşayacağım ama devletin kurumları ve kanunları da buna uygun şekillensin, dğşğncesi hakim değil. Bunların sorunu yaşamsal ve dinsel özgürlük değil. Tüm kurumların tekrar bu anlayışla dizayn edilmesi. Yani kimse ABD'de rejim değişsin demiyor. Peki orda kökten dinciler yok mu.

Benim konuda vereceğim bana göre en güzel örnek Amerika Birleşik Devlatlerinde evrim teorisine karşı tutumdur.

Konu ile ne alakası vardır diyeceksiniz. Amaç devletin laik olmasıdır. Bakınız başkan Bush iktidara geldiğinde evrime karşı akıllı tasarım denilen bilimsellik kılıfına sokulmuş yaradılışçılığı destekledi Açıkça destek verdi. Ancak Dünyada batılı anlamda evrim teorisine en az inanılan ülkelerden birisi ABD. Aynı zamanda evrim ile ilgili en çok araştırma yapılan ülke yine ABD (yılda 100 bin civarı makale). Şimdi Bush evrime karşı ama ünüversitelere, Nasa ya kendi adanmlarımı sokayıM. Akıllı tasarımı savunan bilim adamları buralarda olsun demiyor. Ama onları fon sağlıyor. Bağımsız üniversiteler kurduruyor. Ayrı mesele.

İşte sorun burada kimse sistem değişsin. Hristiyanlığı temel alan kanunlar yapılsın demiyor. ( sistematik bir örgütlenmeden bahsediyorum. Kişilerin böyle talepleri herzaman olmuştur.)

Bizdekiler özgür yaşasa, heryerlerini örtseler, yüzlerinide örtseler bana göre sorun yok. Sorun devletin rejimi ve kanunları. Kurumların işleyişi.
YÖK, TÜBİTAK, TÜBA gibi kurumlar işte bu nedenle ele geçirildi.

Lafı çok uzattığımı ve yetkin bir yazı yazamadığımı biliyorum Herkes farklı açılardan olaya bakabilir.

Saygılarımla
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 30, 2012, 06:44:49 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. ADAM'ın bakış açısı beni şaşırttı doğrusu. Böyle bir şey beklemiyordum. Ne diyebilirim ki?

"Olağanüstü farklı."

Saygılarımla...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ocak 30, 2012, 08:10:07 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

tek tip elbise giymiş dönemin meşhur çin ordusu gibi üniformalı askerler gibi.Sn.adamın baktığı göz bu sanırım ne kadar özgürlükten uzak teslimiyetçi ve fikri zindanda kalmış bir görünüm değilmi.Bu fotoğrafın benzeri bir resmide bugün hürriyette vardı şu meşhur ağcanın nişanlısı kız hani türbanıda olan sonradan bir italyanla evlenmiş rabia hn. adı şimdi türbanı çıkarmış ve sebebinide ağırlığını taşıyamamak olduğunu söylemiş oda bir bakış açısı zaten.Birine baktığında modern dünyada ilerlemeyi görürsün yada öyle olduğunu sanırsın kısaca ilerlemenin ve değişimin simgelerindendi heleki ilk fotoğraf o dönem için devrimin en gözde resmidir ,ikincide ise geriliğin simgesi olarak görürüz bence ikiside subjektif bir değerlendirme neye göre ve ne kadar ileri yada geri olursun.Çok takıldığımız konular bir türlüde geride bırakamadık ama olsun.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 30, 2012, 09:11:45 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Selamlar,
aslinda resim tamda bir süre önce actigim Cumhuriyet Anketi baslikli anketime uygun bir resim, ankete bu resmi yayinlayan sayin ADAM"i da bekledim katkilarini bekledim sanirim " gözünden kacti".
Olayin bir tarafi "cumhuriyet" kuruldugundada milyonlarca kadinimiz kara carsafliydi, türbanliydi, vesayreydi ve cumhuriyete kuranlar bu insanlara sormadilar nasil bir cumhuriyet istiyorsunuz diye ki cumhuriyetin özü olanda budur, yani halka sorulmasi.
Olayin diger tarafi bu halk 85 senedir hep tek tiplestirildi, zaten 85 senedir "asker" bir millet olduk ciktik, zaten 85 senedir asker dini hep yedeginde tuttu ve kullandi vede pohpohladi.
Olayin en önemli tarafida ( bence ) 85 senedir bu cumhurun sahipleri, babalari, analari vede hernekedar baskalarinin "boys"lari olsalarda 85 senedir bu cumhuru koruyup kollayanlar, bu ülkenin demokratlarini, solcularini, sosyalislerini, komünistlerini, alevilerini vede Türkcü ve sunni olmayan hemen hemen herkesi ya korkuyla sindirdiler ya daragacinda ya sokakta, ya iskencede yada yargisiz infazlarla yok ettiler.

Yani anlayacaginiz dostlarim sagdaki resminde mimarlari yine bu cumhurun babalari, analari vede (boys) koruyucularidir diyorum.

Saygilarimla