Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Mason olma isteğiniz kabul edilseydi, yakın çevrenizle paylaşırmıydınız ?

Evet paylaşırdım
22 (27.2%)
Sadece dostuma söylerdim
7 (8.6%)
Sadece eşime söylerdim
12 (14.8%)
Kimseye söylemezdim
30 (37%)
Bilmiyorum
10 (12.3%)

Toplam Oy Verenler: 42

Gönderen Konu: Mason olduğunuzu açıklar mısınız?  (Okunma sayısı 56079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 03, 2011, 01:21:32 öö
Yanıtla #50
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin papoose,

Guzel bir soru ve bence konuyla ilgilidir.

Mason olmayan bir kisinin Mason rozeti ya da yuzugu vs takmasi uygun degildir. Kardesten kardese degisen tepkiler alacagini dusunuyorum. Ancak, burada kisinin rozeti, Mason oldugunu iddia edip, kendine gore birtakim ayricaliklara hakki olmadan erisme amaciyla degil de, kuruma ve gelenege bir harici olarak saygisindan taktigi durumdan bahsediyorum. Eger, rozet takmada bir art niyet ve cikar hesabi var ise, daha sert tepkiler almasi ve kendi reputasyonuna leke almasi olasidir, tabii eger hala umrundaysa.

Benzer sekilde, kisi polis veya asker olmadan onlarin kiyafetleriyle gezerse, sorun cikacaktir. Masonluga ozel bir durum degildir.

Mason olan kisinin Mason rozeti takma hakkiysa, benim yasadigim yerde giris derecesini aldigi aksamdan itibaren vardir. Ancak, tavsiye edilen, kisinin Masonlukta biraz yas almadan bu hakkini kullanmamasidir. Bunun temel sebeplerinden biri halk onunde Masonlugu temsil edecek duruma gelmeden hatalar yaparak gelenegi yanlis tanitma olasiligidir. Bir digeri, rozet vs lerin en yayginlarinin, ornegin gonye pergelin, genelde belli bir dereceye uygun olarak cizilmis olmasidir. Daha erken seviyelere ait rozetler az da olsa vardir, ancak bulunsa bile Mason o dereceyi gecince kullanmamaya baslamasi mumkundur. Kendinden yuksek bir derecenin rozetini takmak, karsilasilan Kardesleri sasirtabilir.

Herseyin bir yeri, bir zamani vardir. Zamani sabirla beklemek egitimin parcasidir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2011, 01:30:29 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 03, 2011, 01:33:15 öö
Yanıtla #51
  • Orta Dereceli Uye
  • **

encede izin verilmemeli ve şiddetle karşı çıkılmalıdır. masonum demek insanı mason yapmaz ama mason olmadan masonum diyen birisnin yanlış bir davranışı masonları lekeleyecektir.

Sözüm rozeti takmaktan gurur duyan arkadaşımıza değildir lütfen yanlış anlamasın ancak rozeti bir mason gibi taşımak ve sorumluluğunun altına girebilmek sadece bir masona özgü olabilir.

Zaten bu sorumluluğu taşıyabileceğinden emin olunduğu için (düşünüldüğü için değil) kardeşler arasına alınmıştır.

Aksi taktirde masonluğu özümsemeyen birisi bu konuda eğitim almamış birisi benim kişisel görüşüm ancak farklı görünebilmek amacı ile taşıyacak yada buna has işaretleri üzerinde barındıracaktır.

yoksa işareti taşımak işarete giden yolun aydınlanmasını sağlamayacaktır.

bekle, izle, gör, hisset, anla...

Temmuz 03, 2011, 01:37:46 öö
Yanıtla #52
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Eureka Kardesim, cok guzel aciklamis, o kadar ki artik bence pek yazacak birsey kalmamis. Tesekkur butonunu bulamadim onun icin buradan kendisine tesekkur ediyorum.

Saygilar

In Thy name we have assembled!

Temmuz 03, 2011, 02:50:28 öö
Yanıtla #53
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tesekkur ederim Sevgili Potentate Kardesim.

Candan Saygilar
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 03, 2011, 03:48:35 öö
Yanıtla #54
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben de Eureka Kardesim'e tamamen katiliyorum.

Ben Mason oldugum halde o rozeti takmiyorsam, takamiyorsam bir harici nasil olur da o rozeti takar? Kisinin niyeti ne olursa olsun, bu yapilan saygisizliktir.

Iyi niyetli olan kisinin de bu yorumlari okuduktan sonra bu eylemi durdurmasidir. Eger durdurmuyorsa, Mason rozetini sadece bir gosteris amacli taktigi ve ondan belli cikarlar bekledigi asikar hale gelir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Temmuz 03, 2011, 12:08:46 ös
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayın Laus Deo doğru bir noktaya parmak basmış olmak iyi oldu her ne kadar konuyu saptırmışsamda seyrinden umarım bir yanlışın düzeltilmesine öncülük etmiş olurum.
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Temmuz 04, 2011, 03:47:54 ös
Yanıtla #56

Mason olduğunu açıklamak? Bir örnek paylaşmak isterim. Aynı alıntı bildiğim kadarıyla "Hür Köşe"de de var:

Şeyhülislam Musa Kazım Efendi 1911 yılında "Sakalından utanmaz FARMASON kâfiri gene döndü, dolaştı, karşımıza çıktı." ibaresini içeren bir önerge üzerine Meclisi Mebusan kürsüsüne gelerek önce Masonluk nedir, ne değildir ve Mason kimdir, kim değildir? konulu yarım saati aşan bir konuşma yapmış, sonra da şunları söylemiştir:

"Kıymetli Hazurun, şimdi konuşmamdan sonra, şayet aranızda;

Her daim insanın ve insanlığın yardımında olacağına ve fakirlere yardım edeceğine, Hangi ahval ve şerait içinde olursa olsun; o kişiyi tıpkı kendi dilinden ve dinindenmiş gibi kabul ederek ona sevgi ve hürmet besleyeceğine, Kutsal aile varlığını ihmâl etmeyeceğine, Dünyada en büyük varlığın Allah'tan başka varlık olmayacağına, Birgün vatan tehlikeye girerse, gözünü kırpmadan canını fedâ edeceğine.

Kur'an-ı Kerim'e el basmak suretiyle yemin eden var mı? Varsa lütfen ayağa kalksınlar kendilerini tanımak ve nurlanmak isterim
" der.

Kimse ayağa kalkmaz, bunun üzerine Musa Kâzım Efendi Hazretleri elinin ayasını kürsüye vurarak; "BENDENİZ ETTİM EFENDİM"
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 04, 2011, 03:49:25 ös
Yanıtla #57

Bir deiğer örnek, ilk Büyük Üstat Talat Paşa:

Sadrazam olduğu dönemde kendisine Mason olduğu yönünde yapılan sataşmalara, kürsüden şöyle yanıt vermiştir:

“Şahsım hakkında bir itham da Mason olduğumdur. Evet, Masonum. Nasıl Bektaşiliği, milli bir tercih yolu olarak kucakladımsa, Masonluğu da alem şümul bir beşeri muhabbet ve uhuvvetin bütün insanlık için saadet ve huzuru temin ve tesis edecek yolun, daha çok fikri irşat membalarından telakki ve kabul ettim. Böylesine alem şümul muhabbet ve uhuvvete milletimi layık ve bu faziletin onun zatında mündemiç olduğuna inanarak, Osmanlı Masonluğu'nun Maşrık-ı Azamlığını kemal-i fahr ile kabul ve ifa ettim”
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 04, 2011, 09:40:13 ös
Yanıtla #58
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Mustafa Kemal Kardesim,

Mukemmel paylasimlarda bulunmussun. Hemen bunlari not ediyorum izninle.

Saygilar ve esenlikler,

Laus Deo.
YY & Y

Ekim 08, 2011, 07:05:57 öö
Yanıtla #59
  • Aktif Uye

ben olsam açıklamam, bu kadar zor şartlarda kabul edilme sonrası kardeşlerimi tanıyacağım özel işarette varsa gerek yok. Ama zaten göz önünde olan insanlarsınız nasıl bu kadar gizli kalabiliyorsunuz? Ben 2 hafta gizli bir yere (örn alışveriş) gitsem diyelim hemen iş çevre meraklıları devreye girer ve toplumda bunlardan çok.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...