Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834180 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 27, 2010, 09:04:36 ös
Yanıtla #230
  • Ziyaretçi

Sn. Mason diyelimki ben mason locasına katılmak istiyorum.Ama Mason Locaları içinde tanıdığım kimse yok.Bu durumda ne yapmam gerekecek?Bir Mason Locasının kapısını çalsam nasıl karşılanırım?Ayrıca bir Mason Locasının kapısını çalabilmem için oranın adresini bilmem gerekli.Bunu nereden ve nasıl öğrenebilirim?Aydınlatırsanız sevinirim.Saygılar.

Üzerime vazife değil ama Sn.Sistemci 74 sanırım Mason olabilmen için öncelikle 2 Mason tarafından davet edilmen gerekiyor,bu davet gerçekleştikten sonra eğer loca seni uygun görürse ve gerekli şartları sağlıyorsan Mason olursun...

Saygılarımla...

Ocak 27, 2010, 10:14:03 ös
Yanıtla #231
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Mason diyelimki ben mason locasına katılmak istiyorum.Ama Mason Locaları içinde tanıdığım kimse yok.Bu durumda ne yapmam gerekecek?Bir Mason Locasının kapısını çalsam nasıl karşılanırım?Ayrıca bir Mason Locasının kapısını çalabilmem için oranın adresini bilmem gerekli.Bunu nereden ve nasıl öğrenebilirim?Aydınlatırsanız sevinirim.Saygılar.

Üzerime vazife değil ama Sn.Sistemci 74 sanırım Mason olabilmen için öncelikle 2 Mason tarafından davet edilmen gerekiyor,bu davet gerçekleştikten sonra eğer loca seni uygun görürse ve gerekli şartları sağlıyorsan Mason olursun...

Saygılarımla...

sayin maka olay normalde oyle gelisiyor bildiginiz uzere "to be one ask one" soyleyisini kullaniriz ama bazi jusrisdictionlarda bu farkli arkadasim yabanci bir ulkedeysen eger sana tavsiyem sana en yakin locanin websitesini veya telefon numarasini bulup kontaga gec ve onlar seni birgun locaya cagirip gereken neyse yapacaklardir. standart olan 2 referans isinide aralarinda halledeceklerdir ama turkiyedeysen bu is biraz zor ama bir locanin kapisini caldiginda seni hic bir sekilde geri cevirmeyeceklerdir.
İmza -M-

Ocak 27, 2010, 11:04:18 ös
Yanıtla #232
  • Ziyaretçi

Kesinlikle Sirius,arkadaşımız bilmiyorum ama ben Türkiyedeyim ve bu zor prosedürü uygulamak mecburiyetindeyim...

Saygılarımla...

Ocak 30, 2010, 01:30:33 ös
Yanıtla #233
  • Ziyaretçi

Sn. Maka,
Evet kurallar 2 masonun davet etmesi gerektiğini söylüyor.Ama benim tanıdığım bırakın 2 kişiyi 1 tane bile mason yok.Böyle bir durumda izlemem gereken yollar nelerdir onları öğrenmek isitiyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız ve yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim.

Ocak 30, 2010, 03:20:34 ös
Yanıtla #234
  • Ziyaretçi

sayın üyeler neden bir konuyu tartışırken birbirimize saldırıyoruz?belki yüzyüze olamamanın bunda etkisi vardır ?hangi görüşte olursak olalım-hangi yaşta olursak olalım-bizim toplumumuza özgü bir davranış biçimimi bu?neden saglıklı tartışamıyoruz bunu hayatımızın bir parçası olarak görüyoruz?ve bize sunulan bilgileri hep ön yargıyla karşılıyoruz?kabalaşmak -bagırmak -sesizimi yükseltmek bizleri haklımı çıkarıyor.konudan uzaklaştım özür dilerim fakat benim görmek istedigim bunlar degil.fikrimi söylerim ama saygım sonsuz diyemem.hepineze sevgiler.

Ocak 30, 2010, 03:26:20 ös
Yanıtla #235

sayın üyeler neden bir konuyu tartışırken birbirimize saldırıyoruz?belki yüzyüze olamamanın bunda etkisi vardır ?hangi görüşte olursak olalım-hangi yaşta olursak olalım-bizim toplumumuza özgü bir davranış biçimimi bu?neden saglıklı tartışamıyoruz bunu hayatımızın bir parçası olarak görüyoruz?ve bize sunulan bilgileri hep ön yargıyla karşılıyoruz?kabalaşmak -bagırmak -sesizimi yükseltmek bizleri haklımı çıkarıyor.konudan uzaklaştım özür dilerim fakat benim görmek istedigim bunlar degil.fikrimi söylerim ama saygım sonsuz diyemem.hepineze sevgiler.

Affedersiniz Sayın Günbil; paylaşımınıza istemeyerek de olsa normalde kulak misafiri deyimini burada yazışma yoluyla iletişimimiz olduğu için çevirmek durumunda kalıyorum, tanık oldum diyelim, bu arada konuyla pek ilgisi yok ama dilenirse başka bir konuya da taşınabilinir dedikten sonra yazınızdaki bir noktaya izninizle vurgu yapmak istedim.

Bizim toplumumuzda bu biçimde tartışma şeklinden başka türlüsü mü vardı acaba yoksa ben mi bilmiyorum?

Konu tartışma olayına gelince ne yazıkki içinde bulunduğumuz toplumun gerekleri olan önyargılı ve saldırı pozisyonlarını sergilemekten başka bir tavır takınılmadığı için bu sebepten paylaşımınıza iştirak etmek zorunda kaldım:) Bence bu olayı yadırgamak yerine çağımızın tıpkı bir zamanlar hastalığı olan veba salgını gibi 'yozlaşma ve bilinçsizlik' hastalığına da alışmamız gereklidir, diye düşünüyorum.

Saygılarla..

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2010, 03:30:06 ös Gönderen: Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 30, 2010, 03:42:29 ös
Yanıtla #236
  • Ziyaretçi

sayın ısabella yazdıklarınızda haklı olabilirsiniz ama bunu bir hastalık olarak görmem mümkün degil.ve malesef buna alışmak zorunda da degiliz.alıştık diyelim ne olacak.bu sorumu bütün samimiyetimle soruyorum.hep böyle kutuplaşıptamı yaşayacagız. teşekkürler

Ocak 30, 2010, 03:57:38 ös
Yanıtla #237

sayın ısabella yazdıklarınızda haklı olabilirsiniz ama bunu bir hastalık olarak görmem mümkün degil.ve malesef buna alışmak zorunda da degiliz.alıştık diyelim ne olacak.bu sorumu bütün samimiyetimle soruyorum.hep böyle kutuplaşıptamı yaşayacagız. teşekkürler

Sizi çok iyi anlıyorum Sayın Günbil; çünkü bir zamanlar ben de Sizin gibi düşünüyordum ve çevremdekilere baktığımda ise nasıl kolaylıkla insanlıktan çıkar bir hale gelebildiklerini görünce içten içe üzüldüğümü sanırım tahmin ediyor olmalısınız. Ama sonrasında buna alışmam ve bunu zorunlu olarak kabullenmem gerektiğini anladım. Başka çarem yoktu çünkü ya bu diyardan gidersin ya da bu deveyi güdersin başka bir alternatifin ne yazıkki yok.. Sonra yadırgamayı bıraktım çünkü anladım ki, benim de bazı yönlerden yadırganacağım hususlar var ve bir ekmek misali tam kıvamına gelinceye dek pişmem gerekliydi ki bu da bir süreç gerektirir o halde ben böyleyken neden diğerlerinin de pişmelerine, olgunlaşacakları ana kadar onları sabırla, özveriyle bu ana geleceklerini düşünmeyeyim? Neticede evrim noksanlıkları yaşayan çoğulcu bir toplumda yaşıyoruz. O yüzden de yapmam gereken tek şeyin kendimi başkalarının yerine koyarak kınama ya da yadırgama olayını kendimde bitirmem oldu. Hiç belli olmuyor bu durum tıpkı bir değişkenlik arzettiği için belki bir zamanlar bir durumdan yadırgadığım insanlar belli bir zaman sonrasında aynı durumdan dolayı beni yadırgayacak duruma, pozisyona gelebilirler. Bunu akıldan çıkartmamak gereklidir.      

Evet, maalesef hep bu kutuplaşmayla yaşayacağız taa ki anlayana, idrak edene dek..

Birbirimize tahammül etmeyi gösterene dek..

Birbirimizi yok etmediğimiz seviyeye gelene dek..

Birbirimize 'Insan' olduğumuz için Saygı gösterene dek..

Kısacası birbirimizi sevip sayana dek..

Öğrenmeyi ve bilmeyi bu yüzden de kavramayı, idrak etmeyi bilmemiz gerek.

Bu arada 'güneş ve bilge' anlamlı bir nickiniz var:)

Sevgi ve Saygılarımla

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2010, 04:07:16 ös Gönderen: Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Şubat 28, 2010, 11:43:44 ös
Yanıtla #238
  • Ziyaretçi

Yukarıda okuduğum birçok yoruma inanamadım. Sayın Bozkurt, kaç mason tanıdınız ki bu kadar rahat bir şekilde hakaret edebiliyorsunuz veya genelleme yapabiliyorsunuz ? Ben mason değilim, fakat tanıdığım ve bildiğim mason arkadaşlarım var. Bırakın fakirleri sömürmeyi, hepsinin yaşam kalitesinin yükselmesi için çalışan insanlar. Ben Müslümanım yazmışsınız, bakınız hiçbir dinde ayrıcalık yoktur. Bende Müslümanım ama ne yazık ki Mason kardeşlerimin fakirleri değil, Müslüman dediğiniz cemaatlarin fakirleri sömürdüğünü gördüm. Bence zihninizde ki önyargıları yıkın, toplumda size verilen Masonlar kötüdür fikrinden uzaklaşın ve açık bir zihinle tekrar araştırın. O zaman belki farklı bir ışığa doğru yürümeye başlarsınız..

Mart 02, 2010, 09:37:33 öö
Yanıtla #239
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Mason;
2 sorum olacak  1)  Ne kadar net gelir sağlayanları zengin sayıyoruz . Mesela 2 milyar alan birisi 500 milyon alan birisini  fakir görebiliyor ama 10000  ytl ayda alan biriside  ayda 2 milyar alanı fakir olarak görebilir  .Bunun için standart varmı ?
2) İzmirde mason lacoları bildiğin varmı ? Dediğiniz gibiyse benim iş anlamında hayli bir büyümem gerekli ancak bildiğim kadarıyla masonların çocuklarıda kendi aralarında mason oluncaya kadar kendi aralarında bir gruplaşma oluyormuş . Mesela kadınlar mason olamıyor ama hatırladığım kadarıyla bir kadın kadınları topluyarak kadın masonluk kurmuştu sanırsam . Acaba bizde her ilden masonluğa girinceye kadar kendi aramızda kursak  ve her ilden bir kişi yollayarak genel toplantı düzenlesek tabi bunu kendi başımıza yapamayız mutlaka sizin gibi büyükler el uzatmalı diye düşünüyorum .
Tanrım bana güç ver