Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mevcut baskılar görüşümüzü sınırlayabilir.  (Okunma sayısı 2953 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 25, 2009, 11:53:01 ös
  • Aktif Uye

Mevcut baskılar görüşümüzü sınırlayabilir.

Günün birinde yiyecek almak üzere eşeğini pazara götüren Nasrettin Hoca ile oğlunun öyküsü; Hoca eşeğin üzerinde giderken, oğlu yürüyormuş. Yoldan geçenler: “Aman Ya rabbi, gayet sağlıklı adam eşeğin üzerinde gidiyor, zavallı çocuk yürüyor” demiş.

Bunun üzerine Hoca oğlunu eşeğe bindirmiş. O zaman etrafındakiler: “Ne büyük saygısızlık. Babası yürüyor, oğlu eşeğe biniyor” demişler.

Bunun üzerine ikisi de eşeğin üzerine binmiş. Gelen-geçen de, “Ne acımasız insanlar-ikisi birden zavallı eşeğin sırtına binmiş”, demişler.

Bunun üzerine ikisi de inip, eşekle beraber yürümeye koyulmuş. İnsanlar: “Ne akilsizlik, sapasağlam eşek boş dururken, ikisi de yürüyor” demişler.

Sonunda gün ilerlemiş, Hoca, oğlu ve eşek pazara varmışlar. Onların gelişini görenler şaşırmış: baba-oğul, eşeği sırtlamışlar taşıyorlarmış!

Nasrettin Hoca gibi biz de duyduğumuz baskılardan o kadar çok etkileniriz ki, nereye ve neden gitmekte olduğumuzu unutabiliriz.

(Alıntı)

Mart 24, 2010, 11:44:48 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn. Ozkann, Mükemmel bir fıkra.

Günümüze uyarlıcak olursak , toplumsal siyasal kültürel baskılar bakış açımızı daraltıp , çözüm bulmamızı veya alternatifler bulmamızı engelleyebiliyor.

Mart 25, 2010, 03:54:27 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Ozkann, Mükemmel bir fıkra.

Günümüze uyarlıcak olursak , toplumsal siyasal kültürel baskılar bakış açımızı daraltıp , çözüm bulmamızı veya alternatifler bulmamızı engelleyebiliyor.

Mükemmel kısmına katılmamak mümkün değil. Lakin günümüzle pek bağlantısı olmadığına inanıyorum. Bu fıkra günümüzde olsaydı, hoca eşeği bir kamyonete atar oğluyla birlikte de kamyonun sağ ikili kısmına oturur güzel güzel gelirdi. :)

Her neyse ben demek istediğime net olarak geleyim. Birşeylerin engellenmesine müsade eden insanlar bir fiyatı ve karakteri zayıf, cahil (olayların ne derece sonuçlara doğurabileceğinden bir haber insan anlamında) olan bireyler olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla aydın olan insanların bu tür ayak oyunlarına gelmeyeceğine inanıyorum.

Saygılarımla

Mart 25, 2010, 10:32:30 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn Isleo ,

Günümüze uyarlamak derken , kamyona veya jeep e binmek değil..

Aydın olan insanlar toplumumuzda azınlık olduğu için , bahsettiğiniz bireylerde çoğunlukta olduğu için toplum adına genelleme yaptım... sonuçta toplum dediğimiz sadece aydınlardan güçlü karakterlerden  oluşmuyor..  keza aydın ve ilerici olan insanlarıda engeleyebilir , mevcut baskılar...

Saygılar,