Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların kendi evlerinde tefekkür odası gibi benzer yerler var mıdır?  (Okunma sayısı 19474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2013, 07:34:00 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tamamen meraktan sorulduğu çok belli ,net cevaplar verilerek bu merak giderilebilir.Lakin katılımcıların bence öncelikle şunu bilmeleri çok mühim bir konu,

masonlar öncelikle insan
mason olunca hemen bir şey olunmuyor
mason olmayı seçmek ve istemek öncelikle bir ülküye inanmayı gerektirir sonra bu ülkünün gereklerini yerine getirebilecek sabır ve cesaret gerektiri çünkü uzun bir yoldur.
Mason olduğunda ne öncelikli olursun ne 33 dişin olur ne saç rengin yada göz rengin değişir nede öyle olağanüstü bir insana dönşürsün.
Masonda her insan gibi öncelikle kendisi için ve kendini yeniden bir ülkjü yardımı ile inşa etmek için bu yola girer.
Mason o ülkü yolunda ne gerektiriyorsa onu yapar tefekkür odası ne olaki ilk defa duydum hoca ahmet yesevi ömrünün son demlerinde 63 yaşından sonra tam 10 yıl yerin altında kalarak bir halvet yolculuğu yapmış ama oda peygamber 63 yaşında öldüğünden dolayı  yapmışve orada divanı hikmet adlı eserini tamamlamış.

Tefekkür odası yapıp içeri kapanıp bir tür zikir yapacak hali yok bir masonun.

Sevgili katılımcılar masonlar sadece bir insan bakınız bizlerle yazışıyorlar arkadaş olduklarımız var son derece normal insanlar fazla abartıp gözümüzde olağanüstü büyütüp çeşitlşi payeler vermeye kalkmak onları yorar ve cidden dışarıdan böylemi görülüyor diye sormaya başlarlar yapmayın.

Bir mason akşam ne yapar en iyisi ben bence anlatayım size

Bir mason akşam işi bitince kendisine ait bir odası var ise (okuma odası) çekilir oraya önce o günün günlük muhasebesini yapar bu işini bitirince kendinde eksik gördüğü taraflarını gelkiştirmek için okur en fazla bunu yapar bir mason sonrada okuyup aklınca doğru bulduklarınıda yaşamına monte eder.

şu şekilde bir soru var

Sorum şu Dini inançlarınız ile Masonluğu tam olarak iç içe koymanın bir sınırı var mıdır?

Aslında daha açık belkide şunu soruyor bir mason namaz kılarmı?

Bir mason namaz kılarsa dünyanın sonu gelmez,bir mason yada sıradan herhangi biri gibi kendisini öncelikle hangi şekilde rahat ve huzurlu hissediyor ise öyle davranır hiç bir ibadet yada ritüel şekil olsun diye yapılmaz.

sevgi ile kalın
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 04, 2013, 09:44:05 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Kıymetli ADAM;
Yazdıklarınıza katılıyorum.
Başkaca bir soru var ise ben de dilim döndüğünce iştirak etmek isterim.
Kalbî sevgilerim ve saygılarımla.

Mart 04, 2013, 09:54:27 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan;
Güzel derlemeniz için teşekkür ederim.
Müsadeniz ile ben bir ekleme yapmak isterim.
Umarım konu başlığından çıkmıyoruzdur.
Masonlar öğrendikleri bilgileri topluma da yansıtmak zorundadır.
Herkesle konuşamıyoruz malûmunuz, lâkin sizler gibi bu foruma üye olan nezih insanlarla öğrendiklerimizi, deneyimlerimizi paylaşmak ve elbette sizlerden de birşeyler öğrenmek bir Masonun günlük rutini olmalıdır.
Ben bu foruma üye olan tüm forumdaşlarıma olumlu bir ön yargı besliyorum.
Öğrenmek istemeseler neden buraya gelsinler?
Net sorulara net cevaplar bulmak burada olan herkesin hakkıdır bundan tek istisna sırlarımızdır.
Saygılarım ve sevgilerimle.

Mart 04, 2013, 10:15:55 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.Apprentice

Zaten tek istisnanızda milletin kıyameti merakı en cezbedici yanı.
Sır demeye gör iş bambaşka mecraaya hemen döner,Eklediğiniz konu ben ilave etmeyi unuttum aslında en değerlisi,insanın kendisi için yarattığı ortamı bir başkası içinde dilemesi ve gerçekleştirmesi.

Bilgi paylaşılınca güzel,bilki bildirebilesin öğretesin,bilgiyi aldıkça taşarsın illada paylaşmak zorundasındırda herkesin kabı alırmı bilinmez işte masonların sırrıda belki tam oradadır bilinmez.

Ama en eskilerin bir deyimi vardır işi ehline ver diye,yada ehli olmayana bilgi verilmez neye dönüştüreceğini ve nasıl kullanacağını bilemezssin.
Salt bilgi bir işe yararmı peki?
Bence yaramaz kişi edindiği bilgi her ne olursa olsun her bilgiden daha önemlisi hatta en önemlisi sevgi bilgisini almalı,sevgiyi alamayan bir beynin elindeki bilgide çok tehlikelidir.

Bilgi ,o bilgiyi veren aktaran kişinin elinde ve dilinde daha değerli hale ise sadece sevgiyi hissettirerek verdiğinde kıymetli olur.
Aslında tüm toplumlarıda bu yöntemle uyutmuyorlarmı çok etkin bir metoddur.
Bilgi her ne kadar doğru olursa olsun ehil kişinin elinde,dilinde ve kalbinde iyi yoğrulamıyorsa ve o şekli ile aktarılamıyorsa;
Ne o bilgiyi veren kişi bilgindir nede o bilginin artık bilgi değeri vardır.

O yüzden ben masonların sır dediği şeyler hep bilgi olarak düşünmüşümdür umarımda doğrudur ve yanılmıyorumdur.

sevgi ile kalın

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 05, 2013, 08:35:27 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Apprentice ve sayın karahan,

Sayın Apprentice;öncelikle şunu belirteyim konu başlığından çıkmak gibi bir tereddüdünüz olmasın.Konuya daha da renk katıyorsunuz.Çünkü söyledikleriniz gerçekten anlamlı ve düşündürücü sözler.Katılımınız için yürekten teşekkür ederim.Saygılarımla.

Sayın karahan;sizin yorumlarınızı her daim beğenmişimdir.(Siteye üyeliğim kabul olmadan önce de).Çünkü işin özünü kavramanızla birlikte bunu cesurca ve ustaca ifade edebiliyorsunuz.Bilgi ve sevgi ve sır kokusunda söyledikleriniz bunun en dayanaklı kanıtıdır.Sorunuza gelince sanırım bende sizin gibi düşünüyorum.Her zaman katılmanız dileğiyle.Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 14, 2013, 07:12:46 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Mason olmayan üyelerin, mason üyelere masonik terimlerle hitap etmemesi gerekiyor diye hatırlıyorum forumda ama sanırım son zamanlarda bu durumda biraz esneme meydana gelmiş.. Herneyse bu ufak bir ayrıntı fakat zamanında bu durumdan ceza almış arkadaşları hatırladıkça önemli bir ayrıntı olduğu aklıma geldi. Konuya gelince sayın evvah bende size şu şekilde bir soru yöneltmek istiyorum yüksek müsaadenizle düşünme odasından kastın tamamen duvarından masasına herşeyin değiştirilerek masonik bir biçimde dizayn edilmiş bir odamı ? Yoksa herşeyi aynı fakat masanın üzerinde duran anderson yasalarının yazıldığı dönemleri inceleyen bir kitabın durduğu bir masanın var olduğu oda mı ? Biraz karışık oldu fakat anlaşılabilir olduğunu umud ediyorum.

Teşekkürler, saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mart 14, 2013, 08:01:56 ös
Yanıtla #26
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Evvah,

Bana yönelik bir soru sormuşsunuz, kusura bakmayın, henüz yeni gördüm.

Sorunuzu cevaplamak isterdim ancak tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım. Eğer biraz daha açıklayıcı olabilirseniz  cevaplamaya çalışırım.

Sayın karahan soruyu namazla ilişkilendirmiş. Öncelikle ben müslüman bir Mason değilim, dolayısıyla namaz kılmam. Ancak sizi temin ederim ki, eğer müslüman olsaydim namaz kılan bir Mason olurdum. Namaz mükemmel bir ibadet ve ritüeldir.

Ben ise bir gnostik hristiyan olarak hemen hergün dua eder ve incilden bir bölüm okurum, bunları yaparken bir adet mum yakmaya özen gösteririm.

Esenlikler,

Laus Deo.

YY & Y

Mart 14, 2013, 08:12:47 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben ise bir gnostik hristiyan olarak hemen hergün dua eder ve incilden bir bölüm okurum, bunları yaparken bir adet mum yakmaya özen gösteririm.

sn.laus deo

Ben müslüman olduğum için kendi tarafımdan baktım tabiki sizinde incil okumanız size göre ibadetinizin o şekil olması normal.
SAadece meraktan sorarım mum neden yakılır hristiyanlıkta yada daha kısa olsun sorum siz incil okurken neden mum yakarsınız simgesel bir şeymidir,inancınız bir parçasımıdır.

sevgi ile kalın

EDMUND BURKE

Mart 14, 2013, 09:26:57 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mum hem simgeseldir hem de inancın bir parçasıdır. Dua ederken neden mum yakıldığını araştırabilirsiniz, hatta bunun üzerine kitap bile yazılabilir. Bütün hepsini burada yazmak yerine sizi araştırma yapmaya yöneltiyorum.

Fakat size önemli bir ipucu vereyim: Matta Incili 3:11

Elbette bu sadece bir sebebi. Daha belki onlarca sebebi var...

Esenlikler,

Laus Deo
YY & Y

Mart 14, 2013, 09:36:20 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sanırım anladım

11Gerçi ben sizi tövbe için suyla vaftiz ediyorum, ama benden sonra gelen benden daha güçlüdür. Ben O’nun çarıklarını çıkarmaya bile layık değilim. O sizi Kutsal Ruh’la ve ateşle vaftiz edecek.

sadece simgesel başka diğer sebepleride sanırım simgesel kiliselerde mum yakılması gibi,mum hristiyanlıkta en sık kullanılan simgesel anlatım.

EDMUND BURKE