Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ne zaman tamamlanır?  (Okunma sayısı 28369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2011, 08:38:12 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Bence baslik yanlis. Tamamlanmak eksik olan icin gecerli. Masonlugun ulasmak istedigi amaca erebilir mi desek daha dogru gibime geliyor.

Peki olur mu? Hamsi kavaga cikinca anca derim

Sonra dosyaciya itirazim var. Aslinda hayal dunyasina diyeyim. Tamam liberte egalite fraternite, 1789'un mottosu ve masonlarca da kullaniliyor. Ama yani ozgurlukcu masonlar abdyi esitlikciler sscbyi kardeslikciler abyi kurdu demek zorlamanin bile zorlamasidir.

İnsanlar saniyor ki masonlar dunyayi yonetiyor. Mason olana kapilar aciliyor, her istedigi oluyor. Yok oyle birsey. Masonlugunda oyle devlet kurmak, yikmak derdi de yok.

Marksi, smithi, prodhonu bilmem de Mozart Goethe Masondu. Masonlugun amaci erisilir mi dedik de erciyeste karlar eridiginde dedim ya. İste onlar icin erimis. Masonlugun erisecegi amac, mozartin muziginde goethenin siirindedir. Yoksa devlet kurmakti sinifsiz toplumdu, pek masonlukla amaciyla ortusmez zannimca.

Gordugunuz uzere ciddiye yakin da yazabilirim, cogalip cok olabilirim, yuzde elli sevebilirim, Yeni bir ben olabilirim

sizin dediğiniz "dünyayı masonlar yönetiyor" komploculara aittir.masonlar dünyayı yönetmez.ama etkisi çok olmuştur. yani amerikayı kuran ekibin (washington,franklin,jefferson başta olmak üzere) mason olmadığını bilmeyen bir kişi var mı bu formda ? komünizm 1840 lardan beri pekçok yazar aydın az mı çalıştı avrupada ?fabrikalrda sendika kurup çiftçileri kooperatiflikle tanıştırmadılar mı? bu aydınların hepsi mason değil tabiki ama en çok etki eden gruptur.avrupa birliği 1850 lerden itibaren gündeme gelmedi mi? napolyon v.s türkiyede demokrasi,modernite 1923 temi geldi ? hayır 1. ve 2. meşrutiyette kimlerin rolü var ? bunları vaktim olunca uzun uzun konuşmak ve yazmak isterim. kısacası demek istediğim işin felsefesinde zaten.

@Prometheus
bence kapitalizm yıkılır ama yerine yinede komünizm gelmez. :)
« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 08:40:13 ös Gönderen: dosyacı »

Mart 26, 2011, 05:05:28 öö
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mart 26, 2011, 09:09:28 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu son birkaç iletiyle artık konunun tümüyle dışına çıkıldı. Hatta işi bireyselleşmeye bile başladı. Herhalde bu denilenleri forumun bir başka bölümünde bir başka başlık altında tartışmak (gerekiyorsa) uygun olur.

Bu arada kişi adları verildi ve onların üzerinde duruldu. Yinelemenin gereği yok. O kişiler tarihte şu ya da bu bakımdan bir etkinlik göstermiş, ünlü olmuş.  Mason oldukları da söyleniyor, peki. Fakat çoğu Masonluk açısından pek ünlü değil hatta belki önemli bile değil. Aynı zamanda mason olan ünlüler bir yana ünlü masonlardan söz eden pek yok. Çünkü ünlü masonlar tarihte genel bir ün edinmemiş olabilir. Çünkü "ünlü kişi" olmak Masonlukta pek de o kadar önemli değil. Üstelik o ünlü kişiler  mason oldukları için ünlenmedi; mason olmasalar da o yapacaklarını yapacak, gene ünlü olacaklardı. Dolayısıyla ünlü kişilerin yapıp etmerine bakılarak, onlar mason olduğu için Masonluğun geneline ilişkin bir yargıya varmak yanlıştır. Bu bağlamda aralarından pek azı seçilip gösterilebilir; Goethe gibi...

Dolayısıyla, Sayın enelsır'ın açmış olduğu bu başlık ile doğrudan bağlantılı bir diyeceğimiz kalmadı sanırım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 26, 2011, 08:38:21 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

aslında konu çok sapmadı.abd türkiye veya sovyetlerin kurulması örneğini vermemin nedeni işin felsefesi.masonluğun ne dediği felsefesini ne olduğunu az çok buradaki herkes biliyor.tarihte yaşanmış bu olayların özünde bu felsefe yatmaktadır.ameri,ka dünyanın bir numarası değilde 30 numarası olsaydıda bu değişmiyecekti.çünki ortaya konan manifesto (ki hala abd anayasası bu manifestodur) evrenseldir vede bu evrensel değerler masonluğun temelini teşkil etmez mi? tarihteki bu kişilerin hiçbirisi çıkıp "ben masonum" da demedi. bu yüzden ben mason felsefesinde "iyilik yap denize at balık görmesse halık görür) düşüncesini görürüm."masonluk halka zarar için çalışıyor" diyenlerin halk için neler yaptığını bilmemeleri bundan kaynaklanıyor yani bence masonluk masonların tarihten beridir mücadele ettiği fikirler bitmeden bitmez.

Var mısın iddiaya :)
olur.bir ara konusu açılırsa neden olmasın ?  :)

Mart 31, 2011, 10:19:33 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kemal, söz verdiğim gibi seyahatim dönüşü kitaplarımı karıştırdım.Aslında 1970'li yıllarda da çok iyi kaynaklarda vardı ama  5-6 sene evvel okuduğum kitapta da buna rastladığım için şimdilik bu kaynak kitabla iktifa ediyorum.
             Kitabın adı "-Antik Çağlardan  20 Y.Y. Başına Kadar- Dünya Tarihinin Perde Arkası",
             Kitabın yazarı, Turgut GÜRSAN.
             Yayın evi , Bilge Karınca ,
             Bu kitap uzun yılların araştırmaları sonucu hazırlanmış son derece güzel bir kitaptır. Kitabın tamamını okumanızı salık veririm. Ancak , kitapta, " Moritz Moses Hess'in , Marks'ı işe aldıktan kısa bir  zaman sonra  Masonluğa girmeye ikna ettiği ve Marks'ın artık yanlız bir Mason değil, aynı zamanda bir Sosyalist ajitatör " olduğu da açık açık anlatılmıştır.
             Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 31, 2011, 10:30:47 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Karl Marx'ın Mason olduğuna dair  bir bilgiye rastlamadığınızı bildirmişsiniz. Kaynağı bildirdim işte !   Sadece listelere bağlı kalmayın. Listelerde hepsi yazmaz. Bazen  akıl yürütme metodu  ile de  bazı bilgilere ulaşılabilir. Fransız Devrimi , Bolşevik  ihtilali  acaba kimlerin eseridir ?
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 31, 2011, 10:44:51 ös
Yanıtla #26

Sn Alşah,

Şimdi durum yanlış anlamadıysam şöyle : Masonik kaynaklar birisinin Mason olmadığını söylüyor, dışardan birisi hayır o Masondur diyor, biz dışardaki kişiye inanıyoruz... Peki, bu fikre itiraz etmem mümkün değil...

Diğer bir husus, bahsi geçen örgüt İlluminati olmasın? Hani Hess'in ikna ettiği...

Son olarak, bahsettiğiniz kitap. Okudum... Tabi bu şahsi görüşümdür, çok güven verici bulmadım...

Akıl yürüterek kimlerin Mason olduğunun anlaşılması konusuna hiç aklım ermedi, özür diliyorum...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 31, 2011, 11:01:38 ös
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kemal, Ben size kaynağı bildireceğimi belittim  ve bu sözümü yerine getirmiş bulunuyorum . Buna inanıp inanmamak sizin takdirinizdir.
        İlluminati değil, size aynen yazılanı aktardım. Kitabı okuduğunuzu  ve pek beğenmediğinizi bildiriyorsunuz. Buna bir şey diyemem . Ama kitap en azından  saçma sapan,  uydurma bilgileri içermiyor. Bence güzel bir kitap. Belki benim kapasitem bukadar !
         Ha ..Unutmadan ,  bir zamanlar  Sayın Demirel'in  de  Mason olmadığı  resmen tasdiklenmiş idi.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 31, 2011, 11:07:39 ös
Yanıtla #28

Ha ..Unutmadan ,  bir zamanlar  Sayın Demirel'in  de  Mason olmadığı  resmen tasdiklenmiş idi.

O bilginiz de yanlış aslında...

ve ben şunu demiştim

Şimdi durum yanlış anlamadıysam şöyle : Masonik kaynaklar birisinin Mason olmadığını söylüyor, dışardan birisi hayır o Masondur diyor, biz dışardaki kişiye inanıyoruz... Peki, bu fikre itiraz etmem mümkün değil...

Benim yaptığım inanmamak değil, gerçek olmadığını bilmek ve bunu söylemek...
« Son Düzenleme: Mart 31, 2011, 11:12:49 ös Gönderen: Mustafa Kemal »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 31, 2011, 11:11:53 ös
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

Sayın Muatafa Kemal, siz öyle diyorsanız , ben ne diyebilirim ki ?
"Vur ama dinle beni"